Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Topic


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το link between worlds κερδίζει τη μάχη στα ίσα και μιλάμε τώρα για παιχνίδι που έχει απέναντι του παιχνίδια της κλάσης Fire Emblem awakening, Mario 3d land, Monster Hunter 4, Pokemon καθώς και δυο ακόμα κορυφαία Zelda.

 

Όλα αυτά είναι ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά βλέπω στο site των seven πολυ καλές τιμές σε μερικά παιχνίδια κ απορω ανά είναι τιμές μονο online οπως κάνει το public η τις βρίσκω κ στο κατάστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες η αλήθεια είναι ότι έχω ψιλοαπογοητευτεί με το πως λειτουργεί η νέα γενιά (που δεν είναι τόσο νέα) και δεν σας κρύβω ότι με έχει κουράσει αυτό το αστικό στυλάκι που ακολουθούν πολλά ΑΑΑ games των 2 μεγάλων κυρίων (αυτός είναι και ο λόγος που την έχω βρει με το Wii τους τελευταίους μήνες). Τείνουν να χάνουν ολοένα και περισσότερο την παραμυθένια ατμόσφαιρα και αυτό το κάτι ξεχωριστό που είχαν αρκετά games του παρελθόντος. Με αυτά και με αυτά, κατέληξα στα φορητά. Το PS Vita δεν με ενθουσιάζει και παρόλο που έχω μαύρα μεσάνυκτα με το 3DS σκέφτομαι να προβώ σε αγορά του φορητού στους επόμενους μήνες (λογικά μέσα στο Φθινόπωρο).

 Προσωπικά δεν ήμουν fan των φορητών αλλά έκανα ένα τσεκάρισμα στην λιστά παιχνιδιών της φορητής κονσόλας και είδα πολλά διαμαντάκια + την βιβλιοθήκη του κλασσικού DS. Αν και θα κάνω μια ανασκόπηση στις προηγούμενες σελίδες του θέματος, θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να μου πείτε κάποια πράγματα όσον αφορά την αγορά της κονσόλας, όπως δηλαδή ποια έκδοση να προτιμήσω, αν έχει δεύτερο αναλογικό μοχλό, τι παίζει με τα dlc downloading και κάποιους κορυφαίους τίτλους. Κάτι Monster Hunter, Phoenix Wright: Dual Destinies, Fire Emblem, Fantasy Life είναι must αλλά θα ήθελα περισσότερες προτάσεις.

 

Στην άκρη του μυαλού μου έχω και την περιέργεια να δω τι μέρος του λόγου θα είναι το επόμενο φορητό της Nintendo. Κάτι μου λέει ότι θα ακολουθήσει τα χνάρια του Wii U όσον αφορά την ιπποδύναμή του και αν όντως ισχύσει κάτι τέτοιο (πάνω κάτω) θα είναι τουμπανάκι.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καταρχήν το 3ds έχει πολλά AAA της nintendo στυλ mario kart 7, mario 3d land etc.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 5 διαφορετικά μοντέλα 3ds (με σειρά κυκλοφορίας)

 

  • 3DS
  • 3DS XL
  • 2DS
  • NEW 3DS (μαζί με NEW 3DS XL)
  • NEW 3DS XL (μαζί με NEW 3DS)

 

Το 3DS και το 2DS έχουν τις μικρότερες οθόνες 3.53 in η πάνω, 3.02 in η κάτω.

Το 2DS όπως καταλαβαίνεις δεν έχει 3D και δεν έχει clamshell design όπως τα άλλα.

Το 3DS XL και το NEW 3DS XL έχουν τις μεγαλύτερες οθόνες 4.88 in η πάνω, 4.18 in η κάτω.

Το NEW 3DS έχει μεγαλύτερη οθόνη από τα 2DS, 3DS και μικρότερη από τα 3DS XL, NEW 3DS XL, 3.88 in η πάνω, 3.33 η κάτω.

Το resolution σε όλες τις κονσόλες είναι ίδια 800x240 pixels (400x240 ανά μάτι) εκτός του 2DS που είναι 400x240.

