Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

bomberb17 Επειδής πουλάω στο ebay,πρέπει να δηλωθείς ξανά και σαν πωλητής και θα σου έρθει γράμμα με τον κωδικό σου στο σπίτι.Για τα ταχυδρομικά πρέπει να πας στο ταχυδρομείο να πάρεις τιμοκατάλογο για να ξέρεις περίπου πόσο πάνε τα μεταφορικά.Πιστωτική τουλάχιστον εδώ Γερμανία που μένω-δεν ξέρω αλλού-δεν είναι απαραίτητο αλλά πρέπει να έχεις λογαριασμό στην τράπεζα για να πληρώνεις τα πάγια και να πληρώνεσαι αυτά που πουλάς.Και 2 τρικάκια,χρησιμοποίησε nic όχι Ελληνικό αλλά ανάλογα στην χώρα που θα πουλάς π.χ. εγώ χρησιμοποιώ το palawiaris στο ebay βλακεία μου γιατί ο γερμανός διστάζει κάπως για λόγους ξενοφοβίας να αγοράσει από εμένα.Δεύτερο τρικ χρησιμοποίησε και δεύτερο nic για να ανεβάζεις τις τιμές που δεν σε ικανοποιούν.Πολύ χρήσιμο είναι και το paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

μερικές συμβουλές ακόμα απο το DPGR (Digital Photography .gr)

10 συμβουλές για αγορές από ebay

 

στο τέλος του άρθρου έχει λινκ για το αντιστοιχο φορουμ τοπικ με πολλες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

random σχετικά με τις 10 συμβουλές να πω κάτι που είδα.Νέος πωλητής με 0 αξιολογήσεις πούλησε 17άρα οθόνη για 1 ευρώ και ο καημένος στην επόμενη πούληση για ένα πι-σι αξίας 50-60 ευρώ το ξεκινουσε στα 299 με 99 ευρώ ταχυδρομικά που κανονικά 15 έφταναν,χα ήθελε να βγάλει τα σπασμένα.Οπότε καλές ευκαιρίες έχουν οι καινούργοι πωλητές αλλά με πιο ψηλό ρίσκο φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τη δέχτηκε τελικά τη κάρτα μου το paypal ωστόσο έχω άλλη μια ερώτηση: Όταν έδωσα τα στοιχεία της κάρτας και μου απάντησε οτι τη δέχονται κτλ. το επόμενο site που εμφανίστηκε μου έλεγε κάτι για Enroll in Expanded Use, αλλά μόλις πρόσεξα οτι σε χρεώνουν γι'αυτό έστριψα.

Το θέμα είναι οτι κάτω απο το username μου στο paypal μου λέει ακόμα Greek-unverified. Αυτός ο χαρακτηρισμός επηρεάζει τις αγορές μου με κάποιον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να το κάνεις αυτό που λέει Enroll in Expand Use για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το paypal. Μη φοβάσαι σε χρεώνει 1.5 δολλάριο και στις κινήσεις λογαριασμού θα σου γράψει πχ χρέωση απο paypal και θα έχει ένα 4ψήφιο αριθμό, αυτό τον αριθμό τον χρησιμοποιείς μετα για τις αγορές. Πάντως το 1.5 δολλάριο που σε χρεώνει στο δίνει πίσω με την πρώτη σου αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει αυτό! Πάντως η εγγραφή στο e-bay θέλει πολύ περισσότερο χρόνο απ'ότι περίμενα.. Αν υποθέσουμε οτι πρέπει να περιμένω το λογαριασμό της κάρτας μου για να τελειώσει η όλη διαδικασία θα έχω κλείσει ενάμιση μήνα που "γράφομαι" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να το κάνεις αυτό που λέει Enroll in Expand Use για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το paypal. Μη φοβάσαι σε χρεώνει 1.5 δολλάριο και στις κινήσεις λογαριασμού θα σου γράψει πχ χρέωση απο paypal και θα έχει ένα 4ψήφιο αριθμό, αυτό τον αριθμό τον χρησιμοποιείς μετα για τις αγορές. Πάντως το 1.5 δολλάριο που σε χρεώνει στο δίνει πίσω με την πρώτη σου αγορά

 

 

tora na ta paro kranio h na mhn ta paro???ayto to post egine gia na voithisoume kapoious na xrhsimopoioun ebay kai paypal SOSTA kai na mhn kanoun oti tous katevei..

