Προς το περιεχόμενο

Ξεκινούν οι ανέπαφες πληρωμές στα ΜΜΜ, αρχικά σε λεωφορεία με διαδρομή προς το αεροδρόμιο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αν κάποιος δεν έχει, είτε επειδή δεν θέλει ή είτε επειδή δεν δύναται κινητό ή κάρτα ή τσιπάκι τί γίνεται;

 

Και αν καποιος για οιανδήποτε αιτία ή αφορμή θεωρείται παράνομος τί γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, meletis11 said:

Και αν κάποιος δεν έχει, είτε επειδή δεν θέλει ή είτε επειδή δεν δύναται κινητό ή κάρτα ή τσιπάκι τί γίνεται;

Αγοράζει από κάποιο σταθμό του μετρό με μετρητά ή αγοράζει από τον οδηγό με μετρητά (για τις γραμμές του αεροδρομίου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, meletis11 είπε

Και αν κάποιος δεν έχει, είτε επειδή δεν θέλει ή είτε επειδή δεν δύναται κινητό ή κάρτα ή τσιπάκι τί γίνεται;

Να σκεφτώ....
....
....
Αγοράζει ένα απλό εισητήριο;

12 λεπτά πριν, meletis11 είπε

Και αν καποιος για οιανδήποτε αιτία ή αφορμή θεωρείται παράνομος τί γίνεται;


Αυτό δεν το κατάλαβα.. Για ποια αιτία ή αφορμή μπορεί κάποιος να θεωρείται παράνομος; και παρ' όλα αυτά κάνει και βόλτες στο αεροδρόμιο; αν δεν τον έπιασαν στον έλεγχο του αεροδρομίου και τον πιάσει ο ΟΑΣΑ τοτε ΜΠΡΆΒΟ του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιτάσσομαι στην εξέλιξη της τεχνολογίας και τις ευκολίες που αυτή φέρνει. Θέλω να γίνει και να υιοθετηθεί από τους περισσότερους.

Αυτό που με απογοητεύει είναι η παντελής έλλειψη ελέγχων στις πύλες των σταθμών. Ο καθένας κολλάει από πίσω σου και μπαίνει σαν τρέιλερ. Ο έλεγχος είναι κακέκτυπο ελέγχου, οι πύλες (όπου υπάρχουν και δεν είναι απλές στήλες)  είναι κακέκτυπο επίσης. 

Οι έλεγχοι είναι ανύπαρκτοι και ενίοτε γίνονται για τα μάτια του κόσμου σε κεντρικότατους σταθμούς και μόνο σε κοπέλες, ηλικιωμένους κλπ. 

Καλά να μην αναφέρω του security.... Τι να κάνουν κι αυτοί... Απλώς υφίστανται.  Στην θεωρία όλο αυτό ωραίο θα είναι, όμως στην πράξη θα είναι "στο περίπου". Όπως πάντα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanoskkk είπε

Τα πρώτα 12 σχόλια, όλα αρνητικά. Αθάνατο insomnia.

Intergalactic smartness σε συγκέντρωση & αποκλειστικότητα, επί παντός επιστητού!

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chillath είπε

Η ψηφιοποίση γίνεται να λειτουργήσει με το ψηφιακό ευρώ και την ψηφιακή χούντα. Όταν οι πολίτες είχαν δουλειές και καθημερινή δραστηριότητα, κάνανε το παν για να αποφύγουν αυτές τις διευκολύνσεις.

Η χαρά του φοροφυγά και του μαύρου χρήματος....

Θυμάμαι πέρυσι στις διακοπές τα POS που ξαφνικά έφτιαχναν όταν τους έλεγα δεν έχω μετρητά....

Το μόνο αρνητικό στις ψηφιακές συναλλαγές είναι οι ασυδοσία των τραπεζών. Κατα τα άλλα είναι θετικότατες,
 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις με τα εκπτωτικα εισιτηρια , ΑΜΕΑ,  πως θα χρεωνομαζτε?

