Προς το περιεχόμενο

Αθήνα - Θεσσαλονίκη χωρίς διόδια. Να το τολμήσω;


Disrespect

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την παλαιά Εθνική (Λαμία μέχρι Λάρισα), την κάνω συνέχεια την διαδρομή. Γλιτώνεις 60 χιλιόμετρα. Εάν το έχεις με τις στροφές σε βουνό, το κάνεις και πολύ γρηγορότερα. Μια χαρά δρόμος στο 90% της απόστασης, σε κάποια σημεία μάλιστα με διπλή λωρίδα για άνετα προσπεράσματα στο βουνό, όμορφη διαδρομή. Δυνατός χαλβάς Φαρσάλων για τους μερακλήδες σε γνωστό σημείο.

Εκτός από το κομμάτι ακριβώς μετά τον Δομοκό προς Λάρισα. Κατηφόρα για περίπου 10χλμ που εάν κάτσεις πίσω από φορτηγό, απλά κάθεσαι, μηδέν ανοίγματα για προσπέρασμα. Αλλά η κυκλοφορία είναι πολύ αραιή πλέον, δύσκολο να πέσεις στην περίπτωση. Ειδικά τα Σ/Κ είναι άδειος.

Επίσης γλιτώνεις 2 πανάκριβα διόδια (τα δύο πριν την Λάρισα), τα οποία πρέπει να είναι κοντά 10 ευρώ + ένα φθηνό αμέσως μετά την Λαμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Από την παλαιά Εθνική (Λαμία μέχρι Λάρισα), την κάνω συνέχεια την διαδρομή. Γλιτώνεις 60 χιλιόμετρα.

Εννοείς Λαμία - Δομοκός - Φάρσαλα - Νίκαια -Λάρισα ; τι λέει σαν διαδρομή ; θέλω να την κάνω σαν διαδρομή μιας και δεν μου έχει μείνει κάτι , οδικώς σχεδόν παντού έχω πάει (για Ελλάδα λέμε προφανώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Dark_Nightfall said:

Εννοείς Λαμία - Δομοκός - Φάρσαλα - Νίκαια -Λάρισα ; τι λέει σαν διαδρομή ; θέλω να την κάνω σαν διαδρομή μιας και δεν μου έχει μείνει κάτι , οδικώς σχεδόν παντού έχω πάει (για Ελλάδα λέμε προφανώς).

Από Λαμία μέχρι το Δομοκό είναι δρόμος που ανεβαίνει στο βουνό. Αλλά μη φανταστείς τίποτα άγριο, δεν έχει ύπουλες στροφές και σε μερικά σημεία ο δρόμος είναι πολύ πλατύς. Επίσης είναι ωραία διαδρομή, ειδικά το χειμώνα. Στο οροπέδιο πριν τον Δομοκό μπορείς να πάρεις αγοράσεις φοβερά φρέσκα φρούτα και λαχανικά το καλοκαίρι, με αγρότες να πουλάνε κατευθείαν από το χωράφι τους (παλιότερα υπήρχαν περισσότεροι, λίγοι έχουν μείνει πλέον).

Μόλις τελειώσει το βουνό (λίγο μετά τον Δομοκό και μέχρι Λάρισα) θα είναι τα 40 (περιπου) πιο βαρετά χιλιόμετρα της ζωής σου. Απλός επαρχιακός δρόμος, ψιλοστενός, περνάει από αδιάφορα χωριά και χωράφια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω κάνει και με μηχανη και με αυτοκινιτο....... οχι να γλιτώσω λεφτά καθώς με τόσο ανέβα κατέβα στροφές σχεδόν τα ίδια βγαίνουν (εκτός και αν εχεις κάνα σοβαρό hybrid) το εκανα καθαρά και μόνο για χαβαλέ να δω μέρη κλπ....

με της τιμές πριν απο 2 χρονια τώρα πιστεύω τόσο που ανεβηκαν έχει διαφορα.......

απλα να ξερεις ...... ΘΑ ΣΟΥ ΦΎΓΕΙ Ο ΠΑΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλήθεια τώρα,φτάσαμε την σκοτωστρα του Δομοκού με τις ανάποδες στροφές , την ολισθηρότητα, την πατέντα του 2 λωρίδες ανεβαίνουν,μια κατεβαίνει (που ο καθένας χρησιμοποιεί όπως θέλει) να τον λέμε έναν "ήμερο" δρόμο; 

Ωαχαχαχαχαχα 

Καλά αν πετύχεις νταλίκα/λεωφορείο που είναι πολύ πιθανό ,αντίο ζωή 

Σε κανένα δεν αρέσουν τα αλμυρά διόδια. Από εκεί και πέρα ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του.

Μπαινοβγαίνοντας για Αθήνα Σαλονίκη πόσα συνολικά διόδια από τα 65€ μπορείς να γλυτώσεις; 25€ στην καλύτερη;

25€ για  +4-5 ώρες ταξιδιού συνολικά στους καροδρομους;

 

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hijack!

