Προς το περιεχόμενο

AMD 8150 & ASUS Crosshair V Formula - Dead


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σταθεροποιήθηκε βάζοντας τη μητρική μέσα στο κουτί της ώστε να την επιστρέψω.

Είπα να δοκιμάσω να δώσω λίγο τάση μπας και. Που και με τάση αν έπαιζε πάλι θα το επέστρεφα αφού πριν έπαιζε χωρίς.
Windows 7. Αν είχα 8 θα είχα δοκιμάσει σίγουρα με 7. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθεροποιήθηκε βάζοντας τη μητρική μέσα στο κουτί της ώστε να την επιστρέψω.

Είπα να δοκιμάσω να δώσω λίγο τάση μπας και. Που και με τάση αν έπαιζε πάλι θα το επέστρεφα αφού πριν έπαιζε χωρίς.

Windows 7. Αν είχα 8 θα είχα δοκιμάσει σίγουρα με 7. 

 

 

Απλά ρωτάω γιατί στα 8άρια θέλει παραπάνω τάση σε πολλά ντιμάκια ειδικά της corsair ... 

 

Πάντως τι γκαντεμιά είναι αυτή ρε φίλε .... μπας και το τροφοδοτικό έκανε τσαλίμια και στα σκότωσε όλα ?

 

Και επεξεργαστή και μητρική .... ? 

 

Στην ίδια μητρική θα πας ?

 

Και μια ερώτηση επειδή ψάχνομαι για υδρόψυξη. Η Η100Ι τι λέει σε overclock , θόρυβο ? Αξίζει ή να πάω σε custom ?

 

Εριξα το CPU από τα 4,9 στα 4,8 για να είμαι ok σε καλοκαιρινές καταστάσεις αλλά δεν λέει να παίζω με τα προφίλ όλη την ώρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8άρια θέλουν παραπάνω τάση στις μνήμες; Πως γίνεται αυτό; Κάτι δεν βγάζει νόημα. Τι σχέση έχει το Software με κάτι τέτοιο;

 

Μα το CPU όπως φάνηκε, δεν ήταν ποτέ χαλασμένο. :) Απλά δεν το έλεγξε κανείς.

Δεν ξέρω. Εξαρτάται αν θα γίνει αντικατάσταση ή πιστωτικό. Θα προτιμούσα στην ίδια για να μην χάσω το Raid.

 

Η H100i όπως λένε και στα Reviews είναι μία εμφανίσιμη φθηνή (100Ευρώ) υδρόψυξη με αρκετά καλές επιδόσεις. Μία Custom είναι καλύτερη, αλλά δεν θα έμπλεκα ξανά με νερά, κλπ. Με κούρασε τόσα χρόνια.

 

Τι CPU έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8άρια θέλουν παραπάνω τάση στις μνήμες; Πως γίνεται αυτό; Κάτι δεν βγάζει νόημα. Τι σχέση έχει το Software με κάτι τέτοιο;

 

Μα το CPU όπως φάνηκε, δεν ήταν ποτέ χαλασμένο. :) Απλά δεν το έλεγξε κανείς.

Δεν ξέρω. Εξαρτάται αν θα γίνει αντικατάσταση ή πιστωτικό. Θα προτιμούσα στην ίδια για να μην χάσω το Raid.

 

Η H100i όπως λένε και στα Reviews είναι μία εμφανίσιμη φθηνή (100Ευρώ) υδρόψυξη με αρκετά καλές επιδόσεις. Μία Custom είναι καλύτερη, αλλά δεν θα έμπλεκα ξανά με νερά, κλπ. Με κούρασε τόσα χρόνια.

 

Τι CPU έχεις;

 

 

Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα για SABERTOOTH R2.0 πάντως ... :-D

 

Δεν νομίζω να χάσεις το raid , ίδιο chipάκι είναι ....

 

Για εμένα από την αρχή μου έκανε για μητρική .  

 

3l88.png

 

Αυτό το CPU έχω .

 

Γενικά το σύστημα έχει 8350, SCYTHE MUGEN 2100 (2Χ ανεμιστήρες + 2χ που μπαίνουν αν χρειάζεται ) GIGABYTE 990FXA-UD7 R1.1, GEIL 16GB DDR3 2133Mhz , πούλησα την 7950 και πήγα σε 6950 unlocked μέχρι να έρθει η 9970 και πριν πέσει η τιμή της 7950 στα μτχ.

 

Απλά με την ζέστη του καλοκαιριού δεν μπορώ να έχω καλές θερμοκρασίες στα 4,9Ghz , ενώ θέλω να τον πουσάρω και πάνω από τα 5Ghz , αν μπορέσω βέβαια ...

