Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και όντως ήταν λευκό (με ένα ελάχιστο gradient προς το κάτω τμήμα του), τώρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λευκό, είναι μια απόχρωση εμφανώς πιο σκούρα από πρώτα. Δε καταλαβαίνω γιατί παραπονιούνται όλοι.

 

Μήπως να ρυθμίσουν κάποιοι τις οθόνες τους; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εννοούσα της vbulletin μορφής...

 

έχω και screenshots αν δεν θυμόμαστε καλά...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πράγμα που δεν μου αρέσει στην νέα μορφή του φόρουμ είναι ότι δεν υπάρχει πλέον ο χώρος στα δεξιά

με τα νέα μηνύματα (όχι αυτή που λέει καινούργια θέματα).Γιατί τη βγάλατε ρε παιδιά;Γιατί;

Στο προηγούμενο, όταν έμπαινα στο site ήμουν κατευθείαν στο ψητό,στη φασολάδα.Τώρα όμως όχι.

Πρέπει να μπω στις κατηγορίες και να τις ψάξω μία μία για να δω καινούργιες απαντήσεις για οποιοδήποτε θέμα.

Αυτό για μένα είναι - :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ενημερώνω ότι έχει ανοίξει ένα νέο θέμα για να αναφέρετε λάθη που εντοπίζετε στην ελληνική μετάφραση του forum.

 

Άρα, μεταφραστικά σφάλματα: εκεί. Λειτουργικά σφάλματα: συνεχίζουμε στο σχετικό θέμα.

 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι, αλλά νομίζω πως η default γραμματοσειρά είναι ένα κλικ μικρότερη από "αυτή που είχαμε συνηθίσει".

 

Αυτό δεν είναι μεν απαραίτητα κακό, αλλά όταν θέλουμε να βάλουμε σκόπιμα σε κάποιο μέρος του κειμένου που γράφουμε ακόμα ένα κλικ μικρότερη, αυτή γίνεται κάπως δυσανάγνωστη.

 

Προσωπικά έχω λύσει το θέμα με ένα Ctrl+, αλλά το λέω σαν πρόταση αλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο liopyr, είναι όντως λίγο μικρότερη από ο,τι στο παλιό Insomnia. Συμφωνώ κι εγώ να έρθει στα ίδια.

 

Επίσης, άλλες 2 προτάσεις:

 

 

1. Θα ήθελα να δω μία αλλαγή στο CSS του forum ώστε τα links να εμφανίζονται, εκτός από underlined, και με γαλάζιο χρωματισμό, όπως είναι η καθιερωμένη και σχεδόν αναμενόμενη από όλους μορφή στο web. Αυτήν τη στιγμή, δε διακρίνονται π.χ. από το τμήμα ενός post στο οποίο έχει χρησιμοποιηθεί το underline (U) bbcode!

 

 

2. Τα image attachments εμφανίζονται στα posts (στη μορφή πριν κάνεις κλικ επάνω τους, εννοώ) με πολύ πολύ μικρή ανάλυση. Λίγο παραπάνω δε θα ήταν άσχημα. Επίσης, δε γίνεται σαφές ότι πρόκειται για attachments. Στο παλιό Insomnia, υπήρχε αν θυμάμαι καλά, κάτι σαν ανάγλυφο πλαίσιο γύρω-γύρω τους. Θα ήταν καλό να μπει κάτι παρόμοιο ή έστω, να εμφανίζεται αυτόματα π.χ. από πάνω κάποιο λεκτικό που να επισημαίνει ότι πρόκειται για συνημμένο στο οποίο μπορεί να γίνει click

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το προηγούμενο μήνυμά μου: Γενικά, το CSS θέλει μία αναθεώρηση. Φαίνεται να φτιάχτηκε λίγο βιαστικά και λείπουν «πινελιές» που κάνουν τη διαφορά, δίνοντας ένα πιο ευκολοδιάβαστο αποτέλεσμα.

 

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα εδώ: η HTML που παράγεται από το CODE tag. Margin-top μηδενικό (το πλαίσιο έχει έρθει κι έχει κολλήσει στο από πάνω κείμενο του post), padding σχεδόν μηδενικό, κάποια ένδειξη ότι το πλαίσιο που ακολουθεί πρόκειται για CODE tag δεν υπάρχει (π.χ. κάποιο κειμενάκι «Κώδικας:», λίγο διαφορετικό background-color, κάτι ξέρω γω!). Σε άλλα tags όπως π.χ. το QUOTE, αυτά παράγονται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλα οk με το "Εμφάνιση Νέου Περιεχομένου". Δεν θα έπρεπε όμως να μην εμφανίζει τα Topics στα οποία έχουμε γράψει?

Όπως ήταν και παλιά δηλαδή.

 

Επίσης το Avatar μας, στο πάνω μέρος της σελίδας δίπλα στις ειδοποιήσεις είναι λίγο ασύμμετρο νομίζω, σαν αυγό. Καλό δεν θα ήταν να εμφανίζεται κανονικά τετράγωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι, αλλά νομίζω πως η default γραμματοσειρά είναι ένα κλικ μικρότερη από "αυτή που είχαμε συνηθίσει".

 

Αυτό δεν είναι μεν απαραίτητα κακό, αλλά όταν θέλουμε να βάλουμε σκόπιμα σε κάποιο μέρος του κειμένου που γράφουμε ακόμα ένα κλικ μικρότερη, αυτή γίνεται κάπως δυσανάγνωστη.

 

Προσωπικά έχω λύσει το θέμα με ένα Ctrl+, αλλά το λέω σαν πρόταση αλλαγής.

 

Συμφωνώ για την γραμματοσειρά, δεν ξέρω αν φταίει το μέγεθος ή κάτι άλλο. Εγώ ως ημίμετρο έχω προσθέσει στο script του parsifal το εξής ωστε να την κάνω εξ ορισμού Verdana, που είναι λίγο πιο "καθαρή":

 

>GM_addStyle(".post_body {font-family: Verdana, Arial, helvetica !important; }");

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για την γραμματοσειρά, δεν ξέρω αν φταίει το μέγεθος ή κάτι άλλο. Εγώ ως ημίμετρο έχω προσθέσει στο script του parsifal το εξής ωστε να την κάνω εξ ορισμού Verdana, που είναι λίγο πιο "καθαρή":

 

>GM_addStyle(".post_body {font-family: Verdana, Arial, helvetica !important; }");

 

Αυτό είναι κώδικας για GreaseMonkey, πώς το πάντρεψες με το Stylish script που ανέβασα; :huh:

 

Btw, μιας και είπα "GreaseMonkey": Θα αρχίσω κι εγώ μερικά σκριπτάκια σε αυτό, που πειράζουν το περιεχόμενο (με Stylish δε μπορείς να πειράξεις περιεχόμενο, μόνο CSS). Ένα προφανές που θέλω να διορθώσω είναι π.χ. στο forum path/breadcrumb, το «σπιτάκι» να οδηγεί στην αρχική του forum, όχι στο portal. Και διάφορα άλλα τέτοια, μικρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως μπορώ να βάλω στην υπογραφή μου εικόνα από επισύναψη?

Δοκίμασα αυτό αλλά μου τη βγάζει σε σμίκρυνση.

Επεξ/σία από kx5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...