Προς το περιεχόμενο

AMD 8150 & ASUS Crosshair V Formula - Dead


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς το μηχανάκι μου τα έπαιξε. Τελευταία φορά όλα δούλευαν ρολόι.

Πάω μετά από 10 ημέρες να το ανοίξω, άνοιξε κανονικά, μπήκα λίγο net, αλλά στο Youtube μου έκανε κάποια παράξενα. Άλλαζε καρτέλες στον browser και έκανε "τσικ" ο ήχος. Σκέφτηκα ότι κάτι θα παίζει με τον Chrome. Την επόμενη μέρα ενώ όλο το βράδυ έκανα download, έρχεται ένας φίλος να δούμε κάτι στο youtube και το σύστημα κράσαρε. Έσβησε η οθόνη και ο ήχος κόλλησε.

Restart και ξανά. Λέω ας τρέξω ένα Prime. Τρέχω και στα 5 δευτερόλεπτα πάγωσε. Βάζω το CPU Default και απενεργοποιώ το Turbo. Τα ίδια.

Λέω θα κάνω mem test. Σφάλμα εκεί.

Μετά ψάχνω να βρω ποια από τα 4 στικάκια μνήμης έχει το πρόβλημα. Έτσι βάζω ένα κάθε φορά και τρέχω ένα mem test. Όλα κομπλέ και όλα κομπλέ στο Prime. Βάζω δύο τα ίδια. Με λίγα λόγια το σύστημα δεν μπορεί να παίξει με πάνω από ένα στικάκι.

Με λίγα λόγια χάλασε η ο Memory controller (δηλαδή CPU) ή το Mobo. Πρέπει να κάνω δοκιμές. Αν χάλασε από το Overclocking ετοιμαστείτε για μεγάλη γκρίνια στο Overclocking και στα CPU εκτός από τα GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν έκανες Cmos και δεν άλλαξε κάτι, δοκίμασε να περάσεις και το τελευταίο Bios του mobo.

Αλλά εσύ τώρα θα πρέπει να βρεις άλλο mobo για να δοκιμάσεις τον CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φρικη,οπως λεει και ο θανος.ο chrome εχει μεγαλο θεμα στο youtube,εμενα δεν μου βαζει fulscreen και σημερα μετα απο 2 με 3 ωρες αναπαραγωγης στο youtube κολλανε τα ηχεια,εκανε θορυβο.εβγαλε την λυπημενη φατσουλα (windows 8) και εκανε επανεκιννηση.το hardware δεν εφταγε με τιποτα διοτι το πισι ειναι καινουργιο,το σαββατο το πηρα.η καρτα γραφικων εχει ψιλοχαζψει αλλα δεν παιζει να εφταιγε αυτο γτ ολα τωρα τρεχουν λαδι.παντως ειχες καλα σπεκς,και εγω crosshair ηθελα αλλα σιγα μν την πληρωνα 250ε ενω στο εξωτερικο κανει 110..καλη συνεχχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ξερεις εν το μεταξυ οτι μπορει να μην ειναι και τιποτα ετσι?

μπορει ομως να ειναι μητρικη,τροφοδοτικο ακομη και μνημες και καρτα γραφικων.

ξεκινα τις δοκιμες με ενα ενα τα Parts.φυσικα δεν περιμενεις εμας να σου το πουμε αυτο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανες Cmos και δεν άλλαξε κάτι, δοκίμασε να περάσεις και το τελευταίο Bios του mobo.

Αλλά εσύ τώρα θα πρέπει να βρεις άλλο mobo για να δοκιμάσεις τον CPU.

Eαν μεχρι τωρα δεν αλλαξε κατι σε HW και ο υπολογιστης λειτουργουσε οκ,γιατι να κανει bios update;

 

Heatspreader@

Πρεπει να δοκιμασεις την cpu σε αλλη μητρικη,και αν δεν ειναι η cpu ΜΕΤΑ το mobo.Aπλα.

 

Και στην μια και στην αλλη περιπτωση,οντως ψιλοφρικη.Σου εβγαλε αβαρεια του 150ευρου,περιπου.

Οι μνημες εφοσον λειτουργουνε οκ εστω και μια μια ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βοηθούσε ένα bios update, μου έχει τύχει να μην διορθώνεται ούτε με Cmos ούτε με βγάλσιμο μπαταρίας αλλά όταν έγινε bios update να στρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το μηχανάκι μου τα έπαιξε. Τελευταία φορά όλα δούλευαν ρολόι.

 

Πάω μετά από 10 ημέρες να το ανοίξω, άνοιξε κανονικά, μπήκα λίγο net, αλλά στο Youtube μου έκανε κάποια παράξενα. Άλλαζε καρτέλες στον browser και έκανε "τσικ" ο ήχος. Σκέφτηκα ότι κάτι θα παίζει με τον Chrome. Την επόμενη μέρα ενώ όλο το βράδυ έκανα download, έρχεται ένας φίλος να δούμε κάτι στο youtube και το σύστημα κράσαρε. Έσβησε η οθόνη και ο ήχος κόλλησε.