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αγοράσει κανείς πάσο για να μην χρειάζεται να σταματάει σε κάθε διόδιο; Πχ αυτά τα μαραφέτια που διαβάζουν πινακίδα και είτε έχει προπληρώσει, είτε πληρώνεις στο τέλος. Ή έστω με ασύρματη αναγνώριση συσκευής. Νομίζω ότι το χειρότερο από όλα είναι το σταμάτα-ξεκίνα. Μα 8 διόδια σε 500χλμ ρε αθεόφοβοι;;;

Edit : Τελικά υπάρχει, αν και δεν είναι το ιδανικό, έστω δεν χρειάζεται πλήρης ακινητοποίηση. Καλό που λειτουργεί παντού ενιαία.

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Disrespect said:

Δεν είναι το οικονομικό ο βασικός λόγος που δεν γουστάρω, αλλα το οτι θεωρώ τεράστιο και αδικαιολόγητο νταβατζιλίκι να πληρώνεις 8 φορές διόδια σε μια διαδρομή, με κάποια απο αυτά να απέχουν ελάχιστα χιλιόμετρα μεταξύ τους. Αν με ενοιαζε μονο το οικονομικό θα πηγαινα με τρένο.  

 

Αν κόστιζαν 5€ όλα μαζί θα πήγαινες από τα διόδια ή θα έψαχνες πάλι κατσάβραχα; Άλλο βέβαια νταβατζιλίκι τα 5€ και άλλο τα 65.

Αν είσαι 22 χρόνων και έχεις όρεξη για περιπέτεια, κάντο να έχεις να το λες κιόλας.

Αλλιως χαράς το κουράγιο σου πραγματικά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές δεν αξίζει, το έχω κάνει το σενάριο και με και χωρίς διόδια γιατί έχω συγγενείς Θεσσαλονίκη, με αυτοκίνητο ότι κερδίσεις σε διόδια θα το φάς σε βενζίνες,χρόνο,φθορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Για το Σείριο και στο 70 ισχύει  για Τραγάνα τι άλλαξε ; βγαίνω στην έξοδο για Προσκυνά και μπαίνω στην γέφυρα Αταλάντης αν θυμάμαι καλά.

 

12 ώρες πριν, bill999r είπε

Αυτό ακόμα ισχύει.

Ναι ισχύει και έτσι το έκανα.Μπορείς ετσι να αποφύγεις της Τραγάνας πληρώνοντας της Θήβας αλλά μιλούσα συνολικά , πριν απέφευγες και της Θήβας μέσω του 70 και έβγαινες εκεί που λέτε για να αποφύγεις της Τραγάνας και γυρίζοντας έβγαινες στο βενζινάδικο πήγαινες από Προσκυνά ξαναμπαινες και έβγαινες στο 70.Ωραίες εποχές αλλα μας τα εκλεισαν όλα. 😜Προσωπικά Αθήνα Λαμία τότε πλήρωνα μόνο στα Καμένα Βούρλα που είχε νομίζω 1,90 γιατί ηταν λίγο μπελας να το αποφύγεις και μικρό το κόστος.

Τώρα μικρές αλχημείες μπορούμε να κάνουμε να αποφύγουμε κάποιο αλλά να πας όλο απέξω δεν συμφέρει. Μεγαλος μπελάς και κίνδυνος φυσικά.

14 ώρες πριν, phanispal είπε

Δεν ξέρω τι λέτε, τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει είναι αυτά που δεν έχω σταματήσει σε κανένα ****** σε διόδιο.

Εν τω μεταξύ μιας και αναφέρθηκε, 80€ πήγαινε έλα για Γιάννενα. Μπορεί να υπολογίσει κάποιος τα έσοδα από τον αριθμό αυτοκινήτων; Δικαιολογούνται με κάποιο τρόπο ή μας δουλεύουν;

Τα υπόλοιπα υποφέρονται αλλα η τιμή εκτοξεύεται από τη γέφυρα που είναι 26 ευρώ πήγαινε έλα. Θα σου πω ότι το opel vectra που το έχω υγραέριο να πάω και να γυρίσω με νομάλ ταχύτητα θελω 45  ευρω περίπου πήγαινε έλα και διόδια 80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

Ναι ισχύει και έτσι το έκανα.Μπορείς ετσι να αποφύγεις της Τραγάνας πληρώνοντας της Θήβας αλλά μιλούσα συνολικά , πριν απέφευγες και της Θήβας μέσω του 70 και έβγαινες εκεί που λέτε για να αποφύγεις της Τραγάνας και γυρίζοντας έβγαινες στο βενζινάδικο πήγαινες από Προσκυνά ξαναμπαινες και έβγαινες στο 70.Ωραίες εποχές αλλα μας τα εκλεισαν όλα. 😜Προσωπικά Αθήνα Λαμία τότε πλήρωνα μόνο στα Καμένα Βούρλα που είχε νομίζω 1,90 γιατί ηταν λίγο μπελας να το αποφύγεις και μικρό το κόστος.

