Προς το περιεχόμενο

Dark Souls


john2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, πώς δεν ισχύει? Βαρέθηκα να με λέει "Perncious caitiff" επειδή της είπα όχι.

 

Πώς διορθώνεται αυτό?

 

Ολες οι προδοσιες/μαλακιες με καθε covenant φτιαχνονται με τον Oswald που βρισκεται στο πρωτο καμπαναριο αμεσως μετα τη μαχη με τα 2 gargoyles. Κοστιζει φυσικα souls (που αυξανουν αναλογα με το level σου) αλλα αν θες να ξαναπροσπαθησεις με καποιο covenant που εχεις προδοσει ή ησουν εχθρικος απεναντι του τοτε αυτος ειναι ο τυπος που ψαχνεις. 

ρε παιδια εχω κολησει στον moonlight butterfly, μετραω πανω απο 60 προσπαθειες και στην καλυτερη περιπτωση τον φτανω στο 50% μου ειναι αδυνατον να αποφυγω ολα τα χτυπηματα παρολο που εχω καταλαβει πως επιτιθεται. Τι αλλο μπορω να κανω προτου το παρατησω? Ειπαμε δυσκολο αλλα εγω δεν μπορω καν να συνεχισω. και απο οτι εψαξα ειναι απο τους ευκολους

 

Η πεταλουδα ειναι η -ντροπη- των αρχηγων στο Dark Souls. Μακραν το ευκολοτερο boss που θα βρεις μαζι με τον Pinwheel και που μπορεις να φας πανευκολα. Αν τα βρισκεις σκουρα σε αυτο το boss τοτε σε περιμενουν πολυ δυσκολες ωρες. Απο την αλλη δεν εισαι δα και τοσο μακρια και εχεις πολλα περιθωρια βελτιωσης στις ικανοτητες σου. 

 

Φυσικα αμα εισαι αμπαλος ετσι και αλλιως ε τοτε απλα εισαι αμπαλος και δεν μπορεις να κανεις τιποτα γι αυτο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 818
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την πεταλουδα απλα μπορεις να αποφυγεις τα χτυπήματα της και να περιμενεις να ξαπλωσει στην γεφυρα, και γω οταν την εφαγα με την πρωτη εντυπωσιαστηκα με το ποσο ευκολη ήταν (στην ουσία κάθεται να χασει).

 

Η μεγαλυτερη απογοητευση για μένα ήταν ο Sif, μπήκα χωρις καμμια προετοιμασια και τον εφαγα άνετα και ημουν like wtf??  (περιμενα περισσοτερη αντισταση απο έναν απο τους πιο cool bosses)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στον Oswald να ζητησεις absolution.Ακριβως μετα τη μαχη με τα gargoyles

 

A, πολύ ωραία. Ναί, ο διάλογος που είχα με τον κύριο αυτό ήταν κατατοπιστικότατος και μου το έκανε ξεκάθαρο ότι μπορώ να κάνω reset διαλόγους με NPCs.

 

Και εννοείται ότι ο διάλογος με τη γάτα ήταν κατατοπιστικότατος και ξεκάθαρος, και από την αρχή καταλαβαίνεις ότι θέλει να σε βάλει σε covenant, μιάς και το παιχνίδι ούτως ή άλλως σου εξηγεί ξεκάθαρα τί παίζει με τα covenants.

 

Είπαμε να μήν σε κρατάει το παιχνίδι από το χεράκι, αλλά αυτό καταντά αηδία. Πρέπει να μυρίζω τα δάχτυλά μου ή να έχω από δίπλα κάποιο guide για να μπορώ να παίξω κανονικά.

 

Το μισώ πραγματικά όταν ένα παιχνίδι με αναγκάζει να καταφεύγω σε εξηγήσεις στο ίντερνετ για να καταλάβω πράγματα που όφειλε το ίδιο το παιχνίδι να μου τα κάνει κατανοητά εξ αρχής.

 

Σαν το κουμπάρο μου, που έπεσε με τα μούτρα στο Dark Souls 2 και έφαγε τη ζωή του μέχρι να καταλάβει πώς να κάνει level up. Έπρεπε να δεί walkthough στο youtube για να δεί ότι το σύστημα άλλαξε τελείως και πλέον το level up στο κάνει ένας και μόνο NPC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#ikaruga24

Κοιτα δεν πιστευω οτι ειμαι αμπαλος, εχω παιξει πολλα rpg αλλα εδω πραγματικα εφαγα ακυρο, απλως για καποιο λογο δεν μπορω να αποφυγω παντα ολα τα χτυπηματα, την εχω φτασει μεχρι και στο 1/3 της ζωης της για παραδειγμα. Τελος παντων, αν γυρισω πισω και περασω και απο περιοχες που δεν πηγα ερχομενος μεχρι εκει εχει καποιο νοημα? Παιζει δλδ η λογικη του να εξερευνησω λιγο ακομα σημεια που προσπερασα και να ξαναπαω αργοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε αλλού.

