Προς το περιεχόμενο

Godzilla Minus One[Gojira -1.0][2023]


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2.jpg

https://www.imdb.com/title/tt23289160

Δικη μου κριτικη

Ευκολα η καλυτερη ταινια Godzilla που εχει βγει μεχρι σημερα. Δεν εχει καμια σχεση με τις Αμερικανικες και εχει καταφερει να αποτυπωσει την αυθεντικοτητα του Godzilla μαζι με μερικες πολυ δυνατες ανθρωπινες ιστοριες πολεμου ολα μαζι σε μια ταινια κρατωντας παραλληλα το budget εξαιρετικα χαμηλα με τιμιοτατα εφε και επικες σκηνες. Η ταινια διαδραματιζεται στο τελος του δευτερου παγκοσμιου πολεμου το 1945 οπου κανει την πρωτη του εμφανιση o Godzilla στην νησο Οντο οπου ο Shikishima ενας καμικαζι πιλοτος της Ιαπωνιας ξεκιναει την ιστορια του με μια ιστορια λυτρωσης που θα κρατησει μεχρι το 1947 οπου θα εξιλεωθει για τη δειλια που επεδειξε κατα τη διαρκεια του πολεμου. Ο πρωταγωνιστης μπορει παντα να ειναι ο Godzilla μιας και παντα με την επιβλητικοτητα του και την καταστροφη που προκαλει οτιδηποτε αλλο ωχρια μπροστα του αλλα ταυτοχρονα ο σκηνοθετης Takashi Yamazaki μας δειχνει και μια πολυ δυνατη ανθρωπινη ιστορια μετα τον πολεμο και απο μονο του προσθετει συναισθημα που αλλες ταινιες Godzilla δεν εχουν καταφερει να αποδωσουν οπως πρεπει. Γενικα ολοι οι βασικοι χαρακτηρες μετρανε κανεις δεν ειναι αναλωσιμος και η χημεια μεταξυ τους θα φανει σχεδον αμεσως. Μερικες σεκανς με τον Godzilla να σπερνει την καταστροφη ειναι απιστευτες και βγαζουν ενα δεος το ευρος της δυναμης του ειδικα αυτη η γαλαζια ακτινα φωτος μολις ξεκινησει να γινετε μπλε η ουρα του ξερεις οτι θα δεις κατι επικο. Το τελος ξεκαθαρα μας δινει στοιχεια για δευτερο μερος και μπραβο και για το οσκαρ που κερδισε για τα ειδικα εφε. Το 4Κ Bluray που κυκλοφορησε χθες προσφερει εξαιρετικη εικονα ηχο και ειναι ο πιο σωστος τροπος για να δει καποιος την ταινια. Να περνουν μαθηματικα οι Αμερικανοι απο τους Ιαπωνες μπας και καποια στιγμη καταφερουν να μας δωσουν κατι αναλογο πανω στο lore του Godzilla και οχι απλα να μας δινουν εφε και απο εκει και περα το τιποτα. Σιγουρα θα την ξαναδω μιας και μια θεαση δεν αρκει για να θαυμασει καποιος το μεγαλειο της ταινιας. 8.5/10

 

Επισημο trailer

 

 
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό. Και βέβαια

Spoiler

αφήνει στο τέλος όχι απλά υπόνοιες για συνέχεια, αλλά και μυστήριο, το οποίο μάλλον θα δικαιολογεί και το πως επέζησε η άλλη. Περιμένουμε λοιπόν την επόμενη ταινία, όποτε και όταν αυτή βγει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπότιτλοι της προκοπής υπάρχουν; 

Ομολογώ και εγώ ότι δεν είχα ακούσει το παραμικρό για την συγκεκριμένη ταινία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakinen είπε

Υπότιτλοι της προκοπής υπάρχουν; 

Ομολογώ και εγώ ότι δεν είχα ακούσει το παραμικρό για την συγκεκριμένη ταινία. 

