Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε το overclocking/moding καλύπτει κάτι τέτοιο περίπου...

 

Αν μου επιτρέπεις, δεν νομίζω ότι καλύπτεται από αυτό. Γιατί κάποιες συζητήσεις περί αυτοματισμού δε θα αφορούν μόνο moding για παράδειγμα. Πάντως αξίζει ένα δικό του section το συγκεκριμένο θέμα ^_^

 

+1 στην πιό πάνω πρόταση

 

 

αν και το βλέπω δύσκολο .... λόγω εθισμού στην κατανάλωση έτοιμων προϊόντων! :mrgreen:

 

.

 

Κοίτα, αν και εγώ αυτό σπουδάζω (αυτοματισμούς), έχω δει πολλούυυυς ερασιτέχνες παθιασμένους με αυτό που δε μένουν στα έτοιμα ! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπήρχε ενδιαφέρον θα υπήρχαν πολλά topics, έχεις δει κανένα?

 

Δεν έχω την πρόθεση να διαφωνήσω μαζί σου. Αλλά κοίτα, κι εγώ που ήθελα να ανοίξω ένα θέμα για arduino π.χ. δε βρήκα section που να του ταιριάζει κι έτσι σκέφτηκα ότι λείπει κάτι τέτοιο.

Μπορεί και να 'χεις δίκιο. Όπως και να 'χει μία πρόταση έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Galatea, πρέπει να προϋπάρχει και κάποιο σχετικό momentum στο forum που να δικαιολογεί τη δημιουργία ξεχωριστής ενότητας. Αν και δεν παρακολουθώ στενά τα Hardware sections όπως παλιότερα, έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει καθόλου κίνηση σχετικά με τέτοια θέματα. Το μυαλό μου πάει σε δύο εξηγήσεις:

 

1. Είτε τα μέλη του forum δεν έχουν ενδιαφέρον για αυτοματισμούς (αυτό μου είναι λίγο δύσκολο να το πιστέψω, γιατί ξέρω ότι έχουμε πολλά μέλη Ηλεκτρονικούς, ίσως και κάποιους Αυτοματιστές)

2. Είτε έχουν βρει κάποιο άλλο forum(s) που καλύπτει καλύτερα τέτοιου είδους αναζητήσεις

 

Σε κάθε περίπτωση, τα μέλη όπως εσύ που είναι και οι σπουδές σου, είναι πάντα ευπρόσδεκτα να πάρουν πρωτοβουλίες για να δημιουργήσουν κίνηση γύρω από αυτοματισμούς. Π.χ. άνοιγμα κάποιων topics που παρουσιάζουν τέτοια θέματα για τους αρχάριους (ή και τους λιγότερο αρχάριους, γιατί όχι; ). Αν εντέλει δημιουργηθεί ενδιαφέρον και σχετικό «ρεύμα», να είσαι σίγουρη ότι οι συντελεστές του φόρουμ θα βοηθήσουν όπως μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Galatea, πρέπει να προϋπάρχει και κάποιο σχετικό momentum στο forum που να δικαιολογεί τη δημιουργία ξεχωριστής ενότητας. Αν και δεν παρακολουθώ στενά τα Hardware sections όπως παλιότερα, έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει καθόλου κίνηση σχετικά με τέτοια θέματα. Το μυαλό μου πάει σε δύο εξηγήσεις:

 

1. Είτε τα μέλη του forum δεν έχουν ενδιαφέρον για αυτοματισμούς (αυτό μου είναι λίγο δύσκολο να το πιστέψω, γιατί ξέρω ότι έχουμε πολλά μέλη Ηλεκτρονικούς, ίσως και κάποιους Αυτοματιστές)

2. Είτε έχουν βρει κάποιο άλλο forum(s) που καλύπτει καλύτερα τέτοιου είδους αναζητήσεις

 

