Προς το περιεχόμενο

Palit Super Jetstream GTX 1060


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους έχω δική μου κάρτα γραφικών μετά από περίπου 3 μήνες και ύστερα από λαϊκή απαίτηση θα πω μερικά λόγια γι' αυτήν!

Δεν πρόκειται για Review, ανοίγω το θέμα για να συζητήσουμε όσοι έχουμε την συγκεκριμένη κάρτα γραφικών αλλά και όσοι είναι γνώστες ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με τις εμπειρίες μας. Επειδή οι περισσότερες GTX 1060 έχουν παρόμοια συμπεριφορά, αλλά και γενικότερα όσες κάρτες έχουν την Pascal αρχιτεκτονική, όσοι πιστοί προσέλθετε.

post-115429-0-63472700-1474584681_thumb.png

Θέλω να πω μερικά πράγματα επίσης σχετικά με το Overclocking και το GPU Boost 3.0 που ενσωματώνει η nvidia. Γι' αυτό, τα λίγα Benchmarks που έτρεξα είναι με Stock αλλά και με Overclocked ρυθμίσεις.

Τονίζω ότι δεν πρόκειται για Review και πως στο συγκεκριμένο θέμα παραθέτω μαζί με τις παρατηρήσεις μου και κάποιες απορίες.

 

Όταν έκανα RMA την R9 390 και ενημερώθηκα πως θα μου γίνει επιστροφή χρημάτων, σκεφτόμουν την GTX 1070. Οι τιμές όμως των αξιόλογων υλοποιήσεων όπως Gigabyte G1 Gaming και Gainward Phoenix ξεκινάνε από τα 485€ και αυτό ήταν ανασταλτικός παράγοντας.

Η ανάλυση που παίζω είναι στα 1920x1080 60Hz τόσο στην TV όσο και στο Monitor.

Μετά από ώρες διαβάσματος και αναζήτησης, κατέληξα πως μια κάρτα γραφικών με τη δύναμη της 1060 είναι αρκετή. Ταυτόχρονα στόχος μου ήταν από τη στιγμή που έκανα RMA την R9 390, να πάρω κάτι καλύτερο συνολικά και σε καμία περίπτωση χειρότερο.

Στην εξίσωση μπήκε όπως είναι λογικό και το σύστημα που θα φιλοξενήσει την κάρτα γραφικών. Με δεδομένο πως το σύστημα μου δεν είναι κάποιο σύγχρονο i7 12Threads, μεταφράζεται ότι δεν πάω για τις απόλυτες επιδόσεις, αλλά κινούμαι μεταξύ vfm και High End. Θέλω δηλαδή ένα σύστημα το οποίο να έχει καλή ποιότητα απεικόνισης στο 3D στην ανάλυση 1080p και ταυτόχρονα δύναμη για Video Editing πάντα σε ερασιτεχνικό επίπεδο από το Video Capturing των παιχνιδιών που παίζω καθώς και Live Streaming στο Twitch. Φυσικά σε καθημερινή χρήση και Internet Browsing να μην ξεμένω από δύναμη.

 

Εδώ φτάνω στο σημείο όπου πρέπει να προλάβω κάποιους και να εξηγήσω ότι δεν υπάρχει Bottleneck.
Δυστυχώς αυτή η έννοια έχει εξαπλωθεί παγκόσμια ως ιός και παρόλο που είναι λάθος τις περισσότερες φορές, έχει καθιερωθεί ως σωστό. Όπως με κάποιες λέξεις που στην πορεία των ετών τις λέγαμε λάθος και τελικά καταλήξαμε αν και λάθος να τις χρησιμοποιούμε κανονικά και να βγάζουμε νόημα.

Για να το πω όσο πιο απλά μπορώ για άλλη μια φορά.
Bottleneck είναι όταν βάλεις έναν Sata 3 SSD σε Sata 2 θέση στο Motherboard. Ότι SSD Sata 3 με 500Mb/s διαμεταγωγή βάλουμε σε θέση Sata 2 δεν θα ξεπεράσει ποτέ τα ~300MB/s σε κανένα σενάριο.

