Προς το περιεχόμενο

Το Dropbox αύξησε κατά 100 εκατομμύρια τους χρήστες του μέσα σε 6 μήνες


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Dropbox, 6 μήνες μετά την αρχική του ανακοίνωση πως ξεπέρασε τα 200 εκατομμύρια χρήστες, μας ενημερώνει πως πλεον έχει ξεπεράσει τα 300 εκατομμύρια χρήστες.Χάρη σε αυτή την αύξηση, το Dropbox επικεντρώνεται στη δημιουργία νέων υπηρεσιών αλλά και τη βελτίωση των τρέχοντων υπηρεσιών προς το επαγγελματικό του πακέτο.

 

Μια αναδρομή στο παρελθόν του Dropbox είναι άκρως ενδιαφέρουσα. Το Νοέμβριο του 2012 είχε 100 εκατομμύρια χρήστες, ένα χρόνο μετά έφτασε τα 200 εκατομμύρια και χρειάστηκε μόλις 6 μήνες για να φτάσει τα 300 εκατομμύρια χρήστες.

Η ανακοίνωση έγινε στο επίσημο μπλογκ του Dropbox απεικονίζοντας μια πόρτα με τα νούμερα των χρηστών της σε βαθμίδες, με τίτλο "Ευχαριστούμε που μας βοηθάτε να μεγαλώσουμε" και υποσημείωση "Νέα βαθμίδα στο τοίχο".

 

Για αυτή τη φαινομενική αύξηση οφείλεται κυρίως το επαγγελματικό πακέτο του Dropbox, το οποίο παρέχει τη ταυτόχρονη χρήση και προσωπικού και επαγγελματικού λογαριασμού , αλλά και η στροφή προς μια πιο εστιασμένη επιχειρηματική προσέγγιση βοήθησε στο να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας του.

Αξίζει να σημειωθεί πως σύμφωνα με το Forbes μόνο 1% των χρηστών του Dropbox πληρώνουν για τις υπηρεσίες του, με τη πλειονότητα αυτών να χρησιμοποιούν τα δωρεάν 2GB.

 

Επιπρόσθετα, το Dropbox εξαγόρασε ορισμένες εταιρίες start-up, όπως τις εφαρμογές Bubbli (3D φωτογραφίες), Zulip (συνομιλίες στο χώρο εργασίας), Loom (προσωπικό stream φωτογραφιών) και Hackpad (εργαλείο για συνεργατική επεξεργασία εγγράφων).

 

Εκτός απο τις αλλαγές στις εφαρμογές της για iOS και Android, η εταιρεία επίσης ανακοίνωσε την εφαρμογή Carousel, η οποία απευθύνεται σε χρήστες που χρησιμοποιούν το Dropbox για μεταφορά εικόνων.

 

Link.png Site: NDTV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google ασχοληται με δεκαδες υπηρεσιες,οπως και η microsoft.το dropbox ειναι καθαυτου υπηρεσια cloud.μην σας παραξενεψει αν σε κανα 6μηνο αγοραστει απο καποια "μεγαλη".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρίξουν τις τιμές να μην ειναι μόνο το 1%. Εγώ αυτό περιμένω για να αγοράσω πακέτο. Μπας και το ρίξουν λιγάκι σε μια πιο λογική τιμή!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αψογη εφαρμογη, συγχρονιζει αμεσα, και ειναι πολυ βασικο το οτι εχει επιλογη να ανεβαζει μονο οταν συνδεθεις σε wifi και οχι οποτε γουσταρει.

 

ηταν προεγκατεστημενο στο One Χ μου, και μου δινει 28,5Gb δωρεαν...οχι ασχημα ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google ασχοληται με δεκαδες υπηρεσιες,οπως και η microsoft.το dropbox ειναι καθαυτου υπηρεσια cloud.μην σας παραξενεψει αν σε κανα 6μηνο αγοραστει απο καποια "μεγαλη".

 

Θα την είχαν αγοράσει ήδη

 

Να ρίξουν τις τιμές να μην ειναι μόνο το 1%. Εγώ αυτό περιμένω για να αγοράσω πακέτο. Μπας και το ρίξουν λιγάκι σε μια πιο λογική τιμή!

 

Ε όταν με τόσους τρόπους μπορείς να πάρεις δωρεάν GB λίγοι θα αγοράσουν

Εγώ ας πούμε έχω 30GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό με τα δωρεάν GB. Εγώ είχα ήδη 27GB και με το deal της Samsung έχω +50GB για ενάμιση χρόνο ακόμα.

 

Άνετα όμως θα πλήρωνα για το 100άρι πρόγραμμά τους αν το χρειαζόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα Dropbox, Box, Drive, OneDrive και όλα τα σχετικά αλλά όσο καθιερώνονται με ανησυχεί το μέλλον των SD memory card's.

δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχουμε ακομα.

ηδη βλεπουμε το htc one και το G3 να βγαινουν με sd card slots, ενω τα περσινα μοντελα δεν ειχαν.

