Προς το περιεχόμενο

30 άτοκες στον Κοτσώβολο (iPad με 30Χ16.97!!!)


karasardelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ μαζί σου αλλά από την στιγμή που οι δόσεις είναι άτοκες εγώ και μετρητά να είχα νομίζω πάλι τις άτοκες θα επέλεγα... ίσως να έβαζα λιγότερες βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου αλλά από την στιγμή που οι δόσεις είναι άτοκες εγώ και μετρητά να είχα νομίζω πάλι τις άτοκες θα επέλεγα... ίσως να έβαζα λιγότερες βέβαια...

Με πιά λογική θα το έκανες αυτό; Σ'αρέσει να ξέρεις ότι χρωστάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις φουσκωμενες τους τιμες οσες δοσεις και να κανουν ειναι ματαιο

 

509euro για το new iPad 16gb σε 30 άτοκες δόσεις δεν το βλέπω και τόσο φουσκωμένο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πιά λογική θα το έκανες αυτό; Σ'αρέσει να ξέρεις ότι χρωστάς;

 

Ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του λογική... κάποιος θα συμφωνήσει μαζί μου και κάποιος άλλος όχι...

 

Το σίγουρο είναι ότι πολύς κόσμος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να το πάρει με μετρητά, ενώ έτσι έχει την δυνατότητα να το πάρει με άτοκες δόσεις...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πιά λογική θα το έκανες αυτό; Σ'αρέσει να ξέρεις ότι χρωστάς;

Η λογικη ειναι αυτονοητη. Αν τα οικονομικα σου τα εχεις σε ταξη και ξερεις οτι θα διαθετεις το απαραιτητο ποσο για τη διαρκεια των δοσεων, και οτι θα εισαι ενταξει στις οικονομικες σου υποχρεωσεις και σε 30μηνες, εννοειται οτι προτιμας τις δοσεις γιατι:

 

1: Το χρημα χανει την αξια του με το περασμα του χρονου. Αλλη αξια εχουν 500 ευρω σημερα κι αλλη σε 3 χρονια. Καλα ειναι λοιπον να τα δινεις οσο γινεται αργοτερα, και οι ατοκες δοσεις ειναι μια καλη ευκαιρια να το κανεις.

 

2: Δινοντας σημερα 17 ευρω θα σου μεινουν υπολοιπο ~490 να χρωστας, σε ενα μηνα θα χρωστας ~475 και παει λεγοντας. Τα οποια μπορεις να τα εχεις σε μια τραπεζα και να τοκιζονται κανονικοτατα. Και ουτο καθ'εξης μεχρι το τελος του 30μηνου. Αρα και παλι καλα ειναι να τα δινεις οσο το δυνατον αργοτερα για να μενουν στην τραπεζα και να τοκιζονται.

 

Ολα αυτα ακομα και στην περιπτωση που διαθετεις το ποσο σε μετρητα αυτη τη στιγμη.

 

Εν προκειμενω η προσφορα γινεται για να ψησουν τον κακομοιρη που δεν εχει τα 510 ευρω για ipad να το αγορασει με μορφη ατοκου δανειου (τον κλασσικο τον μ@λ@κ@ τον Ελληνα δηλαδη, που παντα δανειζοταν για να κανει high class ζωη). Αλλα για αυτον που ειχε σκοπο και ευχερεια να το αγορασει ουτως η αλλως, ναι ειναι καλη προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2' date='5 χρόνια με ένα χαράτσι στο κεφάλι; Ειλικρινά ποτέ δεν κατάλαβα την λογική των δόσεων. Μετρητά ή τίποτα. Ή αντέχεις οικονομικά ή δεν αντέχεις.[/quote']

 

σωστός !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόκληρη συζήτηση πιάσατε, και δεν διαβάσατε τα ψιλά γράμματα.

 

Οι 30 άτοκες είναι για αγορά με πιστωτική κάρτα, αλλιώς έχει καταναλωτικό δάνειο με επιτόκιο 15% περίπου.

