Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23% φπα και 2-3% δασμο επί της αξίας που θεωρήσει ο υπάλληλος ότι έχει το ταμπλετ.

Μια απ τα ίδια κι εγώ για πραγματικό δώρο όμως! Σήμερα το πρωί μπήκε και το δικό μου ΥΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε ευχαριστώ για την απαντήσει δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει   δασμοφορολογική κλάση θελω να πω αν ειναι μεταχειρισμενο και εχω invoiceκτλ...και στοιχίζει 2000 πόσα περίπου θα πληρώσω ολλα μαζί στο τελώνιο..ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω,δλδ μαξ 52 ευρω; ξες μηπως ποτε περιπου να το αναμενω; :)

Αν δεχθεί την αναγραφόμενη τιμή Ναι γύρω στα 60 θα πληρώσεις. Αν δε τη δεχθεί θα ψάξει να δει πόσο κοστίζει Ελλάδα, θα προσθέσει και τα μεταφορικά που πληρώσες κι έτσι θα βγει το τελικό κουστουμάκι. Αν βγει αύριο (ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ) παιζει και να μη πληρώσεις κάτι. Αν αύριο δε λέει κλείσιμο από ΥΕΔ τότε κανει 3-4 μέρες να βγει και θα πληρώσεις. Αν πάρει παραπάνω μέρες τότε περιμένουν τηλ σου ώστε να στείλεις απόδειξη πληρωμής για να προχωρήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δέματα που εισάγονται με τα ΕΛΤΑ ακολουθούν διαφορετική διαδικασία εκτελωνισμού και είναι ενδεχόμενο να μην παίξει ρόλο το μέγεθος και το βάρος. Απλά χρειάζεται να επιμείνεις για χαμηλή δηλωμένη αξία και περιγραφή που να θολώνει τα νερά.

 

Πάντως, κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει ότι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, έστω και με το ταχυδρομείο.

 

Περιγραφή που να θολώνει τα νερά φαντάζομαι κατι σε : εχει δυο ρόδες, ειναι άσπρο και κανει βουμ βουμ.

 

Στα flat rate shipping εχω τις εξής επιλογές:

 

Auto (free)

Netherlands post (sf)

Singpost

 

Ολα δωρεάν. Να φανταστω singpost?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ κουλο αυτο,το ταμπλετ δεν πουλιεται στην Ελλαδα και ειναι ελαφρως μεταχειρισμενο...τι να πεις, ας ελπισουμε να βγουνε αυριο :)

Αν δε πουλιέται και δε τους κάθεται καλά το 190 τότε θα ψάξουν να δούνε πόσο κοστίζει στο ίντερνετ Αλλιώς θα περιμένουν τηλ σου. Κάνε υπομονή έως Τρίτη και κρατά μας ενήμερους

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευγει δεμα-700ε απο ελλαδα για usa για σερβις στην αντιπροσωπεια στην αμερικη .εκει το αντικατεστησαν με καινουργιο και το στελνουν ελλαδα...
βρεθηκε καποιος στα ελτα(με usps) να πιασει το πιο real δεμα(δηλ.οντως απο σερβις) και ειπε να το χρεωσει μια 200αρα...
Το incoice γραφει οτι ειναι αντικατασταση απο service εντος warranty με s.n. κτλ!
τα πραγματα απο σερβις ή μεταχειρισμενα μπορουν να τα φορολογησουν?!
το πιο περιεργο ειναι οτι στο σιτε elta δειχνουν οτι εφυγαν απο τελωνειο και βρισκονται στα ελτα της περιοχης. και στο usps οτι δεν βρίσκουν την διευθυνση  :P και ολα αυτα παρακατω χωρις να παρουν ενα τηλ.
ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 
ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)
ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 

elta perioxhs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλησπερα,πριν ενα μηνα αγορασα μεσω ebay.com  ενα ταμπλετ απο αμερικη(130ευρω+50ευρω μεταφορικα).Ζητησα απο τον πωλητη να το στειλει με usps, να μην γραψει πουθενα την αξια του και να το στειλει ως δωρο ομως αυτος για να το ασφαλισει δηλωσε οτι το συνολικο κοστος του δεματος ειναι 190$.Στο tracking των ελτα φαινεται οτι μαλον εχω μπλεξει λιγακι.Τι εξοδα πρεπει να περιμενω περιπου;να καλεσω στα ελτα/τελωνειο ή απλα να περιμενω;Οτι οδηγιες δωσετε θα τις ακολουθησω ευχαριστως   :)Ευχαριστω.  

