Προς το περιεχόμενο

Format σε Laptop που δεν δουλεύει το DVD player


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε. Συνέχεια τα ελέγχω αυτά...

 

Έχω βαρεθεί να βιδώνω και να ξεβιδώνω τον σκληρό πάνω στο Laptop (γιατι αλλιώς δεν μένει σταθερός)

 

Μήοως κάνω κάποιο λάθος στο install του DOS; Βάζει πολλές επιλογές και πατάω τα default. Αλλα άμα γινόταν κάτι λάθος δεν θα γινόταν ούτε στον Virtual. Προσπάθησα πρίν με τις εντολές να δώ αν θα ξεκινήσει το Install και το ξεκίνησε.

 

Τώρα ξανα έκανα Format και τα ξαναετοίμασα πάλι όλα. Για πρότινε τίποτα που να φταίει απο το BIOS του Laptop;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ το bios δύσκολα να φταίει κάτι, αν δηλαδή βλέπει το δίσκο στο bios και τον έχει σαν 1η boot device, δε βλέπω το λόγο να φταίει κάτι άλλο από κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό αντιπαθώ τα PC ρε αδελφέ... Γιατι ενώ μπορεί να φαίνονται οτι όλα πάνε σωστά, συνέχεια κάτι φταίει και δεν μπορείς να το βρείς.

 

Μου βγάζει οτι λείπει το λειτουργικό σύστημα. Αν δεν έβλεπε καν σκληρό δίσκο θα έβγαζε άλλο μήνυμα.

 

Υ.Γ. Θα το σπάσω το γ@μήδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το virtual σβήνεις όλους τους δίσκους και έχεις μόνο τον πραγματικό έτσι;;

Ή αυτό παίζει ή στο laptop υπάρχει κάποια άλλη συσκευή που είναι περασμένη πριν από τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το virtual σβήνεις όλους τους δίσκους και έχεις μόνο τον πραγματικό έτσι;;

Ναι

Ή αυτό παίζει ή στο laptop υπάρχει κάποια άλλη συσκευή που είναι περασμένη πριν από τον δίσκο.

 

Τον σκληρό τον βλέπει κανονικά και τον θυμάμαι τον κωδικό του. Στο Boot menu του Bios το βάζω πρώτο αλλα και πάλι μετά πατάω F12 και μπαίνω στο Boot menu και επιλέγω να τρέξει απο τον δίσκο.

 

Τι εννοείς υπάρχει άλλη συσκευή, τι πρέπει να κάνω;;; Να τον ξυλώσω και τα βγάζω πράγματα, δεν με χαλάει, το κάνω και αυτό. ΑΠλα πές μου τι να βγάλω... Παιδιά σας έχω πρήξει, σόρρυ.

 

Edit: Ξανα έκανα όλη την διαδικασία πάλι, έβαλα και στο default όλα στο Bios. Καμία εξέλιξη. Και είναι ένας απλός 60ρης ο εσωτερικός, σκατά εξωτερικό δίσκο θα κάνει. Εγω θέλω γύρω στα 2ΤΒ για να κάνω 2ρο backup τα αρχεία μου...

Edit2: Μήπως φταίει το DOS 7.1, να κάνω install κανα πιο παλιό, το 6,2 για παράδειγμα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, περίεργα πράματα. Μήπως να δοκιμάσεις και αυτόν τον οδηγό και αν δει το HP FLash τον δίσκο σου και περάσει τα αρχεία, βγάλτον απ τη θήκη και δοκίμασε αν bootάρει το λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, περίεργα πράματα. Μήπως να δοκιμάσεις και αυτόν τον οδηγό και αν δει το HP FLash τον δίσκο σου και περάσει τα αρχεία, βγάλτον απ τη θήκη και δοκίμασε αν bootάρει το λαπτοπ.

 

<<Volume is too big>>...

 

Μάλλον αυτό είναι για USB τι να πω. Δεν με αφήνει να κάνω το Format.

 

Άστο πατριώτη, δεν έχει νόημα. Ευχαριστώ όλους.(Τρελή απογοήτευση :( :( :( :cry: :cry:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι διατεθειμένος να χάσεις λίγο χρόνο ακόμα...

κατέβασε το Plop Boot Manager και αντί να κάνεις το format από το virtual πέρνα απλά αυτό τρέξε το iso που έχει(σβήσε τον πρώτα ξανά με το minitools) και δες αν έτσι αποκτήσει usb boot το laptop.

 

(έπρεπε να το είχα σκεφτεί από την αρχή αυτό... )

 

Και δεν πετάμε ποτέ κάτι αν δεν το προσφέρουμε πρώτα στο Μην πετάτε τίποτα! Χαρίστε το εδώ!

