Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

paidia, exei glitosei kapoios to teloneio apo Ameriki, otan ta pragmata exoun stalei me courrier (fedex, dhl ktl), anasfalista?

 

ego tora teleutaia mpika sto tripaki me to ebay kai ta sxetika kai skeftomai sobara n' "agoraso" kai mia dieuthinsi sto USA gia na mou kanoun mail forwarding ta pragmata pou tha agorazo.(gia osous stelnoun mono se USA)

 

exo pathei plaka me tis diafores timon, oxi mono sto ebay alla kai apo kanonika magazia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είναι λιγάκι άσχετο, αλλά επειδή το έχω προσέξει 2-3 φορές, σκέφτηκα να σας το αναφέρω.

 

Όσον αφορά το feedback, το οποίο σωστότατα ο vlachaquito έθεσε ως την μεγαλύτερη δυνατή εγγύηση σε μια συναλλαγή: Έχω αγοράσει προϊόντα από χρήστες με 70.000+ πωλήσεις μέχρι και έναν εξυπηρετικότατο Ιταλό με 0. Θέλω να καταλήξω στο εξής: Ενδέχεται ένας χρήστης να έχει 99% feedback. Το βλέπουμε εμείς και χαιρόμαστε, βλέπουμε και ότι έχει πουλήσει 100.000 πράγματα, λέμε ΟΚ, αξιόπιστος. Όμως για κάποιον με 100.000 συναλλαγές, το 1% που λείπει από το feedback του, σημαίνει 1000 αρνητικά. Αντίθετα, ένας τυπάκος που έχει 99% feedback και έχει στείλει 100 πράγματα μόνο, σημαίνει ότι το 1 μόνο δεν πήγε καλά.

 

Τώρα, ποσοστιαία, η πιθανότητα π0υστιάς είναι η ίδια και για τους δύο, αλλά είναι λογικό σε 100 συναλλαγές στην μια να παίχτηκε πρόβλημα με ταχυδρομείο, τελωνείο, κλοπή κτλ, αλλά σε 1000?

 

Δεν μπορώ να καταλήξω σε μια συγκεκριμένη συμβουλή επι αυτού, απλά συμπεραίνω πως δεν είναι πάντα ενα-δυο νούμερα, είναι το τι ΣΗΜΑΙΝΕΙ ο συνδυασμός τους που μετράει κάποιες φορές. Προσωπικά θα προτιμήσω κάποιον με μεγαλύτερο ή ίδιο feedback score, από κάποιον άλλο ακόμα και αν έχει λιγότερες πωλήσεις στο ιστορικό του. Εκτός βέβαια αν είναι και τα δύο fback 100%.

 

Ελπίζω να μην μπέρδεψα κάποιον, απλά σκέφτηκα ότι θα βοηθούσε αν μοιραζόμουν τη σκέψη μου μαζί σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λιγάκι άσχετο' date=' αλλά επειδή το έχω προσέξει 2-3 φορές, σκέφτηκα να σας το αναφέρω.

 

Όσον αφορά το feedback, το οποίο σωστότατα ο vlachaquito έθεσε ως την μεγαλύτερη δυνατή εγγύηση σε μια συναλλαγή: Έχω αγοράσει προϊόντα από χρήστες με 70.000+ πωλήσεις μέχρι και έναν εξυπηρετικότατο Ιταλό με 0. Θέλω να καταλήξω στο εξής: Ενδέχεται ένας χρήστης να έχει 99% feedback. Το βλέπουμε εμείς και χαιρόμαστε, βλέπουμε και ότι έχει πουλήσει 100.000 πράγματα, λέμε ΟΚ, αξιόπιστος. Όμως για κάποιον με 100.000 συναλλαγές, το 1% που λείπει από το feedback του, σημαίνει 1000 αρνητικά. Αντίθετα, ένας τυπάκος που έχει 99% feedback και έχει στείλει 100 πράγματα μόνο, σημαίνει ότι το 1 μόνο δεν πήγε καλά.

 

Τώρα, ποσοστιαία, η πιθανότητα π0υστιάς είναι η ίδια και για τους δύο, αλλά είναι λογικό σε 100 συναλλαγές στην μια να παίχτηκε πρόβλημα με ταχυδρομείο, τελωνείο, κλοπή κτλ, αλλά σε 1000?

 

Δεν μπορώ να καταλήξω σε μια συγκεκριμένη συμβουλή επι αυτού, απλά συμπεραίνω πως δεν είναι πάντα ενα-δυο νούμερα, είναι το τι ΣΗΜΑΙΝΕΙ ο συνδυασμός τους που μετράει κάποιες φορές. Προσωπικά θα προτιμήσω κάποιον με μεγαλύτερο ή ίδιο feedback score, από κάποιον άλλο ακόμα και αν έχει λιγότερες πωλήσεις στο ιστορικό του. Εκτός βέβαια αν είναι και τα δύο fback 100%.

 

Ελπίζω να μην μπέρδεψα κάποιον, απλά σκέφτηκα ότι θα βοηθούσε αν μοιραζόμουν τη σκέψη μου μαζί σας.[/quote']

 

 

file arketa kalo point ekanes, isos den to eksigisa kala..

Ektos apo ton arithmo feedback diavazete kiollas ta teleytaia feedback pou exoun dosei stous sellers, den xanete tpt..poly shmantiko epishs einai ta feedback ta arnhtika poia XRONIKH stigmh ginane...dld an ginane teleytaia & mazemena kati den paei kala, an exoun ginei diasparta kai se megalo xroniko diasthma tote kapoia provlhmata prokypsane kathara tyxaia (san na paraggelneis pitsa kai anti gia kostantinoupoleos athina na thn phgan kostantinoupoleos lamia :D )

Ara koitame 1on pososto, 2on arithmo polhseon, 3on periodos lhpshs arnhtikon feedback..

Gia na mhn sas kouraso, phga na agoraso kati mmc gia kinhto kai o filos eixe 98 % feedback, 1000 polhseis alla kai 15-20 peripou synexomena arnhtika feedback oti den stalthikan kapoia pragmata...makryaaaaaa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia na rotiso kati kai ego.

Prin 2 vdomades peripou pira kati apo to Germaniko to Ebay to prama pou pira kostize mazi me ta metaforika 55 Euro(anasfalisto paketo).Afton pou pira to prama ton plirose o Aderfos mou pou einai Germania meso trapezikou emvasmatos(Etsi kano sixna).To paketo den irthe akoma ton estila 5 mail den mou apantouse simera lanvano mail apo afton kai mou leei oti ta lefta ta pire kai to estile to paketo prin 10 meres.

Ti kano tora an xathike to paketo pou eine xoris asfalia(Aplo paketo) afou leei oti to estile aftos ti kiniseis tha kano?Tha zitiso piso ta lefta mou?kai apo pou? h tha psaxo gia to paketo?H mipos i egthini eine diki tou?

kaigome paidia den eine gia ta lefta ala mou vromaei koroidia i oli fasi.

THANKS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...