Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

82C ? Σαν πολύ ψηλή δεν ειναι η θερμοκρασια σου με 0,95V για Windforce ? 63C με 100% fan, παλι δεν μου φαινεται νορμαλ. Στο review της Bit-tech βλεπω στα 54 C στο load.https://www.bit-tech.net/reviews/tech/graphics/gigabyte-gtx-1060-windforce-oc-3gb/10/

Τι θερμοκρασια δωματιου εχεις ? Απο case flow πως πας ? . O μοναδικός τροπος να αποφυγεις το temperature throttling του turbo Boost 3, ειναι σε πρωτη φαση χαμηλοτερες θερμοκρασίες, αλλιως δυσκολα . Οσον αφορά τις μνήμες , οσο δεν βλεπεις graphics Artifacts σε benchmarks οπως τα Unigine Valley ή 3d mark (ειδικά το 3DMARK11 που ειναι πολύ ευαίσθητο σε memory overclocks) εισαι κομπλέ ! Φανταζομαι ενα +300Mhz στην μνήμη ειναι καλό για αρχή και δοκιμάζεις.

Συγγνώμη λάθος εννοούσα ότι είμαι στο 82% του TDP.

Στους 65C είμαι σε full load. Το δωμάτιο έχει τη ζέστη του καλοκαιριού και το tower είναι αλήθεια ότι κάπου χωμένο.

Βασικά σε σχέση με τα σχεδόν 75αρια που έβλεπα στην 470 με το ίδιο cooler, είμαι πολύ ικανοποιημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη λάθος εννοούσα ότι είμαι στο 82% του TDP.

Στους 65C είμαι σε full load. Το δωμάτιο έχει τη ζέστη του καλοκαιριού και το tower είναι αλήθεια ότι κάπου χωμένο.

Βασικά σε σχέση με τα σχεδόν 75αρια που έβλεπα στην 470 με το ίδιο cooler, είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Τωρα μαλιστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα την aorus extreme απο γαλλικό amazon τελικά, νομίζω για 1080p και πολλά frames που θελω ειμαι κομπλέ και με τη cpu που εχω(4.6ghz atm αλλα τον παω 4.8 άνετα), τουλάχιστον μεχρι να βγουν οι 6core coffee lake.

 

Ποτε δεν εχω δωσει τοσα για gpu παντως ουτε ειχα σκοπο αλλα με τις τιμες που βλεπω στις καλες υλοποιήσεις των 1070/1080 και με το performance των vega τελικα vfm μου φαίνεται με την προοπτική οτι θα κρατήσει πολυ καιρο.

 

Πειτε μου οτι δεν πέταξα 780ε να νιώσω καλύτερα.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μείνεις σε 1080P, τα πέταξες.

240hz monitor υπολόγισε όμως.

 

Δεν θελω ουτε 4κ(αν και εχω μια samsung ks7000 να το συνδεσω αν ειναι) ουτε gsync ουτε 1440p ουτε τιποτα απλα high framerate se 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στοχεύεις σε τέτοιο frame-rate, θα χρειαστείς σίγουρα upgrade σε 8700Κ.

Ναι θα παω σε coffee lake με την πρωτη ευκαιρία και oc εννοείται. Αλλα νομιζω την παλευει η cpu μου ακομα δεν παιζει να φαω μπουκάλι απο εκει, τουλαχιστον με το IPC που εχει και στα ρολογια που τον τρεχω στα παιχνιδια που παιζω δεν βλεπω σοβαρες διαφορες με 7700k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα οτι η καρτα σε μερικα games, με VSync 60Hz, μπορει να ειναι στο 50% Load αλλα τα ρολογια παραμενουν χαμηλα, π.χ. 1300Mhz. Αν βεβαια τρεξω benchmark και παει 99% usage, τοτε παει 2050+. Φυσιολογικη συμπεριφορα; Γινεται καπως να κλειδωσω την καρτα να μην παιζει τοσο χαμηλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ότι είπε ο από πάνω + δεν νομίζω να μπορείς να το κάνεις, αν και δεν το έψαξα πολύ... ξέρω ότι θέλει BIOS για να ανέβει το power limit της κάρτας, για τα ρολόγια δεν έχω δει κάτι που να τα φιξάρει, το Boost 3 κάνει τα δικά του, αλλά τι να το κάνεις όταν με 50% usage και χαμηλά ρολόγια ταβανιάζεις λόγω Vsync;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν εχει νοημα. Απλα παρατηρησα σε μερικα παιχνιδια, π.χ. Forza 3 Horizon, και να το βγαλω το VSync, παει γυρω στο 1500 ο πυρηνας και η χρηση κοντα στο 80%. Δεν "τελικιαζει"  η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...