Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για Smartphones της κινέζικης αγοράς


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομένου οτι ειναι εμφανής η ανάγκη να κάνουμε μια γενική κουβέντα για τα smartphones απο κίνα ανοίγω το παρών θέμα.

 

Επίσης κρατάμε έτσι και καθαρό το αντίστοιχο θέμα των προσφορών για την διευκόλυνση όλων μας.

 

Προφανώς δεν θα αναγράφουμε προσφορές εδω μέσα παρα μόνο στο θέμα των προσφορών.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντε να κανω ποδαρικο....

 

Να ενα ματσο ερωτησεις που πρεπει να απαντηθουν Asap για να γλυτωνουμε τα ιδια και τα ιδια.

 

Ποιες συσκευες περιμενετε να βγουνε και γιατι;
 

Αξιζει να δωσω πανω απο 250€ για κινεζικο;

Ειναι αληθεια οτι αν παρω κινεζικο κινητο με το Sar του τα παιδια μου θα βγουν με 35 εξτρα μελη;

 

Εχω ουσιαστικα εγγυηση με το κινεζικο;

 

Να παρω κινεζικο απο Ελληνικο μαγαζι;

ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!!! (χαχαχαχαχαχα δεν αντεξα!)

 

Αξιζει να παρω κινεζικο ή κανενα Iphone που εχει μεταπωλητικη αξια.

 

Δεν με νοιαζουν οι Roms και το Root οποτε θα παρω αυτο το Chichiphone που ειναι 15€ κατω απο το χιαομι ρεδ μι νοτε 3.

 

Αυτο ειναι τετραπυρηνο ενω το αλλο οκταπυρινο εννοειται οτι θα παρω τους περισσοτερους πυρηνες!!!

 

Θα εχει ενδιαφερον να δω τι σκεφτονται και αλλοι  εμπειροι ή απειροι χρηστες μιας και χτες εκανα lecture σε κατι φιλαρακια και ηταν οι standar αποριες που απαντουσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απο Κίνα μεριά πρέπει να τα ζυγίζεις τα πράγματα .

 

Δηλαδή βλέπεις 4 - 8 πυρήνες 3 gb μνήμη FHD ips panel και αναρωτιέσαι πώς τα έβαλαν όλα αυτα οι κινέζοι σε μια συσκευή που κοστίζει 150 ευρώ .

 

Xiaomi και Ulefone απο το λίγο που εχω ψαχτει στα smartphones ειναι τα ποιοτικά κινέζικα . Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα που μου διαφεύγουν.

 

Οπως το βλέπω πρέπει να χτυπάς σε προσφορά και με κουπόνια για να το αγοράζεις στην χαμηλότερη δυνατη τιμή.

 

Για παράδειγμα στα 110-120 ευρώ που επαιζε το xiami note 2 (δεν ξέρω αν παίζει και τώρα)  ηταν καλο VFM και οι διαφορές με το 3 μικρές.

 

Προσωπικά πάνω απο 120 ευρώ δεν θα έδινα σε κινέζικο όσο καλά χαρακτηριστικά και αν είχε.

 

Επίσης ενα πρόβλημα ειναι οτι στα κινεζομάγαζα πουθενά δεν αναφέρει ξεκάθαρα τους ορους εγγύησης..

 

Μήπως δεν υπάρχει εν τέλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια eshops (σύμφωνα πάντα με αναφορές αγοραστών σε διάφορα fora) πράγματι τηρούν τους όρους εγγύησης που αναγράφουν, συνήθως 1 χρόνο απλά μπαίνεις στην πολυήμερη διαδικασία επιστροφής του προϊόντος στην Άπω Ανατολή... Παρόλα αυτά αγορά από Κίνα πρέπει να είναι συνειδητοποιημένη επιλογή.

 

Κατ'αρχήν κινέζικα είναι όλα (και samsung, ενταξει Κορεάτικα μην βαράτε  :P  , και Apple και πάει λέγοντας) απλά μετά πάμε στις προδιαγραφές κάθε εταιρίας. 

 

Xiaomi, Meizu, Lenovo, Huawei, Oppο, Oneplus δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από Samsung, Lg κτλ.

Ulefone μπαίνει σε χαμηλότερα επίπεδα μαζί με άλλες όπως Doogee, Leagoo, Elephone κα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα εγγυησης απο Κινα ειναι λιγο μπερδεμα κ εξαρταται αποκλειστικα απο το εκαστοτε κατ/μα (& ορους εγγυησης που αναγραφει). Καποια εχουν ορους εγγυησης και τι καλυπτει και τι δεν καλυπτει καποια αλλα κατ/τα δεν το εχουν ξεκαθαρο αλλα πολυ γενικο.

 

Θεωρω κ εγω οτι η αγορα απο Κινα πρεπει να ειναι συνειδητοποιημενη επιλογη αφου εχει κ θετικα κ αρνητικα διαφωνω ομως στο μεχρι 120 ευρω (ο καθενας εχει δικο του οριο αγορας) αφου πλεον οι εταιριες Xiaomi, OnePlus, Huawei, Meizu κλπ δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα τα known brand names που τα περισσοτερα απο αυτα ειναι πανακριβα για αυτο που προσφερουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ οτι δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι αλλά η εγγύηση ειναι ενα θεματάκι.

