Προς το περιεχόμενο

miniDV kamera,einai epeigon:ALLAXAN TA DEDOMENA SOS


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ο δίσκος σου είναι σε σύνδεση USB 2.0 ή στην παλιά απλή; Ρωτάω, επειδή η διαδικασία μεταφοράς του αρχείου DV γίνεται σε ρυθμό περίπου 3,7MB/sec. Οπότε συνδέσεις firewire και USB 2.0 υποστηρίζουν τέτοιους ρυθμούς μεταφοράς, ενώ το κλασσικό απλό USB πιθανόν όχι. Σ' αυτήν την περίπτωση (απλή σύνδεση USB-όχι 2.0) μπορείς να ρίξεις το DV πρώτα σε έναν τοπικό σκληρό, και μετά να τα μετακινήσεις στον εξωτερικό.

 

ΑΛΛΑ...

:arrow: Για να γίνει η μεταφορά (~13GB για μια κασέτα) θα σου πάρει πολύ ώρα.

:arrow: Αν είναι να κάνεις μοντάζ και τα αρχικά σου αρχεία βίντεο είναι στον εξωτερικό, θα σου βγει η παναγία στο rendering (λόγω και πάλι του περιορισμένου data transfer rate). Εδώ IDE 7200 στροφών να έχεις και πάλι θα περιμένεις συνέχεια. Εδώ εγώ με SCSI, και πάλι σκέφτομαι να πάρω μία κάρτα της Canopus για real-time rendering. Ωστόσο, μπορείς να τον έχεις μόνο ως αποθήκη, και όταν θες να κάνεις μοντάζ να μεταφέρεις τα βίντεο που σε ενδιαφέρουν σε έναν τοπικό σκληρό, και όταν φτιάχνεις το τελικό βίντεο, να τα ξαναπετάς στον εξωτερικό.

 

Για τον φακό της Samsung δεν βρήκα κάτι, σίγουρα δεν είναι carl zeiss (ο οποίος κάνει πολύ καλή δουλειά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού). Δεν έχει και κανένας γνωστός μου Samsung να μάθαινα τίποτα, μόνο Sony και Canon.

 

Πάρε μια καρτούλα με δυο εισόδους firewire για να συνδέσεις εκεί και το σκληρό σου και να μην ανακατευτείς με το USB....

Συμφωνώ, αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση. Άλλωστε αυτές οι κάρτες είναι πολύ φτηνές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ela mou ntes,kaigw den vlepw kanena logo,apla epeidh eimai asxetos me kameres kai ta resta rwtisa. Enas basicilly skliros,opws oloi oi sklhroi,giati na min douleupsei right?

 

TO thema einai Konnak oti gia 2 wres amontarista+1 montarismena thelw opws les 40G eleythera pou mono o external exei->Q: Den mporw na fortwsw Premiere ston external kai na kanw ekei apeuthias oli tin doulia?I akoma akoma kai olokliro leitourgiko kai na bootarw ekei?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα δεν είναι που θα είναι το Premiere και το λειτουργικό. Άλλωστε στο Premiere ορίζεις σε ποιόν δίσκο θα δημιουργούνται τα αρχεία από τη διαδικασία του rendering, που θα είναι τα project files, κτλ (άλλωστε είναι καλύτερο να είναι αλλού το Premiere και αλλού τα βίντεο που επεξεργάζεσαι και τα αρχεία που δημιουργεί το rendering). To θέμα είναι ότι η USB αρτηρία του εξωτερικού σκληρού είναι πολύ πιο αργή από το κανάλι IDE, και θα αργεί η διαδικασία πολύ (που έτσι και αλλιώς είναι αργή, μιλάμε παλαιότερα ένα συγκεκριμένο φίλτρο ήθελε χρόνο για render 1 λεπτό ανά δευτερόλεπτο του αρχικού βίντεο!). Το render πέρα από την ταχύτητα του επεξεργαστή ή την μνήμη, επηρρεάζεται πολύ από το πόσο γρήγορα μπορεί να διαβάζει το βίντεο και να το ξαναγράφει, επειδή μιλάμε για πολύ μεγάλα μεγέθη. Γι' αυτό αν ψάξεις σε διάφορα site περί ψηφιακού βίντεο, θα δεις ότι όλοι μιλάνε για SCSI. Βέβαια, τώρα που οι στροφές των δίσκων ανεβαίνουν, και ένας στις 7200 κάνει καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Konnak :

 

:arrow: η κάμερα εχει μια επιλογή που λει "USB streaming" μονο ετσι μπορεις να στειλεις το

βιντεο μεσω USB αλλα ετσι αφου το κανεις stream χανεις πολύ στην ποιότητα (και το παιρνεις και σε μικρότερη αναλυση)

ενω me FireWire το μεταφέρει οπως ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι στην κασσέτα

 

