Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παιζει ρολο αν εχει λειτουργικο μεσα η οχι. Δεν εχει σχεση δηλαδη το τι εχεις μεσα στον σκληρο. Ποσο καιρο τον εχεις? Τι θορυβο κανει ακριβως?

 

Παντως αυτος που λεει για crc errors, προσεξε τον και κρατα backup. Πιστευω οτι αυτος θα κανει τον θορυβο.

 

Για να δεις ποιος κανει τον θορυβο, βγαλε αυτον που εχεις τα αρχεια και ασε πανω αυτον που εχεις τα windows. Αν δεν ακουσεις τιποτα, φταιει αυτος που εχεις τα αρχεια.

όχι τον θόρυβο τον κάνει μόνο όταν παίζω κάποιο παιχνίδι και μετά βγαίνω απο το παιχνίδι εκεί ακούγεται, άλλα μετά σταματάει, τώρα να βγάλω πχ τον wd που εχει τα 7 και να αφησω τον seagate μονο του δεν θα καταλάβω κατι γιατι το κάνει μονο οταν βγαινω απο παιχνιδι, και δοκιμασα παιχνιδι και στους 2 δισκους το κανει και στους 2,  εκτος αν και οι 2 δεν πάνε καλα και ειναι στα τελευταια τους, ειναι απο 6 χρόνια και οι 2 τους εχα παρει απο το πλαισιο οταν μου δινανε 700Ε μισθο, ασχετο αυτό βέβαια. Τα crc errors τι ειναι;

 

τελος παντων θα κανω την ανασυγκροτηση να δω πως θα παει, παντως και οι 2 οι δισκοι περνανε τα διαγνωστικα WD και seagate (το αργό οχι τα γρήγορο τεστ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όχι τον θόρυβο τον κάνει μόνο όταν παίζω κάποιο παιχνίδι και μετά βγαίνω απο το παιχνίδι εκεί ακούγεται, άλλα μετά σταματάει, τώρα να βγάλω πχ τον wd που εχει τα 7 και να αφησω τον seagate μονο του δεν θα καταλάβω κατι γιατι το κάνει μονο οταν βγαινω απο παιχνιδι, και δοκιμασα παιχνιδι και στους 2 δισκους το κανει και στους 2,  εκτος αν και οι 2 δεν πάνε καλα και ειναι στα τελευταια τους, ειναι απο 6 χρόνια και οι 2 τους εχα παρει απο το πλαισιο οταν μου δινανε 700Ε μισθο, ασχετο αυτό βέβαια. Τα crc errors τι ειναι;

 

τελος παντων θα κανω την ανασυγκροτηση να δω πως θα παει, παντως και οι 2 οι δισκοι περνανε τα διαγνωστικα WD και seagate (το αργό οχι τα γρήγορο τεστ)

Ashampoo HDD Control   Θα σου δείξει τα πάντα απο υγεία, ταχύτητα, bad sectors με ενσωματωμένο defrag, δοκίμασέ το.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ashampoo HDD Control   Θα σου δείξει τα πάντα απο υγεία, ταχύτητα, bad sectors με ενσωματωμένο defrag, δοκίμασέ το.

οκ θα το βάλω να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ashampoo HDD Control   Θα σου δείξει τα πάντα απο υγεία, ταχύτητα, bad sectors με ενσωματωμένο defrag, δοκίμασέ το.

Λοιπόν το έβαλα το πρόγραμμα,  μου εμφάνισε τα παρακάτω ο πρώτος δίσκος είναι ο wd και ο δεύτερος είναι ο seagate

post-211686-0-11502600-1492801876_thumb.jpg

post-211686-0-91701500-1492801905_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το έβαλα το πρόγραμμα,  μου εμφάνισε τα παρακάτω ο πρώτος δίσκος είναι ο wd και ο δεύτερος είναι ο seagate

Μα ειναι προφανές φίλτατε απο τα αποτελέσματα αν όντως η δεξιά εικόνα ειναι του seagate και η αριστερή του WD, οτι ο seagate σύντομα θα κλατάρει, 58% read error rate !  τι άλλο περιμένεις να σου πει, σε λίγο θα έχεις 50% πιθανότητες να διαβάσει τα data ή οχι  :shock:  Παρε backup τα σημαντικά αρχεία που έχεις στο seagate δίσκο

 

