Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

d1m1tr1s, με ποιόν τρόπο ακριβώς έφτιαξες αυτή τη λίστα με τα links???

Εδώ και καιρό είχα βρει μια λίστα στην οποία πρόσθεσα ή/και αφαίρεσα ορισμένες εφαρμογές.

το xchat για win δεν ειναι free

Το Xchat 2.x ασφαλώς και είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά μια χαρά το x-chat! no more mirc! νασαι καλά d1m1tr1s!

@Vegas: απο αυτά που είπε ο d1m1tr1s έχω δοκιμάσει και δουλεύω ακόμα τα εξείς: openoffice.org (ξύλωσα το msoffice εντελός). Το 7zip (τέλειο, ελαφρύ και γρήγορο! χάρης αυτό 3ύλωσα winzip & winrar! XChat αντι mirc, free download manager αντί getright kai flashget, FileZilla για ftp αντί ws και κάτι άλα (σπα***να), ακόμα έχω τα ε3είς free: firefox, thunderbird,winamp. Για messenger έχω βάλει το gaim, p2p dc++, dvd aps: DVD Shrink, DVD Decrypter, DVD Identifier. mazbackup για γρήγορα backups firefox kai thunderbird, to skype gia 'τηλέφωνο" και τα κλασικα: Real,quicktime,acrobat reader. Τώρα δοκιμάζω το Video Lan gia na 3ulwsw to power dvd kathos kai to gimp to opoio fenetai korufeo gia na adikatasthsw to photoshop. Ωραίο πράμα η νομιμότης.

Αυτό που δεν έχω βρει ακόμα είναι ένα φρι προγ. να αντικαταστήσω το fine reader και ένα λεξικό :-/. Αλά χλωμό το κόψω να βρε8εί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΕΙΑ!

Επίσης την έχω καταβρει με τα CD Burner XP Pro & Deep Burner (ποιο Nero δεν κατάλαβα;) αλλά από COPY CD DVD δεν έχω βρει ακόμα. Πάμε για δοκιμή τα άλλα!

Δεν είναι μόνο ωραία η νομιμότητα για μας αλλά είναι και η ΜΑΓΚΙΑ για τα παιδιά αυτά που φτιάχνουν ΤΕΤΟΙΑ ποιότητα για τη πλάκα τους. Ίσως εκεί έξω κάποιοι σοβαρευτούν και ρίξουν τις τιμές τους πια! Ελεος!!

Ναι φίλε cozzyzz ένα λεξικό .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To επόμενο, βημα, αφου βολευτείτε με τα free προγράμματα ειναι να πετάξετε και τα windows. Γιατι το βασικότερο, σε τελική ανάλυση, δεν ειναι το λειτουργικό, αλλά οι εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρεμηστε ρε παιδια. το gimp αν και ειναι free δεν συγκρινεται με τα photoshop και paint shop pro... επισης οι flashget,getright ειναι οι καλυτεροι download managers. το 7-zip δεν συγκρινεται με το winrar. ολα αυτα φυσικα τα λεω μετα απο μελετη..

 

 

