Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ ευχαριστω τα εχω δει κι εγω αυτα, αλλα ο,τι βλεπω και μου αρεσει σε χρηματα με ταβανι τα 2500 , ειναι με quartz μηχανισμο και οχι αυτοματα οπως τα longines

Βεβαια στη πραξη δε ξερω πως μεταφραζεται αυτο, γνωριζω ελαχιστα απο ρολογια.

 

 

edit: ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρίξε μια ματιά και περίμενε κάποιον πιο έμπειρο για να σου πει αν και γιατί είναι καλύτερο ένα αυτόματο από ένα quartz ή το αντίστροφο:

 

http://www.jewelpedia.com/tech_det_771,8,aytomata-rologia-kourdista-rologia.html

 

ΥΓ: Σε άλλους πχ δεν αρέσει το ''σκαλωπάτι'' που κάνει ο λεπτοδείκτης στα quartz (κάνει παύση δηλαδή πριν από κάθε νέα ένδειξη που δεν το κάνει ένας αυτόματος μηχανισμός)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια στη πραξη δε ξερω πως μεταφραζεται αυτο, γνωριζω ελαχιστα απο ρολογια.

για γυναίκα αρχικά θα έλεγα να κοιτάς προς quartz. Μπορείς να βρεις aquaracer φθηνότερα στο εξωτερικό αν δεν έχεις πρόβλημα με αγορές από έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι εψαξα και ειδα γενικα σαν διαφορες, καποια αρθρα σχετικα με τους μηχναισμους. αλλα βεβαια θα εκτιμουσα προσωπικες γνωμες απο παιδια εδω που γνωριζουν ή/και εχουν εμπειρια

 

σ ευχαριστω παντως που ασχοληθηκες!

 

(δε θα φορουσα ποτε κιτρινο χρυσο μονο ροζ χρυσο)


@nvel Εχω ξαδερφη στη Γενευη που θα μπορουσε να παει να μου το παρει, αν υπαρχει χρηματικη διαφορα. Τωρα για αγορα μεσω ιντερνετ δε θα θελα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.oroloi.gr/el-gr/product/2517265/LONGINES-Conquest-Automatic-Stainless-Steel-Bracelet/

 

http://www.oroloi.gr/el-gr/product/2538878/LONGINES-Automatic-Master-Collection-Diamonds-Two-Tone-Stainless-Steel-Bracelet/

 

τι θα λεγατε γι αυτα τα 2 οι πιο εμπειροι? νομιζω οτι σε tag πχ aquaracer και αυτοματο δε θα βρω στην ιδια τιμη, ή κανω λαθος?

 

Η longines είναι από τις affordable luxury μάρκες σε αυτό το επίπεδο ποιότητας. Τα ρολόγια της επειδή τα είδα σχεδόν όλα από κοντά είναι τρομερά καλοφτιαγμένα για τα λεφτά της, και στα ακριβά μοντέλα έχουν 18κ gold (όχι plated). Επισκεφτηκα και την μοναδική Longines boutique του Λονδίνου που είχε τα πάντα.

 

Είναι αυτόματα αλλά σε αυτό το price range βρίσκεις μόνο ΕΤΑ movements. Αυτό σημαίνει ότι η εταιρία εμπορεύεται τον μηχανισμό η μέρος του μηχανισμού από άλλη εταιρία (η longines είναι μέρος του swatch group που ανήκουν πολλές εταιρίες συμπεριλαμβανομένης της omega). That said άλλο quartz άλλο αυτόματο. Τα quartz από ορογόφιλους φοριούνται μόνο για "beaters" πολύ σπάνια ένα "καλό" ρολόι  θα είναι quartz (ξαναλέω - για το συγκεκριμένο κοινό). Στα λεφτά που διαθέτεις δεν θα έπαιρνα ποτέ quatz.