 

Οπότε εγώ ΑΝ είχα τα λεφτά στο χέρι και ήθελα να το αγοράσω θα έκανα το εξής:

 

Θα ξοφλούσα μεγάλο μέρος της πιστωτικής (500 ευρώ), και θα το έπαιρνα με δόσεις.

Έτσι θα γλίτωνα τους τόκους (22% ετήσιο) από την πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες γιατί πρέπει κάθε νέο θέμα να βγαίνει εκτός ? όπως είπε και ένα μέλος πολύ σωστά ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει ότι είναι το καλύτερο για εκείνον...δεν έχει καμία ουσία να κάνουμε κουμάντο στην τσέπη του άλλου και μην γεμίζουμε σπαμ το θέμα του karasardelis

 

 

όσο για το ποστ

2,5 χρόνια με ένα χαράτσι στο κεφάλι; Ειλικρινά ποτέ δεν κατάλαβα την λογική των δόσεων. Μετρητά ή τίποτα. Ή αντέχεις οικονομικά ή δεν αντέχεις.

 

 

Να υπενθυμίσω ότι οι 30 δώσεις είναι για όλα τα προϊόντα όχι για το ipanta οπότε φίλε μου αν ήθελες να πάρεις κάποια κουζίνα και δεν είχες δουλειά αυτήν την στιγμή (άνεργος) τι θα έκανε θα έλεγες η μετρητής ή τίποτα???

Γιατί μετά θα την έβαζες με τοστ έτσι...το ίδιο ισχύει και για το πλυντήριο και για το ψυγείο.

Φιλικά τα λέω δεν ξανά στέλνω ακόμα και να με βρίζεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και έντοκες να ήταν οι δόσεις, αντί για 30 x 16,97 θα έβγαινε 30 x 18

 

Μιλάμε για μικρή διαφορά και οι άτοκες δόσεις πρακτικά δεν έχουν έννοια για τέτοια ποσά. Αν ήταν για ενα αυτοκίνητο πχ να έκανε μια αντιπροσωπεία άτοκες εκεί το όφελος θα ήταν μεγάλο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση για τον Κωτσόβολο είναι το ίδιο και στις έντοκες και στις άτοκες, τα λεφτά τα παίρνει εκείνη τη στιγμή και εσύ μετά τα χρωστάς στην τράπεζα που έχεις την πιστωτική σου. Απλά θα πας στο μαγαζί, θα πάρεις και καμμιά θήκη, κανα screen protector, θα στα πάρουν απο εκεί.

 

Το θέμα είναι γενικότερο με τις δόσεις και τις πιστωτικές και καλύτερα να μην το ανοίξουμε εδώ, θα είμαστε off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε εγώ ΑΝ είχα τα λεφτά στο χέρι και ήθελα να το αγοράσω θα έκανα το εξής:

 

Θα ξοφλούσα μεγάλο μέρος της πιστωτικής (500 ευρώ), και θα το έπαιρνα με δόσεις.

Έτσι θα γλίτωνα τους τόκους (22% ετήσιο) από την πιστωτική.

 

Για εξηγησέ το λίγο αυτό γιατί δεν σε πιάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με πιά λογική θα το έκανες αυτό; Σ'αρέσει να ξέρεις ότι χρωστάς;

 

Αγαπητέ, εάν η τιμή του iPad είναι η προτεινόμενη της apple, τότε δεν είναι κακό να βάλεις ΑΤΟΚΕΣ δόσεις. ΔΕΝ δεσμεύσεις το κεφάλαιο σου, το χρησιμοποιείς & απιπληρώνεις σε δόσεις. Σίγουρα είναι πολλές οι 30 κΙ εγώ θα επέλεγα λιγότερες. Χρηματοοικονομικά είναι σωστό. Κάποιος ... τρίτος δεν κλονίζει την ρευστότητα σου...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...