Προς το περιεχόμενο

τεχνικος υπολογιστων 2017


soulis14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

"1100 παιρνει διπλωματουχος μηχανικος μηχανολογος Πολυτεχνείου"

 

Όλο το πρόβλημα σε μια πρόταση , thanks

 

Και τι ακριβώς κάνει ο Διπλωματούχος μηχανικός μηχανολόγος (και ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα) για να πρέπει να πάρει περισσότερα; Ή να το θέσω αλλιώς , το πτυχίο καθορίζει το μισθό; Ή το τι ακριβώς παράγεις;

 

Γιατί αν είναι το πρώτο , τότε μόλις παίρνεις πτυχίο να κάθεσαι και να σου τα στέλνουμε σπίτι μη σε κουράζουμε κοτζάμ διπλωματούχο μηχανικό μηχανολόγο Πολυτεχνείου.


_Theo_ , τα αρκτικόλεξα από κάτω στην υπογραφή μου τα βλέπεις; Θεωρείς πως αυτά κοστίζουν λιγότερο από ένα Master σε κάποιον κλάδο; Θεωρείς επίσης πως κάποιος στο Ιντερνετ γράφει επώνυμα για να σας τρολάρει; Για αυτοπροβολή; Γιατί δε φοβάται το δημόσιο λόγο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανονική δουλειά στο IT μιλάμε έτσι; Όχι γενικά. 

 

Και ναι , αυτά είναι τα νούμερα ακόμη και για νέους. Τα 800 ευρώ είναι πολύ λογικό νούμερο. Ένας μηχανικός με 6-8 χρόνια άνετα παίρνει τα 1200-1300 χωρίς να κάνει και πολλά. Ένας σοβαρός μηχανικός τα 1600 και κάποια έξτρα και ένας ημίθεος φτάνει άνετα τα 2κ.

 

(deja vu : τα έχω πει ένα εκατομμύριο φορές)

 

Θέλει προσπάθεια τρελή. Και να είσαι μέσα στα πράγματα, events - training -forums etc. To θέμα είναι η προσπάθεια , από τη στιγμή που δεν προσπαθείς τότε ότι και να κάνεις απλά θα αποτύχεις. Τέλος πάντων , μείνετε όπως είστε να κλαίτε τη μοίρα σας μέρα νύχτα ή μάθετε λίγο από αυτά που έγραψα και σε 1 χρόνο από τώρα θα είστε μέσα σε αυτά τα νούμερα.

Μου θυμίζεις τον apoll. Κι αυτός τα λέει συχνά πυκνά αυτά που χρειάζεται να ξέρει κάποιος για να είναι χρήσιμος και να βρει δουλειά στην εποχή μας. Συνήθως έχει την ίδια αντιμετώπιση. Εγώ συμφωνώ και με τους δυο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και τι ακριβώς κάνει ο Διπλωματούχος μηχανικός μηχανολόγος

και γιατι δεν ερχεσαι να του το πεις αυτο το συγκεκριμενο face to face?? 

 

οχι σοβαρολογω αμα ενδιαφερεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"1100 παιρνει διπλωματουχος μηχανικος μηχανολογος Πολυτεχνείου"

 

Όλο το πρόβλημα σε μια πρόταση , thanks

 

Και τι ακριβώς κάνει ο Διπλωματούχος μηχανικός μηχανολόγος (και ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα) για να πρέπει να πάρει περισσότερα; Ή να το θέσω αλλιώς , το πτυχίο καθορίζει το μισθό; Ή το τι ακριβώς παράγεις;

 

Γιατί αν είναι το πρώτο , τότε μόλις παίρνεις πτυχίο να κάθεσαι και να σου τα στέλνουμε σπίτι μη σε κουράζουμε κοτζάμ διπλωματούχο μηχανικό μηχανολόγο Πολυτεχνείου.