Σε έναν FX 8370 αν βάλουμε μία GTX 1080 θα έχουμε συγκεκριμένη απόδοση. Αν υπήρχε Bottleneck, τότε αν βάζαμε μια Titan X (Pascal), θα είχαμε ίδια απόδοση με την GTX 1080. Με λίγα λόγια θα υπήρχε ταβάνι.
Αν βάλουμε ένα CPU intensive παιχνίδι σε έναν i5 6600K και σε έναν AMD FX 8370 με μία κάρτα γραφικών GTX 480, στον i5 θα αποδώσει καλύτερα. Δεν είναι λοιπόν ότι το CPU έχει ταβάνι και δεν αφήνει την κάρτα επειδή είναι πολύ δυνατή να αποδώσει, είναι ότι ανάλογα το CPU υπάρχουν καλύτερες και χειρότερες επιδόσεις.

Σαφώς η απόδοση των συστημάτων στα παιχνίδια δεν εξαρτάται μόνο από την κάρτα γραφικών. Ο επεξεργαστής, η μητρική και η μνήμη RAM παίζουν αρκετά σημαντικό ρόλο, αλλά τις περισσότερες φορές η λέξη που χρησιμοποιούμε είναι λάθος. Όπως σωστά λέει ο Jayztwocents, θα μπορούσαμε να πούμε non optimized hardware.

 

Η Palit για αρκετούς είναι άγνωστη εταιρία. Ουσιαστικά πρόκειται για την εταιρία Gainward που εξαγοράστηκε από την Palit το 2005.

Στη σειρά GTX 1060 για παράδειγμα, η Palit Super Jetstream GTX 1060 είναι η Gainward Golden Sample (GS) GTX 1060 με διαφορετικά χρώματα στη ψύκτρα και λογότυπο. Προτίμησα την Palit καθαρά από θέμα εμφάνισης.

post-115429-0-12026900-1474594247_thumb.pngpost-115429-0-34887000-1474594246_thumb.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Gainward

 

Η Palit Super Jetstream GTX 1060 είναι από τις πιο υπερχρονισμένες κάρτες τις αγοράς και έρχεται με σύστημα ψύξης που πιάνει 2.5 Slots. Με δεδομένο ότι οι GTX 1060 δεν κάνουν SLI αυτό δεν είναι πρόβλημα. Προσωπικά βρήκα επιβλητικό το Design της με την παχιά ομολογουμένως ψύκτρα, επιθετική σχεδίαση, αλλά ταυτόχρονα λιτή. Το RGB LED ήταν κάτι που  ήθελα και θεωρώ πως δένει άριστα με το Noctis 450 και το φωτιζόμενο λογότυπο της H100i. Το Backplate είναι όμορφο και απλό με ωραία βαφή όπου μόνο το GPU φαίνεται.

Η κάρτα έρχεται σ' ένα πολύ μεγάλο και επιβλητικό κουτί το οποίο απογοητεύει με το περιεχόμενο του καθώς το μόνο που έχει μέσα είναι η κάρτα φυσικά, ένα καλώδιο από 2 molex σε 6pin και ένα βιβλιαράκι οδηγιών. Δεν παρέχει ούτε ένα αυτοκόλλητο με το Γιαπωνέζικο ( ; ) λογότυπο της SJS, ούτε κάποιο μπρελόκ. Δεν τολμάω να σκεφτώ για κάποιο παιχνίδι... 

 

post-115429-0-60963700-1474589734_thumb.jpg

 

post-115429-0-49045800-1474584056_thumb.jpg

(Όλα τα LEDs έχουν το ίδιο τόνο στο κόκκινο, αλλά δυστυχώς το Note 3 δεν μπορεί να το αποδώσει σωστά όσο και αν προσπάθησα)

 

Το σύστημα στο οποίο φιλοξενείται η GTX 1060 αποτελείται από:

 

 

CPU: AMD FX 8320 4.4GHz

ΜΟΒΟ: Asrock 990FX Extreme 9

RAM: Kingston HyperX 1600MHz CL9 16GB

VGA: Palit Super Jestream GTX 1060

PSU: Corsair RM750

post-115429-0-66578500-1474588918_thumb.jpg

 

GPUz
post-115429-0-50299700-1474583747_thumb.png

 

Η κάρτα γραφικών ενσωματώνει διπλό BIOS όπου σε περίπτωση "ατυχήματος" μπορείτε να την σώσετε.

