Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με bootloops, στο LG G4...


Swimmer21

Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;  

265 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;

    • Ναι, σε εκδοση 505-512
    • Ναι, σε εκδοση 600+
    • Όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εψαξα πολυ το θεμα "κινητο" και ειχα αποφασισει οτι το επομενο μου κινητο θα ειναι το LG G4..

 

Με αυτα που ακουω ομως, το σκεφτομαι δευτερη φορα..

 

Σε ξενα και ελληνικα φορουμ αυτες τις μερες υπαρχει μια μεγαλη αυξηση νεων κρουσματων bootloop σε παρτιδες 601, 602, τα οποια κινητα ειτε ξεκολλανε προσωρινα μετα απο hard reset είτε δεν ανοίγουν ποτέ ξανα.

 

Η LG στα τελη του 2015 ειχε ισχυριστεί οτι βρηκε το προβλημα και πως ειναι θεμα hardware.. Κατι που φαινεται οτι δεν ισχυει 100% καθως καποιες συσκευες ξανανοιγουν μετα το hard reset ενω αλλες το παθαινουν μονο κατα την εναλλαγη 4G/WIFI ή οταν κανουν ενημερωση λογισμικου..

 

Απο οτι φαινεται δεν εχει βγει καμια ακρη και ή θα καθυστερήσω να παρω κινητο ή θα επιλεξω καποιο αλλο.. Οχι οτι θα πανε τσαμπα τα λεφτα μου καθως εχει εγγυηση, αλλα ειναι ταλαιπωρία να φτιαχνεις απο την αρχη το κινητο, να εχεις το φοβο μην παθει κατι χωρις να μπορεις να το ευχαριστηθεις και να σου δινει μια αίσθηση "ατελής/ευαίσθητης συσκευής".

 

The struggle is real.

zjcm6HA.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολως τυχαιως γιατι πεφτουν και τοσο αποτομα οι τιμες των τελευταιων κινητων της οπως G3,Flex 2 και G4.To G2 πχ δεν ειχε πεσει απο οσο θυμαμαι ποτε κατω απο τα 240περιπου ευρω.

 

Για μενα προσωπικα αν οντως συνεχιζουν και ισχυουν ακομα τα παραπανω κοιταξε σε αλλο κινητο αν μπορεις χρηματικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω. Πρέπει να είσαι πολύ άτυχος.

 

Σε φορουμ του εξωτερικου τις τελευταιες μερες παρα πολλα 602 βγαζουν το προβλημα.. Επισης σε αντιστοιχα ελληνικα φορουμ (αποκλειστικα για κινητα) παλι τα ιδια.

 

Οπως και εδω προχθες ενα μελος με 600+ επαθε bootloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που η τιμη του G4 εχει πεσει αρκετα,δεν ειναι διολου απιθανο γενικα να βλεπουμε πολλα ατομα στην Ελλαδα να το παθαινουν αυτο.

 

Απο την στιγμη που τα παραπανω ετυχαν σε νεες παρτιδες,τοτε τα νεα δεν ειναι καλα δυστηχως.

 

Και το Flex 2 δεν ειναι τυχαιο πως επεσε σε τιμη τοσο πολυ παρολο που απο οθονη/specs σκιζει και φοραει και απο τους κορυφαιους επεξεργαστες της αγορας. Βγηκε δυστηχως ασχημη φημη για την θερμοτητα του κινητου και γιαυτο και επεσε η τιμη για να ξεστοκαρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα για να μην το κουραζουμε το θεμα,και απο την στιγμη που το ειδες οτι ισχυει και σε τωρινες παρτιδες και εχει μπει στη μεση το ψυχολογικο(τα κακα του να ασχολεισαι δυστηχως),τοτε πας για αλλο κινητο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα για να μην το κουραζουμε το θεμα,και απο την στιγμη που το ειδες οτι ισχυει και σε τωρινες παρτιδες και εχει μπει στη μεση το ψυχολογικο(τα κακα του να ασχολεισαι δυστηχως),τοτε πας για αλλο κινητο :)

 

Μαλλον ναι.. κριμα..

 

Δεν με ενθουσιαζει αλλο κινητο εκτος του LG V10 και του Nexus 6p.. αλλα παμε για 120-160 ευρω +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χρηματα περιπου του G4 μπορεις να ριξεις μια ματια και σε αυτο αν σε ενδιαφερει https://oneplus.net/gr/2/specs

 

Η απο LG ξερω γω το Flex 2(που ειναι φθηνοτερο και μπορεις να το αλλαξεις αργοτερα αν δεν σου αρεσει).

