Προς το περιεχόμενο

Νέο μοντέλο τεχνητής νοημοσύνης, το GPT-4o, παρουσίασε η OpenAI


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, V.I.Smirnov said:

Ποιό "πουθενά";  οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιούνται για όλα αυτά είναι γνωστοί πάνω από τριάντα χρόνια, 
και υπήρχαν ήδη (ή αναπτύσσονται) παρόμοιες προσπάθειες σε άλλους κλάδους πιο επιτυχημένα (π.χ., η WolframAlpha).
Εκείνο που δεν υπήρχε ήταν η υπολογιστική ισχύ για την εφαρμογή τους σε μεγάλη κλίμακα και σε γενικά πλαίσια.

-

Αν πριν 10 χρόνια,  τους εδινες 2πλασια επεξεργαστικη ισχυ απο οση έχουμε σήμερα,  δεν θα δουλευε τίποτα απο οσα έχουμε σήμερα στην ΑΙ. Είναι ακριβώς ανάποδα τα πράγματα.. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, lawlezz said:

σε λιγο θα τρεμουμε.....κ θα λεει το chatgpt σε βλεπω οτι φοβασαι !

Αυτά τα ειχε λύσει το terminator, απ τα 80 ηδη.. Στον προγραμματισμό τους έχουν βασική ανθρώπινη ψυχολογία ωστε να είναι ποιο αποτελέσματικοι δολοφόνοι..

:)

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Φοβερή εξέλιξη της τεχνολογίας σχεδόν από το πουθενά.  Νομίζω ακόμα και οι ειδικοί στον τομέα δεν θα μπορούσαν να προβλέψουν πριν από 4 χρόνια αυτά που βλέπουμε σήμερα, ούτε μπορούν να δουν που θα είμαστε στο 2030.

Τον τελευταίο μήνα έχω πάθε πλάκα με την γεννήτρια τραγουδιών suno. Ζούμε σουρεαλιστικές εποχές.

Οι «ειδικοί» είχαν προβλέψει FSD πριν μια δεκαετία για το 2020 και ακόμα το περιμένουμε. Είδαμε και με το SORA τι έγινε σε άλλο thread. Αυτό που έχουμε τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι constant hype cycles χωρίς κάτι ουσιαστικά επαναστατικό.

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Ποιό "πουθενά";  οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιούνται για όλα αυτά είναι γνωστοί πάνω από τριάντα χρόνια, 
και υπήρχαν ήδη (ή αναπτύσσονται) παρόμοιες προσπάθειες σε άλλους κλάδους πιο επιτυχημένα (π.χ., η WolframAlpha).
Εκείνο που δεν υπήρχε ήταν η υπολογιστική ισχύ για την εφαρμογή τους σε μεγάλη κλίμακα και σε γενικά πλαίσια.

-

Βασικά, ούτε τώρα έχουμε την υπολογιστική ισχύ για εφαρμογές μεγάλης κλίμακας. Έχει να πέσει hallucination fest όταν υπερφορτώνονται οι servers και θα γίνονται load τα 4/8bit models αντί για τα 16/32bit. :lol: 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή εξέλιξη.

Πιστεύω ομως ποιο πετυχημένο θα ήταν το βίντεο που παρουσιάζουν τον σαρκασμό αν ρωτούσαν "που μπορω να βρω εναν υδραυλικό που να ξερει 5 πράγματα;".

Ο αγωνας που κανουν καποιοι  να χρησιμοποιησουν τα τελευταία προϊόντα ΑΙ, μου θυμίζουν μια εποχη που τις ταινίες ή τις έβλεπες σινεμά ή περίμενες ενα χρονο να βγουν σε DVD. Εκείνη την εποχη το "κατεβασμα" πηγαινε σύννεφο, κάποιοι λοιπον εβλεπαν ταινιες πριν μπουν τα εφε, και έβλεπες δυο ηθοποιούς με σχοινια να παλεύουν μπροστά απο μια πράσινη οθόνη, ίσα ίσα για να πουν οτι ειδαν την ταινία. 