:arrow: για αυτο με τα pixel αν προσεξες είπα "στην ουσία¨

Εννοείται πως με καλύτερο αισθητήρα και περισσότερα pixel

είναι πιο καλο ΑΛΛΑ μπορεί

το βιντεο που είναι μεσα στην κασσέτα να έχει ΦΟΒΕΡΗ αναλυση και ποιοτητα

αλλα αυτο που θα βγεί απο την FireWire έχει μια maximum αναλυση γύρω στα 0,8 Mpixel

τα περισσότερα pixel θα τα αξιοποιήσεις σε φωτογρφιες και βίντεο μέσω Memory Stick

ή αν βρείς αλλο τροπο να περάσεις το βίντεο

Και στο κατω κατω το παιδί δεν θέλει να κάνει cinema - τι να τα κάνει τα παραπάνω ;

 

 

:arrow: το φακό και το φίλτρο έχει πάνω απο χρόνο που τα πήρα

βρήκα το τιμολόγιο της nomatica αλλα είναι στα γαλλικα

και δεν καταλαβαίνω και πολλά :

 

φακός VCL-0630S 80 ευρώ

Φίλτρο VF-30CPKS 58 ευρώ

μεταφορικά 12 ευρώ

 

 

μετά μου λέι TVA/VAT 19,6% 30 ευρώ

μάλλον είναι το φπα

 

Σύνολο : γύρω στα 180 ευρώ

 

 

 

ο Φακός ειναι εκπληκτικός - το φίλτρο δεν το εχω δοκιμάσει και πολλές φορές

επίσης σου δινει μαζι και ένα προστατευτικό φίλτρο

 

ΠΡΟΣΟΧΗ : δεν μπορείς να έχεις ταυτοχρονα το πολωσης και τον ευρυγώνιο ... μαλακία αλλα

τι να κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:arrow: η κάμερα εχει μια επιλογή που λει "USB streaming" μονο ετσι μπορεις να στειλεις το

βιντεο μεσω USB αλλα ετσι αφου το κανεις stream χανεις πολύ στην ποιότητα (και το παιρνεις και σε μικρότερη αναλυση)

ενω me FireWire το μεταφέρει οπως ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι στην κασσέτα

 

:arrow: για αυτο με τα pixel αν προσεξες είπα "στην ουσία¨

Εννοείται πως με καλύτερο αισθητήρα και περισσότερα pixel

είναι πιο καλο ΑΛΛΑ μπορεί

το βιντεο που είναι μεσα στην κασσέτα να έχει ΦΟΒΕΡΗ αναλυση και ποιοτητα

αλλα αυτο που θα βγεί απο την FireWire έχει μια maximum αναλυση γύρω στα 0,8 Mpixel

τα περισσότερα pixel θα τα αξιοποιήσεις σε φωτογρφιες και βίντεο μέσω Memory Stick

ή αν βρείς αλλο τροπο να περάσεις το βίντεο

 

Βρε Gary, αυτά τα δύο που λες έρχονται σε αντίθεση! Στο ένα λες ότι η αρτηρία firewire μεταφέρει το υλικό της κασέτας αναλλοίωτο, και στο άλλο ότι η firewire έχει δυνατότητα μεταφοράς για maximum 0,8 Mpixel, άρα υποβαθμίζεται η ποιότητα του υλικού που τραβήχτηκε! Εκτός αν εννοείς ότι ο φακός έχει μεγαλύτερες δυνατότητες, αλλά περιόριζεται από τα όρια (μεγάλα μεν, αλλά όρια) του φορμά DV. Πράγμα που δεν ισχύει, γιατί έχουν βγει πλέον MiniDV κάμερες με 1 και 1,3 mpixel σε entrylevel τιμές. Όλες οι MiniDV κάμερες χρησιμοποιούν τις firewire θύρες για εξαγωγή του υλικού (τα S-VIDEO που έχουν είναι για να είναι συμβατές με τα παλιά βίντεο), οι USB είναι δευτερεύοντες, προεραιτικές, και για άλλο σκοπό (σ' αυτό συμφωνούμε). Μάλλον η διατύπωση θα φταίει.

 

Επαναλαμβάνω: ο φακός CCD της κάμερας καταγράφει το βίντεο με την εκάστοτε ανάλυση (το συγκεκριμένο μοντέλο samsung και οι δικές μας με 800Κ pixels). To υλικό αποθηκεύεται σε φορμά DV στην κασέτα, ΨΗΦΙΑΚΑ, και η θύρα firewire εξάγει το υλικό στην ίδια μορφή, εφόσον είναι απλά ψηφιακά δεδομένα ΗΔΗ συμπιεσμένα (από το hardware της κάμερας) σε DV, χωρίς εννοείται υποβάθμιση της ποιότητας, ή άνω φράγμα στα 0,8 ή 1 ή οσοδήποτε mpixel.

