Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω απο γερμανό στο ebay.de και έχει μόνο τρόπο πληρωμής ueberweisung plus. Μπορώ να κάνω μεταφορά χρημάτων απο οποιαδήποτε τράπεζα; Πώς γίνεται η όλη διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

wyldez ueberweisung plus σημαίνει ότι ο πωλητής έχει αφήσει τον λογαριασμό της τράπεζάς του στο ebay και μετά την αγορά ο αγοραστής μπορεί να τον δει και να πληρώσει κατευθείαν με συναλαγή μέσω τραπέζης.Δες όμως άμα στέλνει πρώτα στην Ελλάδα,αν ναι πρέπει να έχει έναν IBAN αριθμό αυτός είναι για τις διεθνείς συναλαγές αν δεν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω απο γερμανό στο ebay.de και έχει μόνο τρόπο πληρωμής ueberweisung plus. Μπορώ να κάνω μεταφορά χρημάτων απο οποιαδήποτε τράπεζα; Πώς γίνεται η όλη διαδικασία;

 

nai kanonika.otan tha pas na plhroseis tha sou dosei kapoia noumera ta opoia esy tha pas sthn trapeza & tha ta doseis.

ypopshn oti tha sou paroun kapoia lefta gia na kaneis ayth thn plhromh apo trapeza,ara na ypologizeis extra eksoda (apo italia einai peripou 30 euro).

 

ACHTUNG ACHTUNG:

 

sas exo 1 oraio tip pou to anakalypsa teleytaia..An exete proseksei einai elaxistoi oi germanoi empores pou dexontai paypal.Kserete giati??einai apisteyta tsiphdes & den theloun na xasoun to elaxisto pososto pou tous krataei to paypal!!

Giayto sthn epikoinonia sas me tous emporous anaferete oti mporeite na plhrosete me paypal & peite tous oti tha prosthesete sto teliko poso to 5 % pou tha tous parei to paypal!!

stis teleytaies mou agores to epixeirhsa & os dia magias dexthkan oloi!!!

prospathiste to den exete na xasete tpt ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστώ! Η μλκία βέβαια είναι οτι αυτός ο τύπος δεν απαντάει στις ερωτήσεις μου. Μήπως φταίει που έχω ακόμα 0 ψήφους και δεν με παίρνουν στα σοβαρά; vlachaquito απο τους γερμανούς τέτοια να περιμένεις... Αφου έρχονται το καλοκαίρι στην Ελλάδα και ταίζουν τα παιδιά τους νεκταρίνια πρωί μεσημέρι βράδυ για να μη χαλάσουν κανά φράγκο στις ταβέρνες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια,στο e-bay πωλουνται κατι αχρηστα πραγματα σε ασύλληπτες τιμες,μιλαμε π.χ. για ταινίες της πλακας που βρισκουν απο περιοδικα και τα πουλάνε ίσα με 10 ευρω χωρις τα μεταφορικά!

Εψαχνα και κατι πραγματα για το αυτοκινητο,σχεδόν ολα χτυπησαν τιμη ανωτερη της τιμης της πιάτσας.

Πως εξηγούνται όλα αυτα;Εγω στο flemarket πουλαω με 70% έκπτωση επι της αρχικής τιμής και δεν παιρνει κανεις,lol!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια' date='στο e-bay πωλουνται κατι αχρηστα πραγματα σε ασύλληπτες τιμες,μιλαμε π.χ. για ταινίες της πλακας που βρισκουν απο περιοδικα και τα πουλάνε ίσα με 10 ευρω χωρις τα μεταφορικά!

Εψαχνα και κατι πραγματα για το αυτοκινητο,σχεδόν ολα χτυπησαν τιμη ανωτερη της τιμης της πιάτσας.

Πως εξηγούνται όλα αυτα;Εγω στο flemarket πουλαω με 70% έκπτωση επι της αρχικής τιμής και δεν παιρνει κανεις,lol![/quote']

 

exei kai mapes to ebay.me tosa ekatomiria xristes ti perimeneis.alla exei kai kati efkeries trelles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insured apo ameriki me USPS...ke stalmeno as a "gift" plirono teloneio?

exo ksanakanei agores apo ameriki alla den to ixa proseksei pote ke imoun mallon poli tixeros giati ola irthan stin porta mou!xoris teloneio' date='xoris tipota,ke xoris kan na to exo zitisei....[/quote']

 

 

mporei kapios na apantisei?(an ke prosopika pistevo pos akoma ke insured de tha me xreosoune afou nie gift ke den tha periexei timologio)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω αν βοηθαω ή παραπλανω

με το παρακατω, οποτε παρακαλω

κρινετε μονοι σας.