Y.Γ. 27,955 ώρες !!!  Εχω και εγω ενα παλιό seagate με 12,626 ώρες.  Παλιά οι seagate ήταν εντάξει αλλά απο τη σειρά baraccuda και μετά.... :cry: 

Τωρα πλέον δεν τους εμπιστεύομαι, μόνο western digital.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι προφανές φίλτατε απο τα αποτελέσματα αν όντως η δεξιά εικόνα ειναι του seagate και η αριστερή του WD, οτι ο seagate σύντομα θα κλατάρει, 58% read error rate !  τι άλλο περιμένεις να σου πει, σε λίγο θα έχεις 50% πιθανότητες να διαβάσει τα data ή οχι  :shock:  Παρε backup τα σημαντικά αρχεία που έχεις στο seagate δίσκο

 

Y.Γ. 27,955 ώρες !!!  Εχω και εγω ενα παλιό seagate με 12,626 ώρες.  Παλιά οι seagate ήταν εντάξει αλλά απο τη σειρά baraccuda και μετά.... :cry:

Τωρα πλέον δεν τους εμπιστεύομαι, μόνο western digital.

Ναι αλλα γιατι ομως τα αλλα τα προγραμματα δεν βρισκουν κατι οπως το hd sendinel;  ή τα προγραμματα του wd και του seagate στα οποια περναει τα τεστ ακομα και τα μεγαλα, ο ηχος μαλον ειναι απο τον wd ο οποιος ειναι εκεινο το 84% spin up που λεει, αλλα γιατι το κανει αφου βγω απο το παιχνιδι δεν ξερω,  τις ωρες που τις ειδες που γραφει βασικα ειναι πολλες; περιπου για ποσο καιρο ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα γιατι ομως τα αλλα τα προγραμματα δεν βρισκουν κατι οπως το hd sendinel;  ή τα προγραμματα του wd και του seagate στα οποια περναει τα τεστ ακομα και τα μεγαλα, ο ηχος μαλον ειναι απο τον wd ο οποιος ειναι εκεινο το 84% spin up που λεει, αλλα γιατι το κανει αφου βγω απο το παιχνιδι δεν ξερω,  τις ωρες που τις ειδες που γραφει βασικα ειναι πολλες; περιπου για ποσο καιρο ειναι;

 "Spin up time" describes amount of time it took to spin the platters up to their rated rotation speed (usually 5400 or 7200 RPM). Values above 80 should be considered good. Values between 70 and 80 are still acceptable.

Στον ενα έχεις 95% και στον άλλο 84% είσαι μέσα στα αποδεκτά όρια. 

 

Για δοκίμασε και το CrystalDisk info http://crystalmark.info/download/index-e.html

 

Kαι ενα χρήσιμο άρθρο που εξηγεί την χρήση του https://www.pcsteps.com/2530-predict-hard-disk-failure-crystal-disk-info/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 "Spin up time" describes amount of time it took to spin the platters up to their rated rotation speed (usually 5400 or 7200 RPM). Values above 80 should be considered good. Values between 70 and 80 are still acceptable.

Στον ενα έχεις 95% και στον άλλο 84% είσαι μέσα στα αποδεκτά όρια. 

 

Για δοκίμασε και το CrystalDisk info http://crystalmark.info/download/index-e.html

 

Kαι ενα χρήσιμο άρθρο που εξηγεί την χρήση του https://www.pcsteps.com/2530-predict-hard-disk-failure-crystal-disk-info/

Τα ίδια λέει και το crystal disk info τις ίδιες τιμές  έχει, θέλω να πιστεύω ότι οι δίσκοι μου θα αντέξουν και δεν θα έχουνε πρόβλημα, πέρα από αυτό το πρόβλημα που κάνει στον Wd η κεφαλή άλλα μετά σταματάει,  και στον seagate που καμιά φορά τον χάνει το bios  (βγάλε βάλε το καλώδιο των δεδομένων σατα τον ξανά βρίσκει) τώρα έχει καιρό  να τον ξανά χάσει ξανά ζωντάνεψε όμως  φαίνεται, θέλω να πιστεύω ότι θα πάνε ακόμα αυτοί οι δίσκοι, θυμάμαι όταν τους πήρα είχα βάλει τα xp στον έναν και τα 7 στον άλλον ο πρώτος ο δίσκος ο wd είναι το 2011 η αγορά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα για να βλέπω τα καρέ στα παιχνίδια;; Εκτός από το fraps και το MSI afterburner...

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...