Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τζίφος και κατάθλιψη ρε γαμώτο.

Έκανα update και επειδή δεν διορθώθηκε την ψώνισα και πέρασα ένα image windows χωρίς καν update.

Μονο drivers γραφικών.

Το βάζω να κάνει hibernate στα 5 λεπτά και δεν επανήλθε.

Πάτησα 3-4 φορες enter και έκανε restart.


Το μονο που μπορώ να φανταστώ είναι να υπάρχει ασυμβατότητα μητρικής z68 με τις κάρτες που χρησιμοποιούν pciex3.

Αν και η μητρική αναφέρει ready .

Το κουλό είναι πως όλα τα parts έχουν υποστήριξη windows και με ubuntu δεν παρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά..Είναι να τρελαίνεσαι!


 


Gio μην σε παιδεύω φιλε μου,ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση του minidump .Αν έχεις ελεύθερο χρόνο κάποια στιγμή το κοιτάμε πάλι.

Και οποιος άλλος αντιμετωπίζει πρόβλημα με sleep ή hibernate ας ρίξει λίγο φως.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Παμε σιγα σιγα.

Στο minidump εμφανιζεται μονο ο driver της ati (οπως και πριν), ενω φαινεται οτι πια δεν εχεις τιποτα αλλο εγκατεστημενο οπως ειπες. Εαν ψηνεσαι να διαθεσεις περιοσσοτερο χρονο, μπορεις να ριξεις μια ματια εδω για να μαθεις πως λειτουργει ο Driver Verifier και πως μπορει να σε βοηθησει. Εννοειται πως κρατας και ανεβαζεις οτιδηποτε minidump παρεις μετα απο την παραπανω διαδικασια.

Το γεγονος πως λειτουργει απροβληματιστα σε Ubuntu -αν και δεν ειναι απολυτο- αποτελει καλο σημαδι οτι δεν εχεις προβλημα στο hardware (για το οποιο ηδη εχεις πολυ λιγες πιθανοτητες να συμβαινει, ελεω του συγκεκριμενου επαναλαμβανομενου bugcode που παιρνεις)


Υπαρχει κατι συνδεδεμενο στις USB σου?

 

 

idhr81.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ξηλωμένα, κάρτα ήχου,camera, το μονο που υπάρχει τώρα είναι το keyboard (coolermaster tk) το mouse (roccat savu) και ο ανταπτορας του xbox controller.

Και τα τρία χωρίς drivers.

Και βασικά βλακεία μου που δεν τα έβγαλα και αυτά από την αρχή

Θα διαβάσω λίγο για το Driver Verifier στο blog και ελπίζω να το καταφέρω.

 


Διάβασα και αρκετές αναφορές για το ίδιο πρόβλημα,σκόρπια στο net,με πολλούς να κατηγορούν τα windows.

Να φανταστείς επειδή δεν θέλω να στήσω το λειτουργικό ακόμα χωρίς να βρω το πρόβλημα κατεβάζω και την preview τον win 10 να δω και εκεί συμπεριφορά.

Πελάγωσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να φανταστείς επειδή δεν θέλω να στήσω το λειτουργικό ακόμα χωρίς να βρω το πρόβλημα κατεβάζω και την preview τον win 10 να δω και εκεί συμπεριφορά.

Μην πελαγωνεις, θα βγει ακρη. Αλλα σου δηλωνω απο τωρα πως δεν αξιζει να ασχοληθω σε περιπτωση που αποφασισεις να τρεξεις beta λειτουργικο, καθως σε μια τετοια περιπτωση μπαινει και ο παραγοντας..beta λειτουργικο. Και τοτε μονο μηχανικοι της Microsoft θα μπορουν να βγαλουν ακρη, σε περιπτωση προβληματος ;)

 

Σχετικα με τα αποτελεσματα του Google, το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως απο τη στιγμη που μιλαμε για μηχανηματα που τρεχουν Windows, οι συνδυασμοι του hardware και των drivers που υπαρχουν ανα τον κοσμο, ειναι ιλιγιωδεις. Για να ταυτιστεις με καποιον απο αυτους και αρα να αντιμετωπιζετε το ιδιο ακριβως προβλημα, ειτε θα πρεπει να εχετε το ιδιο software και hardware στο pc σας , ειτε θα πρεπει να υπαρχει καποιος που οντως ξερει να αναλυει το συγκεκριμενο προβλημα και εχει καταληξει στα ιδια συμπερασματα με σενα. Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω :-)

 

Τελος οσον αφορα τα usb, μια και κανουμε δοκιμες, κανε ενα κοπο να δεις τι παιζει οταν δεν ειναι συνδεδεμενα ή τουλαχιστον οταν δεν ειναι ολα συνδεδεμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Έχουμε νεότερα..