Restart και ξανά. Λέω ας τρέξω ένα Prime. Τρέχω και στα 5 δευτερόλεπτα πάγωσε. Βάζω το CPU Default και απενεργοποιώ το Turbo. Τα ίδια.

Λέω θα κάνω mem test. Σφάλμα εκεί.

 

Μετά ψάχνω να βρω ποια από τα 4 στικάκια μνήμης έχει το πρόβλημα. Έτσι βάζω ένα κάθε φορά και τρέχω ένα mem test. Όλα κομπλέ και όλα κομπλέ στο Prime. Βάζω δύο τα ίδια. Με λίγα λόγια το σύστημα δεν μπορεί να παίξει με πάνω από ένα στικάκι.

 

Με λίγα λόγια χάλασε η ο Memory controller (δηλαδή CPU) ή το Mobo. Πρέπει να κάνω δοκιμές. Αν χάλασε από το Overclocking ετοιμαστείτε για μεγάλη γκρίνια στο Overclocking και στα CPU εκτός από τα GPU.

 

1) Με τι τάση έπαιζαν οι μνήμες ?

 

2) O MEMORY CONTROLLER είναι στον επεξεργαστή !

 

3) Παίζει να είναι και μητρική .

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Αν μένουμε κοντά έλα από το σπίτι ή πέρνα να σου δώσω μια GIGABYTE 990FXA-UD3 να κάνεις τις δοκιμές σου. :-D

 

Αν δεν στρώσει , πίσω στο κατάστημα και πιστοτικό για τον 8350 ... :-) 

 

Μπορεί να βγεις και κερδισμένος μεσα στην ατυχία σου . :shifty:

 

Με το ένα στικάκι, όπως είσαι κάνε BIOS UPDATE στο τελευταίο !

 

Τσέκαρε αν έχεις 4 στικάκια τις δυάδες που βάζεις !!! Εχω δει να έχουν οι μνήμες άλλο rev. και να παίζουν μόνο με συγκεκριμένη τοποθέτηση .

 

EDIT! Όταν τσέκαρες κάθε ένα dimm ξεχωριστά τα τσέκαρες και σε διαφορετικό κάθε φορά σλοτ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα τόσο χρόνο για δοκιμές.

Η ουσία είναι πως το σύστημα έπαιζε άψογα. Σε 3dmax έκανα rendering και όλα πήγαιναν ρολόι. Έπαιζα τα games μου, κανένα κρασάρισμα.

 

Οι μνήμες παίζουν με 1.65V στα 1600MHz με 9άρια, όπως δηλαδή ορίζει ο κατασκευαστής.

 

Δεν δοκίμασα μία μνήμη σε διαφορετικά slots της μητρικής κάθε φορά. Θα το δοκιμάσω όμως. Κάτι μου λέει ότι τα έχει παίξει ο memory controller γιατί κατά το κρασάρισμα μου γυρνάει τις μνήμες στα 1333Mhz. Αν δηλαδή παίζει με όλες της μνήμες στα 1333Mhz και όχι με μία κανονικά στα 1600 είναι αυτό. Το έχω πάθει στο παρελθόν αυτό με Intel όταν o MC ήταν στο mobo.

Πιστεύω ότι τα έπαιξε λόγω OC το CPU πάντως. Μπορεί ακόμα και τα 4.2Ghz, να του κάθονται πολλά για 24/7. Αυτές τις μέρες θα το τσεκάρω. Έτσι και αλλιώς με το νέο κουτί μπορώ να βγάλω και να βάλω ότι θέλω πολύ γρήγορα. Αν είχα το Silverstone Tj07 ακόμα, θα είχα βάλει τα κλάματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είχα. Αλλά από την άλλη δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα την AMD στους FX με τη μέτρηση θερμοκρασίας.

 

 

Σε ολα τα CPU AMD και INTEL που εχουν στον επεξεργαστη τον memory controller, αυτος  ειναι λιγο ευαισθητος με την ταση στις μνημες.

1,65 απ` όσο ξέρω είναι το ταβάνι ...

 

Αλλά η περίπτωσή σου δεν παραμπέμπει σε IMC , αλλά πρώτα σε MOBO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μολις αφησα το CPU στο MG Manager. Λογικα αυτο ειναι. Το συστημα ψοφαει στις μπλε οθονες. Το κακο ειναι οτι απο βδομαδα θα μου ερθει καινουριο...

Θα ηθελα ωστοσο να δωσω λιγα παραπανω χρηματα και να παρω τον 8350.

Ρωτησα αν γινεται να αγορασω ενα CPU και μετα να μου κανει πιστωτικο ωστε να παρω ενα UPS.

Μου ειπε οτι δεν γινεται αν δεν παρει απαντηση απο Octabit.

Εχω φαει πακετο.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...