Εχω δοκιμασει 10-20 φορες να κανω αναζήτηση με καποιο Εη Αη, δεν πηρα το αποτέλεσμα που περίμενα (έχοντας ακούσει τον ντορο), εχασα χρόνο να ρωτήσω καπως αλλιως και λοιπα, ε πλεον δεν ασχολουμαι καν. Δεν νιώθω οτι χάνω τίποτα. Οταν γινει προϊόν (οταν δηλαδή μπουν και τα εφε στην ταινία και δεν ειναι πράσινη οθόνη), φωνάξτε με. Οι υπόλοιποι θα ξεμείνετε απο ταινιες γιατι θα τις εχετε "δει" ολες.

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι με τον καιρό βελτιώνεται και ίσως δούμε βελτιωμένες εφαρμογές σε κινητά κσι υπολογιστές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Choulio είπε

Η μετάφραση μέσω AI έχει πάει σε άλλο επίπεδο και η Apple ακόμα παλεύει να βγάλει την Siri στα ελληνικα 

Έχουν κάνει deal οι δυο, η openai θα τροφοδοτήσει το Siri στο iOS 18

1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Φοβερή εξέλιξη.

Πιστεύω ομως ποιο πετυχημένο θα ήταν το βίντεο που παρουσιάζουν τον σαρκασμό αν ρωτούσαν "που μπορω να βρω εναν υδραυλικό που να ξερει 5 πράγματα;".

Ο αγωνας που κανουν καποιοι  να χρησιμοποιησουν τα τελευταία προϊόντα ΑΙ, μου θυμίζουν μια εποχη που τις ταινίες ή τις έβλεπες σινεμά ή περίμενες ενα χρονο να βγουν σε DVD. Εκείνη την εποχη το "κατεβασμα" πηγαινε σύννεφο, κάποιοι λοιπον εβλεπαν ταινιες πριν μπουν τα εφε, και έβλεπες δυο ηθοποιούς με σχοινια να παλεύουν μπροστά απο μια πράσινη οθόνη, ίσα ίσα για να πουν οτι ειδαν την ταινία. 

Εχω δοκιμασει 10-20 φορες να κανω αναζήτηση με καποιο Εη Αη, δεν πηρα το αποτέλεσμα που περίμενα (έχοντας ακούσει τον ντορο), εχασα χρόνο να ρωτήσω καπως αλλιως και λοιπα, ε πλεον δεν ασχολουμαι καν. Δεν νιώθω οτι χάνω τίποτα. Οταν γινει προϊόν (οταν δηλαδή μπουν και τα εφε στην ταινία και δεν ειναι πράσινη οθόνη), φωνάξτε με. Οι υπόλοιποι θα ξεμείνετε απο ταινιες γιατι θα τις εχετε "δει" ολες.

Μάλλον κάτι δεν κάνεις εσύ σωστά, αρκετοί από εμάς πληρώνουμε κιόλας συνδρομή για μηχανή αναζήτησης τροφοδοτούμενηβ από γλωσσικά μοντέλα (perplexity) και οτιδήποτε άλλο φαντάζει πια παλαιολιθικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που κανείς δεν έχει σχολιάσει σε τόσα πολλά θέματα σχετικά με ΑΙ μια συγκεκριμένη ταινία του 2019...

Όποιος δεν την έχει δει του προτείνω να την δει σύντομα κιόλας.

https://www.imdb.com/title/tt9354944/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τρομακτικό πλέον ότι μια εταιρεία θα γνωρίζει εκτός απο τα προσωπικα σας δεδομένα και τις σκέψεις σας , τα συναισθήματα σας γι'αυτές , θα αναγνωρίζει τον γραφικό σας χαρακτήρα την φωνή σας και άλλα τέτοια ωραία. Σε λίγα χρόνια θα φτιάχνονται γλωσσικά μοντέλα για να μας αναπαράγουν εμάς τους ίδιους.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, shadowlike said:

τρομακτικό πλέον ότι μια εταιρεία θα γνωρίζει εκτός απο τα προσωπικα σας δεδομένα και τις σκέψεις σας , τα συναισθήματα σας γι'αυτές , θα αναγνωρίζει τον γραφικό σας χαρακτήρα την φωνή σας και άλλα τέτοια ωραία. Σε λίγα χρόνια θα φτιάχνονται γλωσσικά μοντέλα για να μας αναπαράγουν εμάς τους ίδιους.

