Προς το περιεχόμενο

Ταξι - Απελευθερωση επαγγέλματος


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρίμηνη εκεχειρία ταξιτζήδων - κυβέρνησης

ξερετε τι θα ζητησουν ?οτι ζηταγαν αυτοι με τα βυτιοφορα+δχ φορτηγα:P

αληθεια εχει κοιταξει κανεις τι γινετε εκει με τις αδειες?

-----------------

 

Απορίες:

 

Μπηκα σε ενα ταξι και έκανα τον εξομολόγο, μου είπε πως δίνει 120 ευρώ στον ιδιοκτητη για να κανει μια 12ωρη βάρδια αρα ο ιδιοκτητης παιρνει 240 τη μέρα έχοντας μια αδεια ταξι. Περιπου 7000 το μηνα δηλαδη...

Προφανώς αυτος που κάνει τις βάρδιες έχει και κάποιο κέρδος, ας πουμε 30 τη μερα αν και λίγα λέω μαλλον.

Επομενως ένα ταξι αποφέρει περιπου ενα 300αρι το 24ωρο και αυτά τα χρήματα πηγαινουν σε 3 ατομα max, ας βγάλουμε τα εξοδαγια βενζινες και συντηρηση, αφαιρω 100 τη μερα αρα μιλάμε για 200ευρω.

Αν ελευθερονόταν η αγορά δεν θα υπήρχε ενας εξορθολογισμός του υπερκέρδους που έχουν τα ταξι απο τη στιγμη που δεν θα είχαν τον βραχνα των αδειων και τα έσοδα τους θα ηταν καθαρα εσοδα.

 

Νομιζω πως όλη η κουβεντα γίνεται για να μη χασουν τα κεκτημένα τα λαμογια με τις αδειες, οι εισοδηματιες που έχουν αγορασει 5-6 αδειες και παιρνουν λεφτα νοικιάζοντας τα ταξι και τελευταια έρχεται και η ταξη που αγορασε με οικονομιες μια αδεια και τώρα αυτη χανει την αξια της. Περα από την τελευταία περίπτωση που ειναι λυπηρή δεν βλέπω το λόγο να μην ελευθερωθεί το επαγγελμα, αν και μπορει ευκολα να υπάρξει καποια αποζημίωση σε αυτους που χανουν χρήματα λογω της ελευθερης αδειοδότησης.

 

Η βάρδια έχει 35€,βάλε το ένσημο (κανα εκατονπενηντάρι το μήνα,ανάγαγέ το σε μέρες...),βάλε το καύσιμο και τις ζημιές.Συνήθως τα αναλώσιμα και το ασφάλιστρο τα επωμίζεται ο ιδιοκτήτης*.

Καθαρά στη τσέπη του νοικάρη μια σαραντάρα,με πόνο ψυχής,σίγουρο το έλκος και τον προστάτη.

 

Ο οποίος (btw) ιδιοκτήτης* έχει επενδύσει καλώς ή κακώς μια διακοσάραk€ το λιγώτερο,για απόδοση ούτε μια πεντακοσάρα€ το μήνα.Γιατί ναι μεν ακούγεται ότι νοικιάζει και τις δύο βάρδιες,αλλά έχει και τα φέσια,έχει και τα τρακαρίσματα που τη κοπανάνε οι νοικάρηδες μετά,ιδίως άμα δεν έχουν αφήσει "καλή" εγγύηση,έχει την αντικατάσταση του "χάρου",'εχει τον ΟΑΕΕ,έχει το τεκμαρτό...βγάλε τους φόρους,βγάλε το "εισόδημα" βγάλε όλο και κανα φέσι που θα σκάσει,μια καθαρή χιλιαρούμπα...

-η εγγυηση ειναι χιλιαρικο οποτε ενταξει μικρη χασουρα και οπως και να χει δεν τρακαρουν καθε μερα και αν γινει λαγος ε θα βρουν "καποιον" να τους πληρωσει την ζημια.

500αρη που γινετε 1000ρικο και θα γινει +κατι ακομη...-

vs

<<Ειμαι χρονια (4) οδηγος ταξι. Πληρωνουμε 40 ευρω την ημερα ενοικιο (χωρις αποδειξη) πληρωνουμε εμείς τα... βαρέα ενσημα (400) ευρω το μηνα και φαινεται οτι τα πληρωνουν αυτοι, και στο τελος του ετους μας δινουν και εκκαθαριστικό αποδοχων, ωστε να φαινεται οτι μας δινουν και μισθο(!!!!). Και φυσικα εμεις πληρωνουμε και το Φ.Π.Α.

