Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, naive είπε

Είναι λογικό να σου λέει αυτό το ένστικτό σου, και δεν είναι λάθος, τα πάντα εκφυλίζονται με τον καιρό και τη χρήση οπότε και οι ελαστικές φλάντζες έχουν μια συγκεκριμένη διάρκεια λειτουργίας (service life).
Για να το τοποθετήσω σωστά όμως, θα ήταν σχεδιαστική αστοχία να έχεις ένα σύστημα που να απαιτεί προληπτική συντήρηση μόνο για να αλλάξεις τη φλάντζα. Γενικά η ζωή των φλαντζών είναι μεγαλύτερη από το διάστημα που θέλει service το κύριο εξάρτημα (και τότε η φλάντζα ανανεώνεται).
Αυτό που λένε όλοι όμως είναι ότι η διάρκεια αποθήκευσης (shelf life/ storage life) είναι συγκεκριμένη, γιατί τότε ξεραίνεται. Για αυτές των θερμοσιφώνων μπορεί να είναι 3-5 χρόνια, ανάλογα και πού είναι αποθηκευμένες.
Επίσης, ο κανόνας είναι ότι "οι συνδέσεις αστοχούν και όχι τα στεγανοποιητικά", δηλαδή για μην έχεις αστοχία και διαρροή υπάρχει ένα σύνολο παραγόντων που πρέπει να γίνει σωστά για να έχεις μέγιστη διάρκεια λειτουργίας. Στο θερμοσίφωνα που δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική κατασκευή, είναι: Καινούργια φλάντζα, καθαρές επιφάνειες σύσφιξης, κατάλληλο πάχος φλάντζας, ομοιόμορφο (χιαστί) σφίξιμο και όχι υπερβολικό ή λίγο σφίξιμο.

Στο θερμοσίφωνα, μπορεί μετά από 20 χρόνια να έχεις διαρροή από τη φλάντζα, δε μπορεί να αποκλεισθεί, αλλά δεν πρόκειται να σου δώσει κάποιος συγκεκριμένο service life για να το αλλάξεις προληπτικά και χωρίς να κάνεις υπερσυντήρηση.  
Στην περίπτωση του χάλκινου που δεν σκοπεύω να τον ανοίξω ποτέ, αν τύχει και ανοίξει για κάποιο λόγο (πχ αλλαγή αντίστασης) την αλλάζω, αλλιώς που και πού ή όταν πάνω να συμπληρώσω υγρά ρίχνω μια ματιά και για διαρροές.

Πίσω από όλα υπάρχει ανάλογη επιστήμη, αλλά συνήθως λαμβάνεται όταν σχεδιάζεται ένα προϊόν και βγαίνουν και οδηγίες συντήρησης. Αν ωστόσο έχει κάποιος όρεξη για διάβασμα, εδώ θα βρει ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το θέμα:
 

ESA-FSA-Guidelines-Flange-Gaskets-009_98_ENG.pdf

Αν και το κείμενό σου είναι όμορφα δομημένο, θεωρώ ότι κάνεις μια αυθαίρετη παραδοχή για να καταλήξεις σε προαποφασισμένο συμπέρασμα. Δεν λέω πως υπάρχει κάποια συνομωσία πίσω από αυτό :-) αλλά απλά ένα confirmation bias.

Θεωρείς λάθος προσέγγιση το να χρειάζεται προληπτική συντήρηση μόνο για την αλλαγή της φλάντζας.

Μαζί σου κι εγώ.

Μόνο που αυτή η συντήρηση δεν ορίζεται από κανένα για την αλλαγή της φλάντζας αλλά για την αλλαγή αντίστασης/ανοδίου (η φλάντζα είναι το συνοδευτικό).

Εδώ εσύ έχεις ήδη αποφασίσει ότι δεν χρειάζεται αλλαγή αντίστασης/ανοδίου (τους λόγους τους παρέθεσες παραπάνω) και αυθαίρετα (κατά τη γνώμη μου πάντα) θεωρείς ότι και αυτό που πάει μαζί με την αντίσταση (η φλάντζα) "αυτομάτως" δεν χρειάζεται αντικατάσταση. Μόνο που ενώ το ένα συνοδευτικό της αντίστασης (ανόδιο) μπορεί όντως να μην φθαρεί όταν δεν γίνεται χρήση της, το δεύτερο (φλάντζα) "χρησιμοποιείται" και μόνο που απλά υπάρχει μέσα στο καζάνι.