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-12-2015 06:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 01-12-2015 07:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 01-12-2015 07:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 01-12-2015 09:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 03-12-2015 08:11 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

 

 

Όπως έγραψα στο προηγούμενο post, η διαδικασία στα ΕΛΤΑ είναι διαφορετική.

Αφού το δέμα σου μπήκε χθες στην ΥΕΔ, ο τελωνειακός των ΕΛΤΑ θα κόψει το κοστούμι και θα προωθήσει το δέμα στο αρμόδιο γραφείο από το οποίο θα μάθεις τι θα πληρώσεις για να το παραλάβεις.

 

Σε περίπτωση που αμφιβάλει για τη δηλωμένη αξία του tablet, μπορεί να σου ζητήσει σχετικά στοιχεία αγοράς.

 


σε ευχαριστώ για την απαντήσει δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει   δασμοφορολογική κλάση θελω να πω αν ειναι μεταχειρισμενο και εχω invoiceκτλ...και στοιχίζει 2000 πόσα περίπου θα πληρώσω ολλα μαζί στο τελώνιο..ευχαριστώ..

 

 

Δασμοφορολογική κλάση είναι τελωνειακός όρος και σημαίνει την κατηγορία στην οποία κατατάσσει  η νομοθεσία κάθε εισαγόμενο είδος στη χώρα. Οι εκτελωνιστές γνωρίζουν τις κλάσεις και τις αντίστοιχες περιγραφές των ειδών και μπορούν να "παίξουν" ανάμεσα σε περίπου ομοειδείς κατηγορίες, ανάλογα με το δασμό που έχει κάθε μια, αλλά εμείς που δεν γνωρίζουμε, αναγκαστικά δεχόμαστε αυτό που θα βάλει ο τελωνειακός. Επομένως, κανείς από το forum δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα πόσα θα πληρώσεις για να πάρεις το δέμα σου,

 

 


Τα δέματα που εισάγονται με τα ΕΛΤΑ ακολουθούν διαφορετική διαδικασία εκτελωνισμού και είναι ενδεχόμενο να μην παίξει ρόλο το μέγεθος και το βάρος. Απλά χρειάζεται να επιμείνεις για χαμηλή δηλωμένη αξία και περιγραφή που να θολώνει τα νερά.
 
Πάντως, κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει ότι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, έστω και με το ταχυδρομείο.
 
Περιγραφή που να θολώνει τα νερά φαντάζομαι κατι σε : εχει δυο ρόδες, ειναι άσπρο και κανει βουμ βουμ.

Στα flat rate shipping εχω τις εξής επιλογές:

Auto (free)
Netherlands post (sf)
Singpost

Ολα δωρεάν. Να φανταστω singpost?

 

 

Αφού τα έχει δωρεάν, θα επιλέξεις μεταξύ του Ολλανδικού (NL Post) και του Σιγκαπουριανού (SG Post). Και τα δύο είναι αξιόπιστα και πολλοί, όπως και εγώ, έχουμε παραλάβει δέματα που ταξίδεψαν από Κίνα με αυτά τα ταχυδρομεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευγει δεμα-700ε απο ελλαδα για usa για σερβις στην αντιπροσωπεια στην αμερικη .εκει το αντικατεστησαν με καινουργιο και το στελνουν ελλαδα...

βρεθηκε καποιος στα ελτα(με usps) να πιασει το πιο real δεμα(δηλ.οντως απο σερβις) και ειπε να το χρεωσει μια 200αρα...

Το incoice γραφει οτι ειναι αντικατασταση απο service εντος warranty με s.n. κτλ!

τα πραγματα απο σερβις ή μεταχειρισμενα μπορουν να τα φορολογησουν?!

το πιο περιεργο ειναι οτι στο σιτε elta δειχνουν οτι εφυγαν απο τελωνειο και βρισκονται στα ελτα της περιοχης. και στο usps οτι δεν βρίσκουν την διευθυνση  :P και ολα αυτα παρακατω χωρις να παρουν ενα τηλ.