Πρεπει να κανετε μεγαλο θεμα για αυτο το χάλι. Είναι εργασιακες συνθηκες αυτες?? Και το σημαντικο δεν εχουν μικτές ασφαλειες(!!) Και τα ατυχηματα (οταν φταιμε τα πληρωνουμε εμεις)!! Ετσι αυτοι φοροαπαλλασονται, γιατι φαινονται οτι (ψευδως) μας μισθοδοτουν και μας πληρωνουν και το Ι.Κ.Α (ψευδώς)

Βοηθήστε μας!!

 

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ >>

τεκμαρτο εισοδημα...μαλιστα

δεν καταλαβαινεις μαλλον τι εννοω, μπορει να βγαζει 5 χιλιαρικα ΑΛΛΑ δεν πανε στο δανειο και τα 5 γιατι πολυ απλα πρεπει να ζησει κιολας με αυτα τα λεφτα (οικογενεια,φαι,συντηρηση επαγγελματικου αμαξιου κτλπ) και δευτερον οτι θα ανοιξει το επαγγελμα φυσικα το ξεραν αλλα δεν γινεται να το κανουν απο την μια στιγμη στην αλλη και να τους βρισκουν ολους με κατεβασμενα βρακια.

οχι εβαλες λιγο παραπανω...

αλλα πες μου μια παρομοια επενδυση με αυτες τις αποδοσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

...

 

1) θα πρέπει να ξέρει άπταιστα ελληνικά ( δεν παίζουνε Πακιστάνια λοιπόν...)

...

 

 

Αναφέρθηκε παραπάνω για Πακιστανούς και Αγγλικά. Μάλλον δεν έχετε ιδέα και αναφέρεστε μάλλον ρατσιστικά προς τους συνανθρώπους σας.

 

Urdu και η Αγγλική είναι οι επίσημες γλώσες του Πακιστάν.

 

 

μυγιαστηκες ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι ποσοι πήγαν σχολείο να τη διδαχθούν, γιατι στους δρομους του πακισταν δε μιλιεται.

 

μην τρελαίνεστε που ξερουν να μιλαν αγγλικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος.....

 

Ο ιδιοκτήτης το μόνο που έχει υποχρέωση είναι να τον βάλει στην ασφάλεια αυτοκινήτου , την ασφάλεια την πληρώνει μόνος του κάθε οδηγός....

Δεν είναι εταιρία , είναι φάση " πάρε , δουλεψέ το , βγάλε τα λεφτά σου , δώσε μου το νοίκι , είσαι ελέυθερος επαγγελματίας."

 

Στην ουσία είναι σαν να σου νοικιάζει ένα γραφείο να δουλέψεις.

Ασφάλεια αυτοκινήτου πληρώνει ο νοικάρης;Από πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι αυτοι φοροαπαλλασονται, γιατι φαινονται οτι (ψευδως) μας μισθοδοτουν και μας πληρωνουν και το Ι.Κ.Α (ψευδώς)

 

 

Απαλλασεσαι μονο ενα ποσο της ταξης των ~800 ευρω το μηνα , που υποτιθεται οτι ειναι ο μισθος που πληρωνεις τον οδηγο

Πες μου ομως ποιος οδηγος χτυπαει μικτα στην ταμειακη τον μηνα μονο 800 ευρω;

Αν βαλουμε ενα μεσο ορο μικτων πες 90 ευρω την ημερα , επι 25 εργασιμες , μιλαμε για 2200 φευγα στο ταξιμετρο , αφαιρουμε τα 800 , μιλαμε για 1400 ευρω προσθετο εισοδημα που θα φορολογηθει ο ιδιοκτητης .

Υπαρχει βεβαια και η επιστροφη του ΦΠΑ που ανεφερα και παραπανω , την οποια τουλαχιστον για Θεσ/νικη , πολλοι ιδιοκτητες την μοιραζονται με τους οδηγους τους (καθοτι των ΦΠΑ των καυσιμων που βαζει ο οδηγος ειναι ενα αξιοσεβαστο ποσο) , ή την συμψηφιζουν με την αποκοπη

 

Στο θεμα της εγγυησης , οντως η εγγυηση παιζει στο ποσο των 1000 ευρω , αλλα ειναι αποκλειστικα και μονο σε περιπτωση ατυχηματος του οδηγου

Σερβις , ανταλλακτικα , βλαβες ολα τα επομιζεται ο ιδιοκτητης , οπως επισης και τον χαμενο χρονο εργασιας.

