Προς το περιεχόμενο

Η Sony στρέφεται δικαστικά εναντίον του Jailbreak για το PlayStation 3


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από τις τελευταίες εξελίξεις σχετικά με την κυκλοφορία του εργαλείου που «ξεκλειδώνει» το PlayStation 3, η Sony ακολουθεί την δικαστική οδό, με σκοπό την άμεση απόσυρση του λογισμικού αυτού από το Internet.

 

Συγκριμένα, η Sony κατηγορεί την ομάδα FAIL0VERFLOW, η οποία είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη του εν λόγω εργαλείου καθώς και τον George Hotz που το τελειοποίησε, για σκόπιμη παραβίαση του συστήματος ασφαλείας του PlayStation αλλά και για διακίνηση πληροφοριών που βλάπτουν ανεπανόρθωτα την εταιρεία. Επικαλείται μία ρήτρα που υπάρχει στους όρους χρήσης που αναφέρει ότι αν πραγματοποιηθεί έστω και μία ενημέρωση λογισμικού από το PlayStation Network, για οποιοδήποτε νομικό πρόβλημα αρμόδια είναι τα δικαστήρια της Καλιφόρνιας.

 

Επίσης, η Sony υποστηρίζει ότι ο Hotz ζητούσε εκβιαστικά από την εταιρεία να τον προσλάβει ως υπάλληλο, καθώς δήλωσε ότι μπορούσε να ασφαλίσει τις κονσόλες της με καλύτερο τρόπο.

 

To ξεκλείδωμα του PS3 κυκλοφόρησε πριν λίγες ημέρες από την ομάδα «FAIL0VERFLOW» και λίγο αργότερα τελειοποιήθηκε από τον Hotz ο οποίος είναι υπεύθυνος για το Jailbreak του iPhone. Η αιτία της μεγάλης απήχησης που έχει το συγκεκριμένο εργαλείο στους χρήστες είναι ότι ξεκλειδώνει εντελώς την κονσόλα καθώς αποκρυπτογραφεί πλήρως το Master Key της.

 

Link.png Site: arstechnica.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To ξεκλείδωμα του PS3 κυκλοφόρησε πριν λίγες ημέρες από την ομάδα «FAIL0VERFLOW» και λίγο αργότερα τελειοποιήθηκε από τον Hotz

Link.png Site: arstechnica.com

 

Γιατι εχω την εντυπωση οτι εχουν περασει μηνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχω την εντυπωση οτι εχουν περασει μηνες?

Όχι το κανονικό ΑΠΟΛΥΤΟ χακάρισμα έγινε πριν μερικές μέρες με την εύρεση του master key.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικά...ο διακαής πόθος των περισσοτέρων hackers είναι να δουλέψουν σε μεγάλες εταιρίες...και ας μου το παίζουν μερικοί <<επαναστάτες>>...ήδη πολλοί απο τους <<επαναστάτες>> δουλεύουν για την MS,άλλοι για την Sony κ.ο.κ....κατά τ'άλλα ελάχιστοι είναι αυτοί που εναντιώνονται στο όλο σύστημα πραγματικά και το κάνουν επειδή πιστεύουν σε κάτι/έχουν μια ιδεολογία....εύχομαι στον GeoHot(για το δικό του καλό/συμφέρον) να τον αξιοποιήσει η Sony και να μην το πάει το θέμα σοβαρά με τα δικαστήρια γιατί αλλιώς την έκατσε ο <<φίλος>> μας...!!! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει....!!! :devil: :devil: :devil:

Και εκβιασμούς ο τύπος. Θεός! Αυτός είναι ένας σύγχρονος ληστής. Δε κοιτάει να πάρει πολλά λεφτά και να φύγει αλλά να εγκατασταθεί κιόλας...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το Master Key και σε τι διαφέρει αυτή η μέθοδος απο το

USB dongle που έκανε downgrade το firmaware?

Κάποιο link θα βοηθούσε ιδιατέρως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά περί εκβιασμών δεν νομίζω να ισχύουν. Ο τύπος είπε ακριβώς αυτό:

 

"if you want your next console to be secure, get in touch with me. any of you 3.

it'd be fun to be on the other side."

 

Δεν μου φαίνετε για απειλή εμένα, πιο πολύ να ζητάει για δουλειά μου φαίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"it'd be fun to be on the other side"....καλά αυτή η φράση είναι όλα τα λεφτά και μεταφορικά και κυριολεκτικά.... :)

Το αρνητικό γι'αυτόν είναι ότι πήρε πολύ δημοσιότητα το όλο θέμα και γενικά ο GeoHot ήθελε να τραβάει τα φώτα της δημοσιότητας επάνω του κατά καιρούς...μαλ..ία του κατ'εμέ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony είναι από τώρα χαμένη.Η DCMA λέει ξεκάθαρα πως επιτρέπεται να κάνεις με τη συσκευή ότι γουστάρεις αφού την αγοράσεις,αρκεί να μην παραβαίνεις τους νόμους.Δεν περίμενα να δω κίνηση πιο ηλίθια από της SystemGraph,αλλά δυστυχώς είδα.

 

 

Sent from my iPod touch using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...