Αυτά από εμένα πάνω στο θέμα. Δε νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε απόλυτα αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Η "αντιπαράθεσή" μας βοηθάει τους λοιπούς αφού δίνει τροφή για σκέψη και ο καθένας μπορεί να καταλήξει στα δικά του συμπεράσματακαι να κάνει τις επιλογές του

 

Υγ Πολύ ενδιαφέρον τον pdf που παρέθεσες. Σ' ευχαριστώ που το μοιράστηκες

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όσον αφορά στα άλατα, καθοριστικός παράγοντας για τον σχηματισμό τους είναι η θερμοκρασία, νομίζω πάνω από 60° ευννοείται κατά πολύ ο σχηματισμόςτους. Από που προέρχεται η άνοδος της θερμοκρασίας δηλ. από την αντίσταση, από τους ηλιακούς συλλέκτες ή από την σερμπατίνα (στα τριπλής ενέργειας) δεν παίζει ρόλο. Όσο μεγαλύτερη η θερμοκρασία τόσο μεγαλύτερος ο σχηματισμός αλάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Αν και το κείμενό σου είναι όμορφα δομημένο, θεωρώ ότι κάνεις μια αυθαίρετη παραδοχή για να καταλήξεις σε προαποφασισμένο συμπέρασμα. Δεν λέω πως υπάρχει κάποια συνομωσία πίσω από αυτό :-) αλλά απλά ένα confirmation bias.

Θεωρείς λάθος προσέγγιση το να χρειάζεται προληπτική συντήρηση μόνο για την αλλαγή της φλάντζας.

Μαζί σου κι εγώ.

Μόνο που αυτή η συντήρηση δεν ορίζεται από κανένα για την αλλαγή της φλάντζας αλλά για την αλλαγή αντίστασης/ανοδίου (η φλάντζα είναι το συνοδευτικό).

Εδώ εσύ έχεις ήδη αποφασίσει ότι δεν χρειάζεται αλλαγή αντίστασης/ανοδίου (τους λόγους τους παρέθεσες παραπάνω) και αυθαίρετα (κατά τη γνώμη μου πάντα) θεωρείς ότι και αυτό που πάει μαζί με την αντίσταση (η φλάντζα) "αυτομάτως" δεν χρειάζεται αντικατάσταση. Μόνο που ενώ το ένα συνοδευτικό της αντίστασης (ανόδιο) μπορεί όντως να μην φθαρεί όταν δεν γίνεται χρήση της, το δεύτερο (φλάντζα) "χρησιμοποιείται" και μόνο που απλά υπάρχει μέσα στο καζάνι.

Αυτά από εμένα πάνω στο θέμα. Δε νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε απόλυτα αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Η "αντιπαράθεσή" μας βοηθάει τους λοιπούς αφού δίνει τροφή για σκέψη και ο καθένας μπορεί να καταλήξει στα δικά του συμπεράσματακαι να κάνει τις επιλογές του

Υγ Πολύ ενδιαφέρον τον pdf που παρέθεσες. Σ' ευχαριστώ που το μοιράστηκες

Δεν είναι confirmation bias, είναι σχεδιαστική αρχή που θεωρώ ότι ο σχεδιαστής του ηλιακού πρέπει να έχει τηρήσει. Αν δεν επαρκεί η διάρκεια ζωής του στεγανοποιητικού να καλύψει το διάστημα συντήρησης του εξαρτήματος, βάζεις καλύτερο στεγανοποιητικό. Μπορεί στο θερμοσίφωνα να είναι εύκολη η αντικατάσταση, αλλά σε άλλες κατασκευές θα ήταν εντελώς αντιπαραγωγικό. Είναι αρκετά λογικό αυτό, οπότε δε θέλω να επεκταθώ πώς το ξέρω γιατί μετά μπορεί να μου πεις ότι κάνω "προσφυγή στην αυθεντία" :P