Αυτό που είναι απλό και δεν θα πάρει πολύ ώρα το δοκίμασες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είναι απλό και δεν θα πάρει πολύ ώρα το δοκίμασες;;;

 

Όπα αυτό το προσπέρασα και το ξέχασα μετά.

 

Λοιπόν αυτό που εννοείς είναι να τρέξω το iso του Plot με το Virtual machine. Όταν θα bootάρει τι θα επιλέξω;;; Θα κάνω κάτι install (δεν το έχω δεί, γιατι τώρα δεν προλαβαίνω, γιαυτό ρωτάω)

 

Αυτό με το minitool δεν κατάλαβα. Εννοείς να κάνω πρίν ένα Format δίσκο;;;

 

Μία ερώτηση. Kατα την εγκατάσταση, ο σκληρός θα γίνει Format (άρα ότι έχει μέσα θα σβηστεί). Αυτό μετά δεν θα παίξει πρόβλημα;;; Γιατι αρχικά όταν το Laptop είχε λειτουργικό, εγω έβαλα τον Plot με εγκατάσταση στα windows και bootare το usb κανονικά. Κατα την διάρκεια όμως της εγκατάστασης (λογικά στο restart που κάνει) έσβησε το PC και μετά δεν ξανα άνοιγε σαν να μην είχε windows. Οπότε υπέθεσα οτι θα έφταιγε το οτι καταστράφηκαν τα αρχεία του Plot κατα το Format. ΛΕΩ μαλακίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μέσα στο zip έχει έναν φάκελο install και εκεί μέσα έχει ένα iso plpbtin.iso τρέχεις αυτό στο virtual, σου εμφανίζει μια καρτέλα και πατάς μόνο το 1 (εφόσον έχεις μόνο τον πραγματικό δίσκο),εφόσον ξεκινάει από τον σκληρό θα σου πετάξει ένα μενού όπου μπορείς να επιλέξεις να κάνει boot από το usb.

 

Έχω ένα satelite a50-100 (αρχαιολογία ) όπου σε αυτό κάνει boot από usb με αυτόν τον τρόπο οπότε δεν μπορεί να μην κάνει το δικό σου,απλά ίσως να πρέπει αν ορίσεις και από το bios του προτεραιότητα σε δευτερεύοντα δίσκο, στον δικό μου π.χ. δίνω να βλέπει πρώτα τον pci δίσκο άσχετα που δεν έχω απλά για να μην ξεκινάει αμέσως από τον εσωτερικό δίσκο.

 

Αυτό με το minitools είναι απλά λόγου «ομορφιάς» μην έχεις διαμερίσματα με dos και ιστορίες που δεν της χρειάζεσαι, δεν είναι ανάγκη να το κάνεις.

 

 

Το απλό format από ότι ξέρω δεν επηρεάζει το mbr,σε καμιά επιδιόρθωση λειτουργικού ναι,αλλά από την στιγμή που ξέρεις το κόλπο με το virtual...σπάσιμο μεν αλλά αν κάνεις την δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μέσα στο zip έχει έναν φάκελο install και εκεί μέσα έχει ένα iso plpbtin.iso τρέχεις αυτό στο virtual, σου εμφανίζει μια καρτέλα και πατάς μόνο το 1 (εφόσον έχεις μόνο τον πραγματικό δίσκο),εφόσον ξεκινάει από τον σκληρό θα σου πετάξει ένα μενού όπου μπορείς να επιλέξεις να κάνει boot από το usb.

 

Έχω ένα satelite a50-100 (αρχαιολογία ) όπου σε αυτό κάνει boot από usb με αυτόν τον τρόπο οπότε δεν μπορεί να μην κάνει το δικό σου,απλά ίσως να πρέπει αν ορίσεις και από το bios του προτεραιότητα σε δευτερεύοντα δίσκο, στον δικό μου π.χ. δίνω να βλέπει πρώτα τον pci δίσκο άσχετα που δεν έχω απλά για να μην ξεκινάει αμέσως από τον εσωτερικό δίσκο.

 

Αυτό με το minitools είναι απλά λόγου «ομορφιάς» μην έχεις διαμερίσματα με dos και ιστορίες που δεν της χρειάζεσαι, δεν είναι ανάγκη να το κάνεις.

 

 

Το απλό format από ότι ξέρω δεν επηρεάζει το mbr,σε καμιά επιδιόρθωση λειτουργικού ναι,αλλά από την στιγμή που ξέρεις το κόλπο με το virtual...σπάσιμο μεν αλλά αν κάνεις την δουλειά σου.

 

Λοιπόν απλό φαίνεται... Δεν ξέρω πότε θα το δοκιμάσω γιατι πνίγομαι και η χθεσινή χασούρα με γ@μησε σε μεγάλο βαθμό. Μόλις το κάνω θα γράψω να πω εντυπώσεις και πιθανά προβλήματα.

 

Βέβαια κάτι μου λέει οτι αυτό το laptop δεν θέλει να δουλέψει.

