Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το έχω κάνει. Εγώ εννοώ όταν ανοίγει ο υπολογιστής και βγάζει το παράθυρο που δίνουμε το password του χρήστη που έχουμε δηλώσει στα Windows. Στην μπλε οθόνη. Σ' εκείνη λοιιπόν βγάζει το όνομά μας και την εικόνα μας και έχει παράθυρο που δίνουμε το password για να μπει πλέον στην οθόνη με τα πλακίδια. Στην μπλε οθόνη η γλώσσα είναι από μόνη της Ελληνικά και έχω παρατηρήσει και το εξής: Ενώ από τις ρυθμίσεις της γλώσσας έχω αλλάξει την ακολουθία των πλήκτρων για αλλαγή μεταξύ των γλωσσών σε Ctrl+Shift γιατί έτσι με βολεύει πάντα αντί του Alt+Shift, στην μπλε οθόνη πέραν της Ελληνικής η αλλαγή για Αγγλικά γίνεται με Alt+Shift και όχι με Ctrl+Shift που έχω ορίσει. Απ' ότι κατάλαβα δηλ. οι ρυθμίσεις μου (Αγγλικά και αλλαγή γλώσσας με Ctrl+Shift) ισχύουν μόνο αφού μπει στην κανονική οθόνη με τα πλακίδια.

Sorry για το μακροσκελές, ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ...

 

Thanks !

Δεν ξέρω αν το βρήκες,αν όχι κάνε ότι σου έγραψε ο tzimmys μέχρι το σημείο που παραθέτω

 

Πίνακας Ελέγχου

Ώρα, γλώσσα και περιοχή

Γλώσσα

Ρυθμίσεις για προχωρημένους

Παράκαμψη για την προεπιλεγμένη μέθοδο εισαγωγής και βάλε όποια γλώσσα θέλεις να είναι άμεσα διαθέσιμη.

και μετά συνεχίζεις ως εξής (βάζω εικόνες γιατί τα έχω στα αγγλικά,μην σε μπερδέψω μιας και δεν ξέρω πως θα τα έχουν μεταφράσει)

 

post-227832-0-79186900-1363373121_thumb.jpg

 

post-227832-0-87077200-1363373130_thumb.jpg

 

Και μετά τσεκάρεις να είναι σωστά τα στοιχεία στο "current user"(το display language φυσικά είναι ανάλογα την γλώσσα των windows που χρησιμοποιείς) και πατάς copy.

 

post-227832-0-34935600-1363373139_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο πόστ 1788 είχα ρωτήσει για το com player και με την βοήθεια του φίλου Gtr34 λύθηκε, μήπως ξέρει κανείς γιατι στιςοδηγίες που έχει ένα πρόγραμμα αλλά και ακόμα στον εκτυπωτή πού έβαλα μερικά γράμματα τα δείχνει κινέζικα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι δείχνει τα ελληνικά,κινέζικα?Αν ναι,κάνε ότι λέω στο πιο πάνω ποστ μου για τον άλλο φίλο και τσέκαρε αν στην δεύτερη εικόνα (region) έχεις Greek στο "Current language for non-unicode programs".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγορασμένο τα Windows 8 Pro x64. Τα αγόρασα στις αρχές με τα 30€ (αν θυμάμαι καλά). Τα δεύτερα Windows που αγοράζω μετά τα 98 (second edition - συγκίνηση). :)

Τα έχω εγκατεστημένα στον υπολογιστή της υπογραφής μου. Μπορώ να τα εγκαταστήσω και σε δεύτερο υπολογιστή μου (για παράδειγμα στον iMac) και να είμαι νόμιμος ή πρέπει να τα αγοράσω ξανά;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα πρέπει να τα αγοράσεις ξανά :P

 

βρες κάνα γνωστό συγγενή σου που να σπουδάζει και να έχει Dreamspark Premium η σχολή του για να στα δώσει τσάμπα, εφόσον δεν τα θέλει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS. :shock:

Παιδες τελη Οκτωβριου ειχα αγορασει ηλεκτρονικα τα windows 8 μεσω της προσφορας της αναβαθμισης.

Δυστυχως τον εναν απο τους 2 κωδικους τον διεγραψα-εννοω το email που ελαβα απο MS και περιελαμβανε το serial number.