Τώρα μικρές αλχημείες μπορούμε να κάνουμε να αποφύγουμε κάποιο αλλά να πας όλο απέξω δεν συμφέρει. Μεγαλος μπελάς και κίνδυνος φυσικά.

Ουσιαστικά μέχρι την Λαμία μόνο της Τραγάνας αξίζει πλέον , από εκεί και πέρα την τελευταία φορά είχα αποφύγει και τα ακριβά της Λάρισας (πριν βάλουν πλευρικά στον Ευαγγελισμό) , τον Γκλετσόδρομο τον έχει κάνει κανείς (αποφυγή διοδίων Πελασγίας) ; είχε φτιάξει ο Γκλέτος μία παράκαμψη αλλά δεν την είχα κάνει ποτέ. Τα υπόλοιπα τα είχα προλάβει και τα είχα κάνει όλα εκτός από τα διόδια Κλειδιού που δεν άξιζε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Disrespect said:

Επειδή δεν πολυγουστάρω να σκάσω 65 ευρώ στα διόδια (μαζι με την επιστροφή) , εβαλα την διαδρομή στο Google maps χωρίς διόδια και την βγάζει σχεδόν ίδια απόσταση (7 χιλιόμετρα μόνο περισσότερο) αλλά 2 ώρες παραπάνω, λογικά επειδή διασχίζει τοπικους δρόμους και παραδρόμους. Αξίζει να το κάνω ή θα ταλαιπωρηθώ πολύ; 

Αν ήταν για κάποια άλλη περίοδο του χρόνου, θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις....αλλά με τον χαμό που γίνεται το Πασχα - με τη μαζική έξοδο προς τα χωριά, βάλε και βιασύνη και κούραση και κανά κρασάκι για το καλό - θα έλεγα να το αποφύγεις.

Κι εγώ πάντα εκνευριζόμουν με τα διόδια και τους "ιδιωτικούς" (δημόσια πληρωμένους) αυτοκινητοδρόμους - κατεξοχήν μνημείο διαφθοράς και "εθνικών εργολάβων" -αλλά ειδικά αφού πήρα μια γεύση της βουλγάρικης εκδοχής των διοδίων, δηλαδή 48€ για απεριόριστες διαδρομές για ένα ολόκληρο έτος (και βενζίνη <1,40€/λίτρο), μου γυρίζει το μάτι μόνο που σκέφτομαι να πληρώσω ~70€ για πήγαιν'έλα στη πρωτεύουσα να δω την αδελφή/ανήψια...

...αλλά ειδικά γι αυτή τη περίοδο θα έλεγα ότι καλύτερα θα ήταν να το αποφύγεις...και η μαζική έξοδος των Αθηναίων και η αυξημένη κίνηση μεταξύ χωριών λόγω εορτών και ο ξεχωριστός συνδυασμός πολύ φαγητού κι πιοτού...κακά συμφραζόμενα για την επιβάρυνση του επαρχιακού οδικού δικτύου, ειδικά αν δεν έχεις ξανακάνει την διαδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αρχικό ερώτημα, κατά την προσωπική μου άποψη δεν αξίζει οικονομικά μιλώντας, γιατί θα τα κάψει κανείς σε έξτρα βενζίνη με τις αυξομειώσεις ταχύτητας και κλίσεων από επαρχιακό δίκτυο, και επιπρόσθετα θα έχει ρίσκο ατυχήματος πολλαπλάσιο.

Ο μόνος λόγος που θα έβλεπα να πάει κανείς εκτός αυτοκινητόδρομων είναι για cult road trip, και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν φροντίσει για αυτό, όχι.

Δοκιμάστε το αεροπλάνο αν σε βολεύει.

 

Αν κλείσεις νωρίς, βρίσκεις καλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λόγος που πηγαίνω πάντα απο διόδια δεν είναι μόνο ο χρόνος αλλά πρωτίστως η ασφάλεια.

Εκτός διοδίων δεν θέλει πολύ να συμβεί μετωπική λόγω προσπεράσεων επειδή δεν υπάρχει τοιχείο στη μέση...

και το θέμα είναι ότι την προσπέραση μπορεί να την έχει κάνει άλλος απο απέναντι και να σε πάρει στο λαιμό του..

γενικά για 60 ευρώ ρισκάρεις την ζωή σου και την άνεση σου στο ταξίδι όπου θα σφίγγεσαι να προσπερνάς αγροτικά και τρακτέρ  στο αντίθετο ρεύμα ανάμεσα απο χωριά και όλη την ώρα θα είσαι στην πρίζα... 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...