Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το OS X Lion 10.7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είχε υποσχεθεί η Apple, από σήμερα η νέα έκδοση του Mac OS X είναι διαθέσιμη όχι όμως στα καταστήματα αλλά μόνο μέσω του App Store προς κατέβασμα στην τιμή των $29.99.

 

Όσοι επιθυμούν να προμηθευθούν το Mac OS X Lion σε κάποιο φυσικό μέσο, η Apple θα δώσει αυτή την επιλογή στα μέσα του επόμενου μήνα, μόνο όμως σε USB Stick και στη τιμή των $69, αρκετά πιο ακριβή δηλαδή από τη λύση του App Store.

 

Το Mac OS X Lion 10.7 διαθέτει αρκετά στοιχεία του iOS, της πλατφόρμας που βρίσκουμε στο iPhone, iPod Touch και iPad. Σε αυτά περιλαμβάνονται νέα multitouch gestures μέσω του touchpad ή του Magic Trackpad, το Launchpad για άμεση πρόσβαση σε όλες τις εφαρμογές που έχετε εγκατεστημένες στον υπολογιστή σας και τέλος το Mission Control στο οποίο ενοποιούνται το Dashboard, Spaces και Expose κάτω από μια κοινή στέγη έτσι ώστε να βλέπετε από μία οθόνη όλες τις ανοιχτές εφαρμογές σας και ειδοποιήσεις σας. Για πρώτη φορά στο Mac OS X οι εφαρμογές θα μπορούν να τρέχουν σε πλήρη οθόνη αρκετά εύκολα ενώ η εφαρμογή των Mail έχει δεχθεί πλήρη ανανέωση.

 

 

 

Link.png Site: Νέα χαρακτηριστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μπορει να μην εχω mac αλλα τα αγαπησα, ειναι φοβερα

και με μονο 30 δολαρια; τρελα πουλατε; ακομα να τα παρετε οσοι εχετε mac?

 

Κατσε, βιαστηκέ !!!

Ας τσεκαρουμε πρωτα τι τρεχει απο τα προγραμματα που εχουμε σε lion, και μετα θα το κατεβασουμε

Με την τιμη που το δινουν δεν υπαρχει καν λογος να σκεφτει κανεις πειρατικες εκδοσεις

Νομιμος, και με 24 ευρω παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον θέλει καθαρή εγκατάσταση τι λύσεις υπάρχουν εκτός του πανάκριβου USB stick;

 

Clean Install SL => Install Mac App Store => Install Lion;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε, βιαστηκέ !!!

Ας τσεκαρουμε πρωτα τι τρεχει απο τα προγραμματα που εχουμε σε lion, και μετα θα το κατεβασουμε

Με την τιμη που το δινουν δεν υπαρχει καν λογος να σκεφτει κανεις πειρατικες εκδοσεις

Νομιμος, και με 24 ευρω παρακαλω

 

ε ναι, οποιος τα βαλει πειρατικα ειναι για τον που..ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό δεν είναι μονο οτι έχει 24ευρώ αλλά το ότι μπορείς να το εγκαταστήσεις σε όλους τους υπολογιστές mac που έχεις συνδέσει στο apple ID σου. Εγώ πχ έχω 3, οπότε με 24ευρώ θα εγκαταστήσω το OS X Lion σε 3 υπολογιστές... 24/3 = 8 ευρώ το λειτουργικό! Και μάλιστα για λειτουργικό που τα σπάει, όχι winblows με 200ευρώ την ΚΑΘΕ κόπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω βάλει ακόμη το Lion , αλλά έκανα σήμερα τα updates που είχε σε iTunes , iWork κτλ κτλ στο Snow Leopard. Μετά το update έχω θέμα με το Pages. Όταν κάνω click σε οποιοδήποτε σημείο στο έγγραφο δεν μπορώ να γράψω. Αν κάνω cmd+tab δύο φορές (να κάνω switch σε άλλο app και πάλι πίσω) γράφω κανονικά, μέχρι φυσικά να κάνω click σε κάποιο άλλο σημείο του εγγράφου οπότε θα πρέπει να κάνω πάλι το ίδιο.

 

Έχει κανείς άλλος το ίδιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερό. το έβαλα και εγώ. macbook pro 2009+4gb ddr3+ssd+Lion=φωτιά! ίσως το επόμενο macbook pro 2011 να με κάνει να το αλλάξω, αλλά προς το παρών δεν με ενδιαφέρει ο i5,i7 αφού τον υπολογιστή τον έχω κατά 99% για ίντερνετ και ελαφρά προγράμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...