Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω απολυτα. αλλα ξερεις πολλοι βαριουνται/φοβουνται με τις συνεχομενες εναλλαγες firmware

οποτε θελουν κατι στα γρηγορα και αξιοπιστα.

εγω θα προτεινα μετα το ofw3.55 --> ΚΜΕΑW3.55 απο recovery mode --> Rogero 4.30 v2.03 απο XMB

Τώρα μπερδεύτικα.

 

Είμαι σε 3.55 CFW Rojero v2 . Η κονσόλα ήταν σε 3.7* δεν θυμάμαι ακριβώς και την έκανα downgrade με την βοήθεια E3 Flasher και περασα πάνω to 3.55 Rojero v2 με 3.76 Spoof.

 

Τώρα πρέπει να γυρίσω σε OFW 3.55 μετά να ξαναπεράσω CFW 3.55 (ΚΜΕΑW δεν είναι το Rojero v2;) και μετά να περάσω 4.30 Rojero 2.03;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα μπερδεύτικα.

Είμαι σε 3.55 CFW Rojero v2 . Η κονσόλα ήταν σε 3.7* δεν θυμάμαι ακριβώς και την έκανα downgrade με την βοήθεια E3 Flasher και περασα πάνω to 3.55 Rojero v2 με 3.76 Spoof.

Τώρα πρέπει να γυρίσω σε OFW 3.55 μετά να ξαναπεράσω CFW 3.55 (ΚΜΕΑW δεν είναι το Rojero v2;) και μετά να περάσω 4.30 Rojero 2.03;

1. Πρωτα θα κανεις dehassing με αυτον τον οδηγο

http://www.insomnia.gr/topic/467362-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-faq-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cfw-%CF%83%CF%84%CE%BF-playstation-3/?p=5165964

Οταν τελειωσεις με αυτο θα εισαι σε OFW3.55

2. Περνας KMEAW 3.55 (το KMEAW δεν εχει καμια σχεση με rogero) απο Recovery Menu. Ελεγχεις παλι αν ειναι ενεργα τα QA toggle.(απλα ελεγχεις χωρις να τρεξεις το προγραμματακι). Να εισαι σιγουρος οτι ειναι enabled

3. Οταν εγκατασταθει το KMEAW 3.55 περνας MULTIMAN 4.16.00 base

4. Περνας Rogero 4.30 v2.03 απο το ΧΜΒ

5. Αφου εισαι πλεον σε Rogero 4.30 v2.03 αναβαθμιζεις μεσα απο τον ΜΜ στην τελευταια του εκδοση

Παιζεις τα παντα ολα χωρις patch !!!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο, ανοίγεις command prompt στο φάκελο με τα αντίγραφα και τα ελέγχεις με file compare :

 

fc <arxeio1>.bin <arxeio2>.bin

fc <arxeio2>.bin <arxeio3>.bin

fc <arxeio3>.bin <arxeio4>.bin

 

κλπ, όπου <arxeioX> το όνομα του κάθε backup.

Θα πρέπει να σου βγάλει "no differences found" ή κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με την βοήθεια του MTZS πήγα από rojero 3.55--> 3.55 ofw-->3.55 kmeaw-->4.30 v2.03

 

Κάποια παιχνίδια που είχα εγκαταστήσει με .pkg όπως far cry 3  renegade ops , trash box κλπ δεν δουλεύουν τώρα.

 

Ερώτηση το Multiman είχε κατά περιόδους αντιγράψει κάπια αρχεία από τον εξωτερικό στον εσωτερικό σκληρό (π.χ. ενοποιημένα αρχεία τα οποία ήταν σπασμένα σε κομμάτια των 4 GB). Τώρα αυτά θα τα δει ή θα έχω χαμένα αρχεία που τρώνε χώρο μέσα στο σκληρό ;

 

 

γενικά τι ενέργειες πρέπει να κάνω τώρα; (έχω 30 games στον εξωτερικό δίσκο)

 

να αφήνω τα game να κάνουν update (ακόμα και αυτά που είναι εγκατεστημένα με pkg;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα pkg θελουν εκ νεου εγκατασταση απο την αρχη

ΜΜ να αναβαθμισεις μεσα απο το μενου του αυτοματα (XMB view mode μεσα στον ΜΜ τερμα αριστερα και επανω check for updates) στην τελευταια του εκδοση.

Τα πατσαρισμενα - φιξαρισμενα backups πρεπει να βαλεις τα official updates τους απειραχτα η τα original EBOOTS (ενα απο τα 2) ευκολοτερο ειναι τα official updates.

Προγραμμα για να βρεις τα official updates εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες

προσπαθω να βρω το QA toggle αλλα το google δεν θελει...

 

εχει κανεις καποια λυση?

 

thanks



ακυρο

 

βρηκα ενα ζωντανο λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε rebug toolbox 2.1, εχει εκει μεσα QA enable, ειναι πολυ πιο ευκολο και τα ελεγχεις αμεσα

http://www.insomnia.gr/topic/467362-ερωτησεις-απαντησεις-faq-για-cfw-στο-playstation-3/?p=5165964

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε rebug toolbox 2.1, εχει εκει μεσα QA enable, ειναι πολυ πιο ευκολο και τα ελεγχεις αμεσα

http://www.insomnia.gr/topic/467362-ερωτησεις-απαντησεις-faq-για-cfw-στο-playstation-3/?p=5165964

 

μονο το 2.00 βρισκω...