Σημειωτέον ότι εγώ αναφέρομαι στην περίπτωσή μου που στο χάλκινο ηλιακό δεν υπάρχει καν ανόδιο.
Όταν υπάρχει ανόδιο ο κύκλος αλλαγής και της φλάντζας είναι 2-3 χρόνια (μαζί με το ανόδιο) γιατί αυτές είναι οι οδηγίες συντήρησης. Στην περίπτωση του χάλκινου δεν υπάρχει οδηγία από τον κατασκευαστή. Μπορεί να είναι και παράλειψη, μπορεί και όχι. Αλλά με τη δική μου εμπειρία και τις γνώσεις έχω καταλήξει στην πρακτική που είπα, δεν πρόκειται να ανοίξω μόνο για αλλαγή της φλάντζας.  Από εκεί και πέρα, αν βρω διαρροή στα 10 χρόνια από εκεί, μπορεί να  αναθεωρήσω (και θα ενημερώσω και εδώ). Αντίστοιχα περιμένω και άλλες εμπειρίες για τυχόν διαρροές από εκείνο το σημείο. Για αυτό συζητάμε εδώ και φυσικά αυτές οι διαστάσεις απόψεων είναι πολύ πιο εποικοδομητικές από τα ποστ "πείτε κανα καλό ηλιακό μέχρι 700€".

 

38 λεπτά πριν, shack είπε

Όσον αφορά στα άλατα, καθοριστικός παράγοντας για τον σχηματισμό τους είναι η θερμοκρασία, νομίζω πάνω από 60° ευννοείται κατά πολύ ο σχηματισμόςτους. Από που προέρχεται η άνοδος της θερμοκρασίας δηλ. από την αντίσταση, από τους ηλιακούς συλλέκτες ή από την σερμπατίνα (στα τριπλής ενέργειας) δεν παίζει ρόλο. Όσο μεγαλύτερη η θερμοκρασία τόσο μεγαλύτερος ο σχηματισμός αλάτων.

60 βαθμοί μου φαίνεται λίγο, αλλά λαμβάνω υπόψη και την εμπειρία του orck που λέει ότι βρήκε άλατα χωρίς τη χρήση της αντίστασης. Αν δεν ήταν κομμάτια ανοδίου, τότε σίγουρα μπορεί να γίνουν και από τα καυτά τοιχώματα. Ωστόσο πάλι η ζωή της αντίστασης δεν επηρεάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, naive είπε

Αν καεί η αντίσταση την αλλάζεις, για λόγους συντήρησης δεν υπάρχει λόγος.
Το ίδιο και για καθαρισμό από τα άλατα. Τα άλατα σχηματίζονται αν χρησιμοποιείς την αντίσταση, αλλά δεν επηρεάζουν τη λειτουργία ούτε την απόδοση. Το πολύ μετά από πολλά χρόνια να έχεις 2-3 λίτρα μικρότερη χωρητικότητα. 
Εγώ τον έχω 7 χρόνια, μόνο υγρά κοιτάζω αν θέλουν συμπλήρωμα κάθε Σεπτέμβριο.

Ρωτώντας σήμερα τηλεφωνικά εταιρεία που κατασκευάζει μεταξύ άλλων και χάλκινα boiler ηλιακών μου επιβεβαίωσε αυτό που γράφεις, ότι δεν θέλει ιδιαίτερη συντήρηση πέρα από καθαρισμό του κλειστού κυκλώματος και αλλαγή του θερμικού υγρού ανά 1 ή δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι όταν απευθύνθηκα σε επίσημο μεταπωλητή ηλιακών της εταιρείας και τον ρώτησα για τα service των  χάλκινων, μου είπε καλό θα ήταν να αλλάζει η αντίσταση (συνεπώς και φλάντζα) και καθαρισμός δοχείου μετά από 6-7 χρόνια και στα χάλκινα bolier γιατί όλο και κάτι μαζέυουν. Δεν νομίζω να μην σύμφερε την εταιρεία να μου πει κάτι αντίστοιχο....κέρδος θα είχε.... λέφτά θα έπαιρνε από το service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dla είπε

