Προς το περιεχόμενο

Samsung S27A850D, εμπειρίες


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην γεμίζω το σχετικό wiki-entry με αηδίες και επειδή είναι πολύ πιθανό οι κάτοχοι αυτής της οθόνης να αυξηθούμε ανοίγω ένα topic.

 

Την έχω εδώ και 12 ώρες... ακόμα δεν έχω καταφέρει να την σετάρω! Πριν αρχίσουν να έρχονται έξυπνα σχόλια τύπου drivers καλώδια κτλ να σας πω ότι ναι, δοκίμασα τα πάντα (και ultrex) και έχω μια εμπειρία στο θέμα όσο να'ναι.

Το προηγούμενο setup ήταν 3*17" EIZO σε Linux με 2 nvidia κάρτες (7600gt και 8600gt). Λατρεμένο, παντού IPS και πολύ βολικό.

Χρόνια όμως έλεγα να πάρω μια 27άρα, αφενός γιατί οι eizo καίνε τον **** τους σε ότι αφορά την κατανάλωση ρεύματος αφετέρου γιατί πολλές φορές το 1280*1024 ήταν λίγο για design δουλειές.

 

Η a850d ήταν η 27άρα που αγόρασα, αν και πάντα έλεγα ότι θα πάρω την dell.

Έχω φάει τρελή φρίκη εδώ και 12 ώρες όμως και προσπαθώ να μάθω αν φταίει η οθόνη μου, το mobo, οι κάρτες ή δεν ξέρω και εγώ τι!

 

Με τη σειρά τα προβλήματα λοιπόν:

1) Δεν βλέπω το boot-sequence, δεν μπορώ να δω το bios, ούτε τον grub, ούτε το windows-loading ούτε το linux-loading. Η οθόνη δείχνει κάτι μόνο όταν φορτώσει το Xorg ή τα Windows φτάσουν να ζητάνε password

2) Στο archlinux δεν ανεβάζει πάνω από 640*480 στο xorg. Με επίσημους drivers

3) Στα windows με τα πολλά πήγα μέχρι 1920*1080. Δεν πήρα όμως μια 27αρα για 1920*1080, και δεν δουλεύω ποτέ windows. Φυσικά δοκίμασα με το δικό της καλώδιο.

4) Σε άλλο pc, με μια radeon (κάποια με 1gb ram και για hardcore gamers τότε που αγοράστηκε) σε φίλο δεν είδαμε εικόνα ποτέ! Nada, niet, nicht, kaput... Ούτε booting, ούτε windows!

 

Αναρωτιέμαι τι φταίει, αλλά λύση δεν βρίσκω. Με απασχολεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι δεν μπορώ να δω το boot-sequence, δεν μπορώ ούτε ένα live-cd να βάλω έτσι ή να κάνω format, rescue κτλ! Η οθόνη πρακτικά απαιτεί και μια άλλη οθόνη δίπλα της για να δουλέψει!

 

Φταίει άραγε το hardware μου? Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι μια 7600/8600 δεν μπορεί να φτάσει τα 2560*1440 όμως. Θυμάμαι να έχω αναλύσεις 1600*1200 το 1999 σε CRT 17" με μια τιποτένια για σήμερα geforce256ddr!

 

Αλήθεια, οι υπόλοιποι κάτοχοι 27" οθονών, το boot το βλέπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγαινέ την πίσω! Τι το σκέφτεσαι???? Αφού με τις άλλες οθόνες είσαι ok! Τι να σετάρεις?? Η οθόνη είναι plug & play..Την βάζεις στο ρεύμα και ανοίγει! Αυτή δεν δείχνει τίποτα! Οι drivers που έχει είναι για τίποτα extra λειτουργίες! 100% φταίει η οθόνη! Το καλό είναι ότι έχεις doa 7 ημερών! Άλλαξε την Αύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες ε? τα windows δεν την αναγνωρίζουν ως plug-n-play (σε αντίθεση με τις EIZO πχ). Δοκίμασα και με ένα laptop στο DVI του και δεν την εντόπισε καν.