_Theo_ , τα αρκτικόλεξα από κάτω στην υπογραφή μου τα βλέπεις; Θεωρείς πως αυτά κοστίζουν λιγότερο από ένα Master σε κάποιον κλάδο; Θεωρείς επίσης πως κάποιος στο Ιντερνετ γράφει επώνυμα για να σας τρολάρει; Για αυτοπροβολή; Γιατί δε φοβάται το δημόσιο λόγο; 

 

 

Μην ανησυχείς σε εντόπισα στο FB. Μάλλον είσαι περίπτωση. Βαριέμαι τώρα να σου εξηγώ τα αυτονόητα. Αν εσύ θεωρείς οτι οι πιστοποιήσεις ή η γνώσεις που έχεις ( ; ) συγκρίνονται με Master, so be it, που θα έλεγες και εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όχι , δε συγκρίνονται : συμπληρώνονται , αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω. Αν πας μόνο με το χαρτί από τη σχολή τότε θα πάρεις το βασικό σε όποια χώρα και αν είσαι. Λεφτά θα πάρεις μόνο αν παράγεις κάτι και για να παράξεις κάτι τότε χρειάζεσαι τις δικές μου γνώσεις.

 

Αν είχα συν μια σχολή θα έπαιρνα τα τριπλά. Μετανιώνω που δεν πήγα μικρός , αλλά όχι οτι δεν πληρώνομαι κιόλλας για αυτά που κάνω.

 

Προφανώς αν δεν είχα διαβάσει τόσο τότε θα έπαιρνα 700 κατοστάρικα χοντρικά. 

 

Τα νούμερα που λέω δεν τα βγάζω από το μυαλό μου είναι τα επίσημα νούμερα της Randstad και τα νούμερα από τον κύκλο μου.

 

Είπαμε guys πράξτε τα δέοντα , δεν έχω κάτι άλλο να σας πω. Εκεί είναι η ζωή , δοκιμάστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι , δε συγκρίνονται : συμπληρώνονται , αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω. Αν πας μόνο με το χαρτί από τη σχολή τότε θα πάρεις το βασικό σε όποια χώρα και αν είσαι. Λεφτά θα πάρεις μόνο αν παράγεις κάτι και για να παράξεις κάτι τότε χρειάζεσαι τις δικές μου γνώσεις.

 

Αν είχα συν μια σχολή θα έπαιρνα τα τριπλά. Μετανιώνω που δεν πήγα μικρός , αλλά όχι οτι δεν πληρώνομαι κιόλλας για αυτά που κάνω.

 

Προφανώς αν δεν είχα διαβάσει τόσο τότε θα έπαιρνα 700 κατοστάρικα χοντρικά. 

 

Τα νούμερα που λέω δεν τα βγάζω από το μυαλό μου είναι τα επίσημα νούμερα της Randstad και τα νούμερα από τον κύκλο μου.

 

Είπαμε guys πράξτε τα δέοντα , δεν έχω κάτι άλλο να σας πω. Εκεί είναι η ζωή , δοκιμάστε.

 

 

Εντάξει εγώ ένα ΤΕΙ Πληροφορικής τελείωσα, απλά πράγματα κάναμε εκεί ( Αντικειμ. προγραμματισμό, Δομές Δεδομένων, Πληροφοριακά Συστήματα, ΒΔ κλπ). Δεν έχω τις δικές σου γνώσεις αλλά θα προσπαθήσω να τις αποκτήσω για να παίρνω και εγώ τόσα χρήματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου κάτσει δεν πα να έχεις 10 πτυχία και να κάνεις παπάδες λεφτά δεν πρόκειται να πάρεις...κάποιοι που ήταν τυχεροί θα πρέπει να κ@το... και λίγο πιο πέρα.. αυτό χωρίς να απευθύνομαι σε κανένα..απλά το λέω γιατί γνώσεις και ικανότητες δεν συμβαδίζουν πάντα με το μηνιατικο...όλα μπορούν να πάνε καλά και όλα μπορούν να πάνε χάλια και αυτό ισχύει παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι , δε συγκρίνονται : συμπληρώνονται , αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω. Αν πας μόνο με το χαρτί από τη σχολή τότε θα πάρεις το βασικό σε όποια χώρα και αν είσαι. Λεφτά θα πάρεις μόνο αν παράγεις κάτι και για να παράξεις κάτι τότε χρειάζεσαι τις δικές μου γνώσεις.