Ο οδηγος παιρνει ετοιμο/λειτουργικο αυτοκινητο και ξεκιναει την βαρδια του

 

Επισης , κατα την συναψη του συμφωνητικου για την αποκοπη , υπαρχουν δυο συμφωνητικα βαση νομου

 

1)Να δηλωσει ο ιδιοκτητης οτι απασχολει οδηγο με προκαθορισμενο ποσο αποκοπης , το εν λογο ομως συμφωνητικο κατατιθεται και στην αρμοδια ΔΟΥ , οποτε και φαινεται οτι σου πληρωνει ο οδηγος το 35αρι την ημερα

2)Να δηλωσει ο ιδιοκτητης τον οδηγο σαν συνεργατη , ωστε να μπορει ο οδηγος να κολλαει ΟΑΕΕ αντι για ΙΚΑ

 

Επισης , κατα την συμπληρωση της φορολογικης δηλωσης , οι οδηγοι παιρνουν ενα αντιτυπο απο το ΙΚΑ για το ποσο που εχουν δωσει οι ιδιοι για τις εισφορες τους , οποτε και αφαιρειται . Δηλαδη οτι πληρωνει ο ΙΔΙΟΣ την ασφαλεια του

 

Τελος , υπαρχουν και πολλοι οδηγοι (παλαιοτερα μεν , πριν επερθει το συστημα των βιβλιων) οι οποιοι τα παιρναν μαυρα , δηλαδη δεν ηταν πουθενα δηλωμενος καποιος , και εφαρμοζαν το συστημα δουλευω 6 μηνες , κολλαω ενσημα , μου κανει απολυση , δουλευω αλλους 6 μηνες μαυρα , και παιρνω και ταμειο ανεργιας στο καπακι (true story)

 

Δεν τα βαζω με κανενα απο τα παιδια , σχεδον ολοι μου οι φιλοι ειναι οδηγοι , αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα . Ξερω οτι στην Ελλαδα το αφεντικο σε ολες τις δουλειες ειναι ο κακος της υποθεσης , αλλα τοσοι και τοσοι ψαχνουν πλεον για οδηγους , αν δεν μας αρεσει το ενα αφεντικο παμε σε αλλο

 

Επισης , μιας και τωρα ειδα το ποστ του φιλου Νικου , στη πληρωμη της ασφαλειας αυτοκινητου ουδεποτε συμμετεχει ο οδηγος , απλα δηλωνεται ωστε να καλυπτεται και αυτος , οπως και σε καθε ειδους αυτοκινητο (ΙΧ , ΔΧ κτλ) δηλωνονται οσοι το οδηγουν

Μονο σε περιπτωση που ανηκει το ταξι σε ραδιοσταθμο , μπορει αν θελει να συμμετεχει και ο οδηγος πληρωνοντας ενα ποσο απο την μηνιαια συνδρομη , ωστε να μπορει να χρησιμοποιει και αυτος τον σταθμο να παιρνει κλησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι ρατσιστής. Δεν θέλω ο ταρίφας να φοράει τουρμπάνι στο κεφάλι του.

 

Τον θέλω άπλυτο , βρωμιάρη , αξύριστο , να μπω μέσα και να έχει τέρμα τον Derti FM "Δεν θέλω την συμπονοια κανενός" , να

 

μου αρχίσει για τις γκόμενες που έχει πηδήξει με πάσα λεπτομέρεια , να μου μιλάει για πολιτικά λες και έχει σπουδάσει

 

Πολιτικες Επιστήμες , για οικονομικά λες και έχει τελειώσει Χρηματοοικονομικά στο Harvard , και για μπάλα λες και ήτανε

 

στην κλίκα του Μπέου και ξέρει εκ των έσω τί γίνεται.

 

Καθόλη την διάρκεια της κούρσας , να βριστεί με 3-4 οδηγούς , να πηγαίνει με 40 χιλιόμετρα , στα πορτοκαλι να σταματάει

 

, ακόμα και αν πηγαινε με 40 χιλιόμετρα 3 μέτρα απο το φανάρι ( αποτομα) και όσο φτάνουμε στον προορισμό μας να

 

περιορίζεται η ταχύτητα στα 10 χιλιόμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι ρατσιστής. Δεν θέλω ο ταρίφας να φοράει τουρμπάνι στο κεφάλι του.