 

Ο κύριοι λόγοι που ένα rolex πχ είναι πολύ ακριβότερο από ένα Longines ενώ προσφέρει τα ίδια είναι (1) ο μηχανισμός δεν είναι ΕΤΑ αλλά φτιαγμένος από την Rolex (2) brand name και resale value (3) η longines γεμίζει ένα τιμολογιακό καινό στο swatch group οπότε η ποιότητα δεν συμβαδίζει με την τιμή (πολύ ποιοτικά ρολόγια για την τιμή τους εννοώ γιατί στο επόμενο level έχει την omega)

 

Επίσης η Longines δεν εχει καλό resale value, ας πούμε απλά ότι αφού βγείς από το κατάστημα το ρολόι είναι στο 50% της αξίας του, αλλά έχει φοβερό value for money από την άποψη ότι παίρνεις καταπληκτικό ρολόι σε αυτά τα λεφτά. Αν θα θες να το πουλήσεις στο μέλλον καλύτερα ένα φτηνότερο μοντέλο της εταιρίας (έχει πολλά στο 700 - 1000 range).

 

Για τα συγκεκριμένα ρολόγια που ρωτάς πίστεψε με από κοντά είναι πολύ πιο όμορφα, και το φινιρισμα της εταιρίας είναι φοβερό. Το πρώτο παπουδίζει λίγο αλλά το 2ο είναι πολύ όμορφο ρολόι. Είναι το ίδιο που ήθελα να πάρω εγώ απλά αυτό που έβλεπα ήταν chronograph.

 

Fun Fact η longines είναι η πρώτη εταιρία ρολογιών που κατοχύρωσε logo, και πιο παλιά από omega και rolex, οπότε το γεγονός ότι το swatch group την έχει σε χαμηλότερη κατηγορία τιμής, δεν σημαίνει ότι δεν φοράς ρολόι από ιστορική εταιρία.

 

Το πιο αναγνωρισμένο / αναγνωρίσιμο μοντέλο της εταιρίας (πέρα από τα αρχαία vintage) είναι το diver. 

 

Longines-Heritage-Legend-Diver-6.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ θεωρεις πιο "λογικο" σ αυτα τα χρηματα να παω σε αυτοματο μηχανισμο (που ειναι ΕΤΑ οπως λες) ή να κοιταξω και για quartz?

Διαβασα για τα αυτοματα σχετικα με την ακριβεια τους, και το γεγγονος οτι "χανουν" δε ξερω κατα ποσο θα μ επηρεασει, ή ποσο συχνα θελουν service/ρυθμισμα και ποσο κοστιζει αυτο. Αν ειναι δηλαδη να δωσω 2-2.5Κ για την αγορα και να θελω κι ενα σεβαστο ποσο για τη συντηρηση του, θα ειναι προβλημα

 

Longines εχει ο πατερας μου εδω και πολλα χρονια καμια 25τια, μιλαμε εχει γινει ενα με το πετσι του :P και δε χανει καθολου. Αλλα δε ξερω τις προδιαγραφες του, ισωσ το βαλω φωτο και το αναγνωρισει καποιος.

 

Μεταξυ των 2 δε βρισκω το πρωτο παππουδιστικο αν κ τωρα που το λες ναι μου φαινεται πιο κλασσικο, και το δευτερο μ αρεσει καλυτερα. Εψαξα φωτος και το ειδα και φορεμενο και φαινεται πραγματι πολυ ομορφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Το 2ο δεν έχει καμία σχέση. Πάνε δες το από κοντά και θα καταλάβεις. Μην πάρεις ρολόι αν δεν το δεις από κοντά και δεν το φορέσεις!!

 

Όπως είπα σε αυτά τα λεφτά κυρίως ETA θα βρεις σε αυτόματα και δεν είναι κακό αυτό. Πάλι αυτόματα είναι. Με τίποτα quartz σε αυτά τα λεφτά!! Είναι πεταμένα!! Και ο ΕΤΑ μηχανισμός κοστίζει Μαργαρίτα ETA δεν σημαίνει trash, έχει να κάνει με το ποιος φτιάχνει το μηχανισμό μόνο. Ο quartz μηχανισμός δεν κοστίζει τίποτα..

 

Σερβις κάθε 5-7 χρόνια για το συγκεκριμένο ρολόι υπολόγιζε 100-250 ευρώ ανάλογα που θα το πας. 