 

Τώρα τα NEW μοντέλα που βγήκαν φέτος έχουν κάποιες διαφορές από τους προκατόχους τους:

 

  • Έχουν 2ο αναλογικό, το λεγόμενο c stick. Βοηθάει πολύ σε παιχνίδια όπως monster hunter, kid icarus (υπάρχει 2ο circle pad σε accessory για το 3ds, 3ds xl , αλλά το c stick είναι πολύ πιο βολικό)
  • Έχουν NFC Reader. Δηλαδή μπορούν να κάνουν interact με τα amiibo (για το 3ds, 3ds xl θα βγει ξεχωριστός nfc reader σε λίγο καιρό).
  • Έχουν ZL/ZR buttons, εκτός από τα L,R.
  • Έχουν super stable, face tracking 3D. Δηλαδή όπως και να κουνήσεις την κονσόλα και να κοιτάξεις, το 3D δεν χαλάει. Αντιθέτως, στα προηγούμενα μοντέλα αν δεν το έχεις ίσια μπροστά σου, το 3D χαλάει.
  • Το NEW 3DS είναι customisable, καθώς μπορείς να του αλλάξεις τα faceplates.
  • Έχουν νομίζω καλύτερο επεξεργαστή.

Tώρα μερικοί από τους πολύ καλούς τίτλους (και από τους αγαπημένους μου) του 3ds είναι οι παρακάτω (αλφαβητικά):

 

 

  • Animal Crossing : New Leaf
  • Bravely Default
  • Bravely Second (Not released yet)
  • Dead Or Alive: Dimensions
  • Disney's Magical World
  • Etrian Odyssey IV: The Legend of the Titan
  • Etrian Odyessey Untold : The Millenium Girl
  • Etrian Odyssey Untold 2: The Fafnir Knight (Not released yet)
  • Etrian Mystery Dungeon (Not released yet)
  • Fire Emblem Awakening
  • Fire Emblem If (Not released yet)
  • Hyrule Warriors Legends (Not released yet)
  • Kid Icarus Uprising
  • KIngdom Hearts : Dream Drop Distance
  • Kirby Triple Deluxe
  • Legend Of Legacy (Not released yet)
  • Lezend of Zelda: Ocarina Of Time 3D
  • Lezend Of Zelda: Majora's Mask 3D
  • Lezend Of Zelda: A Link Between Worlds
  • Lord Of Magna: Maiden Heaven
  • Luigi's Mansion: Dark Moon
  • Mario Kart 7
  • Monster Hunter 3 Ultimate
  • Monster Hunter 4 Ultimate
  • Persona Q: Shadow Of The Labyrinth
  • Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy HD
  • Phoenix Wright: Ace attorney: Dual Destinies
  • Pokemon Omega Ruby/Alpha Sapphire
  • Pokemon X/Y
  • Professor Layton VS Phoenix Wright: Ace Attorney
  • Professor Layton: The Azran Legacy
  • Professor Layton: The Miracle Mask
  • Rune Factory 4
  • Senran Kagura 2 (Not released yet)
  • Senran Kagura Burst
  • Shin Megami Tensei IV
  • Shin Megami Tensei: Devil Summoner: Soul Hackers
  • Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 Record Breaker  (Not released yet)
  • Stella Glow (Not released yet)
  • Super Mario 3D Land
  • Tales Of The Abyss
  • Theatrhythm: Curtain Call
  • Theatrhythm: Final Fantasy
  • Xenoblade Chronicles 3D (Exclusive to NEW 3DS, NEW 3DS XL)
  • Yokai Watch (Not released yet)
  • Zero Escape 3 (Not released yet)
  • Zero Escape: Virtue's Last Reward

Σχετικά με το DLC μερικά παιχνίδια έχουν π.χ το Fire emblem έχει extra maps, ή το Theatrhythm extra τραγούδια ή το dual destines extra υπόθεση ή skins, αλλά τίποτα το οποίο αν δεν έχεις ή μικραίνει τη διάρκεια του παιχνιδιού ή δεν το ευχαριστιέσαι.