 

Τον θέλω άπλυτο , βρωμιάρη , αξύριστο , να μπω μέσα και να έχει τέρμα τον Derti FM "Δεν θέλω την συμπονοια κανενός" , να

 

μου αρχίσει για τις γκόμενες που έχει πηδήξει με πάσα λεπτομέρεια , να μου μιλάει για πολιτικά λες και έχει σπουδάσει

 

Πολιτικες Επιστήμες , για οικονομικά λες και έχει τελειώσει Χρηματοοικονομικά στο Harvard , και για μπάλα λες και ήτανε

 

στην κλίκα του Μπέου και ξέρει εκ των έσω τί γίνεται.

 

Καθόλη την διάρκεια της κούρσας , να βριστεί με 3-4 οδηγούς , να πηγαίνει με 40 χιλιόμετρα , στα πορτοκαλι να σταματάει

 

, ακόμα και αν πηγαινε με 40 χιλιόμετρα 3 μέτρα απο το φανάρι ( αποτομα) και όσο φτάνουμε στον προορισμό μας να

 

περιορίζεται η ταχύτητα στα 10 χιλιόμετρα.

 

Σύμφωνα με την παραπάνω περιγραφή το μισό insomnia και βάλε θα μπορούσε να δουλέψει ταρίφας. Μη σου πω η μισή Ελλάδα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι ρατσιστής. Δεν θέλω ο ταρίφας να φοράει τουρμπάνι στο κεφάλι του.

 

Τον θέλω άπλυτο , βρωμιάρη , αξύριστο , να μπω μέσα και να έχει τέρμα τον Derti FM "Δεν θέλω την συμπονοια κανενός" , να

 

μου αρχίσει για τις γκόμενες που έχει πηδήξει με πάσα λεπτομέρεια , να μου μιλάει για πολιτικά λες και έχει σπουδάσει

 

Πολιτικες Επιστήμες , για οικονομικά λες και έχει τελειώσει Χρηματοοικονομικά στο Harvard , και για μπάλα λες και ήτανε

 

στην κλίκα του Μπέου και ξέρει εκ των έσω τί γίνεται.

 

Καθόλη την διάρκεια της κούρσας , να βριστεί με 3-4 οδηγούς , να πηγαίνει με 40 χιλιόμετρα , στα πορτοκαλι να σταματάει

 

, ακόμα και αν πηγαινε με 40 χιλιόμετρα 3 μέτρα απο το φανάρι ( αποτομα) και όσο φτάνουμε στον προορισμό μας να

 

περιορίζεται η ταχύτητα στα 10 χιλιόμετρα.

 

Φιλε μου , χωρις να θελω να σε προσβαλλω , ανοιξες το νημα για να πληροφορηθεις

Γραφεις επισης οτι εχεις ηδη κανει τα χαρτια σου για επαγγελματικο

Ποιος ο λογος για ολους τους παραπανω χαρακτηρισμους , απο την στιγμη που κι εσυ ετοιμαζεσαι να γινεις "συναδερφος";

Εμενα προσωπικα σαν ανθρωπο και σαν επαγγελματια ο παραπανω χαρακτηρισμος σου με θιγει .

Οι γενικευσεις σε μια κατηγορια εργαζομενων που αριθμουν περι τις 8.000 αδειες (πολ/σε επι 2 βαρδιες) σε αθηνα και θεσσαλονικη μονο , μονο κακο προκαλουν και κινησεις εντυπωσιασμου

Ενταξει , ετυχες σε κακους επαγγελματιες . Υπαρχουν αλλες ποσες δεκαδες χιλιαδες εκει εξω , τους απαξιωνεις ολους;

 

Αν ηξερες εστω και λιγο κατι για το επαγγελμα , θα γνωριζες οτι δεν συμφερει κανεναν να εχουμε μεσα πελατη και να τον τραβολογαμε με 10 χλμ την ωρα . Παιρνεις τον πελατη σου , τον αφηνεις γρηγορα (διχως να οδηγεις ομως σαν μανιακος δολοφονος) , και προχωρας στον επομενο

Δηλαδη να σταματας στο πορτοκαλι για να παρεις τι; 0.10 του ευρω θα γραψει στην αναμονη και θα εχεις χασει ενα τριλεπτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μυγιάζεστε ρε πουστη μου, ελεος.....καντε και λιγο χαβαλε....

