Προς το περιεχόμενο

τεχνικος υπολογιστων 2017


soulis14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είπα να παρατήσεις τη σχολή πουθενά  , αυτά τα βλέπεις μόνος σου κάτι σαν τα φαντάσματα που σας κυνηγάνε και δεν μπορείτε να ηρεμήσετε και να βρείτε δουλειά.

 

Είπα οτι η σχολή και μόνο είναι το τίποτα , μάλιστα το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ. Είσαι απλά κάποιος που μπορεί να περιγράψει 2-3 πράγματα και τίποτα παραπάνω. Θέλεις να τελειώσεις τη σχολή; Τελείωσέ την. Θα βρεις κάτι να κάνεις; Δε ξέρω ίσως στα χαμηλά στρώματα να έχει κάτι για εσένα. 

 

Να ενημερωθείς γιατί πράγμα; Έχει βγει νέα Cobol και GW Basic;

 

Ακούστε με και εμένα , κάτι ξέρω για να τα λέω.  

 

 

 

Εσύ το είπες εδώ.

"Ένας που τελείωσε σχολή ΚΑΙ έχει και όλα τα άλλα θα πάρει τα διπλά από τον δεύτερο."

 

"Κοπιάστε να σας δω. Έχετε τα κότσια να κυνηγήσετε τα όνειρά σας ; Έχει 1 χρόνο διάβασμα σοβαρό"

 

Σε ποιο σημείο γράφω ότι απαξιώνω τις σπουδές; 

 

Τι δεν καταλαβαίνεις ;  

 

Και ο τίτλος είναι Senior Consultant  Μπες να δείς και το LinkedIn μου. 

 

Είναι αυτός που λέει σε άλλους πως να κάνουν τη δουλειά . 

 

 

 

Δηλαδή εσύ τώρα θα πείς σε εμένα που έχω τελειώσει ΤΕΙ πως να κάνω την δουλειά;; Που δεν έχεις τελειώσει ούτε ΙΕΚ. Καταλαβαίνεις τι λές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πω ότι ο «ο διπλωματουχος μηχανικος μηχανολογος μηχανουργος μηχανοβιος μηχαν'απ'ολα Πολυτεχνειου» δεν είναι κλάδος του ΙΤ.

 

Ο τίτλος μηχανικός δίνεται στις πιστοποιήσεις, αυτό δεν το κάνει συγκρίσιμο με τους μηχανικούς του πολυτεχνείου (πολιτικός μηχανικός, μηχανολόγος μηχανικός κλπ) γιατί πολύ απλά πρόκειται για τελείως διαφορετικά επαγγέλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω , δεν καταλαβαινόμαστε , είναι απλό. 

 

Έχεις χοντρό πρόβλημα κατανόησης , αν διαβάζεις αυτά που γράφω και καταλαβαίνεις ότι θέλεις.

 

Επίσης μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς κάνω , λογικό , δεν ήταν στο αντικείμενο σπουδών σου.

 

Και μάλλον και να σου έλεγα πως να το κάνεις πάλι δε θα το καταλάβαινες ΑΝ και εφόσον ασχοληθείς με την πληροφορική.

 

Εκτός αν στη σχολή σου κάνατε ότι υπάρχει σήμερα εκεί έξω από αυτά που έχω σπουδάσει εγώ (δύσκολο έως χλωμό)

 

Anyway , καλή καρδία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πω ότι ο «ο διπλωματουχος μηχανικος μηχανολογος μηχανουργος μηχανοβιος μηχαν'απ'ολα Πολυτεχνειου» δεν είναι κλάδος του ΙΤ.

 

Ο τίτλος μηχανικός δίνεται στις πιστοποιήσεις, αυτό δεν το κάνει συγκρίσιμο με τους μηχανικούς του πολυτεχνείου (πολιτικός μηχανικός, μηχανολόγος μηχανικός κλπ) γιατί πολύ απλά πρόκειται για τελείως διαφορετικά επαγγέλματα.

 

 

Ναι αλλά τότε γιατί λέγεται "ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής";;

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω , δεν καταλαβαινόμαστε , είναι απλό. 

 

Έχεις χοντρό πρόβλημα κατανόησης , αν διαβάζεις αυτά που γράφω και καταλαβαίνεις ότι θέλεις.

 

Και μάλλον και να σου έλεγα πως να το κάνεις πάλι δε θα το καταλάβαινες ΑΝ και εφόσον ασχοληθείς με την πληροφορική.

