Προς το περιεχόμενο

Τί ποδήλατο έχετε ή θέλετε


Spok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω. Οι 28ιντσες ρόδες πώς είναι στην αρκετά ως πολύ απότομη ανηφόρα, στο μέτρια ανώμαλο έδαφος και για ελιγμούς μέσα στην πόλη σε σχέση με τις 26ιντσες; Το σκέφτομαι να πάρω hybrid με ρόδα στις 28 ίντσες αλλά μέχρι τώρα έχω οδηγική εμπειρία μόνο σε ρόδες 26ιντσών. Θα μου κάνει για τις χρήσεις που το θέλω (τις οποίες ανέφερα) ή να παραμείνω στις 26 ίντσες;

 

Λοιπον κοιτα να δεις τι γινεται...

 

Οταν λες 26ιν φανταζομαι εννοεις mountain bike σωστα??κι οταν λες 28, trekking.

 

Επειδη εχω και τα 2...

 

Τα τρεκινγκ ειναι ποδηλατα για πολη-ασφαλτο, που μπορουν να πατησουν και λιγο χωμα. Δεν ειναι για ταρζανιες(να κατεβαινεις πχ συνεχεια πεζοδρομια) ουτε για κακοτραχηλες δασικες διαδρομες. Οι 28αρηδες τροχοι σε συνδυασμο με τα λεπτα λαστιχα, σου επιτρεπουν να κινείσαι γρηγορότερα και πιο ξεκούραστα, απ οτι αυτα των mtb.

Επισης τα trekking εχουν διαφορετικη γεωματρια σκελετου, πιο ανετη θεση οδηγησης βασικα.

 

Για ελιγμους και ανηφορες οι 28ιν ειναι μια χαρα. Απλα καλυτερα ειναι να παρεις ποδηλατο με δυνατοτητα κλειδωματος της αναρτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 440
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To θέλω περισσότερο για trekking/δρόμο αλλά θέλω να μπορώ να βγαίνω εκτός δρόμου όταν το επιβάλλουν οι περιστάσεις.

 

Ένα hybrid θεωρητικά κάνει και για άσφαλτο αλλά και για ανώμαλο έδαφος, υπάρχουν road oriented hybrid bikes με ελαφρύ σκελετό και λεπτές ρόδες που κάνουν ίσα ίσα για κανένα δασικό μονοπάτι και όχι πολλά πεζοδρόμια όπως λες και mountain oriented hybrid bikes τα οποία ναι μεν έχουν ταχύτητες ποδηλάτου δρόμου (π.χ. 11 δόντια πίσω, 48 μπροστά), αλλά και σκελετό που αντέχει καταπόνηση και φαρδύτερες ρόδες (π.χ. 2ίντσες) οπότε αντέχουν και στις ανωμαλιές πού και πού - βέβαια αποκλειστικά για τις ανωμαλιές είναι τα mountain δε το συζητάμε. Να σημειώσω ότι το ποδήλατο που θα πάρω δε θα έχει αναρτήσεις, από τη στιγμή που δε θα είμαι σε κακοτράχαλα μονοπάτια όλη την ώρα είναι περιττό βάρος και κόβουν ταχύτητα.

 

Οι γνώμες που έχω διαβάσει στα φόρουμ μέχρι στιγμής τείνουν στο ότι δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές ανάμεσα στα δύο μεγέθη και ότι περισσότερο είναι θέμα προσωπικού γούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα trekking εχουν μπροστινη αναρτηση..αν θες να πας σε ανωμαλο εδαφος, πρεπει να εχεις αναρτηση αλλιως δε θα τη παλεψεις... Εγω το βλεπω μεσα στη πολη ποσο με βοηθα η αναρτηση στις λακουβες, κι οταν δε τη θελω(σπανιως) την κλεινω. Ετσι δε σου κοβει καθολου ταχυτητα, οσο για το βαρος εξαρταται απο το ποδηλατο.

 

Ριξε μια ματια εδω http://www.cyclist-friends.gr/index.php υπαρχουν ατομα που ξερουν πολλα και θα σε βοηθησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχω μια απορία και θα ήθελα τους γνώστες του χώρου να με βοηθήσουν. Η απορία είναι η εξής: Ποια η διαφορά μιας σέλας κανονικής και μιας σέλας με κενό στη μέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και το δικό μου. Πρόσφατα αποκτηθεν. Απλα απιστευτη κύλιση, υδραυλικά δισκόφρενα και χρήση στους δρομους της Πάρου, καθημερινά, πλήρως εξοπλισμένο!!!

 

http://www.merida-bikes.com/el_gr/bike/2012/66/MTB+Hardtail/Matts+40-D

 

http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=845

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση....