 

Αν είχα συν μια σχολή θα έπαιρνα τα τριπλά. Μετανιώνω που δεν πήγα μικρός , αλλά όχι οτι δεν πληρώνομαι κιόλλας για αυτά που κάνω.

 

Προφανώς αν δεν είχα διαβάσει τόσο τότε θα έπαιρνα 700 κατοστάρικα χοντρικά.

 

Τα νούμερα που λέω δεν τα βγάζω από το μυαλό μου είναι τα επίσημα νούμερα της Randstad και τα νούμερα από τον κύκλο μου.

 

Είπαμε guys πράξτε τα δέοντα , δεν έχω κάτι άλλο να σας πω. Εκεί είναι η ζωή , δοκιμάστε.

κατα ρχην σε ολες της χώρες του κόσμου πλην της Ελλάδος ο κατώτατος ειναι για δουλειά ανειδίκευτου εργάτη. Δεύτερον το λες κ μονος σου πως αν ειχες σπουδάσει σε σχολή θα ειχες τριπλάσιες αποδοχές οπότε τι συζητάμε ακόμα. Κ οχι ο 30 χρόνια οικοδόμος δεν έχει παραπάνω γνώσεις απο εμενα που δουλεύω μονο δύο (απόφοιτος τει που οπως είπες για εξω δεν είμαστε για πουθενά αλλα μάλλον δεν εχεις ιδέα).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο οικοδόμος σε σχέση με ποιον απόφοιτο; Εδώ μιλάμε για το IT. 

 

Ένας που τελείωσε μια σχολή με έναν που τελείωσε κάτι σε ιδιώτικο (Microsoft,Oracle,VMWare,Cisco,RHEL) θα πάρει τα μισά.

 

Ένας που τελείωσε σχολή ΚΑΙ έχει και όλα τα άλλα θα πάρει τα διπλά από τον δεύτερο.

 

Τόσο απλά , δε μπορώ να καταλάβω τι σας δυσκολεύει.

 

Απο εκεί και πέρα παίζει η εκπαίδευση. Στην πληροφορική το έμαθα κάτι και με αυτό θα πορευθώ είναι το τίποτα. Μπορεί να έχεις δουλειά για λίγο. Πρέπει συνεχώς να γίνεσαι καλύτερος. Μέσα από έξτρα εκπαίδευση , μέσα από νέα project ,μέσα από τη συμμετοχή στην κοινότητα κοκ. 

 

Και επειδή αναφέρθηκε και η τύχη , στη δουλειά γενικά τις ευκαιρίες τις φτιάχνεις μόνος σου , όπως τη μπάλα. Αν θα βάλεις γκολ όμως είναι άλλη ιστορία. Δε σου χρωστάει κανείς να βαράς πέναλτι μέχρι να κερδίσεις όμως.

 

Και ΟΚ τα αφεντικά είναι για τα λιοντάρια, ΕΣΥ τι κάνεις για να μην πέσεις στα νύχια τους ; Ποιο είναι το προσόν που λείπει από την αγορά για να σε προσέξει κάποιο καλύτερο αφεντικό ή μια καλύτερη εταιρεία; Ή το να κλαίγεσαι σε βοηθάει κάπως; Αν σε βοηθάει , μπορείς να πας λίγο πιο κει; γιατί μας ενοχλεί το νιαούρισμά σου.

 

Η αλήθεια πονάει , αλλά είναι μια, του Έλληνα δεν είναι να του βάζεις δύσκολα , είναι για αραλίκι και 2χίλιαρο.


Και ορίστε , πάρε και μια θεσούλα των 2+ χιλιάδων με αμάξι , travel , ασφάλεια κτλ DREAM JOB

 

https://careers.microsoft.com/jobdetails.aspx?ss=&pg=0&so=&rw=3&jid=284817&jlang=en&pp=ss

 

Δε ζητάνε ούτε ΕΝΑ Πτυχίο , ούτε καν δικά τους. Ζητάνε το TOGAF που είχα βάλει στην αρχή.