 

Εστω και υπάρχει 1 χρόνος εγγύηση απο κατασκευαστή ή μαγαζί αλλάζει τα πράγματα.

 

Το Banggood που ψωνίζουμε αρκετοί λέει κάπου για εγγύηση;

 

Η αναμονή προσωπικά δεν με ενδιαφέρει μιας και Ελλάδα να το στείλεις σε κανένα Αρβάτο νομίζετε ειναι καλύτερα τα πράγματα;

Προτιμώ κινέζο με paypal απο πίσω παρά τις περισσότερες "αντιπροσωπείες" στην Ελλαδα.

 

Απο Ελλάδα πάλι αν θέλεις να ψωνίζεις με εγγύηση κτλ βλέπω οτι η Lenovo εχει καλές τιμές και σε περιοδο προσφορών πάρα πολύ καλές! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική γνώμη τα ακόλουθα:

 

Τώρα αλήθεια πόσες φορές χρειαστήκατε εγγύηση;; Εγώ 2, μία φορά πριν 14 χρόνια σε κινητό Alcatel και πρόπερσι DOA σε κάτι ακουστικά. Οπότε αν συνυπολογίσεις τις καλές τιμές από Κίνα και κάνεις και ένα καλό research για την αξιοπιστία της αγοράς σου (προϊόν, εταιρία, κατάστημα) δεν πιστεύω ότι είναι μεγάλο πρόβλημα αυτή η "θολούρα" των περί εγγύησης των κινέζικων eshops.

 

Αλλά, ξαναλέω, υποκειμενική άποψη είναι, δεν θέλω να επηρεάσω γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όρος κινέζικα κινητά είναι ΛΑΘΟΣ, ας το πούμε κινέζικα brands να βγάλουμε άκρη. Τώρα αν αξίζουν τα λεφτά τους: ΚΑΘΕ CENT, μηλαω για meizu, xiaomi, huawei, letv, one plus που τις έχω δοκιμάσει.Τώρα δεν έχει νόημα να λεμε μέχρι τόσα αξίζει διότι δεν κάνουμε budgeting. Θεωρώ ότι τα στα mid range είναι μακράν ότι καλύτερο στα high end είναι πολύ καλά χωρίς όμως να διώχνουν τα δυτικά brands από την κουβέντα. Π.χ. έχω βρεθεί σχεδόν απολογούμενος στο forum επειδή μπορώ κατά καιρούς να διθετω χρήματα για κινητά των 800€, το οποίο είναι απλά ΛΑΘΟΣ. Αντίστοιχα αν π.χ. δεν ήξερα ότι το mate 8 θα έρθει eu θα ΕΔΙΝΑ 670 να το πάρω από Κίνα διότι πολύ απλά τα ΑΞΙΖΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική γνώμη τα ακόλουθα:

 

Τώρα αλήθεια πόσες φορές χρειαστήκατε εγγύηση;; Εγώ 2, μία φορά πριν 14 χρόνια σε κινητό Alcatel και πρόπερσι DOA σε κάτι ακουστικά. Οπότε αν συνυπολογίσεις τις καλές τιμές από Κίνα και κάνεις και ένα καλό research για την αξιοπιστία της αγοράς σου (προϊόν, εταιρία, κατάστημα) δεν πιστεύω ότι είναι μεγάλο πρόβλημα αυτή η "θολούρα" των περί εγγύησης των κινέζικων eshops.

 

Αλλά, ξαναλέω, υποκειμενική άποψη είναι, δεν θέλω να επηρεάσω γνώμες.

 

αυτο πηγα να γραψω (ξεχασα να γραψω πριν) Πρακτικα καμία.....

 

2 φορες σε νοκια αλλα μιλαμε για προ smartphone εποχη. Αλλη 1 φορα σε ΒΤ ακουστικα plantronics τα οποια κ αντικατεστησα αρα ουσιαστικα στον 1 χρονο δυσκολα να προκυψει σοβαρη βλαβη.

 

Το budgeting ειναι πολυ σχετικο ας πουμε εγω θεωρω απαγορευτικο οτιδηποτε πανω απο 280-300 ε συνολικα για κινητο αφενως διοτι δεν υπαρχουν αφετερου για τη χρηση που του κανω τα 180-260ε κινητα υπερκαλυπτουν τις οποιες απαιτησεις εχω. Αλλα επιπλεον θεωρω οτι τα 300+ ειναι too much για οποιαδηποτε συσκευη τη στιγμη που τις αλλαζουμε σε μαξ.2 χρονια (μεσο ορο ισως κ σε λιγοτερο χρον.διαστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο πηγα να γραψω (ξεχασα να γραψω πριν) Πρακτικα καμία.....