 

Εκτός αν στη σχολή σου κάνατε ότι υπάρχει σήμερα εκεί έξω από αυτά που έχω σπουδάσει εγώ (δύσκολο έως χλωμό)

 

Anyway , καλή καρδία 

 

 

 

Μπορεί όντως να έχω πρόβλημα κατανόησης. Αν μπορείς σε παρακαλώ εξήγησε μου τι έχεις σπουδάσει γιατί δεν έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γιατί έτσι και αλλιώς θα ασχοληθείς με κάτι άλλο στην πορεία οπότε who cares ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πω ότι ο «ο διπλωματουχος μηχανικος μηχανολογος μηχανουργος μηχανοβιος μηχαν'απ'ολα Πολυτεχνειου» δεν είναι κλάδος του ΙΤ.

Προφανως το ανεφερα ειρωνικα ως απαντηση σε ενα τυπο που ξεστομισε ως ειδικοτητα την φραση "διπλωματουχος μηχανικος μηχανολογος Πολυτεχνειου".

Ουτε καν σωστα δεν το ειπε, απλα πεταξε οτι λεξη του ηρθε, με οποια σειρα του ηρθε και εβγαλε ειδικοτητα των 1100 ευρω κιολας..

 

Ο τίτλος μηχανικός δίνεται στις πιστοποιήσεις, αυτό δεν το κάνει συγκρίσιμο με τους μηχανικούς του πολυτεχνείου (πολιτικός μηχανικός, μηχανολόγος μηχανικός κλπ) γιατί πολύ απλά πρόκειται για τελείως διαφορετικά επαγγέλματα.

Υπαρχουν τιτλοι και τιτλοι. Υπαρχει τιτλος πτυχιου, που ειναι αδιαφορος στην αγορα εργασιας..Αλλα οκ, αν του αλλου το πτυχιο ΤΕΙ-ΑΕΙ γραφει μηχανικος πληροφορικης, ετσι θα αυτοαποκαλειται, κανεις δεν θα τον ακουει απο την αλλη.

Ο επαγγελματικος τιτλος που ειναι και η ουσια, δινεται απο την αγορα εργασιας.

Προφανως ενας πτυχιουχος ΤΕΙ (σκετο) μπορει να παρει θεση μηχανικου ακομα και σε πολυεθνικες αλλα αυτο προυποθετει προηγουμενη πειρα και ειδικευση.

Και βεβαιως, συμφωνω πως τα certifications στο χωρο του IT ειναι σημαντικοτερα απο οποιοδηποτε πτυχιο-μεταπτυχιακο ελληνικης σχολης.

 

Δηλαδή εσύ τώρα θα πείς σε εμένα που έχω τελειώσει ΤΕΙ πως να κάνω την δουλειά;; Που δεν έχεις τελειώσει ούτε ΙΕΚ. Καταλαβαίνεις τι λές;

Αδιαφορο το τι εχεις τελειωσει μπροστα σε ατομο που εχει πειρα και certs στο αντικειμενο που...εχεις τελειωσει εσυ στη θεωρια κι εχεις τερματισει στο σκονακι (λες και δε ξερουμε τι γινεται στην τριτοβαθμια).

Mε τετοια μυαλα παντως, και σε δουλεια να σε παρουν δεν φτουρας. Θα σου 'ρχεται ο Χ ανωτερος να σου υποδεικνυει τι θα κανεις κι επειδη δε θα εχει ανωτερο πτυχιο απο το τεραστιο ΤΕΙτζιδηκο πτυχιο σου, θα πουλας μουρη αντι να σκυψεις το κεφαλι να μαθεις τιποτα.

Αλλαξε το οσο προλαβαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έτσι και αλλιώς θα ασχοληθείς με κάτι άλλο στην πορεία οπότε who cares ;;;

 

 

Δεν απάντησες όμως...

Και βεβαιως, συμφωνω πως τα certifications στο χωρο του IT ειναι σημαντικοτερα απο οποιοδηποτε πτυχιο-μεταπτυχιακο ελληνικης σχολης.

