Προς το περιεχόμενο

AMD 8150 & ASUS Crosshair V Formula - Dead


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για πειραματισου και ασε πανω 2 στικακια σε στοκ ρυθμισεις οπως λεει ο φιλος απο πανω.τρεχα prime να μου πεις..ακομα δεν εχω βρει λυση για να τρεξουν και οι 4 μαζι σε κανενα συστημα amd που εχουμε σπιτι :mellow: .μητρικες ειναι asus m5a99fx pro2.0(fx8350) & gb 990fxa-ud3(8120) αν ειχα χαμηλωτερες θερμοκρασιες στο δικο μου θα ανεβαζα ταση στο cpu-nb να δω αν παιζει πιο σταθερα ή με λιγοτερα βολτ στα 1600 τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:wacko: ειναι πανω απο 1600mhz????



συγνωμη αν τα γραφω μπερδεμενα...το ποσα στικακια θα διαβασει και σε τι ταχυτητες ειναι θεμα επεξεργαστη και οχι μητρικης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ddr3memoryfrequencyguide.aspx

 

μαλλον δεν θα πηγαινουν.
και το εχω απορια να βρω εναν που δουλευει 4 dimm με πανω απο 1600(να μας πει και μας τις ρυθμισεις)
παντως η ασταθεια θα ειναι θεμα mc του επεξεργαστη..ο 8120 ειναι σταθερος με 2 ωρες occt και μνημες dominator 1600 αλλα δεν κλεινει λεπτο με 4 dimmακια  g.skill στα 1600(γτ το οριο ειναι πιο κατω για τους bulldozers απο οτι εχω καταλαβει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει διαφορα το ξερω.

απλα λεω οτι η ασταθεια οφειλεται στον αριθμο των μνημων και στο ποσο μπορει ο επεξεργαστεις να διαβασει(περισσοτερη ταση ή καταλληλες ρυθμισεις μπορει να βοηθησουν) οποτε μαλλον ο φιλος αδικα τον γυρισε πισω τον 8150...και μαλλον αδικα και την μητρικη(τουλαχιστον πηρε 8320...κατι ειναι και αυτο :devil: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει διαφορα το ξερω.

απλα λεω οτι η ασταθεια οφειλεται στον αριθμο των μνημων και στο ποσο μπορει ο επεξεργαστεις να διαβασει(περισσοτερη ταση ή καταλληλες ρυθμισεις μπορει να βοηθησουν) οποτε μαλλον ο φιλος αδικα τον γυρισε πισω τον 8150...και μαλλον αδικα και την μητρικη(τουλαχιστον πηρε 8320...κατι ειναι και αυτο :devil: )

 

 

4 στικάκια evo corsa 2133Mhz και είμαι σταθερός .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε adtakhs με τι ρευματα παιζεις(οχι για oc)???ξερω βγαινω offtopic αλλα μπορει να διορθωθουν καποιο προβληματα μου...σορρυ..
μπορεις να κανεις printscreen ρυθμισεις στα uefi???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε adtakhs με τι ρευματα παιζεις(οχι για oc)???ξερω βγαινω offtopic αλλα μπορει να διορθωθουν καποιο προβληματα μου...σορρυ..

μπορεις να κανεις printscreen ρυθμισεις στα uefi???

 

 

Οι μνήμες πάνω στην GIGABYTE 990FXA-UD7 R1.1 είναι σταθερές κλείνοντας το C6 STATES . με ονομαστικές τάσεις και ρεύματα. 

 

Τα C1E και C6 θέλουν κλείσιμο με αυτές τις μνήμες σε εμένα και με 2 ντιμάκια ....

 

Η UD7 δεν παίζει με UEFI ...  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου έκαναν κάποιες ερωτήσεις πριν σχετικά με το τι δοκίμασα, να πω ότι δοκίμασα τα πάντα.
Από εκεί και πέρα αν εγώ σαν Νίκος δεν μπορώ να σετάρω ένα AMD, τότε το πρόβλημα είναι της AMD και κανενός άλλου.

Το σύστημα δούλευε ρολόι, ξαφνικά έγινε απίστευτα ασταθές. Αν λοιπόν κάτι τέτοιο δεν είναι βλάβη και είναι θέμα ρυθμίσεων, Intel ftw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου έκαναν κάποιες ερωτήσεις πριν σχετικά με το τι δοκίμασα, να πω ότι δοκίμασα τα πάντα.

Από εκεί και πέρα αν εγώ σαν Νίκος δεν μπορώ να σετάρω ένα AMD, τότε το πρόβλημα είναι της AMD και κανενός άλλου.

Το σύστημα δούλευε ρολόι, ξαφνικά έγινε απίστευτα ασταθές. Αν λοιπόν κάτι τέτοιο δεν είναι βλάβη και είναι θέμα ρυθμίσεων, Intel ftw.

 

 

Με τις μνήμες που έχεις το σύστημα θα έπρεπε να παίζει απροβλημάτιστα. Από την στιγμή που δεν παίζει κάτι πάει στραβά ή στις μνήμες ή στην μητρική.  :-D

 

Οπότε περίμενε την απάντησή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...