 

Ο κανόνας στο Dark Souls είναι ότι αν το boss είναι ανυπέρβλητο, τότε δεν είναι ακόμα η  ώρα του και έχει άλλα μέρη να δείς.

 

Όταν εγώ έφτασα στη πεταλούδα, η μάχη ήταν τόσο γελοιωδώς εύκολη που αναρωτιόμουν αν ήταν όντως boss ή απλά κάποιος πολύ μεγάλος "κοινός" κακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες επιτελους ξεκινησα στο ng+ το dlc, τρωω με το καλημερα τον guardian με την 1η (ωραιος ο guardian ψαρωσα στην αρχη) κανω την τυπικη βολτα να μαθω τα μυστικα , θησαυρους κτλ κτλ και φτάνω επιτελους στον Artorias , καταπληκτικος σαν χαρακτηρας και απιστευτο moveset πρεπει να είναι με ΔΙΑΦΟΡΑ ο πιο COOL χαρακτηρας στο παιχνιδι. 

 

Εφαγα τα μούτρα μου 5-6 φορες και επειδη πηγαινε αργα και ηθελα να δω game of thrones τον παρατησα για σημερα (πιθανον) , την τελευταία φορα νομιζα οτι τον ειχα, τον εφτασα χαμηλα και καπου δεν υπολογισα το dodge σωστα και με σκότωσε ΜΕ ΕΝΑ HIT!! (ημαρτον!!!) Αλλά γουστάρεις την μάχη ρε αδερφε , σε εχει σε εγρηγορση συνεχως πως το λενε :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dear Manus...

 

F U.... To ΜΠΙΠ της ΜΠΙΠ σου, και επισης ΜΠΙΠ!!! και ΜΠΙΠ και ΜΠΙΠ!!

 

ΠαλιοΜΠΙΠ troll της αβυσσου!!

 

Τι πονοκεφαλος ηταν αυτος χθες..... :( Δεν βγαινει με τιποτα ο ΜΠΙΠ!!! aaaarrrghhhhh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε αλλού.

 

Ο κανόνας στο Dark Souls είναι ότι αν το boss είναι ανυπέρβλητο, τότε δεν είναι ακόμα η  ώρα του και έχει άλλα μέρη να δείς.

 

Όταν εγώ έφτασα στη πεταλούδα, η μάχη ήταν τόσο γελοιωδώς εύκολη που αναρωτιόμουν αν ήταν όντως boss ή απλά κάποιος πολύ μεγάλος "κοινός" κακός.

 

Ο κανονας του Dark Souls ειναι να κουβαλας μαζι σου παραπανω απο 1 οπλο και armor (που εννοειται τα εχεις εξελιγμενα). Παραδειγμα οταν πηγα πρωτη φορα να φαω την πρωτη hydra τα golems που την περιτρυγυριζουν ειναι απιστευτα resistant σε magic. Εγω οταν πρωτοπηγα ειχα ενα enchanted falchion το οποιο εκανε στα golems damage της ταξης του 7-8 και 12-15 σε dual hand. Απο την αλλη η φωτια και ο ηλεκτρισμος μια χαρα λειτουργουν εναντιον τους (και σε λιγοτερο ποσοστο το normal damage). 

 

Ετσι λοιπον πρωτα εφτασα Sens Fortress που πηρα για πρωτη φορα το lightning spear (μαγος εγω) και μετα περασα απο την hydra για να τη φαω. Πρεπει απλα να εχεις απο ολες τις μορφες ζημιας διαθεσιμες οπως και armors χρειαζεσαι να κουβαλας resistance, defense/poise armor για τις διαφορες περιπτωσεις που θα σηναντησεις. Τιποτα δεν ειναι ανυπερβλητο στο παιχνιδι αν εισαι εξοπλισμενος σωστα και αν εισαι level 50+ εισαι ηδη ετοιμος για τα παντα (στο πρωτο playthrough τουλαχιστον). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μας λές με λίγα λόγια ότι πήγες στον τάδε κακό στην τάδε περιοχή και τα βρήκες μπαστούνια.