 

3Dmark: Firestrike

 

Default - non overclocked

post-115429-0-52762000-1474584391_thumb.png

 

Overclocked (+350MHz GPU, +500MHz Memory - 1000MHz effective)

post-115429-0-93437200-1474584576_thumb.png

 

Σχεδόν 1000marks παραπάνω στο GPU Score.

 

3Dmark: Time Spy

 

Default - non overclocked

post-115429-0-85827000-1474585192_thumb.png

 

Overclocked (+350MHz GPU, +500MHz Memory - 1000MHz effective)

post-115429-0-34172300-1474585243_thumb.png

 

Μικρότερη διαφορά από το Firestrike, πιο απαιτητικό Test ωστόσο.

 

Unigine: Valley

 

Default - non overclocked

post-115429-0-46055200-1474585604_thumb.jpg

 

Overclocked (+350MHz GPU, +500MHz Memory - 1000MHz effective)

post-115429-0-71203300-1474585603_thumb.jpg

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα min και max είναι χειρότερα αλλά το Score μεγαλύτερο. Γενικότερα το Unigine δεν το θεωρώ ιδιαίτερα σοβαρό. Μετράει άλλα Frames κάτω δεξιά, άλλα στο πάνω μέρος, άλλη συχνότητα δείχνει στην κάρτα γραφικών (συνήθως μεγαλύτερη) και τώρα αυτό. Θα δοκιμάσω να τρέξω άλλη μια φορά τόσο με Overclock όσο και Default να δω αν θα επαληθευθεί το αποτέλεσμα.

 

Rise of the Tomb Raider

 

Default - non overclocked

post-115429-0-40120400-1474585333_thumb.jpg

 

Overclocked (+350MHz GPU, +500MHz Memory - 1000MHz effective)

post-115429-0-07954200-1474585350_thumb.jpg

 

Όχι άσχημα...

 

Dirt

Default - non overclocked

post-115429-0-02258600-1474586074_thumb.jpg

 

Overclocked (+350MHz GPU, +500MHz Memory - 1000MHz effective)

post-115429-0-41013300-1474586080_thumb.jpg

 

Στο Dirt τα πράγματα είναι παράξενα. Με την GTX 1080 δεν είχα ιδιαίτερα μεγάλη διαφορά και ταυτόχρονα δεν έχω μεγάλη διαφορά με την GTX 1060 κλοκαρισμένη και μη.

Η κάρτα γραφικών δεν κάνει πάντα πάνω από 90-95% Scaling, και η απόδοση δεν είναι αυτή που θα έπρεπε. Ένας φίλος με Mac Pro με δύο Xeon (παλιούς - νομίζω του 2010), έχει microstuttering. Το παιχνίδι το παίζω 60 σταθερά με καλή ροή, αλλά μελετώντας τα νούμερα πάνω από τα 60FPS, βλέπουμε πως φαίνεται να είναι CPU intensive.

Σε αυτό το σημείο θα επικαλεστώ μια παρουσίαση που έβλεπα στο Youtube η οποία έλεγε πως για Gaming στα 144FPS εκτός από δυνατή κάρτα γραφικών χρειάζεται και ένας σύγχρονος i7 επεξεργαστής.

Στο παρακάτω Review οι AMD βρίσκονται αρκετά πίσω από τους Intel και αυτό επιβεβαιώνει τις μετρήσεις μου.

http://www.pcgameshardware.de/Dirt-Rally-Spiel-55539/Specials/Benchmark-Test-1182995/

 

Με τις ίδιες ρυθμίσεις και την ίδια έκδοση παιχνιδιού τόσο με την R9 390 όσο και με την GTX 1080 τα αποτελέσματα είναι σχεδόν ίδια.

MSI Gaming X GTX 1080

Sapphire Nitro R9 390

 

Εδώ θα μπορούσαμε να δανειστούμε τον όρο bottleneck χωρίς να είναι και πάλι απόλυτα εύστοχος καθώς υπάρχει το ταβάνι, δεν υπάρχει όμως σε όλα τα σενάρια όπως δηλαδή σε άλλα παιχνίδια ή προγράμματα.

Bottleneck caused by Software, αλλά επειδή δεν είμαστε δικαστήριο για το ποιος φταίει, κοιτάμε το τελικό αποτέλεσμα αναλύοντας ωστόσο συγκεκριμένες καταστάσεις όπως η δεδομένη.