Όσα dlc έχω είναι είτε τραγούδια, είτε έξτρα ρούχα, αξεσουάρ κτλ( disney's magical world).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ποστ, μια κάλυψη. Εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι το μηχάνημα που πρέπει να αγοράσεις είναι το new 3DS οποιοδήποτε σε βολεύει περισσότερο. Θα κλείσω περισσότερο προς το XL γιατί σε αντίθεση με το παλιό οι οθόνες του νέου είναι δραματικά βελτιωμένες και δεν βλέπεις σχεδόν πουθενά Pixel αλλά από την άλλη εργονομικά το μικρό new 3ds είναι ανώτερο καθώς και ευκολότερο στη μεταφορά (και αυτό που δέχεται και τα faceplates). Δοκίμασε τα και τα δυο και επέλεξε αυτό που νομίζεις ότι θα σε βολέψει περισσότερο. 

 

Για παιχνίδια σε έχει έτοιμο η basketball fan αλλά μην νομίζεις ότι είναι μόνο αυτά. Εχει άλλα τόσα + ακόμα πόσα μέσα στο e-shop τα οποία είναι επίσης αρκετά δυνατά. Το θέμα με τα DLC στο 3DS μέχρι στιγμής είναι non-issue. Ολα τα παιχνίδια μέχρι στιγμής είναι υπερπλήρης και όλα τα DLC που υπάρχουν είναι πράγματι πρόσθετα. Παράδειγμα τα DLC του Fire Emblem φτιάχτηκαν με τη βοήθεια community της Ιαπωνίας και προστέθηκαν σιγά σιγά στο παιχνίδι. Από την άλλη έχεις παραδείγματα όπως το Monster Hunter 4 που τα DLC του κάθε μήνα είναι ΔΩΡΕΑΝ (ναι είναι απίστευτο) και μάλιστα είναι σοβαρό περιεχόμενο, όχι τίποτα άχρηστο. 

 

Με λίγα λόγια αν αναζητάς καθαρόαιμο gaming το 3DS αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη πρόταση που μπορείς να έχεις. Θεωρώ λειψό gamer αυτόν που δεν έχει 3DS και δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στα παιχνίδια του, είτε για λόγους οικονομικούς είτε για λόγους πείσματος (nintendo is for kids). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή δεν το έχω ακουμπήσει απο τις γιορτές, έχει υπάρξει κάποια εξέλιξη σε custom firmware κτλ; Ή ακόμα εκείνες οι flashcarts κτλ μόνο;

 

Άνοιξα και μου έβγαλε system update και είπα να δω πρώτα αν παίζει κάτι. Μη τυχόν και κόψω τίποτα απο βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολε! Ολε! Ολε! Το γεγονός ότι χρησιμοποιούν την κάτω οθόνη για 2D old school sprites είναι πραγματικά γαμώ τις ιδέες. Επίσης στη μάχη μπορείς να αλλάζεις on the fly μεταξύ old school sprites και κανονικό στύλ. Κάτι σαν το Halo remastered. To παιχνίδι έχει επίσης ανακοινωθεί για PS4 και... nintendo NX. Χρησιμοποιεί την UE 4. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το γραφικό του στυλάκι. Δυνατή φαίνεται η έκδοση για το 3DS αλλά αυτή του PS 4 δείχνει ονειρική με αυτό το art direction της σειράς. Must buy πάντως όποια έκδοση και να προτιμήσει κανείς. Dragon Quest είναι, δεν χρειάζεται review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Home brew για το 3ds

https://smealum.github.io/3ds/

 

Αναμένεται κάποια homebrew app για να... τρέχουμε τα backups των νόμιμα αγορασμένων games που διαθέτουμε ή ούτε καν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένεται κάποια homebrew app για να... τρέχουμε τα backups των νόμιμα αγορασμένων games που διαθέτουμε ή ούτε καν;

Δεν ξέρω. Ο smealum δεν πρόκειται να ασχοληθεί με τη δημιουργία apps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...