 

προφανως εκαναν τα σχεδια τους για χωρες οπου το "απεριοριστο internet" ειναι πραγματικα απεριοριστο (και φθηνο)

αλλα φανταζομαι ειχαν πολλες αντιδρασεις απο κοσμο που δεν μπορει να εχει ολη του την συλλογη ανεβασμενη και το ξανασκεφτηκανε φετος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google ασχοληται με δεκαδες υπηρεσιες,οπως και η microsoft.το dropbox ειναι καθαυτου υπηρεσια cloud.μην σας παραξενεψει αν σε κανα 6μηνο αγοραστει απο καποια "μεγαλη".

 

Προσπάθησε ο Jobs (πριν κάνει το iCloud) κι έφαγε πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι κολλημα ειναι αυτο που εχετε και λετε οτι το dropbox αντικαθιστα τις sd card slots στα κινητα? τι σχεση εχει το ενα με το αλλο; μια sd καρτα γεμιζει με παιχνιδια και προγραμματα (χαρακτηριστικο παραδειγμα που ειδα προσφατα, το παιχνιδι XCOM που πιανει 4gb σε Android). τι θα κανεις, θα ανεβασεις το παιχνιδι στο dropbox και θα το κανεις stream απο εκει?! ισως σε 15 χρονια εχεις την δυνατοτητα!

το dropbox ειναι για αρχεια που θες να εχεις παντου, σε ολες τις συσκευες σου. δεν εχει σχεση με τα αρχεια τα οποια γεμιζουν μια καρτα (τα οποια οπως ειπα ειναι παιχνιδια, προγραμματα, και βεβαια τα πολυμεσικα αρχεια). ποιος σοβαρος ανθρωπος θα ανεβασει 30gb μουσικης στο dropbox και θα καθεται να τα κατεβαζει στο κινητο του ενα-ενα, καθε φορα που θελει να τα ακουει; ποιος ανθρωπος θα αναβασει 5-6 ταινιες high definition στο dropbox κα θα καθεται να τις κανει stream με το data plan του για να τις δει; το dropbox ειναι για share, οχι για stream. ειναι εντελως αχρηστη λυση για οτιδηποτε χρησιμοποιει καποιος στο κινητο του καθημερινα και του γεμιζει τον αποθηκευτικο χωρο.  (γιατι αυτα ειναι που μας γεμιζουν τον χωρο, αυτα που χρησιμοποιουμε καθημερινα και κραταμε για καιρο στο κινητο μας. δεν ειναι η ταινια που θα περασουμε σημερα το βραδυ για να την δουμε και μετα να την σβησουμε και αρα δεν εχει νοημα να την ανεβασουμε στο dropbox να την κανουμε stream να χαλασουμε 2gb data plan ενω ετσι και αλλιως θα την σβηναμε μετα την προβολη της. αντιστοιχα, αν ανεβασουμε τα αρχεια που χρησιμοποιουμε συνεχεια, θα πρεπει να τα κατεβαζουμε καθε μερα και μετα να τα ξανανεβαζουμε με τις οποιες νεες αλλαγες για να μην τρωμε τον πολυτιμο χωρο της καρτας στο κινητο μας!)

δεν μπορω να καταλαβω πως εχει κολλησει αυτη η λογικη.. ειναι απλα και μονο για συγχρονισμο μεταξυ συσκευων και για να εχουμε καποια αρχεια ευκαιρα απο οπου και να τα θελησουμε. δεν μπορει να μας γλυτωσει ουτε kilobyte απο εναν αποθηκευτικο χώρο.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όταν με τόσους τρόπους μπορείς να πάρεις δωρεάν GB λίγοι θα αγοράσουν

Εγώ ας πούμε έχω 30GB

Εγώ έχω 56 αλλά θέλω κι αλλά. Αλλά με τις τιμές που έχουν δεν πρόκειται. Το Google Drive έχει πολύ καλύτερες τιμές αλλά έχει άθλιο backup φωτογραφιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google ασχοληται με δεκαδες υπηρεσιες,οπως και η microsoft.το dropbox ειναι καθαυτου υπηρεσια cloud.μην σας παραξενεψει αν σε κανα 6μηνο αγοραστει απο καποια "μεγαλη".

 

Ποιος χ***κε? δεν μπορούμε να μιλάμε υποθετικά...

 

Αυτήν την στιγμή το Dropbox είναι και -*αμω-, πολύ γρήγορο και εύχρηστο... δεν κάνεις 1 λεπτό για να μπεις μεσα όπως μερικά βαριά sites....

 

κυρίως όμως είναι πολύ εύχρηστο και το αγαπάμε!

 

Τώρα αν αύριο θα βρέξει... δεν μας αφορά... ας κάνει ότι θέλει... ΖΟΥΜΕ ΤΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ!

 

Σορρυ για την επιθετικότητα αλλά δεν μπορώ να βλέπω να μην αποδέχονται κάποια πράγματα και να λένε

"θα σου δείξει -η αγαπημενη μου εταιρεια που ΤΩΡΑ είναι πίσω- αύριο..."

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300.000.000 χρήστες, προς 2GB ο καθένας (minimum), είναι 600.000.000GB ή 200.000 σκληροί δίσκοι των 3TB. x2 για redurancy, μας κάνει 400.000 σκληρούς δίσκους. Και κλαιγόμαστε να κάνουν μειώσεις κόστους στα πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...