Προς το περιεχόμενο

H Google αντιτάχθηκε και επίσημα στις αλλαγές στο app store που ζητά με δικαστική προσφυγή η Epic


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχίζεται η διαμάχη των δύο εταιριών, η οποία θα μπορούσε να έχει σημαντικές προεκτάσεις για το ευρύτερο ζήτημα της αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας σε ΗΠΑ και Ευρώπη.

Η Google ζήτησε από αμερικανικό δικαστήριο να μην επιβάλει τις σαρωτικές αλλαγές στο ψηφιακό της κατάστημα, όπως τις πρότεινε η Epic Games, δημιουργός του Fortnite, καθώς η διαμάχη των δύο εταιριών συνεχίζεται.

Το αίτημα κατατέθηκε επίσημα αργά την Πέμπτη σε ομοσπονδιακό δικαστήριο του Σαν Φρανσίσκο, εκεί όπου η Epic κατόρθωσε προς τα τέλη του περασμένου έτους να πείσει τους ενόρκους ότι ο τεχνολογικός κολοσσός παράνομα περιόριζε τον ανταγωνισμό με τους ελέγχους που είχε επιβάλει στις μεταφορτώσεις εφαρμογών σε συσκευές Android αλλά και τις χρεώσεις που επέβαλε στους δημιουργούς τους για συναλλαγές που πραγματοποιούνταν μέσω των εφαρμογών.

Στην απάντησή της στις αιτιάσεις της Epic, η Google υποστήριξε ότι τυχόν υιοθέτηση των προτάσεων των αντιδίκων θα "καθιστούσε σχεδόν αδύνατο για τη Google να σταθεί ανταγωνιστικά στην αγορά".

Νωρίτερα το Μάρτιο η Epic είχε ζητήσει από το δικαστή Τζέιμς Ντονάτο, της περιφέρειας του Σαν Φρανσίσκο, να υποχρεώσει τη Google να διευκολύνει τους χρήστες να κατεβάζουν εφαρμογές από ψηφιακά καταστήματα τρίτων και να επιτρέψει στους δημιουργούς των εφαρμογών μεγαλύτερη ευελιξία στους τρόπους που θα μπορούσαν να προσφέρουν και να χρεώνουν τις αγορές.

Επιπλέον, η Epic, που εδρεύει στο Κάρι της Βόρειας Καρολίνας, υποστηρίζει ότι πρέπει να της επιτραπεί να φέρει το ψηφιακό της κατάστημα, Epic Games Store, στο Android "χωρίς καθυστερήσεις και εμπόδια".

Η ακρόαση για την εξέταση του αιτήματος είναι προγραμματισμένη για τις 23 Μαΐου. 

Ο Γουίλσον Γουάιτ, επικεφαλής κρατικών υποθέσεων και δημόσιας πολιτικής της Google, σε δήλωσή του ανέφερε ότι "οι διεκδικήσεις της Epic θα τραυμάτιζαν την ιδιωτικότητα, την ασφάλεια και τη συνολική εμπειρία καταναλωτών, δημιουργών εφαρμογών και κατασκευαστών συσκευών".

Στο αίτημα που κατέθεσε ενώπιον του δικαστηρίου, η Google αναφέρει ότι προηγούμενη συμφωνία που επετεύχθη μεταξύ της εταιρίας και αμερικανικών πολιτειών και καταναλωτών καθιστά περιττή τη νέα προσφυγή της Epic. Στο πλαίσιο εκείνης της συμφωνίας, όπως επισημαίνει η Google,  η εταιρία καλούταν να "αντιμετωπίσει πλήρως" τα ζητήματα που είχε θίξει η Epic στη δίκη και τα οποία κρίθηκε ότι έπλητταν των ανταγωνισμό.

Υπενθυμίζεται ότι το Δεκέμβριο του 2023 η Google συμφώνησε να καταβάλει ποσό της τάξης των 700 εκατομμυρίων προκειμένου να λήξει η δικαστική διαμάχη που είχε ξεσπάσει με αμερικανικές πολιτείες και, μεταξύ άλλων αλλαγών, να επιτρέψει περισσότερες εναλλακτικές επιλογές χρέωσης για αγορές που πραγματοποιούνται μέσω των εφαρμογών.