Μακάρι όσοι χρησιμοποιούσαν τον όρο Bottleneck, να περιέγραφε τέτοιες καταστάσεις. Τις περισσότερες φορές τον χρησιμοποιούν επειδή ο x CPU έβγαλε 70FPS με την GTX 1070 και ο y CPU έβγαλε 80FPS με την ίδια κάρτα όταν ο x CPU όμως έβγαλε 85FPS με μια GTX1080 και αντίστοιχα καλύτερο ποσοστό ο y CPU.

Στο συγκεκριμένο σενάριο από R9 390 μέχρι GTX 1080 έχουμε ίδια αποτελέσματα!

 

Πριν πάω στις θερμοκρασίες τις κάρτας γραφικών να πω ότι το GPU Boost 3.0 έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Η Palit δίνει το Thundermaster ως πρόγραμμα για Overclock. Το όνομα του προγράμματος θέλει λίγη δουλίτσα, είναι κάπως Κινεζιά χωρίς φαντασία. :P

Εκτός από Overclock είναι υπεύθυνο για τον φωτισμό της κάρτας. Σε αυτό το σημείο να πω ότι δουλεύει πολύ καλά και σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις η ρύθμιση του LED, να γίνεται από το GeForce Experience. Με την MSI Gaming X δεν κατάφερα καν να εγκαταστήσω το πρόγραμμα όσο και αν προσπάθησα. Ένας λόγος εκτός από την υψηλότερη τιμή της Gaming X που δεν την επέλεξα ήταν αυτός. Είχα συνέχεια ένα άσπρο LED που γράφει MSI να με χτυπάει στα μάτια με την GTX 1080.

post-115429-0-29096700-1474589958_thumb.png

post-115429-0-88167900-1474589955_thumb.png

 

Τα ρολόγια της Palit Super Jetstream GTX 1060

 

Ο κατασκευαστείς δίνει:

GPU Clock

Base: 1620MHz

Boost: 1847MHz
Memory Clock: 4000MHz (effective 8000MHz)

 

Η συγκεκριμένη κάρτα:
GPU Clock

Base: 1620MHz

Boost: 1962MHz

Memory Clock: 4000MHz (effective 8000MHz)

 

Η συγκεκριμένη κάρτα με Overclock:

GPU Clock

Base: 1970MHz

Boost: 2164MHz

Memory Clock:4500MHz (effective 9000MHz)

 

Το μέγιστο σταθερό Overclock που μπόρεσα να κάνω ήταν σχετικά στα επίπεδα και των υπόλοιπων Sites που έκαναν Review την ίδια κάρτα, ίσως και λίγο παραπάνω. Όλα τα Benchmarks τα έτρεξα πρώτα με την κάρτα υπερχρονισμένη ώστε να διαπιστώσω αν είναι σταθερή (προφανώς είναι) και μετά με Default ρυθμίσεις (για να δω αν χάλασε - αστειεύομαι).

 

post-115429-0-56169500-1474590632_thumb.png

post-115429-0-41257000-1474589956_thumb.png

Βέβαια το GPUz δεν διάβαζε τη συχνότητα όπως φαίνεται παραπάνω, χωρίς να γνωρίζω το γιατί. Δοκίμασα με το EVGA Precision, το οποίο δεν δούλεψε σωστά κάτι το οποίο το ανέφερε το πρόγραμμα κατά την εκκίνηση του όταν δεν είδε κάρτα γραφικών της EVGA. Πάντως με το EVGA Precision το GPUz έβλεπε κανονικά τα ρολόγια που του έδινα.

 

Εδώ βλέπουμε ότι η αύξηση του Boost Clock δεν είναι ανάλογη της αύξησης του Base Clock. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αν η κάρτα φτάσει τους 83 βαθμούς με τα Settings που έχω κάνει τότε θα κάνει Throttling και θα ρίξει τη τάση και κατ' επέκταση τη συχνότητα. Έχω επιλέξει να προηγείται η θερμοκρασία από το Power Target ώστε να μην ταλαιπωρώ την κάρτα γραφικών αν και δεν πρόκειται να φτάσει αυτή τη θερμοκρασία ακόμα και υπερχρονισμένη.