 

Λοιπόν καλημέρα παιδιά και τα λέμε οσονούπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα και την άλλη μέθοδο του TheElf και έγινε το εξής.

 

Με τον VirtualMachine εγκατέστησα κανονικά τον Plop Boot Manager στον σκληρό του Laptop. Μετά έβαλα τον σκληρό στο Laptop και μου επέτρεπε να κάνω boot απο USB. Τρέχει το USB και μου βγάζει ένα menu όπου επιλέγω το πρώτο (λέει κάτι για text κτλ)(*)

 

Κάνει κανονικά το setup των window και φτάνει στο σημείο όπου κάνει το restart. Σε εκείνο το σημείο όταν κάνει reboot ΑΝ έχω το usb άνω μου βγάζει ένα μήνυμα για "hal.dll file missing κτλ" και αν δεν έχω πάνω το usb μου βγάζει ένα κατεβατό, οτι τα windows έχουν κάποιο θέμα (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες)

 

Τώρα το θέμα τι μπορεί να είναι;;; Τα windows που μου έχει στείλει ο θείος;; Η μέθοδος που έκανα το USB bottable (χρησιμοποίησα το wintoflash) ή κάτι άλλο;;; Μήπως φταίει η επιλογή του (*) πιο πάνω (είχε αρκετές επιλογές και πάτησα την πρώτη)

 

Υ.Γ. TheElf έχεις τρελες γνώσεις ρε αδελφέ και με έχει βοηθήσει αρκετά αλλα απο ότι φαίνεται τα προβλήματα μου θα σε φτάσουν στα όρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκαμνες τον κόπο να έψαχνες στην σελίδα τους θα έβλεπες ότι είναι γνωστό πρόβλημα και δεν είναι τίποτα παράξενο.

http://wintoflash.com/forum/viewtopic.php?t=46

 

Καλά έκανες και έτρεξες πρώτα το text setup,

τώρα μπορείς να κάνεις αυτά που λέει πάνω ,ή απλά διάλεξε από την λίστα που βγάζει (αν την βγάζει)

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)

 

και δοκίμασε με ποια επιλογή θα συνεχίσει η εγκατάσταση.

 

:lol: Ωραίο tutorial έκανες,ένα πράγμα μόνο, δεν χρειάζεται να κάνεις mount το iso, εκεί που επιλέγεις το drive στο Vmwplayer από κάτω φαρδιά πλατιά σου λέει ότι διαβάζει και κατευθείαν iso. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έκαμνες τον κόπο να έψαχνες στην σελίδα τους θα έβλεπες ότι είναι γνωστό πρόβλημα και δεν είναι τίποτα παράξενο.

http://wintoflash.co...wtopic.php?t=46

 

Καλά έκανες και έτρεξες πρώτα το text setup,

τώρα μπορείς να κάνεις αυτά που λέει πάνω ,ή απλά διάλεξε από την λίστα που βγάζει (αν την βγάζει)

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)

 

και δοκίμασε με ποια επιλογή θα συνεχίσει η εγκατάσταση.

 

:lol: Ωραίο tutorial έκανες,ένα πράγμα μόνο, δεν χρειάζεται να κάνεις mount το iso, εκεί που επιλέγεις το drive στο Vmwplayer από κάτω φαρδιά πλατιά σου λέει ότι διαβάζει και κατευθείαν iso. ^_^

 

Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ............. Νενικήκαμεν!!!! Ευχαριστώ αδελφέ.

 

Το έψαξα ρε γαμώτο αλλα γενικότερα σαν πρόβλημα και όχι ειδικά στο wintoflash. Κατέβαζα hal.dll και προσπαθούσα να το β'αλω κάπου μπας και δουλέψει και κάτι άλλες μ@λακίς;. Το tutorial το έφτιαξα για εμένα πιο πολυ γιατι συνέχεια κάνω περίεργα πράγματα (πχ. βρήκα τρόπο να ενσωματώνω ελληνικούς υπότιτλους σε κανονικό BluRay, έτσι ώστε να μπορεί μετά να το κάψεις σε BluRay disk και να υπάρχει στις επιλογές - Έχω βάλει και σε ταινία που το BluRay δεν βγαίνει καν με ελληνικούς υποτιτλου ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΞΕΧΝΑΩ. Οπότε απο εδώ και πέρα θα φτιάχνω tutorial για να ανατρέχω)

 

Λοιπόν ανεβάζω και το tutorial ώστε να το δεί όποιος το θέλει την μεθοδολογία πιο χειροπιαστά. Μπείτε στο youtube για να το δείτε HD.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Mc__lLNi1So

Επεξ/σία από RottenLungs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιο ανεξηγητο λογο εχω βρει πως εξωτερικος δισκος usb δημιουργει πολυ λιγοτερα προβληματα σε σχεση με τα flashακια για τετοιες δουλειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...