Στο πλαίσιο άλλης δικαστικής διαμάχης, με ενδεχομένως ακόμη μεγαλύτερες αντιμονοπωλιακές προεκτάσεις, οι δικηγόροι της Google ολοκλήρωσαν την Πέμπτη τις καταληκτικές αγορεύσεις τους έναντι του αμερικανικού Υπουργείου Δικαιοσύνης και ομάδας πολιτειών, σε δικαστήριο της Ουάσιγκτον αυτή τη φορά, απαντώντας στις αιτιάσεις ότι η εταιρία κυριαρχεί κατά τρόπο άδικο στην αγορά των διαδικτυακών αναζητήσεων μέσω κινητών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει ένα παλιό ποίημα:

«Όταν οι ναζιστές ήρθαν για να πάρουν τους κομμουνιστές, σιώπησα επειδή δεν ήμουν κομμουνιστής. 
Όταν φυλάκισαν τους σοσιαλδημοκράτες, σιώπησα γιατί δεν ήμουν σοσιαλδημοκράτης. 
Όταν ήρθαν να πάρουν τους συνδικαλιστές, σιώπησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβαίους σιώπησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος
Όταν ήρθαν να συλλάβουν εμένα, δεν υπήρχε πια κανείς για να διαμαρτυρηθεί»

όταν έγινε για την Apple κάποιοι ήταν υπέρ της ελευθερίας… Τώρα ήρθε και η σειρά της Google… Στο μέλλον βλέπω να έχουμε καμία 30αρια stores, ανάλογα με τα κέφια της κάθε εταιρείας…

 

  • Like 5
  • Thanks 4
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Στην απάντησή της στις αιτιάσεις της Epic, η Google υποστήριξε ότι τυχόν υιοθέτηση των προτάσεων των αντιδίκων θα "καθιστούσε σχεδόν αδύνατο για τη Google να σταθεί ανταγωνιστικά στην αγορά".

Κάτσε, να τη βάλουμε να κλάψει:
Crying Cat | Know Your Meme

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Μου θυμίζει ένα παλιό ποίημα:

«Όταν οι ναζιστές ήρθαν για να πάρουν τους κομμουνιστές, σιώπησα επειδή δεν ήμουν κομμουνιστής. 
Όταν φυλάκισαν τους σοσιαλδημοκράτες, σιώπησα γιατί δεν ήμουν σοσιαλδημοκράτης. 
Όταν ήρθαν να πάρουν τους συνδικαλιστές, σιώπησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβαίους σιώπησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος
Όταν ήρθαν να συλλάβουν εμένα, δεν υπήρχε πια κανείς για να διαμαρτυρηθεί»

όταν έγινε για την Apple κάποιοι ήταν υπέρ της ελευθερίας… Τώρα ήρθε και η σειρά της Google… Στο μέλλον βλέπω να έχουμε καμία 30αρια stores, ανάλογα με τα κέφια της κάθε εταιρείας…

300 είναι λίγα. 300.000 θα έπρεπε να είναι. Εάν δεν το έχεις καταλάβει ο πλουραλισμός είναι υπέρ του καταναλωτή και βασικός δείκτης για την ύπαρξη υγιούς ανταγωνιστικότητας στην αγορά. Αυτή τη στιγμή έχουμε μόνο 2 επιλογές όσον αφορά τα λειτουργικά συστήματα mobile συσκευών και δύο εταιρείες που συμπεριφέρονται σαν "νταβατζήδες" στους developers όλου του κόσμου και όπως αποδεικνύεται και από την στάση της Google στην παραπάνω είδηση έχουν έρθει σε πλήρη συμφωνία κάτω από το τραπέζι προκειμένου να κρατήσουν το μονοπώλιο του αρμέγματος των καταναλωτών και των developers όλου του κόσμου. Θα έπρεπε να έχουμε τουλάχιστον 5 παίκτες στην συγκεκριμένη αγορά προκειμένου να έχουμε στοιχειώδη ανταγωνισμό. Μακάρι να πάρουν τα σώβρακα της Google η οποία έχει πλέον φτάσει το φιλτράρισμα των αποτελεσμάτων αναζήτησης σε βαθμό σχεδόν φασιστικής προπαγάνδας αποκλείοντας εκατομμύρια ιστότοπους επειδή δεν είναι πολιτικά ορθοί ΚΑΤΑ ΤΗΝ GOOGLE! Προσέξτε το αυτό: όχι κατά το δημοκρατικό σύνταγμα των ΗΠΑ που εγγυάται την ελευθερία του λόγου και την πρόσβαση στην ελεύθερη πληροφόρηση αλλά κατά την γνώμη της GOOGLE! Δυστυχώς για εμάς τους καταναλωτές δεν βλέπω να έχει ελπίδες η EPIC γιατί οι ΗΠΑ δεν είναι Ευρώπη να βρίσκει ο κάθε κακομοίρης το δίκιο του, εκεί ή θα πουλήσεις στον μεγάλο με τους όρους του ή θα εξαφανιστείς από την αγορά. 

