Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον μιλησα με το παιδί που μου είχε κάνει το hacking και μου είπε οτι δε χρειαζεται να κάνω dehassing ουτε να περάσω το OFW3.55

παντως εγώ ακολούθησα τον οδηγό του MTZS και όλα πήγαν καλά!

 

τώρα το 2.05 αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω θα σου ελεγα να το κανεις

Σιγουρα το 2.05 μπορει να μπει οπως εισαι τωρα πανω απο αυτο που εχεις απο το ΧΜΒ.

Αλλα αν καποια στιγμη στο μελλον χρειαστει να κανεις downgrade για να περασεις καποιο μελλοντικο cfw (οπως καναμε στην αρχη των CFW4.XX) αν δεν εχεις κανει dehassing τοτε αυτο ενεχει κινδυνο brick.

Εγω επιμενω να κανεις dehassing να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. γι αυτο στο εγραψα ετσι στην αρχη. Μετα η κονσολα ειναι καθαρη. ενω τωρα δεν ειναι και δεν θα ειναι αν περασεις απευθειας το 2.05 η το 2.03.

Διαλεγεις και παιρνεις !!!!

 

 

τώρα το 2.05 αξίζει;

 

 

η διαφορα του απο το 2.03 ειναι οτι επαναφερει το IPF οπως ηταν στο KMEAW, Rogero, Rebug3.55 (δηλαδη στο ΧΜΒ).

Και επισης εχει και disabled Cinavia protection, για οσους ασχολουνται με mkv playback.

 

Εγω για λογους stealth μενω στο 2.03. Για οποιον θελει να μπαινει online με minimal κινδυνο ban (παντα παραμενει ο κινδυνος αλλα οσο μπορουμε να τον ελαχιστοποιουμε) θεωρω οτι ο συνδυασμος Stealthman + Rogero 2.03 ειναι οτι καλυτερο με καθαρο XMB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου ελεγα να το κανεις

Σιγουρα το 2.05 μπορει να μπει οπως εισαι τωρα πανω απο αυτο που εχεις απο το ΧΜΒ.

Αλλα αν καποια στιγμη στο μελλον χρειαστει να κανεις downgrade για να περασεις καποιο μελλοντικο cfw (οπως καναμε στην αρχη των CFW4.XX) αν δεν εχεις κανει dehassing τοτε αυτο ενεχει κινδυνο brick.

Εγω επιμενω να κανεις dehassing να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. γι αυτο στο εγραψα ετσι στην αρχη. Μετα η κονσολα ειναι καθαρη. ενω τωρα δεν ειναι και δεν θα ειναι αν περασεις απευθειας το 2.05 η το 2.03.

Διαλεγεις και παιρνεις !!!!

 α κατάλαβα.Τοτε θα το κάνω όπως μου είπες εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω σε σχετικό με το ps3 hacking blog ότι πρέπει να περάσω πρώτα το 2.03 και μετά τα 2.04 και 2.05, ισχύει αυτό; Δεν υπάρχει ολοκληρωμένο το firmware του rogero σε 2.05 ώστε να το περάσω μία και καλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site που ο Ροτζερο δημοσιευει τα firmwares του στην σελιδα για το 2.05 αναφερει τα εξης (copy-paste τα κανω)

This CFW was tested on most PS3 Models by different testers and no problems were encountered.
But as any CFW release you must install it with caution and by following proper instructions, No one will be held responsible for any damage caused.
This CFW can be installed fine from XMB Update over any OFW3.55/CFW3.55/CFW4.21/CFW4.30.

Αρα μπαινει πανω απο οποιοδηποτε cfw απο το ΧΜΒ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σε αρχεία MKV που έχω μετατρέψει σε MP4 (hardcoding) το sinavia υπάρχει;;;

 

Με ενδιαφέρει να μην έχω πρόβλημα μαζί του...

 

 

 

2)Σημαντικό: Μπορώ δηλαδή να παίξω online στο PSN π.χ. Battlefield ή Call of Duty χωρίς να με πιάσουν;

 

Αν απλώς κάνω update τα games και δεν μπαίνω psn μπορεί να με πιάσουν;

 

 

Αν τελικά φάω ban θα έχω κάποιο πρόβλημα με το να κάνω update τα games και να παίζω local; Θα μποέσω ποτέ να το επαναφέρω;

 

 

 

 

 

3)Επιπλέον σε 2.03 αν έχω multiman μπορώ τώρα να βάλω stealthman;

 

Τι διαφορές έχει ο stealthman έχει τις ίδιες δυνατότητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Δεν γνωριζω, αλλα λογικα οχι, Απο τα λιγα που ξερω ειναι καθαρα θεμα των blueray και mkv