Έβγαλα το πληκτρολόγιο και τον ασύρματο αντάπτορα του xbox χειριστηρίου.

Ποντίκι το αφίσα γιατί δεν έχω άλλο.


sleep και hibernate δουλεύουν μια χαρά.

99% Είναι το πληκτρολόγιο (θα δοκιμάσω τώρα να κουμπώσω το χειριστήριο).


Το πληκτρολόγιο ρε γαμώτο είναι σχεδόν καινούριο.Το πλήρωσα και 100 euro και είναι άψογο κατά τα αλλα σε συμπεριφορά.

Πως γίνετε να δημουργεί τέτοιο θέμα?


Μακάρι τώρα που θα κουμπώσω το xbox controller να εμφανίσει το πρόβλημα..

 

 

edit:

xbox controller ok

camera ok

Κάρτα ήχου ok


Τα δοκίμασα ένα ένα και δουλεύει μια χαρά το σύστημα.

Την πατήσαμε με το coolermaster quickfire tk..


 



Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Την πατήσαμε με το coolermaster quickfire tk..

Απ οτι βλεπω στην σελιδα του (btw ωραιο keyboard), δεν παιζουν drivers, σωστα? Αρα "μιλαει" με το OS μεσω του driver που εχουν τα Windows. Περιεργο μου ακουγεται ρε γμτ να υπαρχει τετοιο προβλημα. Υπαρχουν αναφορες για αντιστοιχο προβλημα πουθενα? Προφανως δοκιμασες και σε διαφορετικες USB θυρες, σωστα? Μηπως παιζει κατι με μια συγκεκριμενη θυρα.

Αν και δεν λεει και πολλα σαν δοκιμη ελεω της διαφορετικοτητας σε software/hardware, σε αλλο pc (ιδια Windows) με κουμπωμενο αυτο το keyboard, ολα ειναι καλα με την επαναφορα απο hibernate/sleep?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες.Drivers δεν υπάρχουν.

Σε διαφορετικές θύρες δοκίμασα και έχει περίεργη συμπεριφορά.Σε ένα boot δεν το είδε καν.

Διάβασα και εγώ στο forum τους για προβλήματα με θήρα usb3, αλλα, σε πλατφόρμες amd chipset.

Τώρα έχω βάλει στο μάτι το αποσπώμενο usb καλώδιο του.

Περιμένω από φίλο ένα για δοκιμη.

Αν συνεχίσει θα του το δώσω να το δοκιμάσει στο pc του.

(Πήρε το μάτι μου και περιπτώσεις με προβληματικό καλώδιο)

Πάντως είμαστε σε καλο δρόμο και η βοήθεια σου ήταν καθοριστική!

Το απόγευμα θα έχω νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

(Πήρε το μάτι μου και περιπτώσεις με προβληματικό καλώδιο)

To "κακο" ειναι πως σε Ubuntu οπως ειπες, παιζει κανονικα. Εκτος και εαν παιζει κανονικα, αλλα δεν υποστηριζονται ολες οι δυνατοτητες του, πχ καποιος φωτισμος, καποια συγκεκριμενα πληκτρα. (no idea τι δυνατοτητες εχει, απλες υποθεσεις κανω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω την αλήθεια τον φωτισμό και στα δυο λειτουργικά τον έχω κλειστό.

οι λειτουργίες του με εξαίρεση το nkro/6kro που δεν δοκίμασα σε linux (νομίζω δεν υποστηρίζει αν δεν κάνω λάθος)δεν δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα.

Προσπάθησα να το δοκιμάσω και με PS/2 -usb ανταπτορακι αλλα δεν λειτουργεί καθόλου.

Εντωμεταξύ ο κατασκευαστής δηλώνει Interface usb-2.
Ψάχνω λίγο και στο net ώσπου να έρθει το καλώδιο για κάποια αλλαγή στο bios που ίσος να δημιουργεί το πρόβλημα.
Xhci -extensible host controller interface,  ανέφερε κάποιος προφανώς με uefi αλλα εγώ είμαι με award και δεν βρήκα τέτοιο πράγμα.
 