 

Η Palit είναι εξαιρετικά αθόρυβη (αυτό έλειπε να μην ήταν) και οι ανεμιστήρες τόσο Default όσο και Overclocked δεν ξεπερνάνε το 55% των στροφών. Στα παιχνίδια είδα μέγιστη θερμοκρασία χωρίς όμως να παραμείνει εκεί 75C και στο Furmark 1920x1080 8AA και όλα τα υπόλοιπα Default 74C με θερμοκρασία δωματίου 26C.

Μετά το 65% η κάρτα αρχίζει να ακούγεται χωρίς όμως να ενοχλεί. Αν κάποιος είναι υπεράνω φασαρίας μπορεί να δοκιμάσει να φτιάξει δική του, πιο αυστηρή προς τη θερμοκρασία καμπύλη για τις στροφές των ανεμιστήρων.

post-115429-0-96172300-1474592187_thumb.jpg

 

Να πω ότι η κάρτα δεν έχει Coil Whine.

 

 

Η Palit Super Jetstream GTX 1060 είναι μια αξιόλογη κάρτα γραφικών. Τα 345€ που ζητάει είναι οριακά αφού με 300€-320€ μπορεί κάποιος να πάρει ίδιας απόδοσης κάρτα γραφικών με παραχωρήσεις μόνο στο Design κάτι το οποίο είναι υποκειμενικό. Όταν λέω ίδιας απόδοσης εννοώ ότι η συχνότητα δεν βλέπουμε να επηρεάζει ιδιαίτερα τα αποτελέσματα. Οι κατασκευαστές στοχεύουν στις ανθρώπινες αδυναμίες που έχουμε όλοι μας και προσπαθούν με εντυπωσιακές ψύκτρες και αυξημένα νούμερα να μας δελεάσουν. Αυτό ήταν κάτι που το γνώριζα από την αρχή βεβαίως και η επιλογή μου ήταν απόλυτα συνειδητή.

Σίγουρα κάποιος που παίζει σε ανάλυση 1920x1080 60Hz ή 2560 x 1080 60Hz (21:9), πρέπει να την έχει στις πρώτες επιλογές.

 

Τείνω να διαφωνώ με τις δυνατότερες κάρτες γραφικών με το σκεπτικό να κρατήσουν παραπάνω και αυτό γιατί στην επόμενη γενιά η middle range θα είναι καλύτερη από την προηγούμενη upper middle range όπως για παράδειγμα GTX 970 με GTX 1060. 
Βέβαια πρέπει να πούμε ότι είχαμε καιρό να δούμε τόσο αυξημένες επιδόσεις μέσα σε μία γενιά καρτών γραφικών.
Για παράδειγμα η GTX 960 ήταν μόλις 3-5% πιο γρήγορη από την GTX 670. Ενώ τη GTX 1060 είναι 50% πιο γρήγορη από την GTX 960!!!

Στην εξίσωση καλό είναι να βάζουμε και την υποστήριξη που θα έχει μια καινούρια κάρτα γραφικών όχι μόνο από τους Drivers, αλλά περισσότερο από τους Game Developers. 

 

Κλείνοντας να πω ότι ο ενθουσιασμός μου δεν είναι μεγάλος όχι επειδή η κάρτα γραφικών δεν είναι καλή, κάθε άλλο, είναι φοβερή, αλλά επειδή είχα διαβάσει τόσα Reviews, τόσες αναλύσεις που ήταν σαν να την έχω. Ερχόμενος από την R9 390, κακά τα ψέματα, αυτό που κέρδισα, ουσιαστικά είναι η πολύ χαμηλότερη κατανάλωση που φτάνει σχεδόν τα μισά.

Ενθουσιασμό είχα νιώσει με το SLI των GTX 650Ti Boost όπου με λίγα παραπάνω χρήματα είχα επιδόσεις ανάμεσα σε GTX 670 και 680, όπου τις περισσότερες φορές ήταν λίγο παραπάνω από GTX670 και λίγο πιο μακριά από GTX680. Τώρα η GTX 1070 και 1080 είναι σε ένα Tier που θα λέγαμε ότι είναι μια γενιά μπροστά.

Οπότε ναι, κάνω τη δουλειά μου και είμαι ευχαριστημένος γιατί μπορώ να παίζω όλα τα παιχνίδια με Full Settings σε ανάλυση 1920x1080 με μια κατά τη γνώμη μου όμορφη κάρτα γραφικών, αλλά ψυχολογικά τα πράγματα αλλάζουν όταν ξέρεις που βρίσκονται οι δύο μεγαλύτερες σε απόδοση.

