Προς το περιεχόμενο

Φαξ μεσω υπολογιστη


MASTORAS1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατσε γιατι μηπως εγινε παρανοηση. αλλο το adsl splitter και αλλο οι 2 εξοδοι phone/line που ειναι στο πισω μερος του Pci modem. οπως το σχεδιασα μαλλον δεν φανηκε. εγω αυτη τη στιγμη εχω ενα καλωδιο που φευγει απο τον τοιχο και παει σε ενα adsl splitter. το splitter εχει εξοδους ADSL κα LINE. απο το ADSL φευγει καλωδιο και παει στο router. και απο το LINE του splitter παει στο LINE του fax/modem. ειναι σωστο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ADSL_Splitter.jpg

 

Οχι, το line του ADSL splitter πηγαίνει στον τοίχο. Το ADSL στο router. Στο phone βάζεις τον διακλαδωτή και στέλνεις 1 καλώδιο στο faxmodem και ένα στο τηλέφωνό σου.

 

(tip: Αν δεν έχεις πρόχειρο splitter, μπορείς να βάλεις το τηλέφωνο και στην passthru έξοδο του faxmodem).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα νέα αλλά πρέπει να δοκιμάσουμε και την άλλη διαδρομή και εγώ δεν το έχω κάνει ακόμη.

Ως προς τις ρυθμίσεις καιτο τι θα γράφει, ως ταυτότητα, το εξερχόμενο και, προφανώς, τι θα διαβάζει ο αποστολέας ενός φαξ, έχει πλήρεις οδηγίες στα properties, νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, το line του ADSL splitter πηγαίνει στον τοίχο. Το ADSL στο router. Στο phone βάζεις τον διακλαδωτή και στέλνεις 1 καλώδιο στο faxmodem και ένα στο τηλέφωνό σου.

 

(tip: Αν δεν έχεις πρόχειρο splitter, μπορείς να βάλεις το τηλέφωνο και στην passthru έξοδο του faxmodem).

εξ αρχης εχω κανει αυτο που λες στο tip. επειδη δεν ειχα προχειρο splitter, το καλωδιο που φευγει απο το phone του adsl splitter, πηγαινει στο line του faxmodem. και αν θελησω να εχω και συσκευη τη βαζω στο phone του faxmodem. σωστα? οταν παω να στειλω φαξ μου βγαζει no dial tone. θα δοκιμασω και με τον επιπλεον διακλαδωτη μηπως και δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά. Παίξε εναλλάξ με τις υποδοχές γιατί κάποια faxmodems δεν δουλεύουν όπως πρέπει, σε άλλη πόρτα λειτουργούν και σε άλλη όχι, ανεξάρτητα από τις σημάνσεις "line-in" κ "phone". ;)

 

Για το "no dialtone", αποεπιλέγεις αυτή την επιλογή:

 

phone_modem_05_wait.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να ενημερώσω ότι η HOL δεν μου χρέωσε κανένα από τα δύο fax που έστειλα. Στην ανάλυση κλήσεων είναι καταχωρημένα ως κλήσεις προς σταθερά και
μάλλον τα έχει αφαιρέσει από τον δωρεάν χρόνο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εγω για τα εισερχομενα fax εχω ενα λογαριασμο σε voip υπηεσια και τα fax μου τα στελνει με email και ειμαι σιγουρος.

το ιδιο ειχα κανει παλια και για τα εξερχομενα fax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εγω για τα εισερχομενα fax εχω ενα λογαριασμο σε voip υπηεσια και τα fax μου τα στελνει με email και ειμαι σιγουρος.

το ιδιο ειχα κανει παλια και για τα εξερχομενα fax.

 

Σε ποιά; Δεν θέλω να χρεώνομαι γιατί θα μου έρθει ο κούκος αηδόνι. Το θέλω να στέλνω βιογραφικά και σίγουρα αν χρεωνομαι δεν θα με συμφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιά; Δεν θέλω να χρεώνομαι γιατί θα μου έρθει ο κούκος αηδόνι. Το θέλω να στέλνω βιογραφικά και σίγουρα αν χρεώνομαι δεν θα με συμφέρει...