Ρωτώντας σήμερα τηλεφωνικά εταιρεία που κατασκευάζει μεταξύ άλλων και χάλκινα boiler ηλιακών μου επιβεβαίωσε αυτό που γράφεις, ότι δεν θέλει ιδιαίτερη συντήρηση πέρα από καθαρισμό του κλειστού κυκλώματος και αλλαγή του θερμικού υγρού ανά 1 ή δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι όταν απευθύνθηκα σε επίσημο μεταπωλητή ηλιακών της εταιρείας και τον ρώτησα για τα service των  χάλκινων, μου είπε καλό θα ήταν να αλλάζει η αντίσταση (συνεπώς και φλάντζα) και καθαρισμός δοχείου μετά από 6-7 χρόνια και στα χάλκινα bolier γιατί όλο και κάτι μαζέυουν. Δεν νομίζω να μην σύμφερε την εταιρεία να μου πει κάτι αντίστοιχο....κέρδος θα είχε.... λέφτά θα έπαιρνε από το service.

Συμπλήρωση θέλει απλώς το υγρό του κλείστού κυκλώματος όχι αντικατάσταση.
Αν δεις και πιο πισω, λέμε ότι αν κάνεις από την αρχή μια αναλογία 25-30% σε αντιψυκτικό, θα είναι μια χαρά για 20+ χρόνια.

Ο επίσημος μεταπωλητής (μαγαζί προφανώς) μάλλον θα συνεργάζεται με κάποιον υδραυλικό και θέλει να πουλάει και αναλώσιμα. Εμένα ένας τέτοιος προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να συμπληρώνω και αιθυλαινογλυκόλη στο κύκλωμα επειδή δεν είχε εκείνη τη στιγμή προπυλαινογλυκόλη

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, naive είπε

Συμπλήρωση θέλει απλώς το υγρό του κλείστού κυκλώματος όχι αντικατάσταση.
Αν δεις και πιο πισω, λέμε ότι αν κάνεις από την αρχή μια αναλογία 25-30% σε αντιψυκτικό, θα είναι μια χαρά για 20+ χρόνια.

Ο επίσημος μεταπωλητής (μαγαζί προφανώς) μάλλον θα συνεργάζεται με κάποιον υδραυλικό και θέλει να πουλάει και αναλώσιμα. Εμένα ένας τέτοιος προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να συμπληρώνω και αιθυλαινογλυκόλη στο κύκλωμα επειδή δεν είχε εκείνη τη στιγμή προπυλαινογλυκόλη

Ειδικά το τελευταίο που γράφεις για την αιθυλενογλυκολη ειναι τραγικό. Δυστυχώς γνωρίζω πολλούς υδραυλικούς που είτε αγνοούν πραγματικά οτι η προπυλενογλυκόλη χρησιμοποιείται στους ηλιακούς είτε το κάνουν για άλλους λόγους.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, naive είπε

60 βαθμοί μου φαίνεται λίγο, αλλά λαμβάνω υπόψη και την εμπειρία του orck που λέει ότι βρήκε άλατα χωρίς τη χρήση της αντίστασης. Αν δεν ήταν κομμάτια ανοδίου, τότε σίγουρα μπορεί να γίνουν και από τα καυτά τοιχώματα. Ωστόσο πάλι η ζωή της αντίστασης δεν επηρεάζεται.

Νομίζω απόθεση αλάτων συμβαίνει και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, απλά άνω των 60° επιταχύνεται, δες και εδώ  (140°F είναι 60°C) ή εδώ σε γερμανικό φορουμ , οπότε καμιά σχέση αν ανάβει ή όχι η αντίσταση.

Θυμήθηκα ότι είδα ένα ντοκυμαντέρ για την ρωμαϊκή αυτοκρατορία, όπου μεταξύ άλλων ανέφερε την απόφραξη αγωγών μεταφοράς νερού λόγω καθίζησης αλάτων, το νερό ήταν σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, shack είπε

Νομίζω απόθεση αλάτων συμβαίνει και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, απλά άνω των 60° επιταχύνεται, δες και εδώ  (140°F είναι 60°C) ή εδώ σε γερμανικό φορουμ , οπότε καμιά σχέση αν ανάβει ή όχι η αντίσταση.

