Προς το περιεχόμενο

Τι καρτα με συμφερει να βγαλω για αγορα αεροπορικων εισιτηριων?


sleek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

θελω να αγορασω εισιτηρια απο Ryanair για να κανω ενα ταξιδι. Το θεμα ειναι οτι για να κανω online κρατηση πρεπει να εχω καρτα και δεν εχω! ''Η Ryanair δέχεται τις κάρτες AmericanExpress, PayPal, τις πιστωτικές κάρτες Visaκαι Mastercard και τις παρακάτω χρεωστικές κάρτες Maestro, VisaConnect, VisaElectron, MastercardPrepaidκαι VisaDeltaγια την πληρωμή των πτήσεών σας.''

Πειτε μου ποια καρτα με συμφερει να βγαλω χωρις να χανω τα χρηματα μου. Επισης, επειδη θελω να ταξιδεψω συντομα και θα θελα να προλαβω μια προσφορα που εχω βρει, θα προτιμουσα να μπορω να βγαλω και να χρησιμοποιησω την καρτα αμεσα.

Επισης ειδα οτι η ryan λεει πως ¨''κρατήσεις οι οποίες πληρώνονται μέσω Paypal, πιστωτικής κάρτας ή προπληρωμένης MastercardPrepaidθα επιβαρύνονται με χρέωση 2% επί της συνολικής αξίας της συναλλαγής''.

Εσεις που γνωριζετε απο καρτες κλπ ποια μου προτεινετε? Θα προτιμουσα η διαδικασια της εκδοσης της να απαιτει μονο ταυτοτητα γιατι δεν εχω τραπεζικο λογαριασμο. Ευχαριστω παιδια!! :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία κάρτα δεν απαιτεί μόνο ταυτότητα.

Χρειάζεσαι ικανοποιητικό εισόδημα για 2-3 χρόνια τουλάχιστον.

Θα σου ζητήσουν εκκαθαριστικά τριετίας,
θα σου πάρουν συνέντευξη, θα ζητήσουν πληροφόρηση για άλλα περιουσιακά στοιχεία (ακίνητα, αυτοκίνητο), κλπ.

Αν δεν έχεις εισοδήματα πάνω από 10 χιλιάρικα το χρόνο, θα έλεγα να μην το προσπαθήσεις καν.

Λογικά γύρω στις 10-15 μέρες για να σου απαντήσουν.
ΑΝ εγκρίνουν , κάποιες μέρες ακόμα για να πας να πάρεις το πλαστικό και να υπογράψεις τις συμβάσεις.
Συνήθως το Pin έρχεται με απλό ταχυδρομείο στη διεύθυνση που δήλωσες.

 

 

Η προπληρωμένη βγαίνει πιο γρήγορα (στη eurobank κάποια εποχή την έπαιρνες κατευθείαν από το κατάστημα την ώρα που έκανες την αίτηση), αλλά θέλει τραπεζικό λογαριασμό, και να κάνεις κατάθεση σε αυτόν για να μπορείς να τη φορτώσεις με κάποιο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία κάρτα δεν απαιτεί μόνο ταυτότητα.

 

Χρειάζεσαι ικανοποιητικό εισόδημα για 2-3 χρόνια τουλάχιστον.

Θα σου ζητήσουν εκκαθαριστικά τριετίας,

θα σου πάρουν συνέντευξη, θα ζητήσουν πληροφόρηση για άλλα περιουσιακά στοιχεία (ακίνητα, αυτοκίνητο), κλπ.

 

Αν δεν έχεις εισοδήματα πάνω από 10 χιλιάρικα το χρόνο, θα έλεγα να μην το προσπαθήσεις καν.

 

Λογικά γύρω στις 10-15 μέρες για να σου απαντήσουν.

ΑΝ εγκρίνουν , κάποιες μέρες ακόμα για να πας να πάρεις το πλαστικό και να υπογράψεις τις συμβάσεις.

Συνήθως το Pin έρχεται με απλό ταχυδρομείο στη διεύθυνση που δήλωσες.