 

sorry re file alla ti eipes tou paidiou???gia pio logo na kanei to expand???esena poios sto eipe ayto???

exo logariasmo kanonika sto paypal kai eimai edo kai mhnes unverified!!!!kai osous ksero einai unverified!!!!!ti logariasmous kai tetoia einai ayta..

DEN XREIAZETE NA KANETE EXPAND STO PAYPAL,AFHSETE TO OPOS EXEI KAI KANETE KANONIKA AGORES!!!!!

ante na doume ti allo tha diavaso thn gantemia mou......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι Verified στο paypal παντως.

Οι 2 τελευταιες μου αγορες ηταν ετσι κι ετσι.

Το κινητο απο Ιταλια το πηρα αλλα παραλιγο να παω απο καρδιά :P

Ένα dreamcast απο Αγγλια το περιμενω απο 6 Δεκεμβριου.Επικοινωνησα με τον πωλητη τηλεφωνικα και μου πε οτι το αντικειμενο πήγε πίσω.Και το ξανάστειλε το σάββατο που πέρασε.7-10 μέρες της είπαν οτι θα κάνει να φτάσει.8 πέρασαν κι ακόμη δεν ήρθε (για 2η φορά)...

Να τα κλαίω τα 70ε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tora na ta paro kranio h na mhn ta paro???ayto to post egine gia na voithisoume kapoious na xrhsimopoioun ebay kai paypal SOSTA kai na mhn kanoun oti tous katevei..

 

sorry re file alla ti eipes tou paidiou???gia pio logo na kanei to expand???esena poios sto eipe ayto???

exo logariasmo kanonika sto paypal kai eimai edo kai mhnes unverified!!!!kai osous ksero einai unverified!!!!!ti logariasmous kai tetoia einai ayta..

DEN XREIAZETE NA KANETE EXPAND STO PAYPAL' date='AFHSETE TO OPOS EXEI KAI KANETE KANONIKA AGORES!!!!!

ante na doume ti allo tha diavaso thn gantemia mou......[/quote']

 

Vlachaquito, επειδή με τάραξες τώρα.. Προκύπτει κανένα πρόβλημα με το Expanded Use Enrollment?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα υπαρχει courier που δεν χρεωνει τελωνειο για πραγματα απο Αμερικη!

η υπηρεσια courier του USPS για 1 ζευγαρι παπουτσια αξιας 97 $ (αναγραφοταν κανονικα στο κουτι, οχι μειωμενη αξια) χρεωσε 35 $ και σε 3 μερες ηταν στην πορτα μου χωρις επιπλεον χρεωσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι Verified στο paypal παντως.

Οι 2 τελευταιες μου αγορες ηταν ετσι κι ετσι.

Το κινητο απο Ιταλια το πηρα αλλα παραλιγο να παω απο καρδιά :P

Ένα dreamcast απο Αγγλια το περιμενω απο 6 Δεκεμβριου.Επικοινωνησα με τον πωλητη τηλεφωνικα και μου πε οτι το αντικειμενο πήγε πίσω.Και το ξανάστειλε το σάββατο που πέρασε.7-10 μέρες της είπαν οτι θα κάνει να φτάσει.8 πέρασαν κι ακόμη δεν ήρθε (για 2η φορά)...

Να τα κλαίω τα 70ε? :P

 

o emporas exei psilo feedback??pantos emena to idio mou synevei sthn proth mou synnalagh gia kati dvd apo amerikh ta opoia telika xathikan!!!o polhths se plhroforo omos oti mou edose piso ta lefta kanonika!!!!

pantos to oti sou apanthse einai ligo dyskolo na einai fake,perimene ligo akoma..an den erthei diolou apithano na sthn kanane ta taxydromeia...exeis tracking code??einai asfalismeno to dema???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vlachaquito, επειδή με τάραξες τώρα.. Προκύπτει κανένα πρόβλημα με το Expanded Use Enrollment?

 

edoses logariasmo trapezas???

giati oi elaxistes kompines pou exoun ginei meso internet payment (GENIKA milao mhn agxonese)exoun ginei synithos apo logariasmous trapezas...

pantos den nomizo na exeis provlhma apla tha prepei na perimeneis ligo... :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογαριασμό τράπεζας δεν έδωσα, υποθέτω όμως οτι χρησιμοποιήθηκε η electron τα στοιχεία της οποίας έδωσα κατά την εγγραφή... Δηλαδή άκουσες εσύ να έχει υπάρξει κομπίνα απο τέτοιου είδους λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...