 

Κοπιάστε να σας δω. Έχετε τα κότσια να κυνηγήσετε τα όνειρά σας ; Έχει 1 χρόνο διάβασμα σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οικοδόμος σε σχέση με ποιον απόφοιτο; Εδώ μιλάμε για το IT. 

 

Ένας που τελείωσε μια σχολή με έναν που τελείωσε κάτι σε ιδιώτικο (Microsoft,Oracle,VMWare,Cisco,RHEL) θα πάρει τα μισά.

 

Ένας που τελείωσε σχολή ΚΑΙ έχει και όλα τα άλλα θα πάρει τα διπλά από τον δεύτερο.

 

Τόσο απλά , δε μπορώ να καταλάβω τι σας δυσκολεύει.

 

Απο εκεί και πέρα παίζει η εκπαίδευση. Στην πληροφορική το έμαθα κάτι και με αυτό θα πορευθώ είναι το τίποτα. Μπορεί να έχεις δουλειά για λίγο. Πρέπει συνεχώς να γίνεσαι καλύτερος. Μέσα από έξτρα εκπαίδευση , μέσα από νέα project ,μέσα από τη συμμετοχή στην κοινότητα κοκ. 

 

Και επειδή αναφέρθηκε και η τύχη , στη δουλειά γενικά τις ευκαιρίες τις φτιάχνεις μόνος σου , όπως τη μπάλα. Αν θα βάλεις γκολ όμως είναι άλλη ιστορία. Δε σου χρωστάει κανείς να βαράς πέναλτι μέχρι να κερδίσεις όμως.

 

Και ΟΚ τα αφεντικά είναι για τα λιοντάρια, ΕΣΥ τι κάνεις για να μην πέσεις στα νύχια τους ; Ποιο είναι το προσόν που λείπει από την αγορά για να σε προσέξει κάποιο καλύτερο αφεντικό ή μια καλύτερη εταιρεία; Ή το να κλαίγεσαι σε βοηθάει κάπως; Αν σε βοηθάει , μπορείς να πας λίγο πιο κει; γιατί μας ενοχλεί το νιαούρισμά σου.

 

Η αλήθεια πονάει , αλλά είναι μια, του Έλληνα δεν είναι να του βάζεις δύσκολα , είναι για αραλίκι και 2χίλιαρο.

Και ορίστε , πάρε και μια θεσούλα των 2+ χιλιάδων με αμάξι , travel , ασφάλεια κτλ DREAM JOB

 

https://careers.microsoft.com/jobdetails.aspx?ss=&pg=0&so=&rw=3&jid=284817&jlang=en&pp=ss

 

Δε ζητάνε ούτε ΕΝΑ Πτυχίο , ούτε καν δικά τους. Ζητάνε το TOGAF που είχα βάλει στην αρχή.

 

Κοπιάστε να σας δω. Έχετε τα κότσια να κυνηγήσετε τα όνειρά σας ; Έχει 1 χρόνο διάβασμα σοβαρό.

 

 

Ναι αλλά αν πάω εγώ και πώ οτι ναί, ξέρω TOGAF και έχω τελειώσει ΤΕΙ, και πάς και εσύ, εμένα θα πάρουν, εκτός σοβαρού απροόπτου. Η πλάκα είναι οτι απαξιώνεις τα ΤΕΙ και γενικά τις σπουδές και είσαι και σίγουρος γι αυτά που λές . Είναι αυτό που λέμε όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Απο περιέργεια άμα σε ρωτήσει κάποιος τι επάγγελμα κάνεις τι απαντάς; Έχεις κάποιο πτυχίο Πληροφορικής (όχι πιστοποίηση);;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασφαλως αστειευεστε μερικοι φαινεται...