 

Μεχρι τωρα ανανεωνα μηνιαιως, για απεριοριστα εκτος αεροδρομιου,  με athena card προσωποποιημενη και στο γκισσε η στο μηχανημσ αυτοματσ αναγνωριζοραν η κατηγορια του μειωμενου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, λυστε μου μια απορια.

Πως 'γνωριζει' το συστημα τι θα πληρωσω; Αναλογικα με τη διαδρομη; Πως/που επιλεγει ο επιβατης; Εισητηριο εικονικο πες θα εχω, απαξ και πληρωσω με καρτα ανεπαφα. Αλλα τι γνωριζει για να χρεωσει; Θα διαβαζει τη σκεψη μου;

Και το αλλο βεβαια ειναι, αν πληρωσω ανεπαφα το εισητηριο με καρτα, σε περιπτωση ελεγχου, θα ελεγχει ο ελεγκτης αν πληρωσα με τη συγκεκριμενη καρτα που εχω πανω μου; Γιατι...δεν θα εχω τιποτε αλλο να του δειξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ρε παιδια, λυστε μου μια απορια.

Πως 'γνωριζει' το συστημα τι θα πληρωσω; Αναλογικα με τη διαδρομη; Πως/που επιλεγει ο επιβατης; Εισητηριο εικονικο πες θα εχω, απαξ και πληρωσω με καρτα ανεπαφα. Αλλα τι γνωριζει για να χρεωσει; Θα διαβαζει τη σκεψη μου;

Και το αλλο βεβαια ειναι, αν πληρωσω ανεπαφα το εισητηριο με καρτα, σε περιπτωση ελεγχου, θα ελεγχει ο ελεγκτης αν πληρωσα με τη συγκεκριμενη καρτα που εχω πανω μου; Γιατι...δεν θα εχω τιποτε αλλο να του δειξω!

Λογικά το σύστημα θα κρατάει ότι χρέωσε τη συγκεκριμένη κάρτα που έχεις πάνω σου και ο ελεγκτής θα το επιβεβαιώνει ηλεκτρονικά.

Δεν ξέρω επίσης αν έχει touch screen το σύστημα ώστε να επιλέγεις και τύπο εισιτηρίου.

Μένει να το δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Άμα βλέπω ότι κολαει κάποιος για να περάσει ξανά κάνω πίσω χωρίς να χτυπήσω το εισιτήριο και του λέω, παρακαλώ περάστε. Φεύγουν και πάμε από αλλού. Not in my watch!

Το έκανα σε 3 θείτσες προχτές στα άνω Πατήσια, περάσανε τελικά σε άλλον και μετά γύρισε η τελευταία και με μούτζωσε!!! Χαχαχα ελλαδαρα μπουρδέλο σε όλα.

  • Like 2
  • Sad 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μηχανικός έχω εκπαιδευτεί να λαμβάνω το όψιν το χειρότερο σενάριο.

Τι θα γίνει αν κάποιος αγοράσει εισιτήριο με το κινητό και μείνει από μπαταρία μέχρι να έρθει ο ελεγκτής; 

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειναι να παρουν λεφτα ειναι πρωτοι σε ολα οταν ειναι για κατι πιο σοβαρο που θα ευνοησει τον πολιτη εκει περα βρεχει. Δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω οι μισοί που χαίρεστε και με αυτό το μέτρο είστε υπέρμαχοι του απορρήτου των προσωπικών δεδομένων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, StavrosD είπε

Ως μηχανικός έχω εκπαιδευτεί να λαμβάνω το όψιν το χειρότερο σενάριο.