 

Εμπειρια απο ηλεκτρικα ποδηλατα ....

 

Τι ακριβως κανουν και που βοηθανε ?

dahon.jpg

Αυτό που έχω εγώ πάντως είναι σα μηχανάκι.Πατάς γκάζι και φεύγει,μέχρι 40km/h και για καμια 50αριά km μαζεμένα,φουλ γκάζι.

Παν βαρο,36Ah,πολλά κιλά.

Ίσαμε μισό γάϊδαρο ιπποδύναμη (500W).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oρίστε και το δικό μου...

 

5η βολτα σήμερα και ήδη 39 χλμ σε 1h 54" σε μικτή διαδρομή. (ξέρω για κάποιους είναι "πρωινό" αυτά τα χλμ, αλλά εγώ δεν ήμουν ποτέ της γυμναστικής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και μια μιση βδομαδα εχω το Orbea Aqua ttg, πρωτη φορα που παιρνω κουρσακι και αναρωτιεμαι γιατι δεν το ειχα παρει τοσο καιρο...καμια σχεση με το προηγουμενο μου ποδηλατο.

 

@kanesaxo για 5η βολτα μια χαρα ειναι τα χιλιομετρα σου, εχω στην αρχη με το ζορι εβγαζα 18-20 και αλλοι εβγαζαν πολυ λιγοτερα οποτε εισαι σε καλο δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση....

 

Εμπειρια απο ηλεκτρικα ποδηλατα ....

 

Τι ακριβως κανουν και που βοηθανε ?

 

 

Για να σε δώσω να καταλάβεις,τις δουλειές μου εγώ εδώ στην Ολλανδία τις κάνω με το ποδήλατο,όταν πηγαίνω να κάνω μια μακρινή βόλτα με το ποδήλατο και έχω κόντρα τον αέρα λαχανιάζω και μου βγαίνει η πίστη,ενώ από το πλάι μου περνούν άλλοι ποδηλάτες σε μεγάλη ηλικία 70+ με άνεση και με αφήνουν πίσω, αυτό κάνει ακριβώς το ηλεκτρικό ποδήλατο,η πλάκα είναι ότι μερικοί με ειρωνεύονται με χαμόγελο. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία και θα ήθελα τους γνώστες του χώρου να με βοηθήσουν. Η απορία είναι η εξής: Ποια η διαφορά μιας σέλας κανονικής και μιας σέλας με κενό στη μέση;

 

η δευτερη ειναι για να προστατεψεις τον προσταστη σου απο φλεγμονες και λοιπες τετοιες καταρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, επειδή αναφέρθηκε το θέμα της σέλας, τι πρέπει να προσέξουμε εμείς που είμαστε αγοράκια για την ευαίσθητη περιοχή;

Κάποιοι λένε για τον ανωθεν τύπο σέλας (καποιοι άλλοι δε, λένε πως είανι μουφα)

Αλλοι προτείνουν αν κάνεις πολύ ποδήλατο, υποχρεωτικά κολάν

Και πάει λέγοντας...

 

Υπάρχει κάτι δεδομένο; μη πάθουμε και καμμιά ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, επειδή αναφέρθηκε το θέμα της σέλας, τι πρέπει να προσέξουμε εμείς που είμαστε αγοράκια για την ευαίσθητη περιοχή;

Κάποιοι λένε για τον ανωθεν τύπο σέλας (καποιοι άλλοι δε, λένε πως είανι μουφα)

Αλλοι προτείνουν αν κάνεις πολύ ποδήλατο, υποχρεωτικά κολάν

Και πάει λέγοντας...

 

Υπάρχει κάτι δεδομένο; μη πάθουμε και καμμιά ζημιά.

 

οπως και να εχει

η σελα θα πρεπει να έχει μαξιλαρακι και να μην ειναι η κλασσικη πλαστική

 

δεδομενα ειναι η: υπογονιμότητα, προστατιτιδες και λοιπα ωραια!

 

χτυπα στο Google και απολαυσε walls of text

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα. Θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο. Με 21 ταχύτητες και αναρτήσεις(σουστες) μπρος-πίσω. Είμαι ψιλοάσχετος από ποδήλατα. Το θέλω κυρίως για μεγάλες διαδρομές εκτός πόλεις, σε άσφαλτο και σε χωματόδρομους. Πηγαίνω συχνά με την παρέα μου και το παλιό κου έχει κυριολεκτικά διαλυθεί. Δίνω μέχρι 250-300€. Προτείνετε μου. Παραγγέλνω ή και από λιανική αν βρεθεί. Ευχαριστώ!

 

Αποστολή από το ST18i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...