Προς το περιεχόμενο

Κλήση τροχαίας για σινιάλο


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ήρθε πριν μήνες μια κλήση στο σπίτι για σινιάλο που έκανα σε άλλους οδηγούς στην εθνική οδό (για να τους προειδοποιήσω για τροχαία).

Σε λίγες μέρες είναι το δικαστήριο.

Πως το βλέπεται?

Τι έχετε να με συμβουλεύσετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδη σε ειδαν οι αστυνομικοι που επαιζες τα φωτα στους αλλους οδηγους και σου στειλανε κληση?

Δεν παιζονται οι τυποι ρε παιδια!

Πες οτι ειχες μπροστα σου αλλο αμαξι που εκανε ελιγμους και του παιζες τα φωτα.

Δεν πιστευω οτι ειναι και τιποτα σοβαρο δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τέτοια παράβαση αλλα νομίζω οτι πρέπει να σε "τσακώσουν"¨...

Το να σου στείλουν στο σπίτι είναι εντελώς άκυρο...

Μπορείς να πείς οτιδήποτε.. απο αντανάκλαση μέχρι όπως είπε κάποιος παραπάνω οτι έκανες σήμα στον μπροστά σου για επικίνδυνη οδήγηση (ή χιλια δυό άλλα)..

Πρώτη φορά ακούω να στέλνουν σπίτι τέτοια παράβαση...

Μάλιστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και υπάρχει παράβαση για αντικανονική/άσκοπη χρήση φώτων πορείας.

 

Το αντικανονική βέβαια το ορίζει ο καθένας όπως θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και υπάρχει παράβαση για αντικανονική/άσκοπη χρήση φώτων πορείας.

 

Το αντικανονική βέβαια το ορίζει ο καθένας όπως θέλει...

 

Δεν το οριζει ο καθένας όπως θελει. Ο ΚΟΚ απ'οτι θυμαμαι (και βαριεμαι να ψαχνω) λεει πως παιζεις φωτα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις που αφορουν συνηθως κινδύνους σχετικους με το δρομο (δεν μιλαμε για κινδυνο να σε γραψουνε :P). Γενικότερα το να παιζεις φωτα δεν επιτρέπεται, ιδιαιτερα δε όπως το χρησιμοποιουνε οι περισσοτεροι καγκουρες αντί να αναψουν φλας να δηλώσουνε την πρόθεση τους να προσπεράσουμε λέγοντας στον μπροστα να κανει δεξια.

Κατα τα αλλα πολύ καφριλικι να σου στείλουν τέτοια κλήση. Αν είναι ετσι, να μας στελνουν σπιτι κλησεις επειδη δεν αναψαμε φλας σε ελιγμό (που επισης δεν επιτρέπεται) και ένα σωρο άλλες παραβάσεις που ορίζονται με προστιμο απο το νομο και δεν τις ακολουθει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ρουφ παντα παντα την πληρωνουν στο τελος..

 

Γιατι σε χαλανε αυτοι οι ρουφ??

Τον πατερα φιλου μου τον ειχανε σταματήσει για αυτο τον λογο. Αυτος επεμενε οτι χαιρετησε εναν γνωστο του και τελικα τον αφησαν....

Τους χαλάς(με) την δουλεια με τα σινιαλο. Αντι να γράψουν τα 50 οχήματα που πρέπει μέσα σε 1 ώρα και να την κάνουν, τους αναγκάζεις να κάθοντε 3-4 για να συμπληρώσουν το μαγικό νούμερο.

Θα σε συμβούλεβα να διαβάσεις τον ΚΟΚ και να αναφέρεις μια απο τις περιπτώσεις που ορίζεις. Και κάνε κανενα post μετα γιατι το θέμα ειναι εξαιρετικά ενδιαφέρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παράβαση η προειδοποίηση για μπλόκο ή τροχαία γενικά.

 

Το μόνο που μπορείς να πεις, αν και δεν θα τι βγάλεις καθαρή, είναι ότι σε ενοχλούσαν τα φώτα του απέναντι αλλά.... δεν θα αποδώσει.

 

Ας ελέγξουν κανένα δίπλωμα λέω εγώ που έχει γεμίσει ο τόπος με υπερήλικες δήθεν ικανούς για οδήγηση και να στείλουν και κανένα ban στους γιατρούς που τους έκριναν ικανούς οδηγούς.

Ας σταματήσουν να σβήνουν κλήσεις στους ντόπιους, γράφοντας έτσι μόνο τους επισκέπτες.

Και μετά ας γράψουν και για το λόγο που σε γράψανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παράβαση η προειδοποίηση για μπλόκο ή τροχαία γενικά.

 

Το μόνο που μπορείς να πεις, αν και δεν θα τι βγάλεις καθαρή, είναι ότι σε ενοχλούσαν τα φώτα του απέναντι αλλά.... δεν θα αποδώσει.

 

Ας ελέγξουν κανένα δίπλωμα λέω εγώ που έχει γεμίσει ο τόπος με υπερήλικες δήθεν ικανούς για οδήγηση και να στείλουν και κανένα ban στους γιατρούς που τους έκριναν ικανούς οδηγούς.

Ας σταματήσουν να σβήνουν κλήσεις στους ντόπιους, γράφοντας έτσι μόνο τους επισκέπτες.

Και μετά ας γράψουν και για το λόγο που σε γράψανε.

 

Παράβαση είναι σίγουρα αλλά το σινιάλο χρησιμοποιείται και για άλλους λόγους.

Αν προφασιστώ κάτι τέτοιο τι θα μου πούνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράβαση είναι σίγουρα αλλά το σινιάλο χρησιμοποιείται και για άλλους λόγους.

Αν προφασιστώ κάτι τέτοιο τι θα μου πούνε?

 

Εξαρτάται πόσο πιστικός είσαι. Δοκίμασε να κάνεις μια ένσταση. Έχω ακούσει ότι υπάρχει αυτή η διαδικασία όταν διαφωνείς με μία κλήση.

 

Εάν ήταν βράδυ γιατί να μην το προφασισθείς αυτό που σου είπα.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...