Θυμήθηκα ότι είδα ένα ντοκυμαντέρ για την ρωμαϊκή αυτοκρατορία, όπου μεταξύ άλλων ανέφερε την απόφραξη αγωγών μεταφοράς νερού λόγω καθίζησης αλάτων, το νερό ήταν σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Οπωσδήποτε γίνεται αποθεση αλάτων εφόσον υπάρχουν στο νερό, αλλά εδώ μιλάμε για το φαινόμενο που γεμίζει με χούφτες σπασμένους χοντρούς κρυστάλλους ο θερμοσίφωνας.
Και αυτό είναι κάτι που συμβαίνει μόνο μέσα στο θερμοσίφωνα, αλλιώς θα είχαμε συνέχεια τέτοια να πέφτουν από τη βρύση μας καθώς έρχεται το νερό από τις σωληνώσεις.
Όπως φαίνεται στο διάγραμμα, η απόθεση ανεβαίνει εκθετικά με τη θερμοκρασία, οπότε φαντάζεσαι τι συμβαίνει στην αντίσταση όπου αναπτύσσονται εκατοντάδες βαθμοί. Αυτά κάποια στιγμή που πιάνουν ένα μεγάλο πάχος, σπάνε πάλι από τη θερμότητα της αντίστασης και πέφτουν κάτω στον πάτο της δεξαμενής.
Το ερώτημα είναι αν η θερμοκρασία του κλειστού κυκλώματος επαρκεί για να συμβεί το ίδιο φαινόμενο και στα τοιχώματα της δεξαμενής που θερμαίνονται.

edit: Απότι φαίνεται εδώ μάλλον πιάνει και στα τοιχώματα :huh:

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, naive είπε

Οπωσδήποτε γίνεται αποθεση αλάτων εφόσον υπάρχουν στο νερό, αλλά εδώ μιλάμε για το φαινόμενο που γεμίζει με χούφτες σπασμένους χοντρούς κρυστάλλους ο θερμοσίφωνας.

Δεν γίνεται απόθεση όλων των αλάτων που υπάρχουν στο νερό, κυρίως αφορά σε απόθεση ανθρακικού ασβεστίου και μαγνησίου. Η χούφτες μαζεύονται μετά από χρόνια, στον δικό μου ηλιακό υπολογίζω 2-3-4 κιλά μετά από 5 χρόνια, απ'την στιγμή που έχω μεγάλα χέρια μιλάμε για λίγες χούφτες:D.

 

14 λεπτά πριν, naive είπε

Και αυτό είναι κάτι που συμβαίνει μόνο μέσα στο θερμοσίφωνα, αλλιώς θα είχαμε συνέχεια τέτοια να πέφτουν από τη βρύση μας καθώς έρχεται το νερό από τις σωληνώσεις.

Υπερβάλλεις, η συγκέντρωση των αλάτων είναι μικρή για να πέφτουν από τη βρύση όταν κάνεις μπάνιο, ούτως ή άλλως αυτά έχουν ήδη διαχωριστεί και καθιζήσει στον πάτο του θερμοσίφωνα, περιμένοντας καρτερικά να πας να τα βγάλεις στο επόμενο σέρβις.

 

17 λεπτά πριν, naive είπε

Όπως φαίνεται στο διάγραμμα, η απόθεση ανεβαίνει εκθετικά με τη θερμοκρασία, οπότε φαντάζεσαι τι συμβαίνει στην αντίσταση όπου αναπτύσσονται εκατοντάδες βαθμοί.

Ακριβώς ο σχηματισμός αλάτων  ανεβαίνει από τους 60°C και πάνω κατά πολύ. Αμφιβάλλω ότι αναπτύσσονται εκαντοτάδες βαθμοί στην αντίσταση, πάλι υπερβάλλεις, άντε μέχρι 100 το πολύ, αφού η θερμότητα απάγεται γρήγορα προς το νερό. 