αν εχεις 2 λινκ, δωσε το ενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καθε καλη διαθεση, αυτο που δε καταλαβαινω ειναι το εξης.

γιατι δεν πατε ολοι σε rogero 4.30 v2.03

Το 3.55 ολο και το αφηνουν περισσοτερο, χρειαζεται πλεον ψαξιμο αρκετο για να βρισκεις patches, αναβαθμισεις κτλπ

επισης και spoofer να βρεις (που νομιζω οτι τρεχει το SEN enabler) και παλι για παιξει online το παιχνιδι θα χρειαστει πατσαρισμενο το τελευταιο official update του παιχνιδιου για μπει ονλαιν. οποτε παλι μπελας.

 

ενω με rogero τα παντα ειναι πλεον ευκολα, μπαινεις πσν με μικροτερο κινδυνο μπαν, δε χρειαζεσαι fix για τα updates, ουτε για τα κανονικα backups, και γενικοτερα ειναι plug and play. Σα να εισαι σε ofw ακριβως !!

 

 

Θέλω να το σκεφτώ λίγο το θέμα rogero 4.30 για τους παρακάτω λόγους. Όπως ανέφερε και ο φίλος μας ο the rock:

 

Σχεδιαστικα

-Το νεο μυνημα εισαγωγης για την επιληψια οταν μποοταρεις.

-Η εκβιαστικη εμφανιση του singstar στο XMB. Σε ενα φορουμ ενας ελεγε "δεν μπορω αλλο να το βλεπω νιωθω λες και η home screen Μου ανηκει σε 12 χρονο κοριτσακι!" Ελιωσα.

 

Λειτουργικα

-Το γεγονος πως οι εφαρμογες πρεπει να υπογραφουν με τα τελευταια κλειδια και ετσι υποστηριζονται μονο οσες ειναι ενεργες. Ενταξει εγω μονο Multiman/showtime χρησιμοποιω αλλα το γεγονος αυτο με αναγκασε:

a)Να χρησιμοποιησω unstable εκδοση του showtime γιατι την 4.0 δεν μπορω να την βρω για 4.30 και η 4.1.224 ειχα κλασσικα καποια bugs, οπως ολες οι δοκιμαστικες που βγαζει αυτη οι εφαρμογη. Υπαρχει μια λυση του ποδαριου που εκτλεσα, αλλα θα ηθελα να μπορω να εχω την 4.0 για να κανω την δουλεια μου.

β)Ημουν multiman 2.03.00. Για να κανω dump την nor, και να τρεχει στο νεο firmware επρεπε να βαλω 4.14.03. Ενταξει καλοδεχουμενες οι περισσοτερες αλλαγες, αλλα το mmOS ειναι λιγο αμπαλο! Ειχα βολευτει με το κλασσικο filemanager αριστερο-δεξι παραθυρο. Τωρα το να ανοιγεις ξεχωριστα παραθυρα με διπλο χ και να κανω copy paste απο το ενα παραθυρο στο αλλο ειναι λιγο too much. Ενταξει ειπαμε, windows Παντου αλλα οχι και εδω!

-Η απουσια install package files. Απο την στιγμη που τα αρχεια .pkg ειναι κατι σαν archive γιατι δεν τα αποσυμπιεζει ο Multiman στις σωστες θεσεις, παρα απλως τα αντιγραφει σαν φουσκες στο xmb Και μετα απο restart πρεπει να τα εγκαθιστας ενα-ενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμαστε showtime 4.01.264. Σταθεροτατη εκδοση δουλευει αψογα με Rogero 2.03 που δοκιμασα

@padaz: εχω εξηγησει τους λογους περι απουσιας install package files και οτι αυτο προσδιδει επιπλεον stealth function για online.

παρ ολα αυτα το Rogero 2.04 (ισχυει ο ιδιος οδηγος αναβαθμισης απο ΧΜΒ που εχω γραψει πιο πισω για το 2.03) που βγηκε προχθες εχει το κλασσικο install package files, οποτε λυνονται τα θεματα του bubble αλλα εχει κατι αλλα θεματα με διπλα entries.

Επισης βγηκε σημερα και 2.05 που λενε οτι διορθωνει αυτα τα θεματα και εχει επισης και cinavia disabled.

Changed the [app_home/PS3_GAME] IPF Name and Icon to show as "ToolBox" now so we don't have duplicate "IPF" entries on XMB.
* Added the Cinavia Patched Video Player module to disable the Cinavia Protection on HDD based content ( Credits to Team Rebug for the module )
* Added the new patches that allowed the return of the Original "*Install Package Files" and "Install All Packages", Credits to Szalay and "hidden Man".
* Updated Dean's "*Install Package files" (Toolbox in v2.05) on [app_home] to the latest version that doesn't requires additional HDD space or a PS3 Restart anymore.
* All the previous features of version 2.03 are all preserved.

 

Υπαρχει και η εναλλακτικη του Rebug 4.30 που βγηκε επισης προχθες για οποιον ενδιαφερεται.

 

Εγω δεν το κουναω απο 2.03 προς το παρον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...