Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αποφάσισα να πάρω καινούργιο monitor και με την βοήθεια του insomnia κατέληξα σε μερικές του τύπου 1440p 144Hz. Τώρα έρχομαι σε αυτήν την ενότητα να ρωτήσω το εξής, να κρατήσω την 970 g1 ή να αναβαθμίσω την κάρτα μου για να είναι όλα πιο άνετα. Αν είναι να την αναβαθμίσω να κάτσω στην NVIDIA ή να πάω σε ATI που τα monitor με freesync είναι αρκετά πιο φθηνά; Τι λέτε εσείς; Budget παράξενο, θέλω να πουλήσω τα παλιά πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρόσφατα αποφάσισα να πάρω καινούργιο monitor και με την βοήθεια του insomnia κατέληξα σε μερικές του τύπου 1440p 144Hz. Τώρα έρχομαι σε αυτήν την ενότητα να ρωτήσω το εξής, να κρατήσω την 970 g1 ή να αναβαθμίσω την κάρτα μου για να είναι όλα πιο άνετα. Αν είναι να την αναβαθμίσω να κάτσω στην NVIDIA ή να πάω σε ATI που τα monitor με freesync είναι αρκετά πιο φθηνά; Τι λέτε εσείς; Budget παράξενο, θέλω να πουλήσω τα παλιά πρώτα.

 

Σε 1440p 144hz και καλά settings στα γραφικά (όχι full) πας καρφί για sli gtx970 (μιας που έχεις ήδη μία 970) ειδάλλως gtx 980ti /  fury x / fury.Για full settings 1440p 144hz κοιτάς σε sli/crossfire των 3 τελευταίων gpu που σου ανέφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αποφάσισα να πάρω καινούργιο monitor και με την βοήθεια του insomnia κατέληξα σε μερικές του τύπου 1440p 144Hz. Τώρα έρχομαι σε αυτήν την ενότητα να ρωτήσω το εξής, να κρατήσω την 970 g1 ή να αναβαθμίσω την κάρτα μου για να είναι όλα πιο άνετα. Αν είναι να την αναβαθμίσω να κάτσω στην NVIDIA ή να πάω σε ATI που τα monitor με freesync είναι αρκετά πιο φθηνά; Τι λέτε εσείς; Budget παράξενο, θέλω να πουλήσω τα παλιά πρώτα.

 

Αν δεν εχεις λεφτα για "πεταμα", κρατα την 970 σου. Φανταζομαι οτι κανει καλο OC εφοσον ειναι η g1 gaming , oποτε θα εχεις καλες επιδοσεις. Ναι, μπορεις να εκμεταλλευτεις μια ακομη 970 ή μια 980ti (η απλη 980 δεν εχει νοημα σαν αναβαθμιση), αλλα ειναι καλυτερα να κρατησεις τα λεφτα σου και να αναβαθμισεις με την επομενη γενια.

 

Ετσι κι αλλιως οι κορυφαιες g-sync οθονες αυτη τη στιγμη ειναι λιγο καλυτερες απο τις κορυφαιες freesync, και απο την στιγμη που η xb270hu κοστιζει μονο γυρω στα 100 ευρω πανω απο την mg279q (μικρη σχετικα διαφορα οταν δινεις ηδη 600 ευρω) αξιζει η αγορα της.

 

Αν δε σε νοιαζει καθολου το budget, πας στην pg279Q + μια 980ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1440p 144hz και καλά settings στα γραφικά (όχι full) πας καρφί για sli gtx970 (μιας που έχεις ήδη μία 970) ειδάλλως gtx 980ti /  fury x / fury.Για full settings 1440p 144hz κοιτάς σε sli/crossfire των 3 τελευταίων gpu που σου ανέφερα.

δηλαδή μια 980Ti μόνη της δεν θα σηκώνει full settings σε 1440p;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω μια r9 280x και βλέπω ότι σιγά σιγά έχει αρχίσει να ζορίζεται με τους τελευταίους τίτλους, σε 1080p μιλάμε πάντα. Θα άξιζε να πάρω άλλη μια για crossfire μεταχειρισμένη ή θα ήταν καλύτερα να την έδινα και να πήγαινα για μια gtx970; Επίσης αν πάω για crossfire, ένα rm750x μπορεί να κάνει την δουλεία ή χρειάζεται και εκεί αναβάθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω μια r9 280x και βλέπω ότι σιγά σιγά έχει αρχίσει να ζορίζεται με τους τελευταίους τίτλους, σε 1080p μιλάμε πάντα. Θα άξιζε να πάρω άλλη μια για crossfire μεταχειρισμένη ή θα ήταν καλύτερα να την έδινα και να πήγαινα για μια gtx970; Επίσης αν πάω για crossfire, ένα rm750x μπορεί να κάνει την δουλεία ή χρειάζεται και εκεί αναβάθμιση;

To τροφοδοτικό θα σε καλύψει λογικά, αν και έχεις AMD επεξεργαστή.

 

Καλύτερη επιλογή είναι να δώσεις την δικιά σου κάρτα, πχ 180 ευρώ και με άλλα τόσα που θα έδινες για 2η να πάρεις μια καινούρια κάρτα, μια 970 ή και 390. 

 

Εγώ θα πήγαινα σε 390 αφού είχες και πριν AMD κάρτα, μην μπλέκεις με νέα, αλλαγές κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή μια 980Ti μόνη της δεν θα σηκώνει full settings σε 1440p;

 

60 Ηz γενικα τα πιανεις. Αλλα επειδη οι νεες οθονες φτανουν μεχρι και τα 165Hz, εχεις περιθωριο να εκμεταλλευτεις πολλη gpu power ακομη.

 

Τα πολλα fps μειωνουν το motion blur.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή μια 980Ti μόνη της δεν θα σηκώνει full settings σε 1440p;

 

Θα τα σηκωνει full settings 1440p η 980ti αλλα οχι στα hz που θα ειναι το μονιτορ σου.Χρειαζεσαι αλλη μια προκειμενου να εκμεταλλευσαι ολα τα hz του μονιτορ σου.Οτι σου ειπε και ο XmorsX παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ηθελα να παρω την 780ti αλλα επεσα σε πωλητη τζιμανι.

 

Θα παω για καινουρια 390 Gigabyte

 

Προτίμησε την nitro για μένα.Η καλύτερη υλοποίηση σε r9 390 και μετά έρχεται η msi....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτίμησε την nitro για μένα.Η καλύτερη υλοποίηση σε r9 390 και μετά έρχεται η msi....

 

 

Λες;

 

Λεω να την παρω μετα τις γιορτες και για να κρατησω τα λεφτα μπας και κατσει καμια απο αγγελια και μηπως και πεσουν λιγο οι τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Κοιτάζω την R9 390 στο skroutz και βλέπω ότι η Gigabyte έκδοση είναι 20-30 φθηνότερη από τις υπόλοιπες. Όσοι έχουν εμπειρία, πιστεύεται ότι υπάρχει λόγος να μην προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Κοιτάζω την R9 390 στο skroutz και βλέπω ότι η Gigabyte έκδοση είναι 20-30 φθηνότερη από τις υπόλοιπες. Όσοι έχουν εμπειρία, πιστεύεται ότι υπάρχει λόγος να μην προτιμήσω;

 

Αξίζει η Nitro την διαφορά των 20 ευρώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα έχεις πρόβλημα με την Gigabyte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...