 

Αυτά, πάντα φιλικά. :)

Υ.Γ.: Αν οι Moderators πιστεύουν ότι το Topic πρέπει να μεταφερθεί στο γενικό Pascal Topic, ας γίνει, δεν παρεξηγούμαι. :)

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραιο θεμα, το διαβασα ολο. Εχω μια απορια μιας και δεν ασχολουμαι με το OC. Τοσο λιγο παιρνουν οι καρτες? Εγω το φανταζομουν ως εξης: εχω 50 καρε σε ενα παιχνιδι οποτε κανω OC για να παρω τουλαχιστον 60, δηαλδη 15-20% αυξηση. Αν εαναι στα 70 καρε να παρεις 3 (δηλαδη 5%) ποιο το νοημα? Επισης και η δικια μου αλλα ρολογια λεει για boost και αλλα τρεχει στην πραγματικοτητα, ειναι σαν να κανουν OC απο μονες τους πλεον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λίγο από το CPU, λίγο από την κάρτα γραφικών, λίγο από εδώ, λίγο από εκεί μαζεύεις επιδόσεις.

Όπως με τις θερμοκρασίες. Λίγο ο ανεμιστήρας, λίγο η θερμοαγώγιμη και το Cable Managment, κερδίζεις λιγάκι.

Γι' αυτό λέω πως οι εντυπωσιακές ψύκτρες και τα τεράστια γράμματα που γράφουν OC Master, Devil και άλλα τέτοια είναι Marketing...

Από την άλλη είναι αρκετοί που το παιχνίδι τους είναι το Hardware και όχι τα παιχνίδια που παίζουν μέσω του Hardware.

 

Η κάρτα γραφικών ελέγχει την κατανάλωση, την θερμοκρασία και τον φόρτο κάθε στιγμή και αυξάνει τη συχνότητα με βάση αυτά.

Νομίζω πως όταν αυξάνεις το Power Target, τότε επιτρέπεις στην κάρτα να ξεφύγει λίγο παραπάνω.

Το ίδιο και με το Thermal Limit.

Έχω καταλάβει σωστά;

 

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι κατασκευαστές λένε τόσο χαμηλότερα ρολόγια στο Boost από ότι είναι πραγματικά. Αυτό συνέβαινε και με το Kepler που είχα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το like στο χαλάλισα. Η ένστασή μου είναι ωστόσο όσων αφορά την πιθανή τροχοπέδη ενός επεξεργαστή σε ένα σύστημα. Το ουσιαστικό πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις όταν ο επεξεργαστής είναι ο πιό αδύναμος κρίκος σε ένα σύστημα είναι οι πολύ χαμηλές ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ επιδόσεις. Και αυτό αν έχεις σε ένα παιχνίδι 10 fps ελάχιστες επιδόσεις στα 1080p σχεδόν τις ίδιες θα έχεις στα 480p όσο και στα 2160p.

 

Εάν στο παρών σύστημα σου αρκούν οι ελάχιστες επιδόσεις τότε σαφώς και δεν τίθεται θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά.

 

Το like στο χαλάλισα. Η ένστασή μου είναι ωστόσο όσων αφορά την πιθανή τροχοπέδη ενός επεξεργαστή σε ένα σύστημα. Το ουσιαστικό πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις όταν ο επεξεργαστής είναι ο πιό αδύναμος κρίκος σε ένα σύστημα είναι οι πολύ χαμηλές ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ επιδόσεις. Και αυτό αν έχεις σε ένα παιχνίδι 10 fps ελάχιστες επιδόσεις στα 1080p σχεδόν τις ίδιες θα έχεις στα 480p όσο και στα 2160p.

 

Εάν στο παρών σύστημα σου αρκούν οι ελάχιστες επιδόσεις τότε σαφώς και δεν τίθεται θέμα.

Εννοείς τα Minimum Framerates με αφορμή αυτό που είπα για Gaming στα 144Hz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλεία!

Πως και δεν πήγες στην 1060 με τα 6gb? Δεν άξιζε την διαφορά?

Με τα 6GB την εχει παρει.

Ωραια η παρουσιαση σου καλοριζικη να την χαιρεσαι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 6gb πήρε ο ts ....για τσέκαρε καλύτερα το thread! :ph34r:

 

Με τα 6GB την εχει παρει.