Ναι είναι άψογοι οι υπότιτλοι που κυκλοφορούν όπως και η εικόνα και ήχος της ταινίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ναι είναι άψογοι οι υπότιτλοι που κυκλοφορούν όπως και η εικόνα και ήχος της ταινίας. 

Ωραία, έχουμε κάτι να δούμε σήμερα το βράδυ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, liakinen said:

Ωραία, έχουμε κάτι να δούμε σήμερα το βράδυ 🙂

Εχει σπριντ qualify μη ξεχαστεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, afentiko said:

Εγώ θα πω ευχαριστώ που έκανες thread γιατί δεν ήξερα καν ότι υπάρχει αυτή η ταινία. 

 

1 hour ago, liakinen said:

Υπότιτλοι της προκοπής υπάρχουν; 

Ομολογώ και εγώ ότι δεν είχα ακούσει το παραμικρό για την συγκεκριμένη ταινία. 

Παιδιά Όσκαρ οπτικών εφέ πήρε η ταινία. Πως και δεν την είχατε ακούσει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ASFE είπε

Εχει σπριντ qualify μη ξεχαστεις :P

Βράδυ για μένα είναι 20:30 - 21:00

23:30 είναι ώρα για νάνι 😋

Έχουμε και κάποια ηλικία 😊

Κοτζάμ ANT1 + μου έδωσες, αύριο το μεσημέρι με το καφέ θα τα δω. Αν και μέχρι να πάει ο Νιούι στην Ferrari το αποτέλεσμα το ξέρουμε 😉

2 ώρες πριν, koutsis είπε

 

Παιδιά Όσκαρ οπτικών εφέ πήρε η ταινία. Πως και δεν την είχατε ακούσει; 

Ειλικρινά δεν άκουσα - είδα το παραμικρό για την συγκεκριμένη. Ούτε εδώ στο φόρουμ μέχρι να γράψει ο @Arkin δεν διάβασα τίποτα. 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, koutsis είπε

 

Παιδιά Όσκαρ οπτικών εφέ πήρε η ταινία. Πως και δεν την είχατε ακούσει; 

Πολύ περιορισμένος ελεύθερος χρόνος πλέον δυστυχώς. Οπότε δεν ψάχνομαι όσο παλαιότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ειδα και εγω.

Αν βγαλεις τον Γκοτζιλα απο τη μεση, ειναι μια ταινια που παλι βλεπεις ΠΟΛΥ ανετα γιατι το ανθρωπινο δραμα ειναι καλογραμμενο και ενδιαφερον.

Ετσι φτιαχνεις μια καλη ταινια Γκοτζιλα. Αυτο πηγε να κανει και ο Gareth Edwards το 14... αλλα απετυχε γτ δεν ηξερε τι ιστορια θελει να πρωτοπει... 

Εδω ξερουμε ποιος ειναι ο πρωταγωνιστης μεσα στα πρωτα 3' της ταινιας και βλεπουμε ολη την ιστορια απο την πλευρα του.

Εξαιρετικη ερμηνεια btw, το PTSD και το survivors guilt το ενιωθα καθε φορα... 

 

Στο τοπ 5 των αγαπημενων μου Godzilla films με την μια.

Minus one, 1985(return of godzilla), Godzilla (1954), Godzilla vs Biollante & 2000 

Θα βαλω και son of godzilla για συναισθηματικους λογους. Οταν ημουν πιτσιρικας την ειχα δει πανω απο 100 φορες ^_^

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αξιοπρεπής προσπάθεια που γνωρίζει τι έχει σημασία περισσότερο σε μια ταινία, ακόμα και αν ειναι φαντασίας με ένα τεράστιο ραδιενεργό τέρας στην μέση. Οι ανθρώπινοι χαρακτήρες που νοιάζεσαι γι αυτούς. Προσέξτε τα σεναρια ρε κύριοι παραγωγοί, το α και το ω μιας ταινιας είναι, δώστε λίγη προσοχή παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...