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 

elta perioxhs

[πρεπει να εχω γραψει + παλιοτερα νομιζω εδω στο νημα οτι] παιδες οι τελωνειακοι δεν ειναι ξερωγω Εισαγγελεις

να μας κοβουν ραγιαδικο χαρατσοκουστουμακι & να σκυβουμε το κεφαλι, σε περιπτωσεις οπως αυτη, η δωρων :X

Επιτελους ωρε, καποιος ας αντισταθει! Ξεκινωντας απο: Ελεγκτες Δημοσιας Διοικησης, Συνηγορο του Πολιτη κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 2003 που αγοραζω απο ebay κτλ ο μονος τροπος για να αποφυγεις τελωνειο ειναι οι αποστολες να MHN ειναι με courier (ups, fedex, dhl κτλ), αν πχ ειναι απο usa να τις στελνουν μονο με usps, το δεμα να το δηλωνων ως gift, να δηλωνουν αξια γυρω στα 20$ και μεσα να μην υπαρχουν παραστατικα (αν ειναι προιον υψηλης τεχνολογιας να βαζει ο πωλητης μεσα ενα χαρτι που να γραφει πως ειναι refurbished ή replacement warranty part)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά ούτε έτσι το αποφεύγουμε 100%, πάντα υπάρχει το ρίσκο. Απλώς με τον τρόπο που λέει ο Braker1 είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε από την πλευρά μας για να μειώσουμε αυτό το ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[πρεπει να εχω γραψει + παλιοτερα νομιζω εδω στο νημα οτι] παιδες οι τελωνειακοι δεν ειναι ξερωγω Εισαγγελεις

να μας κοβουν ραγιαδικο χαρατσοκουστουμακι & να σκυβουμε το κεφαλι, σε περιπτωσεις οπως αυτη, η δωρων :X

Επιτελους ωρε, καποιος ας αντισταθει! Ξεκινωντας απο: Ελεγκτες Δημοσιας Διοικησης, Συνηγορο του Πολιτη κλπ

 

Kκατά την ταπεινή μου άποψη, δεν μπορεί να σταθεί οποιαδήποτε καταγγελία προς τους τελωνειακούς, γι' αυτό το λόγο, αφού ο νόμος τον καλύπτει ως "προστάτη" των συμφερόντων του Δημοσίου.

 

Αυτό που όφειλε να κάνει ο kage, πριν το στείλει στο εξωτερικό, ήταν να κρατήσει αποδεικτικά στοιχεία (φωτο, αποδείξεις κλπ) που να τεκμηριώνουν ότι το στέλνει ως μεταχειρισμένο και βλαμένο προκειμένου είτε να αντικατασταθεί είτε να επισκευαστεί είτε να αποζημιωθεί ο ίδιος.

 

Το πρόβλημα, βέβαια, εντοπίζεται στη διαφορετική διαδικασία που ακολουθεί ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ, ο οποίος σπανίως επικοινωνεί με τον παραλήπτη, για τυχόν διευκρινίσεις, και έτσι κόβει το κοστούμι και στέλνει το δέμα στο τοπικό γραφείο από όπου θα το παραλάβει ο δικαιούχος, πληρώνοντας το ποσό που έχει "κόψει" ο τελωνειακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Makfil, ειχα ρωτησει λιγο παλιοτερα γνωστο μου που ηταν (απεσπασμενος?) τοτε στους Ελεγκτες Δημοσιας Διοικησης
[ενω τωρα εχει φτασει τμηματαρχης υπουργειου], δεν τον ζαλισα τον ανθρωπο -αλλωστε δεν ηταν και το σημαντικοτερο
προβλημα @ ζωη μου οι τελωνες!- και η απαντηση που ειχα παρει ηταν περιπου: "μιλας σοβαρα? γιατι το δεχεστε αυτο?"
:ph34r:
Ο τροπος του, δεν αφηνε περιθωρια για αμφιβολιες: "αν προκυψουν 'περιεργες συμπεριφορες' σε βαρος σου, τοτε εσυ
σαν πολιτης οφειλεις να κανεις κινησεις => αναφορες
". Κι επαναλαμβανω οτι (στη συντομη εστω, μα κατηγορηματικη)
συζητηση επισης, μου τονισε: "μη μπερδευεσαι και μη τους φοβασαι (sic). Eιναι Δημοσιοι Υπαλληλοι, οχι Εισαγγελεις...!
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...