 

 

 

Βέβαια είναι πιο σημαντικό ένα certification που το παίρνεις σε κάνα 3-μηνο απο ένα μεταπτυχιακό που διαρκεί το λιγότερο ένα χρόνο. Οκ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ειρωνικό ήταν , αλλά και πάλι δυσκολεύεσαι. :-D

 

Το certification μπορείς να το πάρεις σε μια νύχτα με τις ερωτήσεις , αλλά όπως θα μπεις έτσι και θα βγεις , από την ίδια πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τότε γιατί λέγεται "ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής";;

 

 

Ο όρος «μηχανικός» είναι παλιά ιστορία στην Ελλάδα και έχει να κάνει με το ΤΕΕ και το γεγονός ότι ήθελε να καβαντζώσει όσο το δυνατό περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από όλους τους κλάδους για τα δικά του παιδιά. Παλιά λοιπόν αν μία σχολή είχε τίτλο με τη λέξη «μηχανικός» κατοχύρωνε κάποια επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Έτσι λοιπόν, κάποιες σχολές πληροφορικής (όπως π.χ. της Πάτρας) έβαλαν στο τίτλο τον όρο μηχανικός για αυτό το λόγο. Πρακτικά πλέον δεν έχει καμία σημασία στον ιδιωτικό χώρο. Ούτε στα χρήματα που θα πληρωθεί κάποιος ούτε στη θέση που θα πάρει.

 

Μην συγκρίνετε όμως τον όρο «μηχανικό» των σχολών πληροφορικής με τον όρο μηχανικό όταν χρησιμοποιείται σε πολυτεχνικές σχολές όπου δεν έχει απλά καμία σχέση. 

 

Είναι σαν να συγκρίνετε τον "αρχιτέκτονα" που η δουλειά του είναι να σχεδιάζει σπίτια με τον αρχιτέκτονα της πληροφορικής που μπορεί π.χ. να σχεδιάζει πρότυπα λογισμικού. Ναι μεν και οι δύο σχεδιάζουν, αλλά τα επαγγέλματα δεν έχουν καααααμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια είναι πιο σημαντικό ένα certification που το παίρνεις σε κάνα 3-μηνο απο ένα μεταπτυχιακό που διαρκεί το λιγότερο ένα χρόνο. Οκ...

Ειναι πασιφανες πως δεν εχεις καμια πειρα στην αγορα εργασιας, η γνωμη σου για το τι ειναι σημαντικοτερο ειναι τοσο σημαντικη οσο το πτυχιο ΤΕΙ που με... τεραστιο κοπο απεκτησες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αδιαφορο το τι εχεις τελειωσει μπροστα σε ατομο που εχει πειρα και certs στο αντικειμενο που...εχεις τελειωσει εσυ στη θεωρια.

Mε τετοια μυαλα παντως, και σε δουλεια να σε παρουν δεν φτουρας. Θα σου 'ρχεται ο Χ ανωτερος να σου υποδεικνυει τι θα κανεις κι επειδη δε θα εχει ανωτερο πτυχιο τριτοβαθμιας απο το τεραστιο ΤΕΙτζιδηκο πτυχιο σου, θα πουλας μουρη αντι να σκυψεις το κεφαλι να μαθεις τιποτα.

Αλλαξε το οσο προλαβαινεις.

 

 

 

Όπως τα λές είναι. Είπαμε όσα δεν φτάνει η αλεπού...

Ειναι πασιφανες πως δεν εχεις καμια πειρα στην αγορα εργασιας, η γνωμη σου για το τι ειναι σημαντικοτερο ειναι τοσο σημαντικη οσο το πτυχιο ΤΕΙ που με... τεραστιο κοπο απεκτησες...

 

 

 

Να μαντέψω: Και εσύ τίποτα απο πτυχίο ε;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πιστοποιήσεις ακριβώς επειδή οι όροι μηχανικός και αρχιτέκτονας έχουν μεγάλο prestige όπως και οι λέξεις επιχείρηση όσο πιο ψηλά ανεβαίνεις στα certifications τόσο πιο πολύ οι όροι εμφανίζονται.

 

Έτσι κάποιος μπορεί να γίνει software architect, super software architect, mega software architect αλλά στην κορυφή θα είναι σίγουρα enterprise architect.

 

Νταξ ακούγεται σαν να το απαξιώνω ίσως, αλλά αυτό είναι επειδή θέλω να το απλοποιήσω.

 

Τα certifications είναι απλά τεράααστια συζήτηση και φυσικά δεν είναι πανάκεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γράψε και το ονοματάκι σου και που δουλεύεις και ποια είναι τα project που έτρεξες τον τελευταίο χρόνο.

Να θαυμάσουμε όλοι, μη μας το κρατάς κρυφό. Εμένα το όνομά μου είναι εκέι , για τα projects σε πμ αν θέλει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...