Επεξ/σία από anax111
  • Like 15
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστός Ανέστη σε όλους και χρόνια πολλά .

 Αλλάξτε παρακαλώ τον τίτλο του άρθρου γιατί είναι παραπλανητικός όσο δεν πάει .

 Η Google έχει play store .

 Σύμφωνα με τον τίτλο του άρθρου η Google αντιτείνεται στις αλλαγές που θέλει να κάνει η epic στο App Store της Apple με την οποία έχει επίσης δικαστική διαμάχη .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, anax111 said:

300 είναι λίγα. 300.000 θα έπρεπε να είναι. Εάν δεν το έχεις καταλάβει ο πλουραλισμός είναι υπέρ του καταναλωτή και βασικός δείκτης για την ύπαρξη υγιούς ανταγωνιστικότητας στην αγορά. Αυτή τη στιγμή έχουμε μόνο 2 επιλογές όσον αφορά τα λειτουργικά συστήματα mobile συσκευών και δύο εταιρείες που συμπεριφέρονται σαν "νταβατζήδες" στους developers όλου του κόσμου και όπως αποδεικνύεται και από την στάση της Google στην παραπάνω είδηση έχουν έρθει σε πλήρη συμφωνία κάτω από το τραπέζι προκειμένου να κρατήσουν το μονοπώλιο του αρμέγματος των καταναλωτών και των developers όλου του κόσμου. Θα έπρεπε να έχουμε τουλάχιστον 5 παίκτες στην συγκεκριμένη αγορά προκειμένου να έχουμε στοιχειώδη ανταγωνισμό. Μακάρι να πάρουν τα σώβρακα της Google η οποία έχει πλέον φτάσει το φιλτράρισμα των αποτελεσμάτων αναζήτησης σε βαθμό σχεδόν φασιστικής προπαγάνδας αποκλείοντας εκατομμύρια ιστότοπους επειδή δεν είναι πολιτικά ορθοί ΚΑΤΑ ΤΗΝ GOOGLE! Προσέξτε το αυτό: όχι κατά το δημοκρατικό σύνταγμα των ΗΠΑ που εγγυάται την ελευθερία του λόγου και την πρόσβαση στην ελεύθερη πληροφόρηση αλλά κατά την γνώμη της GOOGLE! Δυστυχώς για εμάς τους καταναλωτές δεν βλέπω να έχει ελπίδες η EPIC γιατί οι ΗΠΑ δεν είναι Ευρώπη να βρίσκει ο κάθε κακομοίρης το δίκιο του, εκεί ή θα πουλήσεις στον μεγάλο με τους όρους του ή θα εξαφανιστείς από την αγορά. 

Πάντως η ευρώπη εχει πολύ καλύτερες αντιμονοπωλιακές πρακτικές και νομοθεσία. Εδώ υποχρέωσε την apple σε αλλο firmware που στην Ευρώπη θα επιτρέπει το sideloading (να βάζεις εφαρμογές κατευθείαν από το ιντερνετ κατεβάζοντας το αντίστοιχο set up). Το android πέρα από την συγκεκριμένη διαμάχη το επιτρέπει έστω με μικρές τρικλοποδιές και αυτή ειναι διαφορά του από το IOS. Απλά η google βολεύεται που δεν ειναι εκπαιδευμένος ο κόσμος και τεμπελιάζει μέσα από το store που του προσφέρει. Η ΕΕ αναμένεται και άλλα να κάνει στα μονοπώλια της google/MS (πιθανόν όχι σπουδαία) αλλά και σε άλλους τομείς (πχ right to repair, αποσπώμενες μπαταρίες που έρχονται, κοινό βύσμα φόρτισης κτλ). Λίγο λίγο εμφανίζονται να βάζουν κάποια φρένα. Δεν λέω είναι αρκετά αλλά όχι και καθόλου. 
Στα άλλα δεν διαφωνούμε. Ειδικά αυτό που μπαίνουν περιορισμοί και φιλτρα (είτε στη google είτε στη meta κτλ) ειναι εξοργιστικό!! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Μου θυμίζει ένα παλιό ποίημα:

«Όταν οι ναζιστές ήρθαν για να πάρουν τους κομμουνιστές, σιώπησα επειδή δεν ήμουν κομμουνιστής. 
Όταν φυλάκισαν τους σοσιαλδημοκράτες, σιώπησα γιατί δεν ήμουν σοσιαλδημοκράτης. 
Όταν ήρθαν να πάρουν τους συνδικαλιστές, σιώπησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβαίους σιώπησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος
Όταν ήρθαν να συλλάβουν εμένα, δεν υπήρχε πια κανείς για να διαμαρτυρηθεί»