Τι θα γίνει αν κάποιος αγοράσει εισιτήριο με το κινητό και μείνει από μπαταρία μέχρι να έρθει ο ελεγκτής; 

"Η τσεπη μου εχει τρυπα. Τι γινεται σε περιπτωση που χαθει μεχρι να ερθει ο ελεγκτης;"
Ειναι ευθυνη σου! 
ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΜΕ 3% ΜΠΑΤΑΡΙΑ!
Σοβαρα τωρα, αν λιωνεις το κινητο μεχρι το 0% κατα την διαδρομη και δεν θες να κουβαλας powerbank, ή να παρακαλας να εχει τριγυρω κανενας να στο δανεισει για να γλιτωσεις την κληση, τοτε θα παρεις κανονικα κληση που θα γραφει την ωρα ο ελεγκτης και θα πας εντος δεκα ημερων (ή οσο προβλεπεται τελοσπαντων, δεν ξερω) στα κεντρικα να τους δειξεις οτι ειχε αγοραστει πχ 40 λεπτα το εισιτηριο σου πριν τον ελεγχο ωστε να σβηστει.
Πανω κατω οτι αμα εχεις ξεχασει το φοιτητικο σου πασο

Επεξ/σία από tsifotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, mindreader said:

Ρε παιδια, λυστε μου μια απορια.

Πως 'γνωριζει' το συστημα τι θα πληρωσω; Αναλογικα με τη διαδρομη; Πως/που επιλεγει ο επιβατης; Εισητηριο εικονικο πες θα εχω, απαξ και πληρωσω με καρτα ανεπαφα. Αλλα τι γνωριζει για να χρεωσει; Θα διαβαζει τη σκεψη μου;

Και το αλλο βεβαια ειναι, αν πληρωσω ανεπαφα το εισητηριο με καρτα, σε περιπτωση ελεγχου, θα ελεγχει ο ελεγκτης αν πληρωσα με τη συγκεκριμενη καρτα που εχω πανω μου; Γιατι...δεν θα εχω τιποτε αλλο να του δειξω!

Όπως και στο Λονδίνο και αλλού.. θα σε χρεώνει αλλά η κανονικη χρέωση θα γίνεται τις επόμενες ημέρες, έτσι αν εσύ χρησιμοποιήσεις πολλές φορές τα μέσα τότε θα σε χρεώσει με το κόμιστρο του ημερήσιου εισιτηρίου, αρκεί να πληρώνεις με την ίδια κάρτα/ συσκευή.

Αν πληρώσεις με κάρτα/κινητό στο μετρό του Λονδίνου δεν θα δεις αμέσως το ποσό της χρέωσης αλλά θα δεις απλά μια συναλλαγή. Αν πληρώσεις στα λεωφορεία του Εδιμβούργου με την ίδια κάρτα/κινητό κάποιες φορές τη μέρα θα σε χρεώσει με το φθηνότερο δυνατό κόμιστρο το λεγόμενο capping.

Προς το παρόν αυτό δεν ισχύει στα λεωφορεία αεροδρομίου απλά θα σε χρεώνει το εισιτήριο που θα πλήρωνες. 

Σε κάποιον έλεγχο προφανώς και θα πρέπει να κάνεις tap την κάρτα / κινητό που είχες πληρώσει για να περάσεις, η κάρτα με την οποία πλήρωσες είναι το μοναδικό στοιχείο που έχουν για να ελέγξουν. Όπως πχ πας σε ένα κατάστημα και σου κάνουν επιστροφή χρημάτων και περνάς την κάρτα που είχες κάνει την αγορά. Αν λοιπόν δουν ότι είχε γίνει συναλλαγή εκείνο το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα με αυτή την κάρτα τότε είσαι οκ.

Και επειδή κάποιοι το παίζουν έξυπνοι όπως πάντα εδώ μέσα αν είσαι χάπατο θα πας και θα κάνεις tap την κάρτα σου σε οποιονδήποτε κρατάει ένα pos (που δεν είναι point of sale αλλά συσκευή για ελέγχους) και χωρίς καρτελάκι. Επίσης δεν παίζει ποτέ να υπάρχουν κλέφτες μόνοι ή σε ομάδα εντός σταθμού κάνοντας "ελέγχους" χωρίς να τους πάρει χαμπάρι ο υπέυθυνος σταθμού. Δηλαδή έλεος.

Επεξ/σία από vagstef
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...