Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για έξωση ενοικιαστή


vradypous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νοικιάζει ένα ακίνητο η θεία μου και θέλει να φύγει ο ενοικιαστής ώστε να μείνει η ίδια μιας και το δικό της σπίτι θα το παραχωρήσει στη νιόπαντρη κόρη της.  Έχει πει στον νοικάρη εδώ και 3 μήνες να φύγει αλλά αυτός όλο λέει πως ψάχνει για σπίτι  αλλά δεν ξεκουμπίζεται. 

 

Μπορεί να του κάνει έξωση για ιδιόχρηση ακινήτου; Με τον δικηγόρο της που επικοινώνησε της είπε πως δύσκολα θα τον διώξει μιας και στα ενοίκια είναι αυτός εντάξει αν και το συμβόλαιο τους έχει λήξει. Εμένα μου φαίνεται παράλογο να μην μπορεί να διώξει κάποιος τον ενοικιαστή του για να μείνει ο ίδιος.

 

Έχετε καμιά παρόμοια εμπειρία να μου πείτε; Ο αδελφός της  ( και πατέρας μου ) είναι στα πρόθυρα να πάει και να τον πετάξει έξω με το ζόρι αφού μόνος του δεν φεύγει. 

Τι πρέπει να κάνουμε;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ειναι επαγγελματικο οποτε οχι πριν την 3ετια... αμα του πληρωσουν μεταφορικη και επιστροφη εγγυησης μπορει και να το δεχτει.

https://www.google.gr/search?q=ιδιοκατοίκηση+έξωση&oq=ιδιοκατοικιση&aqs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι επαγγελματικο οποτε οχι πριν την 3ετια... αμα του πληρωσουν μεταφορικη και επιστροφη εγγυησης μπορει και να το δεχτει.

https://www.google.gr/search?q=ιδιοκατοίκηση+έξωση&oq=ιδιοκατοικιση&aqs

Εχει ληξει το συμβολαιο ειπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΞΕΚΟΥΜΠΙΖΕΤΑΙ μηπως επειδη δεν μπορει να βρει σπιτι?Να βγει να κοιμηθει στο παρκο ας πουμε αυριο?

Ελπίζω να το λες ως αστείο..

Εχει ληξει το συμβολαιο ειπε.

Και το δικό μου έληξε.. Δεν με κουνάει κανένας ειδικά με παιδιά..

Εκτος αν μου βρει σπίτι ο ίδιος και φύγω, να πληρώσει κ όλα τα έξοδα εννοείται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν περιοχές που δεν βρισκεις ευκολα σπιτι.

 

Ειδικα σε τουριστικες περιοχες σου λενε μεχρι μαιο μετα το θέλω για εκμετάλλευση σεζον. Οπου σε κανει να το απορρίπτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορέσει να βγάλει εύκολα τον ενοικιαστή. Εκτός αν επικαλεστεί ιδιοχρησια για επαγγελματική στέγη, δίχως να έχει άλλο ακίνητο στην πόλη και πάλι θα κάνει ένα εξάμηνο συν τα δικαστικά.

 

Μόνο με το μαλακό και με χρηματικό αντίκρισμα δλδ μεταφορική πληρωμένη από την ίδια και επιστροφή εγγύησης ίσως και ενός ενοικίου. Γνώμη μου δεν είμαι νομικός, από ότι έχω ακούσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καρκίνωμα και αυτό να μην μπορείς να δείξεις τον οποιοδήποτε από το σπίτι σου.

Ανάθεμα την ελληνική δικαιοσύνη

 

Κοίτα ένας που έγραψε εδώ και λέει με στόμφο '' πως δεν τον κουνάει κανένας'' λες και είναι δικό του το σπίτι. Λες και ο δικός του πατέρας φρόντισε να έχουν μια στέγη τα παιδιά του και να μην είναι ανεπρόκοπα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καρκίνωμα και αυτό να μην μπορείς να δείξεις τον οποιοδήποτε από το σπίτι σου.

Ανάθεμα την ελληνική δικαιοσύνη.

Που να πάω ρε ξαφνικά με δύο παιδιά ; είμαστε καλά;;;

 

Βρες μου σπίτι κάλυψε τα έξοδα και φεύγω :)

 

Τι νομίζετε ότι έχουμε λεφτά για μετακομίσεις;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να πάω ρε ξαφνικά με δύο παιδιά ; είμαστε καλά;;;

 

Βρες μου σπίτι κάλυψε τα έξοδα και φεύγω :)

 

Τι νομίζετε ότι έχουμε λεφτά για μετακομίσεις;

Να τα χαίρεσαι τα 2 παιδιά σου αλλά δεν είναι τσιφλίκι σου το σπίτι του κάθε ανθρώπου . Για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα θα το έχεις και αφού έχει λήξει το συμβόλαιο θα πρέπει να φύγεις. Είναι τόσο απλό που δεν θα το συζητήσω περαιτέρω.