2. Μπορεις αλλα υπαρχουν παιχνιδια υψηλου κινδυνου. Παραδειγμα τα COD. το πρωτο wave ban που επεσε πριν 2 χρονια αφορουσε οσους επαιζαν COD BLOPS1 που ειχε συμπεσει με την ελευση του KMEAW3.55. τωρα το δευτερο wave ban συνεπεσε με την ελευση του BLOPS2. Γενικα οσοι εχουν φαει ban το 70-80% εξ αυτων ειναι απο το BLOPS. Ενα 20-25% ειναι απο αυτους που χρησιμοποιησαν τα online crack μεσω react psn για PES13, FIFA13. και το υπολοιπο 10% τυχαιο.

Το battlefield νομιζω θελει online pass για να παιξεις onlline. Οπως και τα ACrevelations, ACIII, Uncharted 3, Fifa13, PES13, και ισως πολλα αλλα που μου διαφευγουν. Online pass=κωδικος που βρισκεται στην original συσκευασια του παιχνιδιου και χρειαζεται να το βαλεις οταν στο ζητησει για να συνδεθεις online.

Γενικα το πσν παιζει κανονικα και αν δεν χρησιμοποιεις cheats και εχεις μια σωστη "συμπεριφορα" ο κινδυνος ελαχιστοποιηται.

Μακρια μονο απο τα COD !!!!. για fifa + Pes αν εχεις κανονικο onliine pass δεν ειναι προβλημα. Τα cracks τους ομως ειναι.

 

3. O STEALTHMAN δεν φαινεται πουθενα στο ΧΜΒ ουτε φορτωνει απο εκει. Επισης δεν θα τον βρεις πουθενα μεσα στο directory tree του HDD_0. Αντιθετα ο κανονικος ΜΜ φαινεται στην στηλη games και επισης τον βρισκεις στην διαδρομη hdd0/game/BLES80608. BLES80608 ειναι ο folder του ΜΜ.

Για να φορτωσεις stealthman (αφου τον εχεις εγκαταστησει) πατας Χ στο app_home (οποτε βγαινει το install package files του rogero)  και μετα το SELECT μεσα απο το μενου του IPF. Αμεσα φορτωνει ο ΜΜ

Μειονεκτημα του Stealthman: καθε φορα που θες να αλλαξεις παιχνιδι πρεπει να γινει ρεσταρτ η κονσολα, καθοτι δεν γινεται reset το app_home. Επισης αν θες να εγκαταστησεις pkg πρεπει παλι να γινει restart η κονσολα.

Κατα τ αλλα ειναι fully functional οπως ο κλασσικος ΜΜ (δεν παρατηρησα καμια διαφορα στη λειτουργια του) και γινεται update κανονικοτατα μεσα απο το μενου του σε XMB view mode τερμα πανω αριστερα. Επισης φορτωνει και showtime μεσα απο MMOS mode τον οποιο και αυτον κανει update μεσα απο το μενου του showtime.

Προσωπικα εχω καθαρισει το ΧΜΒ απο οτιδηποτε αλλο καθοτι ειναι αχρειαστα: BD reset, Last game κτλπ ειναι αχρηστα πλεον. BlackBox Ftp, Openftp κτλπ δε χρειαζονται καθοτι ο ΜΜ μολις τον ανοιγεις ειναι και ftp. Showtime οποτε θελησω φορτωνω μεσα απο τον Stealthman.

Το ΧΜΒ μου εχει πλεον μονο PSN games που κατεβασα officially απο το PSN Store καθως και το journey, και FarCry 3 που περασα με pkg. Εως τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα και μπαινω καθε μερα πσν και εχω χρησιμοποιησει μαλιστα και τα redeem codes του 1 μηνα δωρεαν πσν plus.

 

Ο stealthman Μπορει να εγκατασταθει στο 2.03 και ενω υπαρχει ο ΜΜ κανονικα στο ΧΜΒ. Εγω πρωτα εγκατεστησα τον κανονικο ΜΜ, μετα τον Stealthman, και μετα εσβησα εντελως τον κλασσικο ΜΜ και ελεγξα και στο directory του HDD0 να μην υπαρχουν υπολειματα φακελου BLES80608.

 

Οσον αφορα τα απλα official updates των παιχνιδιων. Αυτα γινονται κανονικα update χωρις να χρειαζεται να εισαι συνδεδεμενος στο ΠΣΝ και αυτο δεν ενεχει κινδυνο. Ακομη και οταν ειμασταν σε KMEAW3.55 παροτι δε συνδεομασταν στο πσν μπορουσαμε να κανουμε κανονικα update ασχετα αν αυτα μετα δεν παιζανε γιατι θελανε κλειδια απο μεγαλυτερο firmware. Το update γινοταν κανονικα.