 

Τον τελευταιο μηνα εχω κανει

3 παραγγελειες απο αμερικη.

Κανονικα ασφαλισμενα, χωρις

gift ή οτιδηποτε ξεχωριστο.

Δυο πακετα με usps $110 και $210,

το πρωτο κοντα στα 2 κιλα και το

δευτερο κοντα στα 3, ηρθαν σπιτι

μου κατευθειαν.

 

Για ενα πακετο με fedex $100 στο ενα

κιλο, ετρεχα στο τελωνειο, απο το οποιο

και εφυγα κατα 70 ευρω ελαφρυτερος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to perimena pos to kolpaki pezete me tin usps...to ixa ksanakousei...afto pou ginete ine pos me tin usps ta demata erxonte meso germanias opote otan fthanoun ellada fthanoun apo evropaiki xora....tora analoga me ton an ine asfalismena i oxi sta fernei eite i acs eite ta elta...ola ta alla demata pou erxonte me idiotikes eteries erxonte kateytheian ellada me ta aeroplana ton idiotikon ke etsi pernane ke ektelonizonte edo..opote ta skame sto megalo mastora sto EL.Venizelos pou pame gia ektelonismo ke mas koitaei les ke ta xoume klepsei...sigxaritiria...aftos ine kafes!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αγόρασα απο αμερική item αξίας $200 (μαζί με μεταφορικά USPS Airmail) και ο πωλητής, όταν του είπα οτι θα ήθελα να μου το στείλει gift μου είπε το παρακάτω:

 

I will declare it as a gift valued at $30

 

Αναρωτιέμαι αν έχει κάποια σημασία το ποσό που θα το κάνει declare ή όχι (μιλάμε για uninsured δέμα). Δηλαδή θα με συνέφερε να το κάνει declare για $10 ή $20; Απο κάποια παραπάνω Post βλέπω οτι δεν έχει σημασία αν είναι gift ή όχι αλλά γενικά απο όλο το thread δεν έχω βγάλει κάποιο σταθερό συμπεράσμα (πχ ο vlachaquito έλεγε οτι έχει σημασία αν θα το δηλώσει κανείς ως gift).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αγόρασα απο αμερική item αξίας $200 (μαζί με μεταφορικά USPS Airmail) και ο πωλητής' date=' όταν του είπα οτι θα ήθελα να μου το στείλει gift μου είπε το παρακάτω:

 

I will declare it as a gift valued at $30

 

Αναρωτιέμαι αν έχει κάποια σημασία το ποσό που θα το κάνει declare ή όχι (μιλάμε για uninsured δέμα). Δηλαδή θα με συνέφερε να το κάνει declare για $10 ή $20; Απο κάποια παραπάνω Post βλέπω οτι δεν έχει σημασία αν είναι gift ή όχι αλλά γενικά απο όλο το thread δεν έχω βγάλει κάποιο σταθερό συμπεράσμα (πχ ο vlachaquito έλεγε οτι έχει σημασία αν θα το δηλώσει κανείς ως gift).[/quote']

 

synithos akoma & an einai doro prepei na dhlosoun mia aksia..pes tou o.k.,etsi kai allios ta 30 $ einai ekseftelistikh timh, akoma kai an plhroseis tha einai ths takshs tou 1-2 euro..

 

Ayto pou ithela na sas po os pros tis apostoles amerikh einai oti den mporo na eimai 100 % sigouros pano sta teloneia giati apla eimai sthn italia & sas leo tous edo kanones..H peira mou apostolhs sthn ellada einai elaxisth (1-2 pragmata & kapoios filos to idio)kai osa ksero os tora eythigrammizontai me tous edo nomous..

Kalo tha htan an kapoios exei kapoies akres se teloneia, metaforikes etairies klpklp na ekane kamia erotish na eimastan sigouroi oloi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia exw visa electron kai den exw ksanakanei agora mesw pay pal.mou leei oti exw limit 0 eyro.giati?as apanthsei kapoios.

 

Μη ξεχνάς ότι το pay pal δεν είναι το online σύστημα της τράπεζας σου για να σου λέει τι ποσό έχεις μέσα...Σου λέει τι ποσό έχεις έχεις μέσα στον pay pal λογαριασμό σου...Δηλαδή αν έχεις πουλήσει κάποιο προϊόν και έχει γίνει η πληρωμή του τότε θα αναφέρει το ποσό αυτό το pay pal...

 

Κατά τα άλλα αν θες να πληρώσεις μια αγορά σου απο ebay προχώρα κάνε κανονικά τη διαδικασία pay και όταν φτάσει η ώρα να "τραβήξει" το ποσό από την κάρτα σου , θα συνδεθεί με αυτή και θα κάνει την συναλλαγή που θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...