 

EDIT

 

Ναι τα 8άρια σε αρκετά στικάκια έβγαζαν αστάθεια και ήθελαν αντί για 1,65 --> 1,7 τάση .Είχε βγάλει και οδηγία η CORSAIR ... Για αυτό το είπα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην το χάσω. Νομίζω ότι η Sabbertooth είναι λίγο κατώτερη από την Crosshair. Όπως και να έχει θα δείξει. Αύριο θα την πάω.
Βασικά δεν ξέρω, να την πάω λέτε στο mg manager ή στην Octabit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8άρια θέλουν παραπάνω τάση στις μνήμες; Πως γίνεται αυτό; Κάτι δεν βγάζει νόημα. Τι σχέση έχει το Software με κάτι τέτοιο;

 

Μα το CPU όπως φάνηκε, δεν ήταν ποτέ χαλασμένο. :) Απλά δεν το έλεγξε κανείς.

Δεν ξέρω. Εξαρτάται αν θα γίνει αντικατάσταση ή πιστωτικό. Θα προτιμούσα στην ίδια για να μην χάσω το Raid.

 

Η H100i όπως λένε και στα Reviews είναι μία εμφανίσιμη φθηνή (100Ευρώ) υδρόψυξη με αρκετά καλές επιδόσεις. Μία Custom είναι καλύτερη, αλλά δεν θα έμπλεκα ξανά με νερά, κλπ. Με κούρασε τόσα χρόνια.

 

Τι CPU έχεις;

αποκλείεται να μην το ελέγξανε στην octabit.σίγουρα είχε κάποιο πρόβλημα αλλά δεν ξέρουμε αν το δημιούργησε ο επεξεργαστής στη μητρική ή η μητρική στον επεξεργαστή.

να έχεις ένα απροβλημάτιστο rma και να ξεμπερδεύεις από αυτήν την ιστορία. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοκαίρι, διακοπές, ζέστη και ελληνική νοοτροπία. Από την αρχή δεν περίμενα να το έχουν ελέγξει. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με πριν; Δεν γίνονται αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:

Σημερα πηγα την μητρικη στο MG Manager. Μου ειπε οτι δεν υπαρχει πλεον αυτο το μοντελο απ' οτι φαινεται. Εκανα σαφες οτι σε καμια περιπτωση δεν θελω την Sabertooth ή καποια αλλη και αν δεν υπαρχει η ιδια να κοπει πιστωτικο. Με διαβεβαιωσε πως οταν τους ενημερωσουν απο Octabit αμεσως θα με παρουν τηλεφωνο να με ρωτησουν τι θελω να γινει και πως το πιστωτικο θα κοπει κανονικα και νομιμα στην τιμη αγορας.

Αν ολα πανε καλα, θα δωσω κατι παραπανω και θα παω σε αυτην:

http://www.asrock.com/mb/AMD/990FX%20Extreme9/

 

Για καποιο λογο εχω ξενερωσει με την Crosshair... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Ποσο dimmακια μνημες εχεις???σε ρωταω γιατι εγω με 8350 δεν μπορουσα να βγαλω memtest χωρις σφαλματα σε 1866mhz τα 4 στικακια(gskill 1866 9-10-9-28 1,5V) και εβγαζα ΜΟΝΟ σε 1600 9-9-9-24 και 1,65V. Με τα 2 στικακια δουλευω XMP profile κανονικα χωρις προβληματα και σφαλματα.
Στου αδερφου μου που δοκιμασα τις ιδιες μνημες με τον fx8120 στα 4,2 ghz για να μπουταρει με 4 dimm ανεβασα κατα πολυ την ταση του cpu-nb(παλι για 1600 9-9-9-24 1,65V)χωρις να παραμενω σταθερος σε memtest.
Λες τα προβληματα μας να συσχετιζονται???Ειναι θεμα επεξεργαστη(FX) να εμφανιζεται προβλημα με διαφορετικες μητρικες και μονο αν τρεχουν 4 dimm??(καπου διαβασα οτι οι μπουλντοζες διαβαζουν 4 στικακια μνημης μεχρι 1333 και οι p/l μεχρι 1600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω είναι πως στα 1600Mhz με 1.65V έπαιζαν κανονικά τα 4x4GB RAM.
Το σύστημα ξαφνικά έγινε τόσο ασταθές που με video στο Youtube έτρωγα BSOD.
Πέρναγα Prime και όλα τα test για ώρες... τώρα στο 1 λεπτό κρασάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...