 

 

Η προπληρωμένη βγαίνει πιο γρήγορα (στη eurobank κάποια εποχή την έπαιρνες κατευθείαν από το κατάστημα την ώρα που έκανες την αίτηση), αλλά θέλει τραπεζικό λογαριασμό, και να κάνεις κατάθεση σε αυτόν για να μπορείς να τη φορτώσεις με κάποιο ποσό.

Δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται ακριβώς τώρα με τα Capital Controls, αλλά μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Εκτός αν τρολλάρεις. Στην Πειραιώς μπορείς να βγάλεις άμεσα προπληρωμένη κάρτα και δεν χρειάζεται να ανοίξεις λογαριασμό. Κοιτώντας τα δικαιολογητικά χρειάζεται ταυτότητα, τελευταίο εκκαθαριστικό, βεβαίωση κατοικίας (λογαριασμός δεη ή τηλεφώνου) και βεβαίωση εργοδότη (αν δεν δουλεύεις υποθέτω πας βεβαίωση ανεργίας, αλλά ρώτα το για να είσαι σίγουρος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται ακριβώς τώρα με τα Capital Controls, αλλά μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Εκτός αν τρολλάρεις.

Δεν τρολάρω.

Για ανανέωση κάρτας (να πάρω νέο πλαστικό από κάρτα που έληξε) πήγα πριν ενάμισυ μήνα και μου ζήτησαν Ε3 της εταιρίας, εκκαθαριστικό, ταυτότητα, λογαριασμό ρεύματος και τηλεφώνου.

 

Ζητάνε διάφορες πληροφορίες, όπως εργοδότες κλπ. για να δουν αν έχεις σταθερό εισόδημα και τι κόστος διαβίωσης.

Αν έχεις αμάξι, αν μένεις σε νοίκι ή ιδιόκτητο σπίτι, κλπ.

Για να καταλάβουν αν σε φτάνουν αυτά που βγάζεις ή θες την κάρτα για να την πιστώσεις στο όριο και να την αφήσεις απλήρωτη.

 

Δεν ξέρω αν εξαρτάται και από γνωριμίες αυτό, και αν οι εγκρίσεις δίνονται από κεντρικές υπηρεσίες ή τα καταστήματα,

αλλά σίγουρα κάποιος που δεν είναι πελάτης της τράπεζας και δεν έχει πάρε δώσε γενικά με τις τράπεζες , είναι άγνωστος και τον ελέγχουν διεξοδικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρολάρω.

(1) Για ανανέωση κάρτας (να πάρω νέο πλαστικό από κάρτα που έληξε) πήγα πριν ενάμισυ μήνα και μου ζήτησαν Ε3 της εταιρίας, εκκαθαριστικό, ταυτότητα, λογαριασμό ρεύματος και τηλεφώνου.

 

(2) Ζητάνε διάφορες πληροφορίες, όπως εργοδότες κλπ. για να δουν αν έχεις σταθερό εισόδημα και τι κόστος διαβίωσης.

Αν έχεις αμάξι, αν μένεις σε νοίκι ή ιδιόκτητο σπίτι, κλπ.

Για να καταλάβουν αν σε φτάνουν αυτά που βγάζεις ή θες την κάρτα για να την πιστώσεις στο όριο και να την αφήσεις απλήρωτη.

 

Δεν ξέρω αν εξαρτάται και από γνωριμίες αυτό, και αν οι εγκρίσεις δίνονται από κεντρικές υπηρεσίες ή τα καταστήματα,

αλλά σίγουρα κάποιος που δεν είναι πελάτης της τράπεζας και δεν έχει πάρε δώσε γενικά με τις τράπεζες , είναι άγνωστος και τον ελέγχουν διεξοδικά.

 

Για το 2, μήπως έχεις πιστωτική κάρτα; Στις χρεωστικές και στις προπληρωμένες δεν τα ζητάνε όλα αυτά.

