Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους..

Πολυ καλη δουλεια αυτο το post,ολα τα DVD/DivX programms και info μαζεμενα :)

Εψαξα στο thread αλλα δεν βρηκα αυτο που εψαχνα και γι αυτο ας ρωτησω εδω:

Μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχει καποιο προγραμμα (και ποιο) που να "κολλαει " τους υποτιτλους επανω στην εικονα του DivX?

Αυτο που θελω ειναι τελικα να υπαρχει ενα νεο αρχειο πχ .avi και οι υποτιτλοι να ειναι επανω στην εικονα, ωστε να μπορω πχ να το βλεπω σε εξωτερικο divx player χωρις να χρειαζεται να φτιαχνω φακελους, υποτιτλους με το ιδιο ακριβως ονομα , αναβαθμιση του player για να παιζει σωστα τους ελληνικους υποτιτλους κτλ..

Thanx για καθε info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βοήθεια!

Κατέβασα το divx Pro 6.5 για Windows και ενώ η ταινία παίζει κανονικότατα με υπότιτλους κτλ, για ήχο έχω ένα βουητό.Δεν ξέρω τί φταίει και αν μπορώ να το διορθώσω.Η ταινία είναι το blood diamond την οποία την κατέβασα μέσω torrent.Tις υπόλοιπες ταινίες ελληνικές τις παίζει μία χαρά.Μήπως να έχει πρόβλημα η ταινία που κατέβασα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή αυτά τα 2 posts:

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1464874&postcount=15

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1464886&postcount=16

 

προτείνω να διορθωθεί το url για το ffdshow. Επίσης, καλό θα ήταν να προστεθεί και ο HC MPEG Encoder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thelo apla apo ena dvd na kopso ligo stin arxi kai sto telos kai na to ksanagrapso se morfi vob opos inai.

Pio software na xrisimopoiiso.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το DVD Shrink, και για να κάνεις αυτό που θέλεις θα επιλέξεις Re-author

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜeGUI:

http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=156112&package_id=174059&release_id=473840

 

Αλλά για το DVD ripping στάδιο, μάλλον πρέπει να το κάνεις ο ίδιος με το RipIt4Me.

 

Και το NeroVision Express μπορεί να παράγει τέτοιο αποτέλεσμα, αλλά δε δουλεύει με δισκάκια που έχουν CSS προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ απαντάω μόνος μου.πολυ καλό πρόγραμμα με παρα πολλές επιλογές.βαζεις βιντεο κ photos,κάνεις μενου οποτε θέλεις,τα ονομάζεις εσύ κ πολλά άλλα που θέλουν ψάξιμο.ΑΛΛΑ(πάντα υπάρχει),ένα avi 700mb το βγάζει να θέλει χώρο 6-7 gb(μήπως κάνω λάθος?δε νομίζω γιατί δοκίμασα με πολλά avi).Συμπέρασμα:δεν χωράει σ'ένα dvd 4.7gb

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ σχετικά με το χώρο που διαχειρίζεται το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Στη μεσαία επιλογή ποιότητας μπορεί να χωρέσει μέχρι 750mb avi αρχείο. Είμαι ήδη στην αναζήτηση άλλης μεθόδου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Στη μεσαία επιλογή ποιότητας μπορεί να χωρέσει μέχρι 750mb avi αρχείο. Είμαι ήδη στην αναζήτηση άλλης μεθόδου ...

 

Δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του αρχικού avi, αλλά με τη συμπιεσιμότητα (compressibility) του περιεχομένου. Π.χ. αν έχεις avi που περιέχει πολύ ψηφιακό θόρυβο, χαμηλή ανάλυση, πολύ οξεία (sharp) εικόνα, πολλές σκηνές high-motion, το πρόγραμμα κατά την κωδικοποίηση αναγκάζεται να αυξήσει το κατανεμόμενο bitrate για να επιτύχει επαρκή ποιότητα. Αποτέλεσμα: oversized τελικό αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχουν προγράμματα Video-Editing που να μπορείς να ορίσεις "scenes" κάνοντας "split" όπου θες και στη συνέχεια να αλλάξεις τη σειρά (sequence) των "scenes" όπως στον editor του NeroVision;

Θέλω να κάνω editing τέτοιου τύπου σε αρχεία DV-avi και παράλληλα εφαρμογή φίλτρων (όπως "image crop" και "subtitles" του TMPGEnc 4.0 Xpress) σε μία μόνο επανακωδικοποίηση-συμπίεση για το τελικό αποτέλεσμα (mpeg).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi epittrapezioi dvd players ti kataliksoun paizoun sta sigoura?

 

mexri tora ego ta ekana se vob files ktl kai ola kala.

To teleytaio programma ta ekane se mp4.

thelo na ime sigouros oti de tha paizoun mono sto pc.

ta ekana me to winavi kai epeleksa na ta kanei dvd apo avi...

 

enhmeroste me plz,eyxaristo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...