coolarete λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Isis δεν είπα ότι το 7zip είναι καλύτερο από winrar και winzip.Απλά προσωπικά ο μόνος λόγος που χρειαζόμουν τα 2 αυτά προγράμματα ήταν για εντελός απλή χρήση (να ziparw kai na 3eziparw που και που κανα αρχείο). Την δουλειά αυτή την κάνω μια χαρά με το 7zip!Το ότι είναι πάντος πιο γρήγορο απο τα άλλα, για μένα ΕΙΝΑΙ. Προς 8εού δεν κατηγορώ κανένα πρόγραμμα, απλά, γιατί να μην κάνω την δουλιά μου φρι. Θα μου πείς τώρα σιγά το πράμα, πόσο δύσκολο είναι να βάλεις ένα crack και να έχεις στο pc σου τα top προγράμματα? Θέμα δευτερολέπτων 8α έλεγα, απλά προσωπικά την έχω δει έτσι τώρα. Θέλω να αποδεί3ω στον εαυτό μου οτι δεν έχω ανάγκη καμιά εταιρία software και κανενα bill gates, πες οτι την έχω δει τρελός. στο βάθος της ιστοριας αυτής κρύβεται η 100% μετάβαση σε linux, γιαυτό προτημώ προγράματα που όχι μόνο είναι free αλλά είναι και open sourse και υπάρχουν και αντίστιχα στο linux. Παράδειγμα: το λινουξ παίζει με open office. Αφού λιπόν υπάρχει open office για win 3ύλωσα το msoffice. Σιγά σιγά θα συνηθήσω και 8α μάθω 'τα κόλπα' του open office ώστε όταν πάω στο linux να έχω άμεση προσαρμογή και λειτουργηκότητα όσο αφορά τουλάχιστον τα προγράμματα. Μετά δίνω την προσοχή μου μόνο στην προσαρμογή με το λειτουργηκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε cozzyzz εμένα μου αρέσει να έχω τα top και τσάμπα.....πραγματικά το ευχαριστιέμαι όταν βρίσκω crack.....ειδικά όταν κράκαρα το ACDSee 7.0 το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ.....και μη μου πεις ότι τα msoffice τα αγόρασες!!!χαχαχαχαχαχα...πλάκα κάνω....ο καθένας με ότι του αρέσει, όπως είπα πριν άλλωστε μου άρεσε πολυ ο maxthon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλίμονο, και εγώ δεν έχω αγοράσει τίποτα και ποτέ και ούτε πρόκειτε :P :D απλά τώρα με έχει πιάσει αυτή η τρελα που σου είπα. Όλα είναι θέμα γούστου, λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου, το ότι υπάρχουν τρόποι να "αποκτήσεις" ένα shareware πρόγραμμα είναι γνωστό και ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν αποτελεί αντικείμενο συζήτησης του συγκεκριμένου ποστ. Το ζητούμενο είναι να βρούμε τρόπους να κάνουμε την δουλειά μας (όπως την ορίζει ο καθένας) βασιζόμενοι σε προγράμματα-*αστέρια* που δεν βρίσκονται πολύ εύκολα στο χάος του Δικτύου αλλά εντοπίζονται μόνο με δοκιμή και σύγκριση με άλλα παρόμοια, τα οποία φτιάχνονται από εξαιρετικά ταλαντούχους ανθρώπους και για διάφορους λόγους δεν απαιτούνται χρήματα για την χρήση τους.

 

Οταν ξεκίνησα το ποστ είχα στο μυαλό μου τα προγράμματα εκείνα που θα πλήρωνα ευχαρίστως για να τα χρησιμοποιήσω νόμιμα και όχι αυτά που θα μπορούσα να "αποκτήσω" επειδή είναι κορυφαία στο είδος τους. Π.χ. το IrfanView είναι πολύ καλύτερο για την πλειοψηφία των χρηστών από το ACDSee ενώ το K-Lite Mega Codec Pack καθιστά περιττή την εγκατάσταση κάθε άλλου media player (QuickTime, Real, και κυρίως του M$ Media Player που ζητάει την ψυχή σου για να σου αναγνωρίσει ένα audio CD...).

 

Στην τελική.... Εχει την φάση του να "αποκτήσεις" το Real player και να το κάνεις ό,τι θέλεις (κλείσιμο κάθε δυνατότητας επικοινωνίας με την μαμά του, πλήρη αναπαραγωγή κάθε μορφής αρχείου βίντεο χωρίς "ρουφιάνους") αλλά αυτό δεν είναι τίποτα όταν κάνεις τα ίδια πράγματα χωρίς να το έχεις ανάγκη (Real Alternative @ KLite Mega codec pack)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...