Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πειραξα ελάχιστα, low μου φαίνεται το score, ειδα κατι fe να βγάζουν 9500 εύκολα, εκτος αν με κόβει η cpu τοσο..

 

https://www.3dmark.com/3dm/22021474

 

edit: ανεβασα λιγο παραπανω το memory clock και πηγε ελαφρως καλυτερα, +300 εβαλα στο +400 εχω πρασινα artifacts.

 

https://www.3dmark.com/3dm/22022089

 

Μια χαρά είναι το GPU score, εγώ το max που έχω βγάλει είναι αυτό: https://www.3dmark.com/spy/2260122
 
Προφανώς σε κόβει η CPU στο overall.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Μια χαρά είναι το GPU score, εγώ το max που έχω βγάλει είναι αυτό: https://www.3dmark.com/spy/2260122
 
Προφανώς σε κόβει η CPU στο overall.

 

Οντως, βλεπω εχεις σχεδον διπλάσιο cpu score, normal ειναι το graphics score για τα ρολογια που την τρεχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τους τελευταίους drivers, 385.41 και το GFE 3.6.0.74, και χάθηκε το icon από το taskbar και δε φαίνεται το GFE να ξεκινάει με τα Windows.

Έχει κανείς ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή λογικά θα την βγάλει λόγο της Vega 56, θα είναι απλά η 1070 που έχουν στα laptop (με 2048 Cuda Cores) και λογικά πιο γρήγορες μνήμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά κλαίω από τα γέλια με την 1070Ti (δεν βγάζουν και μερικές Ti εκδόσεις τώρα που πήραν μπροστά και για τις 1050 και 1060, έτσι για το γ@μωτο ρε παιδί μου :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1050 έχει ήδη και η 1060 κατά κάποιο τρόπο επίσης (αν θεωρούσαμε την 3gb σαν απλή 1060 και την 6gb σαν Ti).

 

Μια 1070 ti καθαρίζει με συνοπτικές διαδικασίες κάθε αμφιβολία αν πρέπει να πάει κανείς σε Vega 56 με την τιμή που έχει, πέρα από το Freesync. Είτε ti στην ίδια τιμή με την 1070 ή 1070 πιο φτηνά. Πρώτη φορά επίσης που βγάζουν ti για xx70 μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο κακό με την εμφάνιση της 1070ti είναι ότι μάλλον το gv104 είναι πάνω απο ένα εξαμηνο μακριά.

 

Επίσης ενδιαφέρον θα ειναι να δούμε αν θα παραμείνει η 1070 ή αν θα εξαφανιστεί και θα μείνει μόνο η ti με τσιμπημένη τιμή ή την ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα εξάμηνο μακριά ήταν ούτως ή άλλως, Q1 2018 έλεγαν. Δηλαδή τέλος Μάρτη για καμιά 1160/2060 (1080 performance;). Απλά νομίζω δεν ήθελαν να δώσουν performance crown στην AMD σε καμία κατηγορία και όσο να το κάνεις Vega 56 vs GTX 1070 ήταν νικήτρια η Vega. Προσωπικά πιστεύω θα φάει price cut η 1070 και θα πάρει την τιμή της η 1070 ti. Φιλολογικά όλα αυτά πάντα, ποιος ξέρει οι πραγματικές τιμές ποιες θα είναι. Εδώ πλέον είναι η 1060 σε τιμή που έπρεπε να είναι η 1070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις το καρπουζι εχεις και το μαχαιρι και κανεις οτι θες.. Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να βιαστουν να βγαλουν τις Volta ειδικα με την AMD να μην μπορει να απειλησει, και με το mining madness που ειχε εκτοξευσει τις τιμες και την ζητηση του υπαρχοντος lineup.. Φυσικα και δεν θελουν να χασουν πωλησεις σε κανενα price point και επειδη το χρημα εκει ειναι κυριως στο mainstream κομματι αυξανουν τις επιλογες τους.. 
Κανιβαλισμος βεβαια στο segment με την 1070 να χανει λιγο αξια λογικα πλεον εφοσον λανσαριστουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να βιαστούν, η NV δεν πτοείται και συνεχίζει το ''Νέα γενιά κάθε 2 χρόνια''. Δεν άλλαξε κάτι σε αυτό, καλοκαίρι του 2018 θα δούμε consumer Volta(GV104).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν με χαλαει καθολου και παραπερα να το τραβηξουν, ουτε την τσεπη μου φανταζομαι.. Αλλωστε δεν εχουμε και τον πακτωλο των απαιτητικων παιχνιδιων για να θελουμε και μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυ στην παρουσα φαση..

Καλυτερα ανα δυο χρονια και refresh παρα ξεπετες νεες γενιες καθε χρονο (που πλεον ειναι και πρακτικα αδυνατο λογω της δυσκολιας σε κατασκευαστικο επιπεδο).. Αλλωστε δεν εχουμε και νεες τεχνολογιες και DX feature packs οπως παλιοτερα για να εντυπωσιαζομαστε και να θελουμε καθε χρονο νεα καρτα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...