Για το 1, αυτά συγκεκριμένα (εκτός από το Ε3, δεν είμαι σίγουρος) τα ζητάνε κάθε χρόνο ότι κάρτα και να έχεις (αλλά και αν έχεις λογαριασμούς), για να κάνουν ενημέρωση/επικαιροποίηση στοιχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kfyros thank you! θα αγοραζα τα εισιτηρια απο το αεροδρομια μιας και ειναι διαδικασια και μεχρι να βγαλω καρτα θα εχω χασει τη προσφορα, αλλα διαβασα οτι η ryanair  αν βγαλει απο το αεροδρομιο τα εισιτηρια σου χρεωνει 20ευρω εξτρα booking fee λεει. Ξερετε τι παιζει μ αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kfyros thank you! θα αγοραζα τα εισιτηρια απο το αεροδρομια μιας και ειναι διαδικασια και μεχρι να βγαλω καρτα θα εχω χασει τη προσφορα, αλλα διαβασα οτι η ryanair  αν βγαλει απο το αεροδρομιο τα εισιτηρια σου χρεωνει 20ευρω εξτρα booking fee λεει. Ξερετε τι παιζει μ αυτο?

 

Σχεδον ολες οι αγορες αεροπορικων γινονται πλεον online, δεν εχουμε 1990 να παμε στο αεροδρομιο να τα αγοραζουμε. Οπως και να εχει, μονο με ταυτοτητα μονο προπληρωμενη μπορεις να βγαλεις και αυτη δεν συμφερει πραγματικα. Καλυτερα χρησιμοποιησε καρτα καποιου αλλου (γονιου, αδερφου, φιλου) καποιος θα εχει εστω χρεωστικη, δεν μπορει. Αν εισαι φοιτητης σε αλλη πολη ή μισθωτος/συνταξιουχος μπορεις και τωρα να ανοιξεις λογαριασμο που ειναι η καλυτερη λυση απ'ολες γιατι θα παραλαβεις χρεωστικη Visa ή Mastercard αμεσα και η χρηση της θα ειναι δωρεαν, δεν εχει προμηθεια καθε φορα που βαζεις λεφτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε στην πειραιώς με μια ταυτότητα,ένα εκκαθαριστικό εφορίας (όλοι έχουν πλέον καθώς εδώ και 3 χρονια ειναι υποχρεωτική η φορολογικη δηλωση για όλους) και έναν λογαριασμό ΔΕΗ ή νερού και σου βγάζουν αμέσως χρεωστική κάρτα την ίδια μέρα μαζί με άνοιγμα λογαριασμού φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε στην πειραιώς με μια ταυτότητα,ένα εκκαθαριστικό εφορίας (όλοι έχουν πλέον καθώς εδώ και 3 χρονια ειναι υποχρεωτική η φορολογικη δηλωση για όλους) και έναν λογαριασμό ΔΕΗ ή νερού και σου βγάζουν αμέσως χρεωστική κάρτα την ίδια μέρα μαζί με άνοιγμα λογαριασμού φυσικά.

 

Αν δεν ανηκει σε καποια απο τις κατηγοριες που εξαιρειται, δεν μπορει να ανοιξει λογαριασμο λογω capital controls. Παντως εγω απορω με κοσμο που φοβαται τον τραπεζικο λογαριασμο και προτιμα να ταλαιπωρειται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts

Βρες μια κάρτα απο φίλο/συγγενή και βγάλε τα εισιτήρια. Μπορεί να είναι χρεωστική ή πιστωτική

 

Απο εκεί και πέρα (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) λόγω capital control, λογαριασμός ανοιγει μόνο με βεβαίωση εργοδότη (και γενικά αν ειναι να λάβεις χρήματα από κάποιο φορέα (σύνταξη, εμβάσματα, επιδομα ανεργίας, κλπ). Ο ts δε διευκρινίζει αν υπάγεται σε τετοια κατηγορία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που σπουδαζω στην πολη μου δικαιουμαι καρτα φοιτητικη να βγαλω ή ισχυει μονο για οσους ειναι φοιτητες εκτος της πολης τους?

τραβα σε μια τραπεζα κ ρωτα ελεος τι φοιτητική κ βλακείες λες για να βγάλεις χρεωστική καρτα(debit) πρεπει να ανοιξεις λογαριασμό τοσο απλο Είναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...