 

Μαζι με αυτο ομως εγω θελω να προσθεσω οτι δεν υπαρχει καπνος χωρις φωτια. Ετσι για να μην λεμε και οτι θελουμε. Δεν ειναι τυχαια η φημη των ταξιτζιδων ουτε βγηκε ετσι για να σπασουμε πλακα. Τα πραγματα τωρα τελευταια να πω οτι εχω πετυχει νεους επαγγελματιες στο χωρο που ειναι μακρια απο τους συνηθισμενους χαρακτηρισμους που "κερδισαν" με τα χρονια οι παλιοτερες καραβανες. Ας ελπισουμε να συνεχισει ετσι σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ομως ποιος

οχι πες μου εσυ τι φοροαπαλλαγες εχει ο συνταξιουχος και ο ιδιωτικος υπαλληλος.

τελικα αυτες τις ταμειακες τις ελεγχει καποιος?

εχασε κανενα λαμογιο την αδεια του?

μπορει καποιος που εβγαλε αδεια να παει αεροδρομιο ή σε οποια πιατσα ταξι θελει ή στους σταθμους κτελ,οσε ?

ο συνδικαλισμος τους μαρανε...

8χιλ.αδειες σε αθηνα και θεσ/κη?εγω παλι ηξερα για 13-14χιλ αδειες μονο στην αθηνα!!!!!!!ας συγκρινει καποιος ποσα ταξι υπαρχουν σε αλλες ευρωπαικες μεγαλες πολεις...

ε δεν ειναι τυχαιο που λενε οτι στην αθηνα και θεσ/κη δεν υπαρχει κινηση αλλα ταξι:P

αραγε υπαρχει καποιος(εκτος απο αυτους) που να δυσανασχετει οταν απεργουν τα ταξι?

 

για να τελειωνει το παραμυθι σε 10ετια δουλευοντας την μια βαρδια και νοικιαζοντας την αλλην βγαζαν 300χιλ + αλλα τοσα αν πουλαγαν την αδεια ταξι...

-ειναι τοσο απληστοι που ενω ξερουν οτι εκει μεσα παιρνανε αρκετες ωρες παιρνουν οτι φτηνοτερο αυτοκινητο υπαρχει και δεν το αλλαζουν μεχρι το οριο αποσυρσης!-

οποιος θελει να το αμφισβητησει να το κανει μονο αν ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης ή οδηγος ΟΧΙ τι του λενε οι φιλοι του.

πριν λιγα χρονια ψαχτηκα αρκετα αλλα δεν διακινδυνεψα για το χρονοδιαγραμμα που ειχα βγαλει...

γνωρισα ατομα με 1 αλλα και με 6ταξι...

υπαρχουν πολλα κολπα σαπια ή κυριλε αναλογα με τις γνωριμιες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος θελει να το αμφισβητησει να το κανει μονο αν ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης ή οδηγος οχι τι του λενε οι φιλοι του

Άμα σου σκανάρω ειδική άδεια,θα μπορώ να έχω δικαίωμα κριτικής;

 

Υ.Γ.Πρόσεξε το λιγάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν γραφω για σενα αλλα για τους υπολοιπους...εσυ γραφτηκες στο φορουμ μονο και μονο για να υποστηριξεις τον κλαδο σου και μολις ειδα οτι πεταξες κα μια εξυπναδα γιατι δεν υπαρχει τιποτα προσωπικο http://www.insomnia.gr/topic/413544-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%80%cf%89%cf%82-%ce%b8%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%bd%ce%b5%ce%b9-%ce%b7-%cf%85%cf%80%ce%b5%cf%81%ce%b2%ce%b1%cf%83%ce%b7/page__view__findpost__p__4142862 .

Εσυ απλα ειπες καποια πραγματα και αυτα οπως σας βολευουν.Απο την αλλη εχω γραψει τοσα πραγματα(για κακη τυχη καποιον δεν ηταν του αερα)σε παρομοια τοπικ για κλειστα επαγγελματα και γενικα οτι γνωριζω.

Τέλος αυτο που εγραψα ισχυει γιατι ειναι κουραστικο να συζηταμε στον αερα και απο γνωμες φιλων φιλου και μαλακιες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...