 

1100 παιρνει διπλωματουχος μηχανικος μηχανολογος Πολυτεχνειου

Δηλαδη αν ο διπλωματουχος μηχανικος μηχανολογος μηχανουργος μηχανοβιος μηχαν'απ'ολα Πολυτεχνειου , παει να δουλεψει πωλητης-τηλεφωνικο κεντρο-κατσαβιδακιας, θα παιρνει 1100;

 

Πρεπει να μας πεις σε ποια δουλεια παιρνει 1100, αν ειναι μικτα η καθαρα και φυσικα ποσες τετοιες θεσεις υπαρχουν στην αγορα εργασιας, για να μπει αυτη η προταση που ειπες στην πραγματικη της διασταση...Γιατι τωρα δινεις την εντυπωση οτι αυτο ειναι fact, ενω το fact ειναι πως οι περισσοτεροι απο αυτους καταληγουν ειτε ανεργοι, ειτε σε αλλο αντικειμενο απασχολησης.

 

Αλλα πριν απαντησεις σε ολα αυτα, θα πρεπει να μαθεις να λες σωστα την ειδικοτητα στην οποια αναφερθηκες...Και μετα μας λες και ποσα πληρωνεται.

 

Ο giotis1982 καλα σας τα λεει ορισμενων, αλλα καταλαβαινω το placebo effect που εχουν οι ανεργοι πτυχιουχοι που νομιζουν οτι το/α χαρτια τους απο μονα τους εχουν καποιο ιδιαιτερο βαρος στην αγορα εργασιας ή εστω ειναι υπολογισιμα...Κι οτι για ολα φταιει η κριση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

"Ένας που τελείωσε σχολή ΚΑΙ έχει και όλα τα άλλα θα πάρει τα διπλά από τον δεύτερο."

 

"Κοπιάστε να σας δω. Έχετε τα κότσια να κυνηγήσετε τα όνειρά σας ; Έχει 1 χρόνο διάβασμα σοβαρό"

 

Σε ποιο σημείο γράφω ότι απαξιώνω τις σπουδές; 

 

Τι δεν καταλαβαίνεις ;  

 

Και ο τίτλος είναι Senior Consultant  Μπες να δείς και το LinkedIn μου. 

 

Είναι αυτός που λέει σε άλλους πως να κάνουν τη δουλειά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν ο διπλωματουχος μηχανικος μηχανολογος μηχανουργος μηχανοβιος μηχαν'απ'ολα Πολυτεχνειου , παει να δουλεψει πωλητης-τηλεφωνικο κεντρο-κατσαβιδακιας, θα παιρνει 1100;

 

Πρεπει να μας πεις σε ποια δουλεια παιρνει 1100, αν ειναι μικτα η καθαρα και φυσικα ποσες τετοιες θεσεις υπαρχουν στην αγορα εργασιας, για να μπει αυτη η προταση που ειπες στην πραγματικη της διασταση...Γιατι τωρα δινεις την εντυπωση οτι αυτο ειναι fact, ενω το fact ειναι πως οι περισσοτεροι απο αυτους καταληγουν ειτε ανεργοι, ειτε σε αλλο αντικειμενο απασχολησης.

 

Αλλα πριν απαντησεις σε ολα αυτα, θα πρεπει να μαθεις να λες σωστα την ειδικοτητα στην οποια αναφερθηκες...

 

Ο giotis1982 καλα σας τα λεει ορισμενων, αλλα καταλαβαινω το placebo effect που εχουν οι ανεργοι πτυχιουχοι που νομιζουν οτι το/α χαρτια τους απο μονα τους εχουν καποιο ιδιαιτερο βαρος στην αγορα εργασιας ή εστω ειναι υπολογισιμα...Κι οτι για ολα φταιει η κριση κλπ.

δε με ακουμπανε καν αυτα που γραφεις διοτι απλουστατα δεν αφορουν εμενα 

 

just for the record 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με ακουμπανε καν αυτα που γραφεις διοτι απλουστατα δεν αφορουν εμενα 

 

just for the record 

Δεν κοιταξα να... σε ακουμπησω με αυτα που ειπα.

Μια δυο ερωτησεις εθεσα, η αναμενομενη (μη) απαντηση με καλυψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...