21 λεπτά πριν, naive είπε

Το ερώτημα είναι αν η θερμοκρασία του κλειστού κυκλώματος επαρκεί για να συμβεί το ίδιο φαινόμενο και στα τοιχώματα της δεξαμενής που θερμαίνονται.

Αφού το φαινόμενο από τους 60°C και πάνω μεγαλώνει εκθετικά, δεν θα εμφανίζεται στα τοιχώματα  του κλειστού κυκλώματος; 

 

Όταν άνοιξα το ηλιακό μου (μετά από 5 χρόνια) πέρα από τα άλατα στον πάτο, βρήκα άλατα κολλημένα στην αντίσταση (που την ενεργοποιώ ελάχιστα), παρόμοια ποσόστητα αλάτων βρήκα στην σερμπατίνα του καλοριφέρ, όπου το νερό δεν πιάνει πάνω από 70°C αλλά συνήθως αρκετά λιγότερο (έχω δοχείο αδρανίας οπότε η θερμοκρασία παίζει) και βρήκα επίσης κολλημένη ποσότητα αλάτων στα πάνω τοιχόματα του μποιλερ (λόγω θερμοκρασίας του θερικού υγρού του κλειστού κυκλώματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό καίρο πού είχα ξαναποστάρει αποφάσισα να γράψω για την ταλαιπωρία μου. Αγόρασα έναν Helioakmi Megasun 200 με 4+τ.μ. πλακες. Βάζοντας τον ηλιακό μετά απο αρκετές μέρες παρατήρησα ότι δεν έχει καλή απόδοση ακόμα και με τέλεια ηλιοφάνεια. Αρχίσαμε να πιστεύουμε ότι φταίνε τα υδραυλικά του σπιτιού και έχω διαρροή ζεστού νερού. Ψάχνοντας το για αρκετό καιρό καταλήξαμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα υδραυλικά (ουτε απωλεια θερμοκρασιας μεχρι την βρυση). Ακόμα και με απομωνομένο τον ηλιακό δεν έχω δεί παραπάνω απο 48 βαθμούς όταν στην ίδια περιοχή ισάξιοι ή κατώτεροι ηλιακοί κινούνται στους 55-60 (χωρις κλειστη την παροχη).

Πηρα το εργοστάσιο μου λεει δεν κανατε καλη πληρωση υγρων (ειχαν στειλει τα μισα αντιψυκτικα απο οσα επρεπε να εχει, λες και φταιω εγω) ξανα αλλαζω τα υγρα και του δινω και 2 εβδομαδες για να σιγουρεψουμε οτι κυκλοφορουν σωστα. Δυστυχως μια απο τα ιδια, πλεον εχω επικοινωνια με το εργοστασιο και δεν ξερω τι αλλο να κανω πια. Τους εστειλα φωτο της εγκαταστασης μου και με βεβαιωσαν οτι ειναι ολα σωστα, μου ειπαν οτι μπορει να ευθυνεται η χαμηλη μοιρα της βασης (περ 33 μοιρες) η οποια ειναι καλυτερη για ολο το χρονο εκτος του χειμωνα (που ο χειμωνας ειναι ο μονος μηνας που πραγματικα μας ενδιαφερει το ζεστο νερο). Δεν εχουν να μου δωσουν βαση και εγω τωρα πρεπει να κανω τα μαγικα μου να φτιαξω μια βαση με 45 μοιρες για να αποδιδει καλυτερα το χειμωνα (και να δουμε αν οντως θα πιασει την αποδοση που υποτιθεται θα επρεπε να εχει).