εγώ το έχω κυρίως για να μου στέλνουν οπότε δεν χρεώνομαι (για τους 3 μήνες είναι νομίζω 3 ευρώ).

τα εξερχόμενα φαχ χρεώνονται περιπου σαν τηλεωνικες κλήσεις

 

(μάλλον δεν κάνει η λύση μου)

 

* δεν ξέρω και αν θα έχει νόημα βέβαια να στείλεις με φαχ σε π.χ. 100 βιογραφικό... αν πάντως βρεις δουλειά (μακάρι) ενημέρωσε μας να το έχουμε υπόψιν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το έχω κυρίως για να μου στέλνουν οπότε δεν χρεώνομαι (για τους 3 μήνες είναι νομίζω 3 ευρώ).

τα εξερχόμενα φαχ χρεώνονται περιπου σαν τηλεωνικες κλήσεις

 

(μάλλον δεν κάνει η λύση μου)

 

* δεν ξέρω και αν θα έχει νόημα βέβαια να στείλεις με φαχ σε π.χ. 100 βιογραφικό... αν πάντως βρεις δουλειά (μακάρι) ενημέρωσε μας να το έχουμε υπόψιν 

 

Οκ ευχαριστώ πολύ... Δεν θα χρειαστεί να ενημερώσω μάλλον όταν βρω δουλειά δεν θα κάνω ούτε αυτά τα λίγα post Που κάνω κατα καιρούς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν καταπατω τους κανονες, υπαρχει περιπτωση να μου στειλει καποιος με pm το αρχειο fxscount.h? ειμαι σε μερος που δεν εχω το cd. (windows xp pro sp3 english) και το χρειαζομαι για να εγκαταστησω το fax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Και μερικά update

 

(α) στο μεταξύ έχω πλέον PSTN γραμμή, και έστειλα επίσης κανονικότατα φαξ, μόνο που δεν σύνδεσα το καλώδιο από το PC στο ρούτερ (όπως χρειάζεται για VoIP) αλλά στην PHONE έξοδο του splitter

(β) δεν ξέρω μήπως με την αλλαγή γραμμής υπάρξει πλέον χρέωση.  Πολύ αμφιβάλλω, αλλά και να υπάρχει, μόνο που γλίτωσα τους αναξιόπιστους φαξάδες της γειτονιάς μου φτάνει.  Θα ξέρω μόλις έρθει ο λογαριασμός

(γ) έχω ήδη δοκιμάσει και παραλαβή εκτός από αποστολή και λειτούργησε κανονικότατα, απλά πρέπει να θυμάσαι να έχεις το PC να "περιμένει" φαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μερικά update

 

(α) στο μεταξύ έχω πλέον PSTN γραμμή, και έστειλα επίσης κανονικότατα φαξ, μόνο που δεν σύνδεσα το καλώδιο από το PC στο ρούτερ (όπως χρειάζεται για VoIP) αλλά στην PHONE έξοδο του splitter

(β) δεν ξέρω μήπως με την αλλαγή γραμμής υπάρξει πλέον χρέωση.  Πολύ αμφιβάλλω, αλλά και να υπάρχει, μόνο που γλίτωσα τους αναξιόπιστους φαξάδες της γειτονιάς μου φτάνει.  Θα ξέρω μόλις έρθει ο λογαριασμός

(γ) έχω ήδη δοκιμάσει και παραλαβή εκτός από αποστολή και λειτούργησε κανονικότατα, απλά πρέπει να θυμάσαι να έχεις το PC να "περιμένει" φαξ

οταν εχεις voip συνδεεις το ρουτερ με το fax.αν εχεις tdm τοτε το συνδεεις στην tdm telephony.η χρεωση ειναι αναλογα το προγραμμα που εχεις.ειναι σαν να επαιρνες τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...