Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο στο σπίτι


Eliaskat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω εδω και καιρο να ασχοληθώ με το δίκτυο στο σπίτι(2 όροφοι)  που δεν το έπιασα και ποτέ μου,, 

 

εκτός απο το δικτυο να πω οτι και οι πριζες του τηλεφώνου δεν δουλεύουν ολες παρα μονο κανα 2 στο γραφειο που θέλω τηλ και ίντερνετ.

 

τα καλωδια που εχω ειναι αυτα στην φωτο το Cat6 ειναι του δικτυου και το Cat5e για το τηλ .

 

5_6.jpg

 

το τηλ οπως ειπα ειναι προχειρα ενωμένο με μερικες απο τις μπριζες και δεν δουλεύουν ολες

 

image.jpg

 

για το δίκτυο αν κατάλαβα καλα πρέπει να πάρω ενα patch panel και μετά να τα συνδέσω με ένα Switch?

πόσες θεσεις πρεπει να παρω ? οι μπρίζες δικτύου και τηλ είναι από  8.

 

Για να δώσω τηλεφωνικό σήμα σε ολες τις πριζες πρεπει να παρω αλλο ενα patch panel  και Switch και για το τηλ ?

 

για βάλτε ενα χεράκι βρε παιδιά. 

 

ρεύμα εκεί που ειναι τα καλώδια ευτυχώς έχει τραβήξει ο ηλεκτρολόγος 

οποτε θελω να τα βαλω όμορφα μεσα σε ένα rack. 

 

image.jpg

 

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τηλεφωνία παίζει μόνο σε patch panel και όχι switch ή άλλη ενεργή δικτυακή συσκευή.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τηλεφωνικό ταφ πολλαπλών εξόδων.

 

Το αν θα κάνεις χρήση ενός patch panel για την τηλεφωνία, κοινό με το LAN ή καθόλου, είναι δικιά σου απόφαση.

Στη θέση σου θα έβαζα ένα για όλες τις πρίζες και θα τις χώριζα σε 2 ομάδες των 8. Αύριο-μεθαύριο, μπορείς να κάνεις εύκολα μια αλλαγή, μεταφέροντας δίκτυο (αντί τηλεφωνίας) σε ένα καλώδιο Cat5e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα αν τα τερματισει σε patch panel τα τηλεφωνικα απο μπροστα μην ξεχασει να φυγει με rj11 γιατι ταφ για rj45 δεν εχω δει πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Το δικτυο για τα pc εχω καταλαβει πως θα το συνδεσω.

 

modem>switch>Patch panel

 

Το τηλέφωνο πως θα γινει πιο σωστα με τις λιγοτερες απώλειες θελω να μάθω.

 

 Με τηλεφωνικό κατανεμητή  τύπου http://www.kafkas.gr/proionta/domimeni-kalodiosi/racks-kampines-domimenis/mikra-33u/central-2-katanemhths-mini-1diax-opiol-10z-81-132p_107062/

 

και γεφύρωμα για να πάρουν και τα υπόλοιπα τηλεφωνα ?(δεν ξερω τον τροπο ακριβως στο περιπου)

 

ή με patch panel? (εδω δεν ξερω καθολόυ πως γινονται οι ενωσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Το δικτυο για τα pc εχω καταλαβει πως θα το συνδεσω.

 

modem>switch>Patch panel

 

Το τηλέφωνο πως θα γινει πιο σωστα με τις λιγοτερες απώλειες θελω να μάθω.

 

 Με τηλεφωνικό κατανεμητή  τύπου http://www.kafkas.gr/proionta/domimeni-kalodiosi/racks-kampines-domimenis/mikra-33u/central-2-katanemhths-mini-1diax-opiol-10z-81-132p_107062/

 

και γεφύρωμα για να πάρουν και τα υπόλοιπα τηλεφωνα ?(δεν ξερω τον τροπο ακριβως στο περιπου)

 

ή με patch panel? (εδω δεν ξερω καθολόυ πως γινονται οι ενωσεις)

Όπως "καρφωτά" θα περάσεις τα καλώδια στο κατανεμητή, με τον ίδιο τρόπο θα το κάνεις και στο patch panel.

 

Προσωπικά για τα τηλέφωνα έχω καταφύγει στη λύση του κατανεμητή (KRONE).

 

Ενα κέντρο ή ενα παλιό PC ως Voip δεν θα ήταν καλύτερη λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Το δικτυο για τα pc εχω καταλαβει πως θα το συνδεσω.

 

modem>switch>Patch panel

 

Το τηλέφωνο πως θα γινει πιο σωστα με τις λιγοτερες απώλειες θελω να μάθω.

 

 Με τηλεφωνικό κατανεμητή  τύπου http://www.kafkas.gr/proionta/domimeni-kalodiosi/racks-kampines-domimenis/mikra-33u/central-2-katanemhths-mini-1diax-opiol-10z-81-132p_107062/

 

και γεφύρωμα για να πάρουν και τα υπόλοιπα τηλεφωνα ?(δεν ξερω τον τροπο ακριβως στο περιπου)

 

ή με patch panel? (εδω δεν ξερω καθολόυ πως γινονται οι ενωσεις)

προσωπικα εγω θα τα τερματιζα οπως ειπε ο jkoukos δηλαδη σε Patch panel και μετα τα ενωνεις πανω στο splitter που σου γραψε.

η αλλη λυση ειναι σε krone που παλι προσωπικα την θεωρω δευτερευουσα.δεν θα εχεις απωλειες σε κανενα  απο τα 2 απλα το patch panel ειναι πιο περιποιημενο και επισης ανα πασα στιγμη το δευτερο καλωδιο τηλεφωνου μπορει να χρησιμοποιηθει σαν ιντερνετ.

τωρα αν το θες απλα φτηνα πας σε Krone ρεγκλετες και μετα η ενωση γινεται ειτε απευθειας στην krone ειτε σε ταφ.(splitter)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θα έχεις την παρακάτω μορφή. Ειδικά όμως εξαρτάται και από το είδος της τηλεφωνίας που θα έχεις, ιδιαίτερα αν είναι VoIP.

 

attachment.php?attachmentid=75031&d=1279

εδω εχεις βαλει ενα attachment που δεν ανοίγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω τι πρόβλημα υπάρχει. Σε μένα εμφανίζεται πάντα, ακόμη κι αν είμαι αποσυνδεδεμένος.

Εδώ είναι η εικόνα.

 

"Μήνυμα

Δεν έχετε συνδεθεί ή δεν έχετε άδεια για να δείτε τη συγκεκριμένη σελίδα."
 
Πρέπει να έχεις κάνει log in στο adslgr για να δεις την εικόνα, αυτό είναι το πρόβλημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...