Πραγματικα εχω ταλαιπωρηθει και στραγγίξει απο χρήματα. Αν εχει καποιος καμμια ιδεα να με βοηθησει γιατι εχω ξεμεινει πια. Μετανιωσα που πηρα αυτον τον ηλιακο πραγματικα και δεν πηρα εναν no name ντοπιο του γειτονα που τελικα σκοτωνει απο αποδοση. Ελεγα δεν μπορει κοτζαμ μεγαλη εταιρια θα αξιζει το κατι παραπανω. Που να ηξερα που εμπλεκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια περιοχή μιλάμε και με τι κριτήριο επιλέχθηκε αυτή η κλίση; Η τοποθέτηση έγινε σε κεραμοσκεπή ή σε ταράτσα; Γύρω από τον ηλιακό υπάρχουν αντικείμενα που μπορεί να τον σκιάζουν σε οποιαδήποτε φάση της ημέρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έξω απο την Πατρα (διπλα απο τη θαλασσα) σε ταράτσα με τη βαση την δικιά του. Δεν υπάρχει η παραμικρή σκίαση και μάλιστα ειναι στο ιδανικο σημειο για να βλεπει ηλιο σε ολη τη διαρκεια της μερας

Επεξ/σία από igano80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος (ή όργανο) με το οποίο κάποιος τεχνικός μπορεί να μετρήσει την απόδοση στην έξοδο των ηλιακών πάνελ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, igano80 είπε

Μετά από αρκετό καίρο πού είχα ξαναποστάρει αποφάσισα να γράψω για την ταλαιπωρία μου. Αγόρασα έναν Helioakmi Megasun 200 με 4+τ.μ. πλακες. Βάζοντας τον ηλιακό μετά απο αρκετές μέρες παρατήρησα ότι δεν έχει καλή απόδοση ακόμα και με τέλεια ηλιοφάνεια. Αρχίσαμε να πιστεύουμε ότι φταίνε τα υδραυλικά του σπιτιού και έχω διαρροή ζεστού νερού. Ψάχνοντας το για αρκετό καιρό καταλήξαμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα υδραυλικά (ουτε απωλεια θερμοκρασιας μεχρι την βρυση). Ακόμα και με απομωνομένο τον ηλιακό δεν έχω δεί παραπάνω απο 48 βαθμούς όταν στην ίδια περιοχή ισάξιοι ή κατώτεροι ηλιακοί κινούνται στους 55-60 (χωρις κλειστη την παροχη).

Πηρα το εργοστάσιο μου λεει δεν κανατε καλη πληρωση υγρων (ειχαν στειλει τα μισα αντιψυκτικα απο οσα επρεπε να εχει, λες και φταιω εγω) ξανα αλλαζω τα υγρα και του δινω και 2 εβδομαδες για να σιγουρεψουμε οτι κυκλοφορουν σωστα. Δυστυχως μια απο τα ιδια, πλεον εχω επικοινωνια με το εργοστασιο και δεν ξερω τι αλλο να κανω πια. Τους εστειλα φωτο της εγκαταστασης μου και με βεβαιωσαν οτι ειναι ολα σωστα, μου ειπαν οτι μπορει να ευθυνεται η χαμηλη μοιρα της βασης (περ 33 μοιρες) η οποια ειναι καλυτερη για ολο το χρονο εκτος του χειμωνα (που ο χειμωνας ειναι ο μονος μηνας που πραγματικα μας ενδιαφερει το ζεστο νερο). Δεν εχουν να μου δωσουν βαση και εγω τωρα πρεπει να κανω τα μαγικα μου να φτιαξω μια βαση με 45 μοιρες για να αποδιδει καλυτερα το χειμωνα (και να δουμε αν οντως θα πιασει την αποδοση που υποτιθεται θα επρεπε να εχει).

Πραγματικα εχω ταλαιπωρηθει και στραγγίξει απο χρήματα. Αν εχει καποιος καμμια ιδεα να με βοηθησει γιατι εχω ξεμεινει πια. Μετανιωσα που πηρα αυτον τον ηλιακο πραγματικα και δεν πηρα εναν no name ντοπιο του γειτονα που τελικα σκοτωνει απο αποδοση. Ελεγα δεν μπορει κοτζαμ μεγαλη εταιρια θα αξιζει το κατι παραπανω. Που να ηξερα που εμπλεκα.

Η βάση που έχεις βάλει η δική τους δεν είναι; 
Πόσο καιρό τον έχεις τον ηλιακό; Υπάρχει εγγύηση;
Τα υγρά τα έχεις αραιώσει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...