 

ΥΓ: Από τρίποδα τι έχεις κάνει; Εγώ έχω έναν που μου είχαν δώσει δώρο με την αγορά, τίποτα ιδιαίτερο. Ωστόσο, αν δοκιμάσεις θα δεις τεράστια διαφορά στην ποιότητα (λόγω της εστίασης-ειδικά αν χρησιμοποιήσεις το manual focus και ρυθμίσεις και το λευκό...). Είχα προβάλει κάτι πλάνα σε βιντεοπροβολέα και είχαν τρελή λεπτομέρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάιζερ ερώτηση: ο εξωτερικός που έχεις, δεν είναι "συρταράκι" με κανονικό IDE σκληρό μέσα, ε; Γιατί αν ήταν θα μπορούσες να βάλεις στο PC τον 160άρη και να βάλεις στο συρταράκι τον 40άρη π.χ.

Αλλά μάλλον it's not the case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koita,den einai internal+case,einai kanonikos external.An kai moupane paidia edw oti den exei praktiki diafora,mporei na ginei(an kai vevea einai 3.5'' kai den nomizw oti kanei o 40aris tou dektop punai kai palios) den thelw na anoixw tin thiki gia na mhn exw provlimata me eggyisi kai auta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99,999% ΜΠΟΡΕΙΣ να βγάλεις το μεγάλο δίσκο από τη θήκη, να τον βάλεις εσωτερικό στο PC και να βάλεις τον 40ρη σου στη θήκη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά ο Keyser έχει εκείνο το maxtor που ερχόταν έτοιμος για εξωτερικός. Αγνοώ αν μπορεί να γίνει αυτό george αλλά φαντάζομαι ότι όλο και κάποιος θα μπορει να μας διαφωτήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:arrow: δεν ξέρω βρε συ ίσως και να έχεις δικιο αλλα επειδή την είχα ψάξει περσι τη δουλεια (στο net) σε αυτό είχα καταλήξει ... και οτι τα έξτρα pixel που πουλάνε οι εταιρίες στην ουσία χρησιμοποιούνται μόνο στις φωτογραφίες

μηπως είναι τελικά το software που κάνει capture μεχρι μια ορισμένη αναλυση ?? και τα υπόλλοιπα δεν τα χρησιμοποιεί ?? δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος

 

 

:arrow: Τρίποδα αγόρασα εγώ έξτρα - έναν ασημί νικελιομενο 50 ευρώ (υπήρχε και ο αντιστοιχος με υδραβλικό συστήμα στα 100 αλλα εγω θέλω κυρίως σταθερά πλανα και ούτε γράφω ποδοσφαιρο :wink: )

κοιτά σε τρίποδες υπάρχουν και τρελα πραγματα - με χειριστηριο στο μοχλό και τέτοια αλλα αν δεν το χρειαζεσαι γιατι να δώσεις τόσα φράγκα ;;

 

δεν καταλαβα τι ενοείς να δοκιμάσω και θα έχω φοβερά αποτελεσματα ... τρίποδα η κάτι άλλο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 800K pixels, οι περισσότερες κάμερες χρησιμοποιούν τα 400K γιά βίντεο αφού τόσα χρειάζονται γιά να γράψουν στην ανάλυση του DVD (720x576). Τα υπόλοιπα χρησιμοποιούνται γιά την λήψη φωτογραφιών.

 

Από τις προδιαγραφές της Canon MV750i που έχω...

Αισθητήρας Εικόνας: CCD 1/6", περίπου 800.000 pixels

Ενεργά pixels: βιντεοταινία περίπου 400.000

κάρτα περίπου 528.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:arrow: Τρίποδα αγόρασα εγώ έξτρα - έναν ασημί νικελιομενο 50 ευρώ (υπήρχε και ο αντιστοιχος με υδραβλικό συστήμα στα 100 αλλα εγω θέλω κυρίως σταθερά πλανα και ούτε γράφω ποδοσφαιρο )

κοιτά σε τρίποδες υπάρχουν και τρελα πραγματα - με χειριστηριο στο μοχλό και τέτοια αλλα αν δεν το χρειαζεσαι γιατι να δώσεις τόσα φράγκα ;;

 

δεν καταλαβα τι ενοείς να δοκιμάσω και θα έχω φοβερά αποτελεσματα ... τρίποδα η κάτι άλλο ;;

Δεν ήξερα αν χρησιμοποιούσες τρίποδα, σ' αυτό αναφερόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 800K pixels' date=' οι περισσότερες κάμερες χρησιμοποιούν τα 400K γιά βίντεο αφού τόσα χρειάζονται γιά να γράψουν στην ανάλυση του DVD (720x576). Τα υπόλοιπα χρησιμοποιούνται γιά την λήψη φωτογραφιών.

 

Από τις προδιαγραφές της Canon MV750i που έχω...

[i']Αισθητήρας Εικόνας: CCD 1/6", περίπου 800.000 pixels

Ενεργά pixels: βιντεοταινία περίπου 400.000

κάρτα περίπου 528.000[/i]

 

τώρα μιλάς σωστά - 720x576 είναι η μεγιστή αναλυση που μπορείς να κάνεις capture οποτε και 10 Mpixel να έχεις μόνο τα 414.720 θα χρησημοποιείσεις τελικά -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...