 

Πήγες αλλού, δυνάμωσες, εξοπλίστηκες και επέστρεψες μετά πίσω.

 

Δηλαδή απλά επιβεβαίωσες αυτό που είπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχα ομως το οπλο εξ αρχης ή αν κρατουσα κανενα σοβαρο οπλο εναντιον τους μια χαρα θα τα καταφερνα. Η ελειψη προετοιμασιας ηταν δικο μου λαθος ενω ηξερα απο την αρχη οτι τα golems ηταν resistant σε οποιαδηποτε μορφη magic. Και παλι ομως αυτο δεν με σταματησε απο το να κανω την προσπαθεια ετσι και αλλιως. 

 

Ας οψεται ομως η απιστευτα μεγαλη περιεργεια μου  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το melee combat ειναι απαραιτητο για ολους και ολοι -πρεπει- να μαθουν να πολεμανε απο κοντα. Τα δευτερευοντα skills διαφερουν και το παιζεις οπως θες. Θες mage, pyromancer, sniper σαν δευτερη/support μορφη μαχης? Διαλεξε και παρε.  

 

Το παιχνιδι υποστηριζει διαφορα builds μεσα απο συνδιασμους stats (παραδειγμα το dexterity εκτος απο την κλασσικη δυναμη που δινει σε dex οπλα ανεβαζει και το casting speed). Επισης το pyromancy ειναι ανοιχτο για ολους καθως απαιτει item για να λειτουργησει το οποιο εξελισεις σαν να ηταν κανονικο οπλο (για την δυναμη της φωτιας) αν και αυτοι με αυξημενο inteligence θα εχουν μεγαλυτερη επιθετικη δυναμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#ikaruga24

 

Κοιτα δεν πιστευω οτι ειμαι αμπαλος, εχω παιξει πολλα rpg αλλα εδω πραγματικα εφαγα ακυρο, απλως για καποιο λογο δεν μπορω να αποφυγω παντα ολα τα χτυπηματα, την εχω φτασει μεχρι και στο 1/3 της ζωης της για παραδειγμα. Τελος παντων, αν γυρισω πισω και περασω και απο περιοχες που δεν πηγα ερχομενος μεχρι εκει εχει καποιο νοημα? Παιζει δλδ η λογικη του να εξερευνησω λιγο ακομα σημεια που προσπερασα και να ξαναπαω αργοτερα?

 

Για την πεταλούδα βγάλε όλα τα αντικείμενα από πάνω σου, βάλε two handed mode , κάνε πολλές κωλοτούμπες όταν σου ρίχνει και την έχεις για πρωινό.

 

Ακόμη και low lvl να είσαι με την τακτική αυτήν την έχεις καταφέρει και δουλεύεις και μερικούς που πάνε τούμπανο στο boss αυτό και το παίζουν καμπόσοι στο Youtube.

 

Simple as that

Το melee combat ειναι απαραιτητο για ολους και ολοι -πρεπει- να μαθουν να πολεμανε απο κοντα. Τα δευτερευοντα skills διαφερουν και το παιζεις οπως θες. Θες mage, pyromancer, sniper σαν δευτερη/support μορφη μαχης? Διαλεξε και παρε.  

 

Το παιχνιδι υποστηριζει διαφορα builds μεσα απο συνδιασμους stats (παραδειγμα το dexterity εκτος απο την κλασσικη δυναμη που δινει σε dex οπλα ανεβαζει και το casting speed). Επισης το pyromancy ειναι ανοιχτο για ολους καθως απαιτει item για να λειτουργησει το οποιο εξελισεις σαν να ηταν κανονικο οπλο (για την δυναμη της φωτιας) αν και αυτοι με αυξημενο inteligence θα εχουν μεγαλυτερη επιθετικη δυναμη. 

 

Προσωπικά όλο το game 3 φορές το έλιωσα μόνο με melee και χωρίς καμία χρήση pyro κτλπ.

 

Σκέτη απόλαυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καταραμένο το GFWL δεν με αφήνει με τίποτα να συνδεθώ και δεν μου κάνει save!!!

Τι uninstall-install του έκανα, τι reboot, τίποτα.

Πως διάολο το τρέχουν αυτό το παιχνίδι?

 

EDIT :

 

Πήγα στο live.xbox.com και απαίτησε να αλλάξω κωδικό! Άλλαξα και τώρα σώζει κανονικά!

Επεξ/σία από hurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...