 

Επίσης ενοχλήτικο (για ένα monitor των 700 και όχι των 50ευρώ) είναι το γεγονός ότι το frame της οθόνης είναι στραβό στην περιοχή των πλήκτρων:

sa850dstravoframe.jpg

Φαίνεται λίγο το στράβωμα στην εικόνα, σε όλο το υπόλοιπο frame πουθενά δεν υπάρχει τέτοια απόσταση από το panel.

 

Αύριο θα πάρω τηλ την msystems να δω τι πρέπει να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλη θα έρθει η courier να την πάρει ως DOA όπως σωστά πρότεινε ο vagos456.

 

Βρήκα ένα video στο youtube με κάποιον τύπο που έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=vMjy94oaSJ4&feature=related

 

Βρίσκω λάθος από μεριάς samsung το γεγονός ότι δεν έχει δώσει μια εικόνα αν μιλάμε για σωστή συμπεριφορά που αφορά το υπόλοιπο hardware (χλωμό βέβαια) ή αν είναι κάποιο firmware πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αναλυση πανω απο 1920x1200 με dvi χρειαζεται το καλωδιο να ειναι dual link.

 

Βεβαια στο boot sequence κλπ που δειχνει πολυ μικροτερη αναλυση δεν θα επρεπε να ειχε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το καλώδιο είναι dual-link! Και χωρίς dual-link θα έπρεπε να μου δείχνει τουλάχιστον κάποια στοιχεία (και το boot sequence) και όχι μαυρίλα ;)

 

Το single-link είναι ικανό για 1920*1080 εξάλλου, κατα πολύ επάνω του 640*480 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

We'll see, φυσικά θα ενημέρωσω για οτιδήποτε.

Μέχρις ώρας μου κάνει εντύπωση που ζήτησαν να την πάρουν στο service για έλεγχο και δεν μου είπαν άμεση αντικατάσταση (είμαι στο DOA).

 

Για να δούμε τι έχει να πει το service της Samsung... Δεν χαίρομαι που θα το διαπιστώσω εγώ αλλά καλό είναι να ξέρουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την ανάλυση είναι και θέμα της οθόνης και τις πληροφορίες που δίνει για να σεταριστεί η οθόνη στην σωστή ανάλυση. Στο linux έτσι γίνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπειτα από feedback από τον HAL, που ήταν ο μόνος που ήξερα να έχει δοκιμάσει την οθόνη, έμαθα (μου είπε) ότι έβλεπε το boot-sequence

 

Περιμένω την speedex να την πάρει για Αθήνα, ξέρω ότι μέχρι την Δευτέρα η οθόνη θα είναι σε κάποια απόθηκη λόγο φώτων και Σ/Κ.

Θα προσπαθήσω να μην με επηρεάσει αυτό το γεγονός και να αξιολογήσω την όλη διαδικασία του service αξιοκρατικά.

 

Εν αναμονή και wish me luck ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπειτα από feedback από τον HAL, που ήταν ο μόνος που ήξερα να έχει δοκιμάσει την οθόνη, έμαθα (μου είπε) ότι έβλεπε το boot-sequence

 

Περιμένω την speedex να την πάρει για Αθήνα, ξέρω ότι μέχρι την Δευτέρα η οθόνη θα είναι σε κάποια απόθηκη λόγο φώτων και Σ/Κ.

Θα προσπαθήσω να μην με επηρεάσει αυτό το γεγονός και να αξιολογήσω την όλη διαδικασία του service αξιοκρατικά.

 

Εν αναμονή και wish me luck ;)

 

αν μπλέξεις με samsung, θα χρειαστείς μπόλικη..

 

ps στην θέση σου θα δοκίμαζα και το dp, αλλά έτσι και αλλιώς είναι ελλατωματική οπότε klein

 

ps2 γιατί δεν πήγες προς dell μεριά να κοιμάσαι ήσυχος, δοκιμασμένο μοντέλο, καλό service, πήγες και έμπλεξες με την πρώτη νομίζω προσπάθεια της samsung στην κατηγορία? Σε τέτοιες φάσεις αφήνουμε τους άλλους να βγάλουν το φίδι απ'την τρύπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...