Προς το περιεχόμενο

Ο Opera 11 θα υποστηρίζει επεκτάσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Opera, η νορβηγική εταιρεία που κατασκευάζει τον ομώνυμο browser, προχώρησε σήμερα σε ενδιαφέρουσες ανακοινώσεις σχετικά με το δημοφιλές της πρόγραμμα.

 

Η πιο σημαντική είναι η προσθήκη δυνατότητας επεκτάσεων στον Opera 11 κάτι που ήταν για αρκετά χρόνια η σημαντικότερη απαίτηση των χρηστών του προγράμματος. Τη δυνατότητα αυτή έχουν όλοι οι ανταγωνιστές του Opera όπως ο Firefox, Chrome, Safari και Internet Explorer. Οι επεκτάσεις θεωρούνται από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά σε έναν browser αφού οι προγραμματιστές μπορούν να αναπτύξουν δυνατότητες για τον browser χωρίς να περιμένουν να τις υποστηρίξει επίσημα ο κατασκευαστής.

 

Η πρώτη alpha έκδοση του Opera 11 θα κυκλοφορήσει σύντομα μαζί με τα απαραίτητα εργαλεία έτσι ώστε οι προγραμματιστές να ξεκινήσουν την ανάπτυξη διάφορων plugins.

 

Επιπλέον η Opera ανακοίνωσε ότι η φορητή έκδοση του browser της, ο Opera Mobile 10, θα κάνει την εμφάνιση της στη πλατφόρμα του Android «περίπου σε ένα μήνα». Η έκδοση για Android διαφοροποιείται από την αντίστοιχη για Symbian και Windows Mobile αφού υποστηρίζει hardware acceleration και την multitouch λειτουργία pinch to zoom.

 

Συνολικά, 140 εκατομμύρια χρήστες χρησιμοποιούν browser της Opera είτε στον υπολογιστή τους είτε σε φορητή συσκευή. Μάλιστα η βάση χρηστών του προγράμματος έχει διπλασιαστεί από τον Δεκέμβριο του 2009 με τις αναδυόμενες αγορές όπως της Ινδίας να ξεχωρίζουν.

 

Link.png Site: Opera 11 Extensions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλή κίνηση με τα extentions αλλά ας κάνει κάτι με το θέμα EOLAS. Είναι χαζό πια να μπαίνεις σε Youtube και να σου λέει "click to activate this control" σε κάθε video (και να κολλάει κι όλας)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα πια ειναι αργα. ο chrome εχει γίνει με διαφορα (κατα την γνωμη μου ) ο καλύτερος. ο firefox εχει ενα σταθερο κοινο.και ο explorer αν και χειροτερος εχει βελτιωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα πια ειναι αργα. ο chrome εχει γίνει με διαφορα (κατα την γνωμη μου ) ο καλύτερος. ο firefox εχει ενα σταθερο κοινο.και ο explorer αν και χειροτερος εχει βελτιωθει

 

κι ομως ... ποτε δεν βελτιωνεται αυτος :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν έχει σημασία ποιόν χρησιμοποιούνε οι περισσότεροι και το αν θα καταφέρει ο Opera να γίνει mainstream ή όχι.

 

Ο καθένας χρησιμοποιεί ότι browser τον βολεύει και δεν έχει νόημα να προσπαθεί να στηρίξει την κυριαρχία του δικού του browser έναντι τον άλλον. Ας ανεβαίνει ο chrome, δεν με ενδιαφέρει, ο opera συνολικά με βολεύει καλύτερα και ακόμα και 1 άτομο να τον χρησιμοποιεί εφόσον με βολεύει εμένα θα τον χρησιμοποιώ.

 

Το μόνο που θέλω είναι να φτιαχτεί το θέμα του EOLAS γιατί πραγματικά είναι ένα ΜΕΓΑΛΟ μείον. Καθώς και μερικά βασικά bug fixes. Τώρα να πω την αλήθεια το αν θα έχει extentions ή όχι το είχα τελευταίο στην λίστα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή κίνηση με τα extentions αλλά ας κάνει κάτι με το θέμα EOLAS. Είναι χαζό πια να μπαίνεις σε Youtube και να σου λέει "click to activate this control" σε κάθε video (και να κολλάει κι όλας)...

 

με ένα μικρό patch λύνεται το πρόβλημα

 

Για τα extensions τώρα, πιστεύω πως και πριν με τα userjavascript υπήρχαν αρκετές δυνατότητες αλλά ελάχιστοι γνώριζαν την ύπαρξή τους και πως να τα κάνουν install κτλπ και γενικά δεν ήταν καθόλου user friendly, με τα extensions θα μπορούν οι περισσότεροι να τα χρησιμοποιήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ένα μικρό patch λύνεται το πρόβλημα

 

Το ξέρω το patch. Το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και ομολογώ πως αν δεν υπήρχε αυτό ίσως και να είχα πάει σε άλλο browser...

 

Το θέμα ποιό είναι όμως...

1) Καλώς ή κακώς δεν έχουν όλοι οι χρήστες ούτε τις γνώσεις ούτε και τη διάθεση να κατεβάζουν patches για κάτι που θα έπρεπε μην υπήρχε από την αρχή.

2) Στις νέες εκδόσεις (10.70 αυτές που θα γίνουν η 11 έκδοση δλδ) το patch δεν παίζει. Ξέρω ότι πιθανόν πάλι με hex editing του opera.dll να ξαναpatcahrιστεί το θέμα, αλλά αυτό δεν είναι λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ευχάριστα νέα..αν και περισσότερο με αναγκαίο "κακό" μου κάνει, μιας και πολλοί χρήστες τα χρησιμοποιούν - ζητούν.

 

Ελπίζω να μην αρχίσουν να αφαιρούν built in features και να τα κάνουν extensions..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κακά νέα

όλοι οι browsers ίδιοι θα γίνουν στο τέλος,η διαφορετικότητα μετράει,επίσης δεν είναι ανάγκη όλοι να γίνουν mainstream-δεν είναι απαραίτητα καλό(δείτε πως κατάντησε ο FF)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην αρχίσουν να αφαιρούν built in features και να τα κάνουν extensions..

 

Αυτο,

και αυτο:

 

Σίγουρα κακά νέα

όλοι οι browsers ίδιοι θα γίνουν στο τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή κίνηση με τα extentions αλλά ας κάνει κάτι με το θέμα EOLAS. Είναι χαζό πια να μπαίνεις σε Youtube και να σου λέει "click to activate this control" σε κάθε video (και να κολλάει κι όλας)...

 

E; Εμένα δε μου το κάνει αυτό, το έκανε όταν έκανε το youtube νομίζω κάποια αναβάθμιση στον flash του πριν μερικούς μήνες, αλλά ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

 

Για λίγες μέρες μόνο τότε το θυμάμαι αυτό. ( Win 7 x64 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...