Προς το περιεχόμενο

Αποχώρηση της Sony Pictures από την Ελλάδα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την αποχώρησή από τη δραστηριότητά της στην Ελλάδα πρόκειται να πραγματοποιήσει μέχρι το τέλος του χρόνου η Sony Pictures Entertainment, η οποία όπως αναφέρει η ιστοσελίδα του Capital.gr είναι η μεγαλύτερη ξένη επιχείρηση στον τομέα της διανομής κινηματογραφικών παραγωγών και ταινιών DVD.Όλα τα δικαιώματα ταινιών που μέχρι σήμερα διακινούσε η Sony στην Ελλάδα πρόκειται να μεταβιβαστούν σε τρίτες εταιρείες, ενώ ακόμη περιλαμβάνονται παραγωγές της μητρικής Sony Pictures, της Universal Pictures, αλλά και της Walt Disney Studios. Όσον αφορά το προσωπικό της εταιρείας, ένα μεγάλο μέρος του έχει ακολουθήσει ήδη διάφορα προγράμματα εθελούσιας εξόδου, τα οποία θα συνεχιστούν μέχρι και το φθινόπωρο.

 

Αξίζει να αναφερθεί ότι τα έσοδα της Sony Pictures μειώθηκαν κατά το ήμισυ μέσα σε τρία χρόνια, δείγμα αρκετά αντιπροσωπευτικό για να αναγνωρίσει κανείς την άσχημη κατάσταση που βιώνει ο κλάδος του home entertainment στη χώρα μας. Ο συνδυασμός του κατά πολύ μειωμένου τζίρου με τα "φέσια" ορισμένων πελατών της οδήγησαν τη Sony Pictures να καταγράψει ζημιές μέχρι και 517 χιλιάδων ευρώ. Μέχρι στιγμής δε φαίνεται να επηρεάζεται η επιχειρηματική δραστηριότητα της Sony Music στην Ελλάδα, όμως αναφέρεται ότι η ίδια η εταιρεία βιώνει εξίσου δυσκολίες στα οικονομικά της καταγράφοντας 5.6 εκατομμύρια ευρώ ζημιές τον τελευταίο χρόνο, ενώ είδε τα έσοδά της να υποχωρούν κατά 3 εκατ. ευρώ.

 

Source.png Πηγή: capital.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείωση λέει των εσόδων κατά 50% τα τελευταία 3 χρόνια.

Ρε πλάκα μας κάνετε ; ..... εγώ είμαι εργολάβος οικοδομών .... και έχω να κάνω δουλειά από το 2007 ...

.... 100% μείωση ..... και 200% αύξηση των λειτουργικών μου εξόδων ως εργολάβος (ελεύθερος επαγγελματίας).

 

Προσωπικά χέστηκα για την SONY ..... τον κοσμάκη λυπάμαι που θα χάσει της δουλειές του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εργαζόσουν στην Sony Hellas είμαι σίγουρος θα έβλεπες τα πράγματα λιγότερο ειρωνικά.

 

Όλα τα δικαιώματα ταινιών που μέχρι σήμερα διακινούσε η Sony στην Ελλάδα πρόκειται να μεταβιβαστούν σε τρίτες εταιρείες

 

Κάποιοι θα χάσουν τη δουλειά τους, κάποιοι θα τη βρουν. Ίσως είναι και καλύτερα αν τα αναλάβουν μικρότερες εταιρείες που να εδρεύει και καμία στην Ελλάδα. Αν και με το φορολογικό σύστημα που έχουμε... και Έλληνας να τα πάρει σε καμιά Βουλγαρία τον βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις μεγάλες πολυεθνικές όπου πάντα σημειώνουν δις ευρώ ζημίες αλλά τα μεγαλοστελέχη γίνονται όλο και πιο πλούσια ήταν πάντα αστείο. U mad common sense?

Σαν τις ζημίες του Carrefour, το οποίο ξέχασε να μας πει για την offshore δισεκατομμυρίων που είχε στην Κύπρο.

Το μόνο κακό από την ιστορία, οι απολυμένοι εργαζόμενοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για τις θέσεις εργασίας.. Στα τσακιδια πουλάνε συσκευές με τις μισές υπηρεσίες. Xperia s χωρίς πρόσβαση σε μουσική ταινίες παιχνίδια και που ξέρω εγώ ότι τα κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα μεγάλο μέρος του έχει ακολουθήσει ήδη διάφορα προγράμματα εθελούσιας εξόδου, τα οποία θα συνεχιστούν μέχρι και το φθινόπωρο.

κρίμα τους ανθρώπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...