όταν έγινε για την Apple κάποιοι ήταν υπέρ της ελευθερίας… Τώρα ήρθε και η σειρά της Google… Στο μέλλον βλέπω να έχουμε καμία 30αρια stores, ανάλογα με τα κέφια της κάθε εταιρείας…

 

μεσα στο μυαλο σου όλα είναι απλάκηδες vs googlακηδες

ορθώς πραττουν και με τη google

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Μου θυμίζει ένα παλιό ποίημα:

«Όταν οι ναζιστές ήρθαν για να πάρουν τους κομμουνιστές, σιώπησα επειδή δεν ήμουν κομμουνιστής. 
Όταν φυλάκισαν τους σοσιαλδημοκράτες, σιώπησα γιατί δεν ήμουν σοσιαλδημοκράτης. 
Όταν ήρθαν να πάρουν τους συνδικαλιστές, σιώπησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβαίους σιώπησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος
Όταν ήρθαν να συλλάβουν εμένα, δεν υπήρχε πια κανείς για να διαμαρτυρηθεί»

όταν έγινε για την Apple κάποιοι ήταν υπέρ της ελευθερίας… Τώρα ήρθε και η σειρά της Google… Στο μέλλον βλέπω να έχουμε καμία 30αρια stores, ανάλογα με τα κέφια της κάθε εταιρείας…

Είσαι σίγουρος ότι είναι ποίημα καί όχι ανέκδοτο αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ήξερα οτι η google έχει app store, μάλλον ο τίτλος της είδησης θα πρέπει να ήταν "H Google αντιτάχθηκε και επίσημα στις αλλαγές που ζητά με δικαστική προσφυγή η Epic στο app store απο την apple".

Λογικό, κόρακας κοράκου μάτι δέν βγάζει.

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, herbalife3 είπε

Είσαι σίγουρος ότι είναι ποίημα καί όχι ανέκδοτο αυτό;;

Μάρτιν Νήμελερ τον έλεγαν και δεν ήταν κωμικός.

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Μάρτιν_Νήμελερ

 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Χριστός Ανέστη σε όλους και χρόνια πολλά .

 Αλλάξτε παρακαλώ τον τίτλο του άρθρου γιατί είναι παραπλανητικός όσο δεν πάει .

 Η Google έχει play store .

 Σύμφωνα με τον τίτλο του άρθρου η Google αντιτείνεται στις αλλαγές που θέλει να κάνει η epic στο App Store της Apple με την οποία έχει επίσης δικαστική διαμάχη .

Το app store είναι όρος και όχι όνομα. Σωστά το έγραψαν. Οποία εφαρμογή έχει και πουλάει άλλες εφαρμογές είναι ένα app store. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tlykog είπε

Μου θυμίζει ένα παλιό ποίημα:

«Όταν οι ναζιστές ήρθαν για να πάρουν τους κομμουνιστές, σιώπησα επειδή δεν ήμουν κομμουνιστής. 
Όταν φυλάκισαν τους σοσιαλδημοκράτες, σιώπησα γιατί δεν ήμουν σοσιαλδημοκράτης. 
Όταν ήρθαν να πάρουν τους συνδικαλιστές, σιώπησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβαίους σιώπησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος
Όταν ήρθαν να συλλάβουν εμένα, δεν υπήρχε πια κανείς για να διαμαρτυρηθεί»

όταν έγινε για την Apple κάποιοι ήταν υπέρ της ελευθερίας… Τώρα ήρθε και η σειρά της Google… Στο μέλλον βλέπω να έχουμε καμία 30αρια stores, ανάλογα με τα κέφια της κάθε εταιρείας…

Το ότι θα έβλεπα παραλληλισμό των Google και Apple με τα θύματα του ναζισμού δεν το περίμενα η αλήθεια είναι. Από μένα είναι 10/10 για την πρωτοτυπία και μόνο.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Χριστός Ανέστη σε όλους και χρόνια πολλά .

 Αλλάξτε παρακαλώ τον τίτλο του άρθρου γιατί είναι παραπλανητικός όσο δεν πάει .

 Η Google έχει play store .

 Σύμφωνα με τον τίτλο του άρθρου η Google αντιτείνεται στις αλλαγές που θέλει να κάνει η epic στο App Store της Apple με την οποία έχει επίσης δικαστική διαμάχη .

το app store εκτός απο trademark (με κεφαλαία τα A και S) ειναι και κανονικές λέξεις που περιγράφουν κάτι... εκτός αν από τοτε που εβγαλε τα Windows η Microsoft σταματήσαμε να λέμε τα κανονικά παράθυρα windows...

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...