 

2 φορες σε νοκια αλλα μιλαμε για προ smartphone εποχη. Αλλη 1 φορα σε ΒΤ ακουστικα plantronics τα οποια κ αντικατεστησα αρα ουσιαστικα στον 1 χρονο δυσκολα να προκυψει σοβαρη βλαβη.

 

Το budgeting ειναι πολυ σχετικο ας πουμε εγω θεωρω απαγορευτικο οτιδηποτε πανω απο 280-300 ε συνολικα για κινητο αφενως διοτι δεν υπαρχουν αφετερου για τη χρηση που του κανω τα 180-260ε κινητα υπερκαλυπτουν τις οποιες απαιτησεις εχω. Αλλα επιπλεον θεωρω οτι τα 300+ ειναι too much για οποιαδηποτε συσκευη τη στιγμη που τις αλλαζουμε σε μαξ.2 χρονια (μεσο ορο ισως κ σε λιγοτερο χρον.διαστημα)

Πιο γκαντέμης πεθαίνεις!!! Μου την έκανε το Vickmall  Παρόλα αυτά εξακολουθώ να πιστεύω τα όσα έγραψα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο γκαντέμης πεθαίνεις!!! Μου την έκανε το Vickmall  Παρόλα αυτά εξακολουθώ να πιστεύω τα όσα έγραψα παραπάνω.

 

ε οχι :unsure:

 

ετσι οπως το παρουσιασες ειναι σαν να μην ειχε πανω καν τις εργοστασιακες ζελατινες!! (τις ειχε φανταζομαι)

 

Κ γω το ιδιο πιστευω αφου τα υπολοιπα εχουν πιο συχνα προβληματα για να μην πω πολλα DOA...........δεν νομιζω να στελνουν ανακατασκευασμενα (refurbished)

 

το κακο ειναι τωρα οτι αν δεχτουν αλλαγη θα παει πισω κ παλι εδω δηλ. 1.5 μηνα ακομα......1 μηνα εκανε να ερθει........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι :unsure:

 

ετσι οπως το παρουσιασες ειναι σαν να μην ειχε πανω καν τις εργοστασιακες ζελατινες!! (τις ειχε φανταζομαι)

 

Κ γω το ιδιο πιστευω αφου τα υπολοιπα εχουν πιο συχνα προβληματα για να μην πω πολλα DOA...........δεν νομιζω να στελνουν ανακατασκευασμενα (refurbished)

 

το κακο ειναι τωρα οτι αν δεχτουν αλλαγη θα παει πισω κ παλι εδω δηλ. 1.5 μηνα ακομα......1 μηνα εκανε να ερθει........

Μάλλον εσύ είσαι σαββατογεννημένος, μόλις άνοιξα συζήτηση μαζί σου!!!  :P   Αστειεύομαι ofc!!

Είχε ζελατίνες εργοστασιακές (αυτές με τα γράμματα δηλαδή) και μπροστά και πίσω και δαχτυλιές δεν είδα πάντως. Αλλά φαίνεται ξεκάθαρα ότι κάποιος έβαλε κατσαβίδι εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε απαράδεκτο εγραψα και ενα σχόλιο απο κάτω στο myphone.

 

Το περίεργο με το vicmall ειναι οτι σε κάποια ξένα site που μετράνε την αξιοπιστιά είχα δει οτι δεν ειναι τόσο καλό όσο λένε οι Ελληνες εδω.

 

Γενικότερα οι Ελληνες το εκθιάζουν όπως και το everbuying το οπόιο επίσης έψαξα και δεν είχε και την καλύτερη φήμη σε ξένα φόρουμ και site.

 

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος ή κάποιοι δημιουργουν για κάποιους λόγους ενα hype και σπρώχνουν τον κόσμο προς τα εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει παντου την καλυτερη κριτικη οχι μονο εδω ή στο myphone απο ελληνες κλπ. Εχει ελαχιστα παραπονα απο Ελλαδα κ οι περισσοτεροι επισκεπτες του (πελατες του) ειναι απο Ελλαδα το εχω τσεκαρει και στο alexa.com. Κ στο τοπικ του myphone σπανια βλεπω κ γω προβληματα κ αν εχει ειναι μικρα.

 

Τα υπολοιπα (μαγαζια) εχουν κ αυτα αρκετα παραπονα....πολυ περισσοτερα πιστευω απο το vickmall.

 

κ εμενα με φρεναρες τωρα..........για παραγγελια εκτος απο τον p.chaos

 

Το κακο ειναι οτι σ αυτες τις περιπτωσεις θα παρει καιρο. Εδω εκανε 1 μηνα να ρθει - παλι πισω - παλι ξανα επιστροφη.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λογικά μεμονωμένη περίπτωση είναι και έπεσε σε εμένα (όσον αφορά το Vickmall δηλαδή βάσει αυτών που γράφουν όλοι περί άψογου καταστήματος). Έχω πάρει 5 κινητά από αυτούς και ποτέ δεν είχα θέμα, καινούριες συσκευές και γρήγορο shipping. Θα φανεί από την απάντησή τους αύριο τώρα.

 

Το Everbuying το κράζουν αρκετοί για αργές αποστολές (όπως και το Gearbest).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...