 

Έχουν δίκιο πάντως κάποιοι που λένε πως είναι ολόκληρη διαδικασία με εξώδικα κτλπ Απλά αποδεικνύει σε τι κωλοχανείο ζούμε να μην μπορείς να διώξεις τον κάθε μπαταχτσή από το σπίτι σου. Ωθείσαι λοιπόν και εσύ να παίξεις πούστικα για να κάνεις τον άλλον να φύγει... αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορια.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχουν πλέον συμβόλαιο κανονικά μπορεί να τον διώξει. Με συμβόλαιο αν είναι εντάξει ο άλλος δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα δυστυχώς. Θέλω Και γω να διώξω τους ενοικιαστές μου γιατί από τότε που γύρισα στην πόλη μου μένω απ κάτω και μου έχουν κάνει τη ζωή πατίνι αλλά δεν μπορώ ! Μην Σου τύχει γι'αυτό προσέχετε γενικά σε ποιον νοικιάζετε τα σπίτια σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα χαίρεσαι τα 2 παιδιά σου αλλά δεν είναι τσιφλίκι σου το σπίτι του κάθε ανθρώπου . Για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα θα το έχεις και αφού έχει λήξει το συμβόλαιο θα πρέπει να φύγεις. Είναι τόσο απλό που δεν θα το συζητήσω περαιτέρω.

 

Έχουν δίκιο πάντως κάποιοι που λένε πως είναι ολόκληρη διαδικασία με εξώδικα κτλπ Απλά αποδεικνύει σε τι κωλοχανείο ζούμε να μην μπορείς να διώξεις τον κάθε μπαταχτσή από το σπίτι σου. Ωθείσαι λοιπόν και εσύ να παίξεις πούστικα για να κάνεις τον άλλον να φύγει... αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορια.

Ρέ φίλε δεν μιλάμε ότι μένουμε δωρεάν, πληρώνουμε και μένουμε.. Τι επαθες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρθρον Α)

Οι περισσοτεροι νοικιαζουν το σπιτι τους σε φαση "λεφτα θελω, λεφτα χρειαζομαι, ποιος θα μου δωσει, ο ενοικιαστης, περασε μεσα γειτονακο μου". Εαν το κανεις ελαφρα την καρδια, εχεις θεμα και οχι μονο με την ιδιοκτησια σου, αλλα γενικα σαν ανθρωπος.

Δεν μπορεις να το νοικιαζεις για οσο σου καβλωσει και να πιστευεις οτι ο καθενας εχει περισσευμα να μετακομιζει καθε τρεις και λιγο.

 

Αρθρον Β)

Τα περι "ΤΣΙΦΛΙΚΙ" ειναι μαγκια κλανια. ΤΣΙΦΛΙΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΜΕΝΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΒΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΙΧΟΥΣ ΡΟΖ ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ.

Οσο ειναι μεσα ο ενοικιαστης ειναι παραχωρηση εναντι αντιτιμου και φυσικα, δεν ειναι ΤΣΙΦΛΙΚΙ ΣΟΥ, αλλα απλα, η παραχωρημενη εναντι αντιτιμου περιουσια σου. ΕΝΑΝΤΙ ΑΝΤΙΤΙΜΟΥ.

Αυτο, γιατι αν θες να σεβαστει ο ενοικιαστης το μπουρδελακι σου, καλο ειναι να σεβαστεις και τα χρηματα ΤΟΥ γιατι στην τελικη εσυ τα χρειαζεσαι και εκεινος βρηκε ενα μερος να ζησει τη ζωουλα του.

Χαρακτηρισμοι οπως τσιφλικι, ειδικα μπροστα στ'αφτια του ενοικιαστη, καλο ειναι να αποφευγονται γιατι ετσι γινεσαι πολυ γυφτος και ακρως προκλητικος.

 

 

Τυγχανει να ειμαι και εκμισθωτης και μισθωτης ταυτοχρονα, γι'αυτο καλο ειναι πριν μιλησουμε να βουταμε τη γλωσσα στο μυαλο μας.

Δεν θυμαμαι αν ειναι 1,2,3 ή 13 οι μηνες προειδοποιησης για να φυγει ο ενοικιαστης εαν το συμβολαιο του εχει ληξει.

(αν δεν, αστο...) ... αλλα οι καιροι για πολλους  δεν ειναι ευκολοι. Καποιοι το φυσανε και μετακομιζουν και σε ενα βραδυ.

Καποιοι αλλοι φευγουν τελειως off στον προυπολογισμο τους. Καποιοι δεν ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ να σηκωσουν κεφαλι απο τη δουλεια... κλπ κλπ. Τρια μηνακια ειναι πολυ λιγα εαν ο αλλος εστησε εκει το νοικοκυριο του για χρονια τωρα. Ποσο μαλλον αν δεν ζει μονος, ποσο μαλλον αν η κατοικια που ψαχνει δεν υπαρχει (αρκετες πολεις εχουν θεμα με τα νοικιαρικα).

Πες της θειας σου, να βαλει τα μυαλα της σε μια ταξη...

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...