 
EDIT:
Έγινε η αλλαγή στο usb καλώδιο (δεν ήταν ακριβώς το ίδιο,αλλα coolermaster και το keyboard του φίλου).
Πλέον το σύστημα ξυπνάει σε sleep και hibernate κανονικά.
Χάρηκα είναι η αλήθεια.!
Δεν παίρνω την επαναλαμβομενη μπλε σελίδα.
Καλού κακού του έδωσα και το δικό μου πληκτρολόγιο να το δοκιμάσει και στο σύστημα του με τα δυο καλώδια.
Άκρη δεν βγάζω πως μπορεί ένα απλό καλώδιο usb να δημιουργήσει τέτοια θέματα.(Το τρέλανα στο slepp καμια δεκαρια φορες για σιγουριά) Βραχυκυκλώνει?προκαλεί πτώση τάσης?
Διαφορα προβλήματα έχω διαβάσει μονο με κάποια usb hub.
Εντωμεταξύ δείχνει και σε τέλεια κατάσταση.
Καμια φθορά και κανένα τσάκισμα.
Θα κάνω μια αγορά ένα τέτοιο και ο θεός βοηθός.
 
Gi0, Ευχαριστώ παρα πολύ για τον κόπο και τον χρόνο σου.
Να είσαι καλά!
Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έγινε η αλλαγή στο usb καλώδιο (δεν ήταν ακριβώς το ίδιο,αλλα coolermaster και το keyboard του φίλου).

Πλέον το σύστημα ξυπνάει σε sleep και hibernate κανονικά.
Χάρηκα είναι η αλήθεια.!
Δεν παίρνω την επαναλαμβομενη μπλε σελίδα.
Καλού κακού του έδωσα και το δικό μου πληκτρολόγιο να το δοκιμάσει και στο σύστημα του με τα δυο καλώδια.
Άκρη δεν βγάζω πως μπορεί ένα απλό καλώδιο usb να δημιουργήσει τέτοια θέματα.(Το τρέλανα στο slepp καμια δεκαρια φορες για σιγουριά) Βραχυκυκλώνει?προκαλεί πτώση τάσης?
Διαφορα προβλήματα έχω διαβάσει μονο με κάποια usb hub.
Εντωμεταξύ δείχνει και σε τέλεια κατάσταση.
Καμια φθορά και κανένα τσάκισμα.
Θα κάνω μια αγορά ένα τέτοιο και ο θεός βοηθός.
 
Gi0, Ευχαριστώ παρα πολύ για τον κόπο και τον χρόνο σου.
Να είσαι καλά!

 

Hardware προβλημα λοιπον που δεν μπορει να φανταστεις, το οποιο ομως εμφανιζεται στον debugger. It was a fun one :-)

Να σαι καλα nikpoth ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Παρατηρώ συνεχή bsod στο pc μου και παρακάτω είναι οι εικόνες που έβγαλα πριν λίγο. Υπόψιν όταν πέταξε bsod και μετά επανεκκίνηση, το μόνο που έκανα στον υπολογιστή ήταν να κατεβάζω μια ταινία και είχα το μtorrent ανοικτό μόνο. Δεν έτρεχα κάτι άλλο ούτε καν ίντερνετ δεν ήμουν.

 

Τι μπορεί να φταίει ;;;;;;

 

 

post-126622-0-42613300-1427711906_thumb.jpg

post-126622-0-41085100-1427711924_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα παιδιά. Παρατηρώ συνεχή bsod στο pc μου και παρακάτω είναι οι εικόνες που έβγαλα πριν λίγο. Υπόψιν όταν πέταξε bsod και μετά επανεκκίνηση, το μόνο που έκανα στον υπολογιστή ήταν να κατεβάζω μια ταινία και είχα το μtorrent ανοικτό μόνο. Δεν έτρεχα κάτι άλλο ούτε καν ίντερνετ δεν ήμουν.

 

Τι μπορεί να φταίει ;;;;;;

Τι δοκιμες/ελεγχους εχεις κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχω το WhoCrased και βλέπω τι εμφανίζει. Τι άλλους ελέγχους χρειάζεται να κάνω ; Επίσης στο σύστημα του πίνακα ελέγχου μου , πηγαίνω στη διαχείριση συσκευών και μου εμφανίζει δύο κίτρινες ενδείξεις στους ελεγκτές αποθήκευσης NVIDIA nForce Serial ATA Controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τρέχω το WhoCrased και βλέπω τι εμφανίζει. Τι άλλους ελέγχους χρειάζεται να κάνω ; Επίσης στο σύστημα του πίνακα ελέγχου μου , πηγαίνω στη διαχείριση συσκευών και μου εμφανίζει δύο κίτρινες ενδείξεις στους ελεγκτές αποθήκευσης NVIDIA nForce Serial ATA Controller.

Ριξε μια ματια στο 1ο post του thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...