Ωραια η παρουσιαση σου καλοριζικη να την χαιρεσαι ;)

:o Μαλακία το είδα μετά!

Πάντως η απορία μου παραμένει αξίζει την χρηματική διαφορά? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο το καρτόνι και όπως πάντα τρομερός στις παρουσιάσεις σου...... B)

Ευχαριστώ πολύ Μπάμπη. :)

 

:o Μαλακία το είδα μετά!

Πάντως η απορία μου παραμένει αξίζει την χρηματική διαφορά? :/

Δεν υπάρχει για εμένα η 3GB. Ψυχολογικά δεν μπορώ να το δεχτώ, ειδικά από όταν έρχομαι από την R9 390 που είχε 8GB.

Δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση αυτό που λέει ο Techpowerup.

 

 

Price-wise, the MSI GTX 1060 Gaming X 3 GB sits at $239 (the 6 GB Gaming X costs $289). At $239, I find the card quite expensive, considering you can find GTX 1060 3 GB models for $199, which is important if you are trying to save money, which is probably why you're looking for a GTX 1060 and not a GTX 1070. Assuming you had the choice between a $200 GTX 1060 3 GB and a $260 6 GB version, I'd probably lean slightly toward the 3 GB version because it is 30% cheaper, which is more than the performance difference, no matter which of our tests you're looking at. These 60 bucks could get you a ton of great titles that are on sale, or one AAA game; remember, money is tight.

Αν το είχα μπροστά μου θα του έλεγα ρε τσίπη, 60$ είναι, δεν πάνε όλα τόσο αναλογικά με την απόδοση. Αν πας για σουβλάκι το ζυγίζεις;

Για εμένα αυτό είναι κακομοιριά.

Κακομοιριά δεν είναι να μην έχεις χρήματα να πάρεις κάρτα γραφικών, ή να επιλέξεις την 3GB επειδή απλά σου κάνει η απόδοση της και δεν σε ενδιαφέρει και ιδιαίτερα. Κακομοιριά είναι να συγκρίνεις τόσο αυστηρά το ποσοστό απόδοσης με το ποσοστό τιμής.

Διάβασα το Review και νευρίασα, αλήθεια.

 

Και όχι, η 1060 με την 1070 δεν έχουν διαφορά τιμής όσο έχει η 1060 3GB με την 1060 6GB και όχι δεν είναι όσο budget λύση το περιγράφει η 1060 6GB. Budget λύση είναι μια κάρτα το πολύ όσο η RX 460 4GB 150€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να τρώει τρελό bottleneck από τη CPU.

 

Δες εδώ , η ίδια κάρτα ( 980ti) στο withcer 3,

βγάζει 85fps με τον 6500 και 55fps με τον 8350

στο GTA V αντίστοιχα 48 και 27

στα farcry 4 70 και 43

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να τρώει τρελό bottleneck από τη CPU.

 

Δες εδώ , η ίδια κάρτα ( 980ti) στο withcer 3,

βγάζει 85fps με τον 6500 και 55fps με τον 8350

στο GTA V αντίστοιχα 48 και 27

στα farcry 4 70 και 43

 

 

Μπα... Fake.

Η δική μου εμπειρία και τα δικά μου στοιχεία δεν επιβεβαιώνουν το Video στο Youtube. 

http://www.technologyx.com/featured/amd-vs-intel-our-8-core-cpu-gaming-performance-showdown/3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... Fake.

Η δική μου εμπειρία και τα δικά μου στοιχεία δεν επιβεβαιώνουν το Video στο Youtube. 

http://www.technologyx.com/featured/amd-vs-intel-our-8-core-cpu-gaming-performance-showdown/3/

Αυτό που πουστάρεις, είναι τελείως άσχετο με αυτό που έβαλα εγώ.

Αυτό που έβαλες εσύ , αναφέρεται σε ανάλυση 1440p , vga GTX 970 (υποδεέστερη από 1060 & 980ti)

και σε επεξεργαστές haswell.

 

Η 1060 σε οποιοδήποτε skylake (από 6400 και πάνω) και σε ανάλυση 1920Χ1080 , θα ανεβάσει επιδόσεις +30%

από αυτές που έχει ο φίλος με τον ... 8320.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...