 

Το ban μπορει να αφορα λογαριασμο psn και/η κονσολα. Συνηθως με το CODBLOPS2 πεφτουν και τα 2.

Το ban στον λογαριασμο δεν φευγει.

Αν πεσει ban στη κονσολα υπαρχουν 2 τροποι για να βγει. Ο ενας ειναι με ενα unban.pkg 0.2 το οποιο δε ξερω αν δουλευει.

Ο αλλος ειναι downgrade της κονσολας σε 3.41. Μπαινεις FSM (factory service mode) με το PS3break στικακι και αλλαζεις την mac address και το PSconsoleID με ενα κολπο. παρολα αυτα πρεπει μετα να χρησιμοποιησεις αλλον λογαριασμο για psn id.

Επεξ/σία από mtzs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω 3.55 με τον τελευταίο Multiman. Μου έχει αφήσει ένας φιλος το buzz game με τα χειριστήρια αλλά λόγο καμμένου br-drive δεν μπορώ να περάσω το game.

Μπορώ να το εγκαταστήσω σε απείραχτο ή πειραγμένο PS3 και να πάρω τα αρχεία από κει;

Έχω το legit δισκάκι με τα Βuzzers και δεν μπορώ να παίξω, έχω λυσσάξει! Ψήνεται κάποιος να βοηθήσει;

(μιλάω για το Buzz παγκόσμιο quiz. Κωδικός BCES00647)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε το, εχει demo στο πσν

Επισης κατι σημαντικο για οσους μπαινουν online.

Στην ερωτηση του Savaki παραπανω, εδω να προσθεσω το εξης:

Καλο ειναι να μην βαλετε το DMC πριν τις 15 Ιαν που ειναι η επισημη ημερομηνια κυκλοφοριας πανω στη κονσολα γιατι αν μπειτε online και δει η Sony trophies η saves με αυτο (και γενικα παιχνιδια πριν την επισημη κυκλοφορια τους) τοτε πεφτει ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε το, εχει demo στο πσν

Επισης κατι σημαντικο για οσους μπαινουν online.

Στην ερωτηση του Savaki παραπανω, εδω να προσθεσω το εξης:

Καλο ειναι να μην βαλετε το DMC πριν τις 15 Ιαν που ειναι η επισημη ημερομηνια κυκλοφοριας πανω στη κονσολα γιατι αν μπειτε online και δει η Sony trophies η saves με αυτο (και γενικα παιχνιδια πριν την επισημη κυκλοφορια τους) τοτε πεφτει ban.

Και εγώ το σκέφτηκα αυτό και ήθελα να στο ρωτήσω. Επίσης νομίζω πως είναι καλό να μην μπαίνουμε MM όταν έχουμε το PSN ανοιχτό. Τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης νομίζω πως είναι καλό να μην μπαίνουμε MM όταν έχουμε το PSN ανοιχτό. Τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω.

Σωστοτατο, και εγω ακριβως ετσι κανω. Πρωτα φορτωνω παιχνιδι και μετα κανω login στο PSN, η αν ειμαι μεσα σε ΜΜ παντα ειμαι εκτος ΠΣΝ.

Αν ειμαστε συνδεδεμενοι στο ΠΣΝ ο ΜM φαινεται κανονικα σαν Multiman στο τι "παιχνιδια" παιζουμε εκεινη τη στιγμη που ειμαστε συνδεδεμενοι ακριβως οπως φαινονται τα παιχνιδια στους online φιλους μας τι παιζει ο καθενας.

Το παραπανω ισχυει και για τον StealthMan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστοτατο, και εγω ακριβως ετσι κανω. Πρωτα φορτωνω παιχνιδι και μετα κανω login στο PSN, η αν ειμαι μεσα σε ΜΜ παντα ειμαι εκτος ΠΣΝ.

Αν ειμαστε συνδεδεμενοι στο ΠΣΝ ο ΜM φαινεται κανονικα σαν Multiman στο τι "παιχνιδια" παιζουμε εκεινη τη στιγμη που ειμαστε συνδεδεμενοι ακριβως οπως φαινονται τα παιχνιδια στους online φιλους μας τι παιζει ο καθενας.

Το παραπανω ισχυει και για τον StealthMan.

Αυτό ακριβώς είχα σκεφτεί και εγώ. Με λίγη προσοχή δεν νομίζω να έχουμε κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...