 

Τα ρολόγια αυτά χάνουν μεταξύ 6 και 15 δεπτερολέπτων την μέρα ανάλογα με το grading του μηχανισμού. Τα ρολόγια που έχουν rating "crhonometer" όπως τα Rolex πχ χάνουν μεταξύ 2-6 sec την μέρα. Πρακτικά δεν σε επηρεάζει κάθε 2 εβδομάδες κάνεις ένα μικρό adjustment. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαργαριτα η αποψη μου ειναι να μη βιαστεις να αγορασεις. 

Ηδη ο Αλεξ, εκανε μια πολυ καλη εισαγωγη για τα βασικα στοιχεια του "ρολογιου΄΄

Αφου δε γνωριζεις, δες οσα περισσοτερα μοντελα (chrono24.com.gr) μπορεις διαδικτυακα και στη συνεχεια κανε μια βολτα και δοκιμασε ο,τι βρεις στην Αθηνα.

Θα συνιστουσα αυτοματο ρολοι και δη μεταχειρισμενο. Στην ελληνικη αγορα θα βρεις εξαιρετικες ευκαιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι η TISSOT αξίζει μια ματιά. Προσιτές τιμές, καλή ποιότητα, φοριούνται και για καλά και για καθημερινά.

 

Εγώ πήρα αυτό για δώρο γάμου αφού επέμεναν τα πεθερικά μου και είναι τελείως του γούστου μου! Λίγο πιο αδιάβροχο να ήταν μόνο, με 3 ατμόσφαιρες είναι επίφοβο.

post-373630-0-52539000-1452675863_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don δε προκειται μα βιαστώ , η αγορα αλλωστε θα γινει μετα απο καποιους μηνες. Απλα το ψαχνω να μαθω αυτα που πρεπει και να χω κανει την ερευνα μου ως τοτε οποτε να πω παω κ παιρνω το ταδε.

 

Εννοειται πως ο,τι ρολοι μ αρεσει θα παω να το δω απο κοντα-δοκιμασω.

 

 

 

Ωραια ειναι τα tissot και αξιόλογα ρολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να χτυπήσω κάποιο  gshock για να μη φοράω συνέχεια το 007.  Κάποια γνώμη για τα παρακάτω

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000AR7S3A?keywords=g%20shock&qid=1452637523&ref_=sr_1_2&s=watch&sr=1-2

http://www.amazon.co.uk/G-Shock-AW-591MS-1AER-Quartz-Watch-Analogue/dp/B000VE5X5C/ref=sr_1_3?s=watch&ie=UTF8&qid=1452681600&sr=1-3&keywords=g+shock

 

Aν θέλει να αποχωριστεί κάποιος το mako του ή κάποιο άλλο vfm diver let me know..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοπελα πιο απ τα 2 θα διαλεγατε? Το 1ο ειναι unisex αλλα δεν ξερω αν ταιριαζει σε κοπελα γιατι φαινεται λιγο χοντροκομμενο.

 

http://www.seriouswatches.eu/brands/issey-miyake/issey-miyake-w-silay002.html

 

http://www.citywatches.co.uk/citizen/citizen-eco-drive-aml-chronograph-fb1360-54d-womens-watch.html

 

Αν υπαρχει καμια αλλη προταση στα λεφτα αυτα δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.oroloi.gr/el-gr/product/2517265/LONGINES-Conquest-Automatic-Stainless-Steel-Bracelet/

 

http://www.oroloi.gr/el-gr/product/2538878/LONGINES-Automatic-Master-Collection-Diamonds-Two-Tone-Stainless-Steel-Bracelet/

 

τι θα λεγατε γι αυτα τα 2 οι πιο εμπειροι? νομιζω οτι σε tag πχ aquaracer και αυτοματο δε θα βρω στην ιδια τιμη, ή κανω λαθος?

Βρίσκεις μια χαρά...

 

oops

 

Βρίσκεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι ανδρικό...

Ναι έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι οι γυναίκες δεν πολυσυμπαθούν τα αυτόματα. Τους φαίνεται μπελάς το ότι αν δεν το φοράς συχνά θα πρέπει να το κουρδίζεις αλλιώς θα σταματάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...