Αμην! 😁

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα τεχνολογία αλλά προς το παρόν τουλάχιστον υπερτιμημένη, όσο τα ερωτήματα σου κινούνται εντός του γνωσιολογικού της πλαισίου μπορείς να πάρεις μια ενδιαφέρουσα και αρκετά ακριβή σύνοψη, σαν όμως αρχίζεις να ρωτάς πράγματα που απαιτούν συνδυαστική, υποθετική σκέψη ή είναι εκτός του training του τότε παρουσιάζονται αστοχίες, ψεύδη κ.α. οπότε από ένα σημείο και πέρα χάνεις τον χρόνο σου ενώ μπορείς με λίγο περισσότερο κόπο να βρεις μέσω παραδοσιακής αναζήτησης αυτό που ζητάς όσο εξεζητημένο και αν είναι και το λέω αυτό ως παθών και μαθών.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, michael92 said:

Οι «ειδικοί» είχαν προβλέψει FSD πριν μια δεκαετία για το 2020 και ακόμα το περιμένουμε. Είδαμε και με το SORA τι έγινε σε άλλο thread. Αυτό που έχουμε τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι constant hype cycles χωρίς κάτι ουσιαστικά επαναστατικό.

 

Ο Ελον τα έλεγε αυτά, που είναι γνωστό ότι συστήματικα είναι υπέρ αισιόδοξος και μονίμως πέφτει εξω στα χρονοδιάγραμματα. Και ειναι κυρίως επιχείρηματιας, μεγαλομετοχος, ιδιοκτήτης, και μετα (και πολύ λιγότερο) ειδικός. Τον συμφέρει να εμφανίζεται υπέρ αισιόδοξος. Αμφιβαλω αν και ο ίδιος πιστεύει στα χρονοδιάγραμματα που βάζει. Ειδικά για τον αποικισμο του Άρη είναι βέβαιο ότι δεν τα πιστεύει αυτά που λεει. 

Υπάρχει τρομακτική εξέλιξη πάντως στο fsd. Μονο τα χρονοδιάγραμματα έχουν πέσει έξω, το αποτέλεσμα οχι. 

Το να προβλέψεις ειδικά ποτε και αν θα έχουμε Agi είναι τόσο περίπλοκη που κανένας ειδικός δε συμφωνεί μεταξύ τους. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alexx_bauer είπε

Έχουν κάνει deal οι δυο, η openai θα τροφοδοτήσει το Siri στο iOS 18

Μάλλον κάτι δεν κάνεις εσύ σωστά, αρκετοί από εμάς πληρώνουμε κιόλας συνδρομή για μηχανή αναζήτησης τροφοδοτούμενηβ από γλωσσικά μοντέλα (perplexity) και οτιδήποτε άλλο φαντάζει πια παλαιολιθικό

Το έχω σκεφτεί κι εγώ πολλές φορές για μένα, ότι δηλαδή δεν κάνω κάτι σωστά, αλλά μέχρι τώρα μου φαίνεται σίγουρα ότι διευκολύνει αλλά δεν προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα από αυτά που μπορώ να βρω εγώ. Είχα θέσει σε άλλο θέμα και το παράδειγμα που αναζητώ τους πρώτους ριμπάουντερ της Ευρωλίγκα για ένα χρονικό διάστημα π.χ. της τελευταίας δεκαετίας (επειδή έχει να κάνει με νούμερα), αν υπάρχει μια σελίδα που έχει καταχωρήσει την λίστα θα το βρει, αν δεν υπάρχει όμως δεν θα πάει π.χ. στην ιστοσελίδα της Euroleague να ψάξει τα στατιστικά στοιχεία ανά χρονιά παρ' όλο που είναι διαθέσιμα και να μου δώσει την απάντηση, πάλι θα αναγκαστώ να το κάνω εγώ χρονιά με την χρονιά. Το ίδιο π.χ. αν ψάχνω το δημόσιο χρέος της Ελλάδας ανά έτος ή οποιαδήποτε πληροφορία υπάρχει μεν αλλά όχι συγκεντρωτικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βλακείες είναι αυτές, παρατήστε τα όλα και αντιγράψτε τη σοφία που πηγαινοέρχεται και στα κανάλια

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...