Σε κάθε περίπτωση, τα μέλη όπως εσύ που είναι και οι σπουδές σου, είναι πάντα ευπρόσδεκτα να πάρουν πρωτοβουλίες για να δημιουργήσουν κίνηση γύρω από αυτοματισμούς. Π.χ. άνοιγμα κάποιων topics που παρουσιάζουν τέτοια θέματα για τους αρχάριους (ή και τους λιγότερο αρχάριους, γιατί όχι; ). Αν εντέλει δημιουργηθεί ενδιαφέρον και σχετικό «ρεύμα», να είσαι σίγουρη ότι οι συντελεστές του φόρουμ θα βοηθήσουν όπως μπορούν.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εγώ πιστεύω ότι το 2ο συμβαίνει. Η αλήθεια είναι ότι οι προβληματισμοί και τα ενδιαφέροντά μας είναι αντικείμενα και άλλων forum εξειδικευμένων στο καθένα από αυτά και θα μπορούσαμε κι εκεί να κάνουμε αυτές τις συζητήσεις. Αλλά επειδή πρόκειται για τις "προτάσεις για ένα καλύτερο forum" πίστευα ότι έπρεπε να το προτείνω μιας και ταιριάζει στο χαρακτήρα του. That's all. Μέσα σ'αυτές τις μέρες θα ανοίξω το πρώτο αντίστοιχο θέμα!

Ευχαριστώ και πάλι! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βλέπουμε των αριθμό των post κάποιου χρήστη σε ένα θέμα, να μπορούμε να κάνουμε κλίκ στον αριθμό και να βλέπουμε όλα τα ποστ που έχει κάνει στο thread όπως γινόταν στο vBulletin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν διαγράφεται ένα μήνυμα, να υπάρχει και ένα μικρό σχόλιο από τον θιγόμενο admin.

 

Διότι ο καθένας μπορεί να υποθέσει διάφορα.

1. Δεν αντιλαμβάνομαι την έννοια του "θιγόμενου admin". Αν κάτι παραβιάζει τους Όρους Χρήσης, αυτό δεν σημαίνει ότι με θίγει.

 

2. Πρακτικά δηλαδή πώς το βλέπεις; Να διαγράφεται ένα μήνυμα αλλά να παραμένει η αιτιολογία της διαγραφής;

 

Δεν τίθεται θέμα εφαρμογής τέτοιας πρότασης, ελπίζω να γίνεται αντιληπτό αυτό.

Κι ας υποθέτει ο καθένας διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2. Πρακτικά δηλαδή πώς το βλέπεις; Να διαγράφεται ένα μήνυμα αλλά να παραμένει η αιτιολογία της διαγραφής;

 

 

Ναι. (Μιλώ για το προσωπικό μήνυμα-notification έτσι?)

 

Η πρόταση παραμένει, αν και δεν φαίνεται να έχω ελπίδες.

 

Ελευθερία κινήσεων μάλλον. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι. (Μιλώ για το προσωπικό μήνυμα-notification έτσι?)

 

Η πρόταση παραμένει, αν και δεν φαίνεται να έχω ελπίδες.

 

Ελευθερία κινήσεων μάλλον. :rolleyes:

Μια στιγμή, άλλο το προσωπικό μήνυμα. Κι εκεί όμως, αυτό που ήδη έχει ενεργοποιηθεί είναι η προσωπική ειδοποίηση σε περίπτωση διαγραφής. Οπότε, αν κάποιος έχει απορία, στέλνει μήνυμα στον mod που το διέγραψε για να δει γιατί.

 

Αν και οι περισσότερες διαγραφές είναι αυτονόητες και ψιλοστάνταρ: πειρατικό υλικό, flame και, αυτό που μερικοί δεν καταλαβαίνουν: η παράθεση ήδη διεγραμμένου μηνύματος.

Δηλαδή, αν διαγραφεί ένα μήνυμά σου και το έχω ήδη παραθέσει για να σου "απαντήσω" ή για να σου την πω, θα διαγραφεί και το δικό μου. Νομίζω είναι απλό. Κι όμως ελάχιστοι το καταλαβαίνουν και λαμβάνουμε συχνά μηνύματα αγανακτισμένων μελών που διαμαρτύρονται (αδίκως!) επειδή σβήστηκε το δικό τους μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το προσωπικό μήνυμα μιλούσα. Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί έσβησες το ποστ μου.

 

Γεια σου Linus_21,

Το μήνυμα post που έχεις δημιουργήσει, έπρεπε να υποβληθεί σε ενέργεια από την ομάδα διαχείρισης: Post Deleted

 

Δεν είναι αρκετά ξεκάθαρο.

 

Κανόνας του φόρουμ?

Αναφορά μηνύματος από άλλον χρηστή για προσβολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...