Ποια λυση υπαρχει σε αυτην την περιπτωση να βρω τον κωδικο που αγορασα ετσι ωστε να το εγκαταστησω στο pc για τον οποιο τον ειχα αγορασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μαλλον μαπα μας βγηκαν τα 8ρια.

 

Μεσα σε ενα μηνα:

 

-Αρχισε να κρασαρει το προγραμμα Jazler και δεν επεζε μουσική ξαφνικά.Ουτε το metro player παιζει παρα μονο το windows media player.

 

-Η οθονη αφης σταματησε να δουλευει επειτα απο ενα σκληρο restart.Drivers και κερατα με σβησιμο παλαιων .. τπτ..

 

-Με τις ασφάλειες που εχει τα προγραματα που θελουν ψιλο admin δικαιωματα δε τρεχουν μονα τους κατα την εναρξη πρεπει να κανεις χειροκινητα μοντα..

 

-Περιεργα προβληματα με τις συσκευες και απροβλεπτη συμπεριφορα μερικες φορες.

 

Με τα 7 κανενα προβλημα δεν υπήρχε..Περα του οτι το shutdown χωρις να βαλεις shortcut κτλ και το start ειναι μαρτυριο με την οθονη αφης ( resistive)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS. :shock:

Παιδες τελη Οκτωβριου ειχα αγορασει ηλεκτρονικα τα windows 8 μεσω της προσφορας της αναβαθμισης.

Δυστυχως τον εναν απο τους 2 κωδικους τον διεγραψα-εννοω το email που ελαβα απο MS και περιελαμβανε το serial number.

Ποια λυση υπαρχει σε αυτην την περιπτωση να βρω τον κωδικο που αγορασα ετσι ωστε να το εγκαταστησω στο pc για τον οποιο τον ειχα αγορασει.

Ποιον απο τους δυο κωδικούς έχεις χάσει?

Του mc ή του w8 pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε τι ειναι 2 folder που δημιουργηθηκαν προσφατα στα public documents το crashdump και το nativefus_log ? Το πρωτο οκ ξερω τι ειναι για το δευτερο δεν εχω ιδεα.Εντωμεταξυ ειναι κενα και δεν ξερω απο που προηλθαν .Παιζει να τα εβαλε κανενα απο τα updates που εκανα προσφατα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγορασμένο τα Windows 8 Pro x64. Τα αγόρασα στις αρχές με τα 30€ (αν θυμάμαι καλά). Τα δεύτερα Windows που αγοράζω μετά τα 98 (second edition - συγκίνηση). :)

Τα έχω εγκατεστημένα στον υπολογιστή της υπογραφής μου. Μπορώ να τα εγκαταστήσω και σε δεύτερο υπολογιστή μου (για παράδειγμα στον iMac) και να είμαι νόμιμος ή πρέπει να τα αγοράσω ξανά;

Ευχαριστώ.

Τα Windows μπορείς να τα εγκαταστήσεις αν γνωρίζεις το κλειδί σε όσους υπολογιστές θες! Αν έχεις κάνει την ενεργοποίηση μια φορά online τοτε απομένουν αλλες 2 ενεργοποιήσεις online. Έχεις δηλαδή την δυνατότητα να τα εγκαταστήσεις και να τα ενεργοποιήσεις σε αλλους 2 υπολογιστές της επιλογής σου. Μπορείς επίσης αφου τα εγκαταστήσεις σε αλλον υπολογιστή να κανεις ενεργοποίηση μεσω τηλεφώνου δωρεαν. Οποιωνδήποτε τροπο και να επιλεξεις φυσικα και θα εισαι νομιμος 100%. Για iMAC δεν γωριζω αν υπαρχει καποια ιδιαιτερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω αγορασμένα σε ψηφιακή μορφή, την οποία φυσικά την έγραψα σε DVD, από όπου έκανα την εγκατάσταση στον υπολογιστή μου. Το κλειδί το έχω σημειώσει πάνω στο DVD.

Μπορώ να τα βάλω ενεργοποιώντας τα πάντα, σε 3 υπολογιστές σύνολο δηλαδή. Μου μένουν άλλοι δύο υπολογιστές. Όχι, δεν έχει σημασία που είναι Macintosh το άλλο μου computer.

Οπότε προχωράω στην εγκατάσταση τους μιας και η Apple το υποστηρίζει επίσημα πλέον.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...