Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξερω αν ειναι οι ιδιες με την 1070 μου.

Απο 50κατι και πανω.

Στη δικια μου ειναι περιπου στις εξης θερμοκρασιες 52-63-73.

Παραπανω δεν εχει παει για να ξερω.Και σε καθε βημα κοβει 12 απο το πυρηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε μια προκαθορισμενη θερμοκρασια,κοβει απο 12,5Mhz.

Το αποτρεπεις μονο κρατωντας χαμηλα θερμοκρασιες.

Τελειως το κοβεις μονο με καλη υδροψυξη και θερμοκρασιες <50.

Όπως είπα και πιο πάνω, ανέβασα το thermal limit και δεν μου έκοψε καθόλου.

65C μου ακούγεται μπούζι συγκριτικά με ότι ήξερα ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά με 100% fan πάει 63C και ρίχνει ελαφρώς τον πυρήνα, στα 1.987Μhz.

Αυτό πως το αποτρέπω?

 

Δεν το αποτρέπεις γιατί έτσι έχει κάνει setup όλες τις Pascal η Nvidia, ρίχνουν ρολόγια όταν ανεβάζουν θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα την Palit GTX 1060 6GB Dual. Παίζει να έχω bottleneck με αυτό τον επεξεργαστή stock;; Μη μου πείτε για OC γιατί αφενός δεν το κατέχω το άθλημα, αφετέρου η μητρική μου δεν είναι καλή γι αυτή τη δουλειά (4+1 phase). :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα την Palit GTX 1060 6GB Dual. Παίζει να έχω bottleneck με αυτό τον επεξεργαστή stock;; Μη μου πείτε για OC γιατί αφενός δεν το κατέχω το άθλημα, αφετέρου η μητρική μου δεν είναι καλή γι αυτή τη δουλειά (4+1 phase). :-(

 

https://www.youtube.com/watch?v=kfpLO5-mU4I

 

Σχεδόν σίγουρα θα έχεις σε κάποια CPU heavy games αλλα δεν νομίζω να σε κρατήσει πολύ πίσω ο 8320.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα τα παιχνιδια και τις ρυθμισεις που παιζεις.

 

 

 

Σε 1080p παίζω. Σε CPU heavy games θα έχω κάργα, στο Attila πχ έχω σχεδόν τα ίδια fps με την 280x που είχα πρίν!! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αποτρέπεις γιατί έτσι έχει κάνει setup όλες τις Pascal η Nvidia, ρίχνουν ρολόγια όταν ανεβάζουν θερμοκρασία.

 

Οποτε ανεβαζοντας το thermal limit απλα καταφερα να επεκτεινω λιγο τον φακελο. Παντως στα 0.95V ειμαι σταθερα στους 65C με 100% usage και ο πυρηνας καρφι στα 2GHZ. Δεν κουνηθηκε ρουπι. Αρα σε φυσιολογικο gaming δεν θα δω ποτε throttling.

 

Να ρωτησω, ποσο ειναι ενα ασφαλες ocerclocking για τις μνημες και τι εργαλεια monitoring εχω? Εισαι λιγο στο σκοταδι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το βρήκα με το undervolting.

Εύκολο ήταν.

Από 1.063 V είμαι σταθερός σε 0.95V στα 2GHZ. Πιο κάτω κρασάρει.

Επίσης χτύπαγα TDP ενώ τώρα είμαι στο 82C.

Έπεσε πολύ και η θερμοκρασία.

Αλλά με 100% fan πάει 63C και ρίχνει ελαφρώς τον πυρήνα, στα 1.987Μhz.

Αυτό πως το αποτρέπω?

82C ? Σαν πολύ ψηλή δεν ειναι η θερμοκρασια σου με 0,95V για Windforce ? 63C με 100% fan, παλι δεν μου φαινεται νορμαλ. Στο review της Bit-tech βλεπω στα 54 C στο load.https://www.bit-tech.net/reviews/tech/graphics/gigabyte-gtx-1060-windforce-oc-3gb/10/

Τι θερμοκρασια δωματιου εχεις ? Απο case flow πως πας ? . O μοναδικός τροπος να αποφυγεις το temperature throttling του turbo Boost 3, ειναι σε πρωτη φαση χαμηλοτερες θερμοκρασίες, αλλιως δυσκολα . Οσον αφορά τις μνήμες , οσο δεν βλεπεις graphics Artifacts σε benchmarks οπως τα Unigine Valley ή 3d mark (ειδικά το 3DMARK11 που ειναι πολύ ευαίσθητο σε memory overclocks) εισαι κομπλέ ! Φανταζομαι ενα +300Mhz στην μνήμη ειναι καλό για αρχή και δοκιμάζεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλιωσε ο Πασχάλης..Μηδέν ενδιαφέρον το θέμα πια..Άντε να σκάσει κάνα νέο για GV104..

Ειδικά με την τελευταία τεραστια επιτυχία της AMD.  Δεν την βλεπω την Nvidia να πολυβιάζεται στο consumer κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...