 

Ειναι τραγικο παντως ποσο λιγα επωνυμα κινητα με 3gb ram υπαρχουν μεχρι τα 350ευρω.Τα περισσοτερα δυστηχως κινεζικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα εριχνα μια ματια κ στο xperia Ζ3+ στα 300ευρω..Δεν υπαρχουν πολλες ανμαφορες απο κατοχους δυστυχως κ ουτε πολλα reviews στα ελληνικα..Στην αρχη ειχαν πει κ γιαυτο για προβληματα υπερθερμανσης,δεν ξερω αν εχουν λυθει,αν εχουν λυθει πιστευω αξιζει για τα χαρακτηριστικα του!!! Αλλιως υπομονη φιλε να πεσουν οι τιμες απο τα κινητα που σου αρεσουν η κοιτα κατι σε καλο ΄κινεζικο΄ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα εριχνα μια ματια κ στο xperia Ζ3+ στα 300ευρω..Δεν υπαρχουν πολλες ανμαφορες απο κατοχους δυστυχως κ ουτε πολλα reviews στα ελληνικα..Στην αρχη ειχαν πει κ γιαυτο για προβληματα υπερθερμανσης,δεν ξερω αν εχουν λυθει,αν εχουν λυθει πιστευω αξιζει για τα χαρακτηριστικα του!!! Αλλιως υπομονη φιλε να πεσουν οι τιμες απο τα κινητα που σου αρεσουν η κοιτα κατι σε καλο ΄κινεζικο΄ 

Για το Z3+ διαβασα στα σχολια το παρακατω '' μολις καλεσα στην εξυπηρετηση πελατων της sony για να ρωτησω για την πρωτη του φορτιση και αφου μου απαντησαν μετα μου ανεφεραν οτι επειδη στην ελλαδα δεν εχει "λανσαριστει" σαν μοντελο,στη ελλαδα δεν θα εχω εγγυηση αν μου παρουσιασει καποια βλαβη

Δεν ξερω αν ισχυει βεβαια μιας και δεν με ενδιαφερει το κινητο αλλα ισως ειναι και απο τους λογους που δεν βλεπεις δραστηριοτητα.Αλλωστε δεν διαφερει και πολυ απο το Z5 στα specs για να μην το προτιμησει καποιος και να δωσει ενα καρο χρηματα για το Z5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε καλο και το Z3+ αλλα μεγαλα bezel και δεν μου αρεσουν τα SONY γενικα.. Οπως και το Moto X Style, πολυ καλο, καλυτερη μπαταρια απο το LG G4 αλλα ενω μου αρεσουν τα pure Android, προτιμω το LG G4..

Κριμα για ναυαρχιδα να εχει τετοια προβληματα.. Και δεν ειναι το προβλημα το bootloop, ειναι το αγχος αν γινει και ποτε.. Ολοι οσοι το εχουν σε αλλα φορουμ βλεπω να εχουν μια αισθηση του "προσωρινού", πχ "λιωστο οσο μπορεις σε εφαρμογες κλπ, κανε update, ανοιξε wifi, nfc, bluetooth για να σου κανει το προβλημα να πας να αλλαξεις την μητρικη και να εχεις καινουρια εγγυηση.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Z3+ διαβασα στα σχολια το παρακατω '' μολις καλεσα στην εξυπηρετηση πελατων της sony για να ρωτησω για την πρωτη του φορτιση και αφου μου απαντησαν μετα μου ανεφεραν οτι επειδη στην ελλαδα δεν εχει "λανσαριστει" σαν μοντελο,στη ελλαδα δεν θα εχω εγγυηση αν μου παρουσιασει καποια βλαβη

Δεν ειναι υποχρεωμενοι ομως αν ειναι Ευρωπαικο να το περασουν κανονικα στην εγγυηση;;Ετσι δεν κανουν ολοι;; Πως την ειδε η sony;;Μπορει να το ψαξω γτ με εβαλες σε απορια.

 

Μωρε καλο και το Z3+ αλλα μεγαλα bezel και δεν μου αρεσουν τα SONY γενικα.. Οπως και το Moto X Style, πολυ καλο, καλυτερη μπαταρια απο το LG G4 αλλα ενω μου αρεσουν τα pure Android, προτιμω το LG G4..

Ειχε για κανα 2 μερες στο σκροτζ το moto x style στα 350,πιστευω αξιζε κ συνολικα το βρισκω καλυτερο απο το g4,ειδικα τωρα που ακουγονται ολα αυτα για το g4..Μετα κοιτα το flex 2/nexus 5x 32gb/κανα huawei/τιποτα απο Κινα ...Κατι θα βρεις ,αλλιως υπομονη να πεσουν οι τιμες..Το v10 βλεπω πεφτει γρηγορα η τιμη του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί πολύς κόσμος φοβάται αυτό το φαινόμενο από τη στιγμή που και να συμβεί η LG το επισκευάζει δωρεάν.

 

Ειναι βολικο να ζεις με το φοβο μη σου μεινει καπου που θα το χρειαστεις, πχ σε ταξιδι ή καπου αλλου; Η να εχεις στο μυαλο σου να κανεις backup συνεχεια;

 

Επισης εμενα τα προηγουμενα κινητα μου (galaxy S2 και S3) με βγαλανε μεχρι το 2016 με root και custom roms. Πλεον και τεραστια εμπειρια να εχεις πανω σε θεματα root, αυτο το κινητο δεν το αγγιζεις γιατι αν παθει το προβλημα ενω εισαι rooted, τελος η εγγύηση,

 

Αν ειναι γενικευμενο προβλημα, τοτε σε μισο με ενα χρονο που πολλα θα εχουν βγει εκτος εγγυησης και θα παρουσιαζουν bootloop θα γινει μεγαλο παρτυ με την LG..

 

Κριμα και μου αρεσε σαν κινητο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...